intrebare masa de biliard

Ai ceva de vanzare sau te intereseaza ceva ? Aici este sectiunea de site unde poti realiza asta. ATENTIE , aceasta este doar o platforma intre utilizatori. Biliardforum nu este raspunzator pentru tranzactiile realizate intre membrii sai.
Forum rules
Posturile de vanzare trebuie sa contina o descriere cat mai exacta a produsului, a starii sale, moduri de contact, precum si pretul. Firmele sau magazinele online trebuie sa contacteze administratorul inainte de a posta anunturi !!!

Re: intrebare masa de biliard

Postby AlexandruM » Wed Jul 26, 2017 9:43 am

elenadragomir wrote:Buna seara. M-ar interesa masa de biliard de marimea 8ft pana in 3000lei, si ma interesa daca ma puteti ajuta cu cateva pareri. Eu am gasit varianta de mai jos la un magazin online. Ce parere aveti?

https://www.sportist.ro/masa-de-biliard ... g-8ft.html


Buna ziua, pentru inceput ar fi recomandat sa ne comunicati dimensiunea camerei unde vreti sa montati masa. Avand in vedere ca optati pentru o masa de 8 ft, este clar ca sunteti limitata de spatiu si este foarte posibil ca nici masa de 8 ft sa nu se incadreze bine.

O alta intrebare este, masa urmeaza a fi folosita intens (3-4 ori pe saptamana) sau ocazional (de cateva ori pe luna), daca se doreste o utilizare mai intensa e bine sa optati pentru o masa cu placa de ardezie, calitatea mesei fiind mult peste cele cu placi de Mdf/ sintetice etc.

La suma comunicata de Dvs se pot achizitiona mese profesionale s/h de 8 ft. Sam din clubul Sereno. Ar fi cea mai buna "investitie" a banilor.

Masa prezentata in linkul de mai sus este o pierdere de bani si eforturi si se justifica doar pentru jucatorii incepatori si o utilizare lejera, numai ca daca acestea sunt premizele, de ce sa mai cumparati o masa de biliard?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: intrebare masa de biliard

Postby amabilu » Wed Jul 26, 2017 11:08 am

Bun Alex ca ai facut precizarile dar trebuie accentuat un pic pe cateva chestii:

In primul rand topicul trebuie mutat,prea multa vorbarie in spatiul comercial de la sectiunea asta.Nu stiu ce o fi atat de greu sa se uite cineva unde trebuie sa posteze.

Daca nu te pricepi e bine sa cauti pe cineva sa te ghideze si sa te ajute la cumparare.Intr adevar depinde la ce folosesti masa,daca nu exista nicio pretentie se poate cumpara orice,daca exista pretentii sau vor fi pe viitor trebuie cumparata o masa sh profesionala in stare buna daca nu sunt bani pentru una noua.Cu 7-8 sute de euro si un pic de negociere se poate cumpara o masa buna.E preferabila o masa de brand intretinuta decat o masa confectionata in atelier chiar daca e nou-nouta.Pe OLX sunt anunturi destule,din cand in cand mai sunt si aici pe forum anunturi serioase de la membri.

Si legat de spatiu e tot acelasi lucru,depinde la ce vrei sa folosesti masa.Pentru divertisment merge si 8 sau 7 dar daca vrei sa te perfectionezi ori iei 9 ori nu iei nimic si mai bine dai banii pe abonament la masa de la club.Eu as lua masa de 9 si pentru dimensiunea 5/4 .

Postavul nu e neaparat sa fie simonis ,mai sunt variante bune.Chiar si postavul simonis are diferente,e simonis chinezesc mai subtire si simonis belgian mai calitativ.In Romania inteleg ca se comercializeaza chinezaria simonis deci pentru pretentiosi atentie! Pentru cei amatori de postav simonis belgian intrebati l pe alex,el are pontul.

Mai e vorba si de mante,nu numai de postav.O masa buna sh isi poate pastra mantele in regula spre deosebire de o masa noua cu mante ieftine si proaste.

In concluzie recomandarea ar fi aceea ca persoana care isi cumpara masa sa apeleze la cineva calificat,ori un proprietar de masa ori de preferinta un montator care sa o si aleaga si apoi sa se ocupe de schimbarea postavului si montaj.

Masa din link e doar pentru jucatori ocazionali nefamiliarizati cu sportul asta.Merge pentru divertisment insa pentru cineva care a jucat la o masa adevarata jocul nu va avea niciun farmec.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: intrebare masa de biliard

Postby zaineady » Tue Aug 22, 2017 10:11 pm

Eu in locul tau cumparam o masa sh, si una orlando este mai buna ca acea dp site, parerea mea....mai bn o masa cumante bune(eventual le poti inlocui) si schimbi postavul cu unul f bun si nu ai sa regreti....una noua este doar frumos finisata, cand vei lovi bila si iti vibreaza manta sau postavul nasol, asa patesc eu pt ca m-am zgarcit !
zaineady
Pionier
 
Posts: 8
Joined: Sun Mar 19, 2017 1:51 pm

Previous

Return to Vanzari-cumparari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests