Campionatul iuropian 2016

Campionatul iuropian 2016

Postby amabilu » Fri Jun 10, 2016 12:47 am

Probabil sunteti la curent cu acest eveniment.Pentru cine nu stie e un sport care se joaca cu o singura bila care trebuie introdusa intr unul din cele doua buzunare ale mesei care se afla cate unul pe mijlocul mantelor mici.

Deci tata Puiu pupaciosu de icoane ne va arata cum e sa pierzi in meciul inaugural.Sau nu.

Comentariile si sugestii voastre sunt asteptate aici de unde vor fi trimise antrenorului,echipei si federatiei sub forma de injuraturi.

Dumnezeu sa ocroteasca echipa nationale.Muah!Unde sunt mai multe icoane cand ai nevoie de ele? :lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby AlexandruM » Fri Jun 10, 2016 11:10 am

Urmatoarea poza cred ca reda cel mai bine starea mea de spirit si asteptarile de la echipa Romaniei.

http://i66.tinypic.com/2ebwoqg.jpg
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby amabilu » Fri Jun 10, 2016 12:17 pm

Super,am vrut sa o pun si eu dar nu stiam de unde sa o iau,am mai vazut una cu asezarea echipei ,in forma de cruce,si aia e haioasa.:)

Cel mai tare e ca ma simt zen,nu am nici cea mai mica asteptare,nu m ar mira nici ceva gen 8-0,ma astept sa se faca de ras sau sa se inchida in jurul portii in stilul caracteristic.Orice peste asta va fi bonus.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby Cristi » Fri Jun 10, 2016 11:11 pm

La misto-uri suntem primii mereu...Daca nu ne calificam faceam misto si haz de necaz, acum ca ne-am calificat facem iar caterinca.

Uite ca nu prea ne-am facut de ras...2-1 in situtia in care francezii au inscris in min. 89. Cu noroc scoteam un egal.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby amabilu » Sat Jun 11, 2016 7:45 am

Scuze daca postarile noastre triviale interfereaza cu nobletea acestui sport aristocratic sau vexeaza sentimentele inalte de patriotism sportiv ale microbistilor echipei romaniei,o echipa de mare traditie pe planul succeselor internationale.

Hai sa vedem cum stau lucrurile fara misto.Romania are o victorie la euro acum 15 ani.A fost o vreme acum peste 20 de ani cand o generatie formata in sistemul centralizat comunist a atins apogeul dezvoltarii sale avand ca rezultat calificarea in sferturile unui mondial.A fost cea mai buna generatie a romaniei cu jucatori care jucau la cele mai mari cluburi din europa:Real ,Barca,AC Milan,etc.Dupaconsumarea acestei generatii ,fotbalul a mai rezistat din inertie,romania obtinand calificari sporadice la cate un turneu final cu rezultate jenante si nesatisfacatoare.Nici jucatorii romani nu au continuat sa joace in echipe de top decat cu exceptii rare.Daca acum mai multi ani aveam macar doi jucatori de top,Mutu si Chiivu,generatia asta nu are nici un jucator emblematic sau macar constant si nici unul care sa joace intr una din marile echipe ale Europei.Am zis una din marile echipe?De fapt nici intr una medie cu participari la UEFA champions league.Calitatea jucatorilor a scazut atat pe plan sportiv cat si al profesionalismul ei devenind mai degraba vedete media nationale implicati in scandaluri de la cele implicand mafia crimei organizate(violenta ,prostitutie,vanzari masini furate,pariuri ilegale) pana la cele mai comune de cap de afis al intamplarilor tabloide(chefuri,gagici,masini,etc).Ma rog,asta a devenit cultura fotbalului peste tot dar altii au si rezultate spre deosebire de manelistii romani.

Per ansamblu rezultatele fotbalului romanesc din ultimii multi ani sunt chinuite si ridicole.Un joc bun sporadic este irelevant plus ca nu inseamna nimic daca nu se poate depasi tigania tipic romaneasca de sucombare la malul apei,experiente din astea avem destule,nu era nevoie de una in plus.

Asa ca imi permit sa fac misto de un antrenor obtuz care se prezinta semiretard in afara terenului si de o echipa trista de lacatusi manelisti de care in general se loveste mingea ca de gard.

Romania a fost intr adevar o exceptie aseara,de obicei juca prost si pierdea,acum a jucat bine si a pierdut.As fi fost oarecum dispus sa discut pe seama acestei surprize dar iata ca tentatia mistoului e mai mare.

Un merit totusi trebuie recunoscut echipei romaniei.Chiar daca nu a avut niciodata mari succese,cu toate astea a adunat mai multe participari la euro decat Argentina si Brazilia la un loc.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby arnydm » Sat Jun 11, 2016 8:22 am

Păi să nu uităm că vorbim de o echipă. Într-o echipă individualitățile fac diferența dar dacă ai un mecanism bine sudat poți obține aceleași rezultate, poate chiar mai bune. În general România 2016 pare o echipă bine așezată în teren dar cu scuzele de rigoare nu este suficient. Dacă avem un golgheter cu 12 reușite de 1.70 înălțime... este clar care este forța pachetului de înaintare. Nu-mi place să critic ceea ce am văzut aseară... dar am auzit comentatori aproape extaziați că am pierdut cu fruntea sus ( spuneau ei ). Hmmm... interesant. Pentru o echipă care și-a creat 3 situații de gol, din care 2 au fost faze fixe mie mi se pare cam puțin. Recunosc că pe partea cealaltă au blocat foarte bine jocul francezilor, care nici ei nu au excelat în faze de poartă și au făcut asta în afara careului, adică nu au stat cu fundul în poartă. Dar ar fi fost mai bine dacă ar fi făcut-o la centrul terenului... din păcate echipa asta nu are forța de a împinge jocul spre terenul adversarului, nu are jucători care să caute spațiile libere cu nonșalanță sau poate că nu sunt lăsați să o facă... eu unul personal nu văd ce caută jucători ca Popa, Chipciu, Stanciu pe acolo. Ok, aleargă, muncesc dar atât. Nu au calitățile unor jucători constructivi, poate doar Stanciu dar ăsta e atât de talentat încât va rămâne speranță dacă nu va pune mai mult tupeu în joc... întotdeauna m-am întrebat de ce nu jucăm cu cel puțin 2 vârfuri. Mă uitam aseară la efortul imens al lui Andone, părea un taur fizic dar tehnic a fost zero. L-au schimbat cu Alibec care a fost exact reversul... adică tehnic dar zero fizic. Când o să avem curajul de a pune doi jucători în față sprijiniți de un mijlocaș ofensiv și să renunțăm la mijlocul de 5? Am jucat fotbal și întotdeauna am jucat pentru atac. Nici un antrenor nu mi-a insuflat elanul ofensiv, asta este ceva genetic și de așa ceva ar trebui să se folosească un antrenor... el trebuie să găsească balanța perfectă între jucători și a le cere să marcheze un gol mai mult ca adversarul. Eu unul cred că ar fi mai elegant să pierzi 4-0 atacând furibund decât să pierzi 2-1 ajungând în fața porții de 2 ori... pe mine unul jocul României de aseară m-a convins încă o dată că avem potențial defensiv dar suntem zero barat în faza de atac. În condițiile acestea nu ar trebui să ne mire de ce nu sunt suporteri la jocurile echipei... cine ar vrea să vadă 2 faze de atac în 90 de minute?!?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby amabilu » Sat Jun 11, 2016 9:34 am

Hai sa spun si eu ontopic ceva.Parerea mea.Pentru mine a fost o mica surpriza jocul de aseara.Bun,rau ,ma abtin sa comentez ,cert ca e ca o Franta in forma ar fi putut zdrobi o Romanie cu care ne am obisnuit.Nu m ar fi mirat un scor fluviu la zero.Alta surpriza a fost ca au jucat cat de cat deschis,multi se asteptau ca romania sa respecte traditia stramoseasca si sa joace strict defensiv cu un ipotetic contraatac.Ca nu au resusit sa ajunga la finalizare asta e altceva,de incercat s a avazut ca au depasit centrul terenului.

De asta zic ca a fost un joc bun privit prin prisma asteptarilor.Am avut noroc ca am jucat primul meci cu echipa cea mai puternica,banuiesc ca Franta se va tura pe parcurs .Rezultatul e obiectiv,reflecta valoarea.

Si repet ,nu ai cu cine,cum sa ai asteptari cand fotbalul romanesc e praf fara exagerare si nu ai nici un jucator de doamne-ajuta?As fi curios sa intreb un om mai in varsta daca s a nimerit in istoria fotbalului romanesc o asemenea perioada in care sa nu ai macr un singur jucator emblematic.Perioada moderna a fotbalului romanesc de la dobrin incoace a avut tot timpul vedete emblematice,si cate un jucator de superclasa internationala,a fost filiera Dobrin-Balaci-Hagi si apoi a urmat tandemul Mutu-Chivu ,care la o scara mai mica au avut acelasi rol de prim-plan in vitrina.
De aia zic,poate prin anii 50 sa fi fost ceva asemanator ca dupa aia in anii 60 deja fotbalul romanesc avea contur,desi nu prea era pe plan international,erau niste nume de jucatori adevarati cu valoare certa.

Noi vorbim de fotbal din inertie comparandu l cu niste tipare vechi, uitand ca s a schimbat tot in fotbalul romanesc,e cu totul altul decat era acum 25 de ani,fotbalistul roman e cu totul altul,Desi Romania nu avea rezultate ,avea intodeauna fotbalisti,romanul era tehnic ,era mingicar.Acum habar nu au sa dribleze romanii,tehnica zero,mingea se loveste de ei ca de gard,nu mai vezi un dribling frumos la romani.Scoala de fotbal romaneasca e distrusa de mult ,de vreme ce chiar Chivu care e din generatie veche a zis ca el a invatat sa loveasca mingea abia la Ajax.Si nu a zis o asa din politete olandezilor,a zis o romanilor vorbind despre fenomenul pregatirii fotbalistilor in romania.

Sa nu uitam ca practic nu mai avem fotbal,punem rezultatele slabe pe seama unui moment prost in timp ce la o privire lucida se vede ca fotbalul romanesc e un ceva formal,o competitie cu echipe si atat,fara baza ,fara fundament,fara nimic.

Asa ca rezultatele acestei afaceri nu pot fi decat circumstantiale.De aceea prefer sa fac misto de acest rahat cu mot care a devenit din pacate fotbalul romanesc si sa nu l iau in serios pentru ca situatia e compromisa pana nu se incepe din nou o constructie solida de la baza.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby arnydm » Sun Jun 12, 2016 9:27 am

amabilu wrote:Hai sa spun si eu ontopic ceva.Parerea mea.Pentru mine a fost o mica surpriza jocul de aseara.Bun,rau ,ma abtin sa comentez ,cert ca e ca o Franta in forma ar fi putut zdrobi o Romanie cu care ne am obisnuit.Nu m ar fi mirat un scor fluviu la zero.Alta surpriza a fost ca au jucat cat de cat deschis,multi se asteptau ca romania sa respecte traditia stramoseasca si sa joace strict defensiv cu un ipotetic contraatac.Ca nu au resusit sa ajunga la finalizare asta e altceva,de incercat s a avazut ca au depasit centrul terenului.


Eu totuși cred că ai văzut alt meci... exact asta au făcut. Numai că nu s-au apărat în careu ci la 30-35 metri de poartă în marea majoritate a timpului. Aceleași două linii defensive, aglomerate, greoaie în exprimare pe faza ofensivă, cu un vârf izolat, chipurile sprijinit de Popa pe o latură și anemicul de Stanciu în spatele lor dacă îl prindea faza pe acolo... hai să fim serioși! Au depășit mijlocul terenului? Poate... dar doar cu maxim 10 metri, sporadic, și apoi gata. Nu vreau să fiu rău cu ai noștrii dar aseară am văzut ce înseamnă să ataci cu toate liniile, englezii în prima repriză și rușii în a doua. Chiar dacă ocaziile au fost la fel de rare s-a văzut din avion presiunea constantă, pe perioade lungi de timp, s-a văzut cum liniile presau spre înainte... despre asta vorbeam, despre jocul în care atunci când ai ocazia te duci peste adversar cu tot elanul... surprinzător pentru mine jocul rușilor din a doua parte a jocului, cu o echipă care a rezistat eroic în prima parte, au trecut peste golul acela frumos dar de portar 100%, au înaintat încet dar sigur cu toate liniile și au reușit o egalare ca rezultat al celor remarcate de mine anterior... cam asta înseamnă organizare în viziunea mea. La fel de impresionat am fost de jucătorii englezi... extrem de motivați în prima parte, au dat totul pe cartea atacului, au știut să reziste presiunii Rusiei din a doua parte, au greșit doar la gol dar la modul cum au jucat per ansamblu au lăsat impresia că de data asta chiar au echipă și nu un lot de vedete... eu sincer îi văd cel puțin în semifinale.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby amabilu » Sun Jun 12, 2016 9:55 am

Esti prea pretentios,hai cu picioarele pe pamant.Eu daca am vazut alt meci tu te faci ca uiti lotul echipei .Nu faci din rahat bici oricat de mare e dorinta suporterilor.Stiu ca au fost doua exceptii in istorie,danemarca si grecia dar sa nu ne iluzionam ca vom avea acelasi noroc la doar cativa ani de la ultima minune.Chiar nu ai pe ce sa ti bazezi exigentele,echipa a jucat la nivelul ei cel mai bun,asta e maximum ul de fotbal pe care putea sa l produca in conditiile date de lot si antrenor.Asta e si opinia generala,fata de ce a aratat pana acum a jucat sublim, lumea se astepta la mult mai putin.

Frumos meciul de aseara,am vazut doar prima repriza imi pare rau ca nu si pe a doua.Impresionant jocul englezilor,cam cruzi totusi si lipsiti de solutii la finalizare ,o echipa mai cinica cred ca ii poate demonta.Dar spectacolul a fost excelent.

Meciul de vazut azi e croatia turcia,acum ceva ani erau frumoase tare echipele astea.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby arnydm » Sun Jun 12, 2016 1:19 pm

Păi nu uit... de fapt nici nu știu care sunt titularii sau variantele de rezervă. Nici nu mă prea interesează ce nume sunt pe teren atât timp cât ar juca ceea ce vreau eu... am mai spus-o și o repet dacă este nevoie. Nu îmi doresc victorii trase de păr, prefer înfrângeri la care echipa moare frumos. Puteam muri mai frumos cu francezii, pentru că tot morți am fost până la urmă... păi dacă nici în primul meci, când mai poți recupera pe parcurs nu ataci atunci când o mai faci? Cu Elveția calculele sunt simple... am pierdut? Mai avem șansa porcului de Crăciun... probabil că vom vedea autobaza de frica rezultatului. Să dea D-zeu să mă înșel... deși la formatul în care se joacă chiar și de pe primul loc am avea emoții în optimi, darămite calificați de pe locul 3? :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Next

Return to Fotbal

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests