Campionatul mondial 2015

Campionatul mondial 2015

Postby amabilu » Fri Apr 24, 2015 9:04 pm

A inceput si se misca interesant.La ora asta e in plina desfasurare prima mare surpriza ,campionul antitr marc selby(pronuntat shelbi de o domnisoara intr un promo la eurosport :D ) e nasit de neica (nimeni)McGill.E deja 11-6,si mi se pare imposibila revenirea lui Selby.La ultimul turneu era sa o ia de la acelasi roscovan frumos ca un print(Charles) :lol:
Lasand gluma la o parte acest nou-venit in snooker ul mare are stofa de campion,cum a jucat azi ar fi batut pe oricine,practic fara greseala.A devenit deja un nume cunoscut odata cu acest CM.

Apropos de comentarii,prea multe epitete si exclamatii exagerate,intr adevar domnu comentator ar putea fi mai retinut."Exceptional","absolut exceptional","absolut fabulos" ,"absolut senzational"si alte asemenea superlative devin deranjante si se demonetizeaza cu atat mai mult ca se repeta excesiv in timpul unei sesiuni de joc.Pana acum nu aveam nimic cu comentariile ,treceam cu vederea si greselile inerente de gramatica(recunosc cu mult mai putine decat la alte sporturi comentate) ca deh,"sunt comentator sportiv si nimic din ce e gresit gramatical nu mi e strain"dar totusi admiratia asta excesiva trebuie un pic moderata ca totusi nu e primul meci vazut sau comentat si poate ca spectatorii au un potential mai redus de exaltare sportiva.
Sau daca nu se poate abtine macar sa nu le repete.Astfel sugerez imbunatatirea repertoriului de superlative cu :abisal.mirobolant,ravisant,eteric,cosmic si asa mai departe.Eventual si termenii tehnici pot fi o optiune:ergogenetic,ectoplasmatic,mitocondrian,aseptic etc.Solutii exista pentru diversificarea terminologiei de comentariu sportiv asociat viziunilor extatice ale comentatorului.

Ca tot se vorbi de luca brecel,e haios omul,are stroke de jucator de biliard,cam neserios si imatur insa in joc.Mai are cam mult pana sus,eu nu i vad un potential cum i l vad lui McMorcovGill asta.Primul lucru pe care i l as recomanda lui Bretel ar fi ca daca tot are stofa de biliardist si nu atinge mare performanta in snooker sa incerce niste spargeri ale triunghiului de bile rosii exact ca la biliard ,adica la deschidere ca sa ne dea o satisfactie si noua, amatorilor de biliard gelosi pe snookerul mai pricopsit.Ce ar fi un campionat mondial de biliard de a lungul a 17 zile si organizat ca la carte?Intr o viata posterioara poate!

Speram la o revenire a lui Higgins dar vad ca l bate nea chinezu ding Ping pong.Apopos,zicea Ronica intr un intreviu ca daca nu era higgins lua 8 sau 9 campionate mondiale.Poate nu e chiar asa desi e un compliment frumos,iar daca ar fi asa si reciproca ar fi la fel de valabila.

Il aud in surdina pe comentator:"Fabulos,fabulos".Sa fii si matale fabulos,pardon,sanatos!

Cine a urmarit si are consideratii fabuloase de impartasit sau un pronostic e asteptat .

PS
E 12-7 se duce Selby,blestemul Crucible loveste din nou! :lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby DragosLucian » Sat Apr 25, 2015 12:11 am

In afara de admiratia excesiva sau antipatia pe care si-o manifesta fata de unii jucatori, cateodata ma deranjeaza ca face pe psihologul. Vezi doamne a ratat X-ulescu din cauza ca Y joaca slab si i-a dat senzatia lui X ca nu trebuie sa se concentreze ca sa castige ( e doar un exemplu ).
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby Viking » Sat Apr 25, 2015 5:20 pm

Ce e intr-adevar fabulos la McGill ala este pleiada de lovituri pe care o are in arsenal. Nu l-am vazut cum sparge pachetul de la neagra dar in rest parea sa nu aiba vreo lacuna. Si spre deosebire de alte tinere sperante, intre timp deveniti clasici, McGill are talentul si mana de a pune alba exact unde trebe, mai ales dupa ce trage de la distanta (cand e cel mai greu). Iar la constructia breakurilor dovedeste o maturitate si o meticulozitate demna de Higgins.
Trump cand era tinerel tintea bine de la distanta, incerca (si reusea) toate tampeniile, dar la constructia breakurilor era amator tare. Sa nu uitam ca de abia in 2013 a facut breakul maxim. La fel si Ding, care era un fricos si ani buni inca auzea in urechi vocea antrenorului din scoala generala. Insa amandoi au realizat ca numai cu talentul ajungi sa faci spectacol in puburi, si pana la urma au confirmat. Brecel nu a mai avansat deloc si probabil ca nici nu o va mai face frodata (chiar daca are numai 20 de ani). E prea preocupat sa se plimbe in jurul mesei cu aer de mare campion si sa clatine din cap (tot ca un mare campion) cand rateaza. Same goes for alte tinere talente Jack Lisowski, Liang Wenbo, etc

Atat Maguire cat si Selby l-au cam subestimat pe McGill. Sa nu uitam ca la UK Championship l-a batut pe Higgins si l-a avut in mana peO'Sullivan.
Opinez ca Murphy nu va face aceeasi greseala. In cazul, mai putin probabil, in care nu-l scoate Perry, cu care McGill nu va ma avea probleme (desi anul acesta Perry l-a caftit odata).
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby amabilu » Sat Apr 25, 2015 9:55 pm

Foarte buna observatia cu pregatirea meticuloasa si exacta a breakului.E Clar,McGill e alt aluat,nu e genul "nascut talent si mort speranta",deja se pregateste sa ramana printre "grei".Probabil cel mai interesant meci de urmarit in faza urmatoare.

In rest,pronosticuri ,ceva?Ronnie O`Sullivan imi pare cam fara chef sau poate e doar vorba de lipsa de provocare de pana acum.Desi are traseu facil pana in semifinale eu nu l vad campion anul asta,cel putin nu cu snookerul jucat pana acum.Sunt curios ce va fi.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby Viking » Sun Apr 26, 2015 10:03 am

ai mai avem asa:

Perry - Murphy......merg pe Murphy, ca-l cafteste sub 10. Perry se va lupta ca, deh, tocmai ce a luat un titlu, dar Murphy e pe panta ascendenta si e alta liga.

Fu - Trump.....aici e mai greu. Cred ca Trump, ca prea isi doreste titlul. Altfel ajunge ca Simona Halep, sa astepte sa iasa toate la pensie ca sa ia si ea un masters :)

Carter - Robertson.....e 2 la 6. Aici e jucat. Carter nu-i de 13 jocuri. O sa fie interesant Hawkins - Robertson, ca-l vad montat pe Hawkins si cu lovituri mai curajoase in arsenal.

Stevens - O'sullivan....si aici e jucat. Stevens, dupa ce a avut 2-0 s-a blazat cand Ronnie l-a luat tare. O'sullivan vrea victorie repede, ca il intalneste pe Bingham si mai departe ori pe Ding ori pe Fu sau Trump, deci destul de accesibil pana in finala. Ca singurii periculosi ramasi (Robertson si Murphy) is pe partea ailalta.

Deci McGill, ca sa devina campion, trebuie sa fie ca brusli si sa-i cafteasca pe Murphy, probabil Robertson si probabil Ronnie. Simplu :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby AndreiH » Sun Apr 26, 2015 6:20 pm

Ronnie poate sa castige usor campionatul mondial. Desi nu joaca la capacitate maxima il domina total pe Stevens. Ma rog, Stevens e total demoralizat acum si rateaza aproape tot. Nu trebuie uitat Neil Robertson, pot insa sa fiu subiectiv aici pentru ca australianul e jucatorul meu favorit.
Joc: McDermott G209
Break: McDermott Star S2
AndreiH
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Fri Apr 17, 2015 4:34 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby amabilu » Mon Apr 27, 2015 9:20 pm

Vking,ai dat pronosticuri foarte exacte,le asteptam pe urmatoarele.Oare si optimile vor fi la fel de dezechilibrate?

AndreiH,nu stiu ce sa zic daca Ronnie poate castiga usor desi intr adevar asa ar parea sa stea lucrurile.Nu prea l am vazut pe robertson pana acum ,doar ultimul frame cu ali carter in care a marcat 145.Pare a fi si el in forme bune insa m am lecuit de sperante cu robertson dupa finala de acum doua luni cand a jucat tot turneul cel mai bun snooker si a cedat lamentabil in finala,am fost stupefiat de asa o cadere de la o zi la alta.

Pana la urma campionatul asta va insemna ori un nou titlu pentru ronica ori un dublu pentru murphy sau robertson,cam asa vad eu lucrurile.Nu l vad nici pe trump nici pe ding sa faca vreo surpriza desi o zi extraordinara in finala sau o zi proasta pentru celalat finalist pot face orice posibil si cum zicea Viking mai sus de Trump,ar trebui sa le vina si lor randul odata.

Buna remarca lui Daniel Bontea:"Murphy se asorteaza cu mocheta!" :lol:

Pana una-alta maine e meciul care mie imi starneste curiozitatea:Murphy -McGill.Face o figura frumoasa McGill(figura frumoasa,vorba vine)chiar daca pierde sau aici si a atins nivelul de incompetenta?Sa vedem ce psihic si ambitie are!

In alta ordine de idei..

...eu ma intreb:jucatorii consacrati de pool nu se uita la snooker?Ei nu vad premiile,organizarea ,mediatizarea si toate rahaturile frumoase din snooker la care ei nici nu pot visa?Nu pune nimeni mana de la mana sa faca un puci si sa darame sandramaua de federatie "internationala"(de fapt americana) de pool si sa scoata sportul asta din mizerie?De carcotit stiu ca carcotesc multi jucatori,in sensul asta s a exprimat si appleton anul trecut la brasov, dar nu pune nimeni mana sa faca ceva?
Serios acuma,vazand turneele organizate de asiatici e clar ca se poate face usor ceva frumos in sportul asta.Chiar nu se poate sparge bagabontzeala din pool ul international?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby Viking » Tue Apr 28, 2015 9:36 am

Robertson și O'Sullivan ar cam trebui sa defileze.

Azi îl vedem pe McGill cum joacă sub presiune , pt. ca nici Maguire nici Selby n-au fost la nivelul lor maxim și chiar și cand sunt la maxim tot nu pun presiunea pe care o pun Robertson, Murphy sau Ronnie. Adică să joace cu 93% reușită de buzunar.
Maguire e mai jovial de freo câteva ani buni, iar Selby e oportunist. "Lipitoare" cum îl alintă Ronnie în cartea sa.
Nu cred ca Murphy se va incurca.

Ding cu Trump în decisiv :) Merge Trump. poate nu chiar decisiv dar close.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby amabilu » Wed Apr 29, 2015 11:33 am

Dom comentator facand traducere aproximativa a prezentarii jucatorilor in sesiunea de dimineata:
"...Ding ,o mare vedeta in China ,sursa de inspiratie pentru multi tineri care au pasit catre snooker datorita...siesi."

Huh?
Of ,of ,of, subtilitatile astea ale limbii romane si cum ne dam noi rotunzi la comentarii sportive.Ia bre si citeste acilea ca sa nu mai foloseste gura lui siesi,pardon,matale cuvinte pe care nu le stapaneste:
http://www.romlit.ro/asupra_siei

Si cu asta bun venit in comunitatea let s corectinglimbaromaning
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby Viking » Wed Apr 29, 2015 3:03 pm

cu cata emfază salută el comunitatea aia let's snookering (ce nume tâmpit și incorect) de zici ca-i world snooker association. O adunatura de inculti care au vazut o masa de snooker numai la tv și babe care urlă tot timpul "ronnie, ronnie" aruncand invective și porecle altor jucători.
in alta ordine de idei, vad ca Trump l-a radiat pe Ding și Robertson e chinuit serios de Hawkins, care cum, necum e nr. 5 mondial.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Next

Return to SNOOKER

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests