3 Mante

3 Mante

Postby marse » Fri Jan 29, 2010 12:37 pm

A jucat cineva de pe forum Carambol (3Cushion Billiard)? Nu am vazut in niciun club, recent, vreo masa, eram curios daca s-a incumetat cineva. Imi aduc aminte ca exista una in Piata Ovidiu, in Constanta, vis-a-vis de Muzeul de Istorie, intr-o carciuma, si eram fascinat de atmosfera de acolo si de jocul in sine. Aia jucau cu checle, dar cam tot dracu ala era.

Sunt vreo 20 de ani de-atunci, poate chiar mai bine...

Am vazut parca pe site-ul Eurostructur, la prezentarea jucatorilor, ca Ovidiu Cristea era mentionat ca fiind campion national la asa ceva, prin 2004 parca... S-a tinut sau se mai tine vreun asemenea concurs?
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: 3 Mante

Postby madfox » Fri Jan 29, 2010 6:35 pm

Am jucat si eu, fosta federatie organiza o cupa pe an. Am luat locul 3 la Cupa Romaniei la 3 mante 2005 8-) E un joc frumos. Sunt insa foarte putine mese in Romania, masa este mai scumpa, sistemul de incalzire trebuie intretinut .... Ca variante sunt 3 mante si stecca (ala cu pioni care trebuie daramati). Scapi de stresul de a baga bile :D
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: 3 Mante

Postby Sheno » Sat Jan 30, 2010 5:33 pm

Stiu ca in Bucuresti vei putea gasi o masa de carambol in clubul Atomic din Oraselul Copiilor. Masa este foarte veche insa postavul este foarte bine intretinut: se vede totusi ca seriful clubului este Vali Atomulesei aka Vali Carambol.

Eu de cate ori am ajuns acolo si l-am gasit si pe el in club, s-a oferit intotdeauna sa ma invete cateva lovituri si sa joace cu mine insa nu m-am incumetat sa incerc pana acum.
In orice caz, consider ca pentru a putea fi un jucator valoros de biliard trebuie sa acumulezi ceva experienta si la masa de carambol.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: 3 Mante

Postby stelifantastic » Fri Apr 22, 2011 11:05 am

Un articol din esquire despre parintele spiritual al biliardului autohton http://www.esquire.ro/articole/reportaj ... rdarul.htm
stelifantastic
Jucator
 
Posts: 60
Joined: Sun Apr 10, 2011 10:11 pm

Re: 3 Mante

Postby dreqonline » Fri Apr 22, 2011 4:38 pm

frumos articol
George
dreqonline
Jucator
 
Posts: 62
Joined: Wed Jan 06, 2010 5:35 pm
Location: Bucuresti

Re: 3 Mante

Postby madfox » Fri Apr 22, 2011 9:03 pm

LOL chiar aduce cu Bogart :D
Este cam mult spus parintele biliardului autohton, dar cu siguranta stie mult biliard
Desi ma indoiesc ca Toni a fost elevul sau ;)
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti


Return to 3 MANTE

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron