Campionatul mondial 2015

Re: Campionatul mondial 2015

Postby amabilu » Wed Apr 29, 2015 4:38 pm

M ai facut curios,o sa ma uit si eu sa vad fanii snokerului de pe FB.

Da, n a avut noroc romanul nostru Ding. :D Lupte grele peste tot cu exceptia macelarului trump.E drept ca a transat usor chinezii dar vine un adversar mai puternic.Oricum ascendent foarte bun.Chiar masina de cusut bile in buzunare se prezinta domnul Tramp,pardon Trump :lol: .

Ca tot am o obsesie cu comparatia pool-snooker iata vesti din snooker:din 2017 cec de 500 mii lire pentru castigatorul CM si propunere de un mil de lire pentru castigatorul celor 4 turnee britanice importante in acelasi an.Probabilitatea foarte mica sa le ia cineva pe toate curand insa e vorba de idee,cum s a dezvoltat si atrage sponsori sportul asta iar ceilalti raman ca pana acum ,cu pool in mana.Pacat si impotriva naturii dupa mine deoarece pool ul ar trebui sa fie mult mai popular datorita accesibilitatii lui.

Daca tot mister comentatore compara intr un interviu snooker -pool cu sah-table (snokker u fiind probabil sahul)eu as face o analogie sper mai realista fotbal-rugby,snookerul fiind rugby.Fiind mai accesibil si mai la indemana ar trebui sa fie mult mai "prizat",la fel cum e fotbalul in comparatie cu rugby ul.De ce pe aceasta planeta lucrurile stau pe dos doar dracul de Minnesota Fats stie :D ca a ajuns sportul asta cum a vrut el nu cum a vrut Mosconi.

Gata,se duce amicul caroten,asta a fost!E 11-8 dar nu mai revine la cat de inegal joaca.Speram intr o surpriza,Murphy a facut o acum 10 ani,a venit din calificari si a devenit campion mondial.Iata ca nici macar un Murphy nu se naste o data la 10 ani.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby Viking » Wed Apr 29, 2015 9:58 pm

bai, bai, ronnie.
Ma uit la O'Sullivan și nu-mi vine sa cred ca la vârsta și experiența pe care o are încă vrea sa joace absolut tot din instinct și din imensul talent cu care e dotat, asa cum probabil ca-și impresiona audiența când avea 16-17ani.
Nu cântărește nimic, se așează și dă, iar asta nu merge în fiecare zi.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby arnydm » Wed Apr 29, 2015 10:11 pm

Băi... mie îmi place chestia cu datu' din talent. Știe tot poporu' că nu sunt fanul lui Ronnie dar chiar îmi place să văd unul care face asta la o masă de snooker... acum că s-a curățat... e altă poveste. D-aia e frumos fotbalu'... te pedepsește când nu te aștepți! ;)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby amabilu » Thu Apr 30, 2015 12:01 am

Nu,cu ronnie e altceva, de la finala pierduta cu trump am vazut ca nu se scalda in ape linistite iar la CM ul asta mi a fost clar inca de la inceput ca nu e ok dpdv mental.Nu stiu ce e iar prin capsorul lui insa a jucat dezechilibrat,capricios,nerabdator.Nu a fost deloc ok ronnie dar nici nu i poti cere sa castige pentru fani daca el nu mai are motivatia sa castige pentru el.

Si apropos de ce spune Viking,uitandu ma la Hawkins in seara asta ,chiar ma gandeam ca jucatorii de pool au ce invata de la jucatorii de snooker in ce priveste meticulozitatea pregatirii unei lovituri:stau,analizeaza,gandesc cantaresc masoara de cateva ori si lovesc.Si frate,au douazeci de bile pe masa,meciuri lungi si nu se plictisesc de rutina asta.Un mare plus pentru un jucator cu tacul depasirea grabei si precipitarii in efectuarea loviturii.Ma rog,ei le invata la scoala de snooker cu rigla la palma in paralel cu tabla inmultirii,poate de aia se fixeaza.

Nu s bun la pronosticuri dar totusi nu ma asteptam la semifinalele astea.Mai incerc odata:finala murphy-trump cu trump campion.Pare a fi anul in care se asculta hiturile Supertrump:Logical sound of victory,Good-bye stranger Ding si Breakfast in Sheffield :D
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby arnydm » Thu Apr 30, 2015 5:44 am

amabilu wrote:Nu,cu ronnie e altceva, de la finala pierduta cu trump am vazut ca nu se scalda in ape linistite iar la CM ul asta mi a fost clar inca de la inceput ca nu e ok dpdv mental.Nu stiu ce e iar prin capsorul lui insa a jucat dezechilibrat,capricios,nerabdator.Nu a fost deloc ok ronnie dar nici nu i poti cere sa castige pentru fani daca el nu mai are motivatia sa castige pentru el.


Asta se știe de foarte mult timp... despre Ronnie ar trebui să scrie un psiholog o carte, nu de alta dar ar fi ceva material și pentru eventuale continuări! ;) :D :lol: Dar nu cred că poate exista vreun privitor de snooker care să nu fie vrăjit de modul cum desenează pe masă la viteza 5 atunci când se simte el bine... îmi mai place la el ceva: este un jucător aproape 100% de atac... este frumos jocul tactic, loviturile de siguranță uneori par desprinse de realitate dar sarea și piperul pentru mine îl reprezintă atacul la baionetă, acea dorință de a câștiga frumos, acea nebunie care sacrifică siguranța în detrimentul ofensivei... asta îmi place să văd în sport... nu-mi plac pasele înapoi, temporizările. De aceea nu poți fi supărat pe acel sportiv sau acea echipă care încearcă, care nu se ascunde pentru a obține un rezultat pozitiv, care își joacă șansa eminamente ofensiv...

În altă ordine de idei... nici eu nu le am cu previziunile astea. Ca și amabilul nostru coleg... nu credeam că Ronnie va rata semifinala sau că Robertson se va împiedica de Hawkings... nici că Ding nu îi va pune vreo problemă lui Judd. Poate singurul pe care am mizat că va ajunge în semifinale va fi Murphy... cu toată stima pentru prietenul scoțian dar nu îl vedeam trecând mai departe... din cei care au ajuns în faza asta oricine are cam aceleași șanse, poate cu un plus pentru Murphy sau poate pentru că dacă nici acum nu reușeste Trump să câștige... atunci când? Practic cam asta ar fi în viziunea mea finala, cu Murphy favorit. Evident că un englez va câștiga! :lol: :lol: :lol: Cred că este pentru prima oară când 4 englezi joacă semifinalele unui turneu de calibrul CM, aici ar trebui să intervină Ancuța cu statisticile lui obositoare dar uneori interesante... și ca o curiozitate pentru cei care nu știau: la CE de snooker din 2006 la Constanța i-am văzut live pe următorii jucători ajunși pe tabloul acestui CM: Kurt Maflin și Jamie Jones. 2 din 32! Și ar mai fi Andrew Paggett ( sper că am scris corect ), un galez care a pierdut în ultimul tur de calificare...

Later edit

L-am uitat pe Craig Steadman... adversarul lui Ronnie din primul tur. 3 din 32! :lol: :lol:
Last edited by arnydm on Fri May 01, 2015 3:20 pm, edited 1 time in total.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby Viking » Thu Apr 30, 2015 8:55 am

sunt unii jucători de pool sau snooker cărora nu le poti baga în cap rutine sau strategii.
nu sunt fan Robertson sau Murphy dar cred ca ăștia doi combina fericit talentul cu maturitatea și meticulozitate în joc. In rest sunt 2 mari tabere:

ăia cu talent mai putin, dar muncitori după manual, care au deprins o experiență și o rutină la toate capitolele gen Barry, Bingham, Ryan Day, Fu, Carter, Allen, Perry, Walden etc. cu căpitanul lor în frunte, în persoana lui Selby secondat de Williams.

și ăi cu talent, cu Ronnie si Jimmy White în frunte, urmati de Trump, Ding.


Și mai o nisa ocupata de Higgins și Hendry: nisa celor care cunosc totul despre jocul de snooker. Se pare ca și McGill are un loc acolo în viitor.

și să nu uităm categoria celor născuți speranțe și care vor îmbătrâni tot sperante, in frunte cu Mathew Stevens (enorm talent), Brecel, Lisowski, etc.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby amabilu » Thu Apr 30, 2015 12:23 pm

Evident ca snookerul lui Ronnie e cel mai spectaculos ,rar se apropie vreunul de asa magie,unul dintre acestia intamplator a fost chiar Trump zilele astea dar in cea mai mare parte datorita faptului ca a jucat fara presiune.

Am auzit ca ronnie a spus ca e timpul sa lase locul noii garzi.Ar fi pacat sa se retraga cat este inca in mare putere chiar daca nu in mare forma.Davis si Hendry au mai incercat dar la ei ruginisera de tot balamalele.Ronnie cu mental bun si motivat cred ca ar mai putea spera la un titlu in urmatorii 2-3 ani.Decizia e insa a lui,daca nu si mai gaseste motivatia .

Ca tot i am comparat,uite hendry:doar cu 4 ani mai mare ca ronnie,a castigat totul intr o decada de la 20 la 30 de ani si apoi i s a consumat instantaneu toata vlaga in ciuda eforturilor pe care le a facut pana incoace cand a renuntat.Ronnie in schimb poate fi numarul unu la 40 de ani,adica 10 ani dupa ce hendry nu a mai insemnat ceva.Extraordinar acest fapt.

Oricum,desi ronnie e si va ramane ronnie,snokerul va merge inainte cu sau fara el iar peste 20-30 de ani nu va insemna pentru cei de atunci mai mult decat ce inseamna acum pentru noi un Hendry ,White sau Davis,adica nu mai mult de o amintire respectuoasa.Eu ii doresc sanatate si daca s o plictisi il invit sa vina prin romania sa bem un sprit si daca vine la club la ancuta si bontea poate ii convinge pe aia sa faca un card de membru cu reduceri la mesele de biliard.

Hai sa traiesti, Ronnie!

Bagati ultimele pronosticuri !

PS

Nu a comentat nimeni despre faza cu jucatul descult care mi e mi a placut teribil desi multi au considerat o lipsa de rspect.Lasa ca ca destul respect in UK,nu strica putina evadare din scortosenia englezeasca.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby arnydm » Thu Apr 30, 2015 8:42 pm

Murphy s-a pus pe treabă...

Later edit

Judd ține morțiș să intre în categoria aia cu speranțele...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby DragosLucian » Fri May 01, 2015 7:52 am

Viking wrote:bai, bai, ronnie.
Ma uit la O'Sullivan și nu-mi vine sa cred ca la vârsta și experiența pe care o are încă vrea sa joace absolut tot din instinct și din imensul talent cu care e dotat, asa cum probabil ca-și impresiona audiența când avea 16-17ani.
Nu cântărește nimic, se așează și dă, iar asta nu merge în fiecare zi.


Are ceva probleme mentale in ultima vreme, dar fiecare jucător are ritmul lui. Ronnie gândește repede, face doua stroke-uri si executa. Nu cred ca e vorba ca vrea sa le dea din talent, ai fi surprins sa afli ca toți ăștia cu talent "baga" multe ore de antrenament.
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby amabilu » Fri May 01, 2015 9:43 pm

tot despre comentarii

Ma intreb daca acesti doi comentari au vreun sef,manager, ceva, care sa i mai dirijeze ca pana una-alta ,desi nume cunoscute in bransa,nu sunt niste staruri angajate sa si faca treaba cum ii duce capul avand publicul in delir numai bucurandu se de prezenta lor.
Nu vreau sa fiu inteles gresit,nu spun ca nu sunt buni sau potriviti in ceea ce fac,nu as vrea sa fie schimbati,au deja o traditie si m as obisnui mai greu cu alte voci, insa competenta comentariului trebuie sa aiba standardele inalte specifice acestui sport .Nu ca nu orice sport ar trebui comentat foarte bine dar snookerul are staiful lui.

Deci:cei doi domni uita ca se adreseaza unui public neavizat in marea lui majoritate care nu numai ca nu a vazut in viata lui o masa de snooker in realitate cum spunea Viking dar nici nu a tinut un tac de biliard in mana.Comentariul tehnic la fiecare bila gen"efect la baza si lateral","contraefect","stun shot" si asa mai departe,repet,aproape la fiecare bila,este inutil ,pretentios si inadecvat.Stiu ca sunt amandoi pasionati si jucatori insa comentariul sportiv nu este un dialog intre initiati ci "traducerea"jocului adresata publicului larg.Pe mine nu ma deranjeaza,eu joc biliard si inteleg dar pentru restul e vorbarie de neinteles.
Pe de alta parte atunci cand trebuie sa ofere o explicatie nu o dau.De exemplu au remarcat amandoi comentatorii in mai multe ocazii pozitia a doi jucatori care tin tacul lateral dincolo de barbie,sub ochiul stang.Au remarcat pozitia tacului,au facut referire si la celalt jucator cu aceeasi pozitie neobisnuita a tacului insa nu au dat si explicatia ,adica faptul ca la cei doi jucatori ochiul dominant este cel stang.Banuiesc ca o cunoasteau asa ca ar fi fost necesar sa dea acest detaliu ca sa inteleaga lumea logica.

Am observat si la alte sporturi ca atunci cand se face in doi comentariul are tendinta sa semene cu un dialog privat intre respectivii asa ca tendinta asta trebuie corectata.

Ma mir ca nu le a trecut prin cap sa invite la o sesiune din semifinalele astea un nume gen arbitrul roman Crisan,ar fi fost interesanta o privire avizata din interiorul fenomenului.

In fine,poate le transmite cineva ca periodic ar fi necesar sa si mai evalueze abilitatile daca sefii nu o fac ca pana la perfectiunea comentariului sportiv mai sunt inca doua sute de turnee de comentat.

Deci baieti:comentariul nu ca la ronnie,numai din talent,ci mai stati,mai analizati si mai judecati ce e de spus!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

PreviousNext

Return to SNOOKER

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron