Scandal in Snooker - John Higgins suspendat

Scandal in Snooker - John Higgins suspendat

Postby Val » Mon May 03, 2010 12:27 pm

In ultimele zile are loc o intreaga saga cu privire la acordul lui Higgins sa piarda 4 frame-uri in 4 jocuri diferite pentru 300k EUR.
Inregistrarea a fost facuta de reporterii de la News of the World (se pare tabloidul nr. 1 in lume) care i-au inscenat totul lui Higgins si managerului sau (Mooney).
Surprinderea cea mai mare pentru mine vine insa din declaratia pe care a dat-o Higgins ieri, cum ca s-a temut pentru viata sa etc.

Deocamdata Higgins a fost suspendat pe durata investigatiilor.
Nu am atasat linkuri, pentru ca este deja tot netul plin de ele.

Personal, ma simt foarte dezamagit de Higgins. Chiar il admiram pentru ce face in snooker prin dedicatie, calitate de jocului, deschiderea unei noi linii competitionale (jocul cu 6 bile rosii sau 10), desi nu sunt un fan al lui.

Daca nr. 1 in lume si campionul mondial en-titre face asta, este o lovitura imensa pentru snooker si pentru sportul cu bile in general.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Scandal in Snooker - John Higgins suspendat

Postby impdcl » Mon May 03, 2010 1:16 pm

nici acum nu-mi vine sa cred, dar nu inteleg cum a putut sa ia o asemenea teapa Higgins si managerul lui. Oricum, parerea mea este ca Higgins nu stia ce urma sa i se propuna, si cat de prost sa fii sa te duci intr-o locatie necunoscuta cu intentia de a negoia ptr a tranti niste frame-uri, sa-ti risti intreaga cariera de 18 ani, familia si tot asa ..... implicatiile sunt mult mai mari ptr sportul cu bile, cum zicea Val mai sus, sponsorii (si astia asa greu de gasit se pot orienta catre alte sporturi) .... eu unul nu inteleg ... un jucator care a castigat numai din premii peste 3-4 milioane de lire sterline, la care se adauga dublu la aceasta suma din publicitate si meciuri demonstrative, etc etc ... ar trebui totusi sa se termine ancheta interna a WSA si pana atunci Higgins are dreptul sa fie considerat ca fiind nevinovat
impdcl
Jucator
 
Posts: 73
Joined: Sun Dec 20, 2009 11:30 pm

Re: Scandal in Snooker - John Higgins suspendat

Postby madfox » Mon May 03, 2010 1:42 pm

Eu cred ca nu este singurul care face asta din snooker. Lucrurile sunt mai murdare decat stiu oamenii simpli. Daca va fi gasit vinovat snookerul va primi o grea lovitura de imagine, se vor pierde sponsori, bani .....
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Scandal in Snooker - John Higgins suspendat

Postby madfox » Wed Sep 08, 2010 8:01 am

Stiu ca e cam vechi subiectul, dar acum am gasit si eu videoul cu asta. Mie mi se pare ca e cam vinovat ... http://www.newsoftheworld.co.uk/news/80 ... -cash.html

Pe langa articolul asta am mai gasit unul http://www.newsoftheworld.co.uk/news/80 ... nship.html Stie cineva, a fost suspendat sau nu ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Scandal in Snooker - John Higgins suspendat

Postby Cristi » Wed Sep 08, 2010 8:36 pm

Azi a fost dat verdictul final...A scapat (prea) usor dupa parerea mea...

http://www.global-snooker.com/global-sn ... 100908.asp
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Scandal in Snooker - John Higgins suspendat

Postby Val » Thu Sep 09, 2010 7:24 pm

Poate ne explica cineva mai clar, dar eu intele ca Higgins este supendat pe 6 luni, incepand din mai 2010, iar Mooney este propus pentru suspendare pe viata.
S-a luat totusi o decizie si pentru Mooney?
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Scandal in Snooker - John Higgins suspendat

Postby impdcl » Thu Sep 09, 2010 8:09 pm

Eu din cate am inteles ...higgins e suspendat 6 luni si amenda 75000 de lire (plus 10000 lire - cheltuieli de judecata) pe motiv ca nu a anuntat conducerea WSA despre ce s-a intamplat la Kiev, iar Pat Mooney a primit ban pe viata in acest sport.
impdcl
Jucator
 
Posts: 73
Joined: Sun Dec 20, 2009 11:30 pm

Re: Scandal in Snooker - John Higgins suspendat

Postby madfox » Sat Sep 11, 2010 10:20 am

Asa am inteles si eu
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti


Return to SNOOKER

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron