Cutit Kiridashi (pt. pastile biliard)

Ai ceva de vanzare sau te intereseaza ceva ? Aici este sectiunea de site unde poti realiza asta. ATENTIE , aceasta este doar o platforma intre utilizatori. Biliardforum nu este raspunzator pentru tranzactiile realizate intre membrii sai.
Forum rules
Posturile de vanzare trebuie sa contina o descriere cat mai exacta a produsului, a starii sale, moduri de contact, precum si pretul. Firmele sau magazinele online trebuie sa contacteze administratorul inainte de a posta anunturi !!!

Cutit Kiridashi (pt. pastile biliard)

Postby Viking » Sun Feb 14, 2021 11:38 am

Le face un prieten fierar, la sugestia mea, inspirat de aici<

https://www.youtube.com/watch?v=nhq5qJFT8Dk

Practic, e un cuțit de strung manual cu care, cu minim efort, aduci pastila nouă la diametrul ferulei, fara sa mai folosești șmirghelul cu care exista pericolul să atingi ferula. (asa ajung tacurile la diametre mai mici sau, mai rău, cu ferula ovala).
Mai rămâne doar lustruitul pe lateral (burnish) cu o bucată de piele (sau hârtie de 100 dolari, pt. cine poate) 8-)


Smekeria e materialul. Otel de lama de fierăstrău de gater (banzic) care, pe cât de greu e de prelucrat, atât de rezistent are tăișul, care e forjat apoi ascuțit.
Se fac manual, la cerere. Teoretic se poate copia orice forma sau dimensiune. Livrare în 24-48 ore.

Nu pun linkuri ca nu-i voie. Nu am comision. Va pot trimite poze cu cel pe care îl am eu.

Pt. mine a devenit absolut indispensabil. Eram stresat când veneam la faza de mânuit catter sau șmirghelul prin jurul pastilei sau ferulei. De multe ori am scăpat catterul în pastilă, făcându-i o latură de pătrat greu de scos.

PM, telefon, telegraf, radio
Last edited by Viking on Tue Jul 19, 2022 2:07 pm, edited 1 time in total.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Cutit Kiridashi (pt. pastile biliard)

Postby Viking » Mon Feb 22, 2021 1:52 pm

Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Vanzari-cumparari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests