Rugby

Rugby

Postby arnydm » Sat Sep 19, 2015 8:40 pm

Nu știu câți dintre noi românii se uită la rugby... recunosc că eu unul nu mă prea dau în vânt după acest sport dar de câte ori întâmplarea a făcut să văd vreun meci din turneele de rugby am găsit de fiecare dată câte ceva de admirat pe acolo... astăzi am fost martorul unui meci istoric... un meci de Cupă Mondială. Japonia - Africa de Sud. Că victoria Japoniei este considerată cea mai mare surpriză din rugby este una... modul cum a fost ea obținută este cu totul altceva. Pe scurt... în minutul 72 ( se joacă 80 minute ) la scorul de 29-29 Africa de Sud ( dublă campioana mondială din cele 7 ediții diputate ) are o lovitură liberă pe care o poate transforma sau poate alege să joace pentru eseu ( 3 puncte transformarea, 5 puncte eseul plus 2 puncte suplimentare dacă se și transformă încercarea aferentă, adică un maxim de 7 puncte la eseu, 5 garantate ). Aleg transformarea și scorul se face 32-29. De aici începe nebunia... japonezii împing jocul înainte, atacă cu toate liniile și în minutul 79 au lovitură liberă. Ei bine... nu aleg transformarea ei ( caz în care ar fi egalat și ar fi obținut o mare performanță, la Cupa Mondială din 21 partide ei au câștigat una singură, 2 egaluri și restul înfrângeri ) ci aleg să trimită în tușă și să forțeze cele 5 puncte pentru eseu... încercarea lor eșuează, în sensul că atacul lor nu s-a finalizat, proba video negăsind dovada că balonul a fost culcat în terenul de țintă al sud-africanilor și astfel meciul continuă cu o grămadă cu introducere japoneză la 5 metri de terenul de țintă... deja meciul era în prelungiri iar în rugby acestea țin până se termină faza de atac... sud-africanii fac o greșeală și din nou japonezii primesc lovitura liberă. Cele 3 puncte ar fi adus egalul... repet, o mare performantă pentru o echipă din lumea a treia a rugby-ului ( după afirmațiile comentatorilor )... și din nou aleg nu transformarea ci atacul pentru eseu. Iar dorința lor de victorie și încurajările din tribune au făcut ca visul să devină realitate... au înscris un eseu și au câștigat cu 34-32 contra unei echipe comparabilă cu Germania în fotbal ca rezultate... și asta pentru că au crezut în șansa lor, pentru că au ales să nu joace la un egal la fel de mare ca performanță... ce poți spune în fața unei astfel de altitudini? Orice aș spune în plus este de prisos...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Rugby

Postby arnydm » Mon Sep 21, 2015 9:20 am

Cam aceiași poveste aseară... numai că încercarea Argentinei ( o echipă totuși mai titrată decât Japonia ) de a răpune marea echipă a Noii Zeelande nu s-a materializat... deși au condus la pauză și încă vreo jumătate din repriza a doua au pierdut în cele din urmă. Un rezultat scontat, poate mai puțin previzibil prin proporțiile reduse ale scorului al dublei campioane mondiale... să vedem ce va fi miercuri când debutează echipa stejarilor, adică echipa României.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron