Recomandare tac pentru incepator

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Recomandare tac pentru incepator

Postby RaduV » Mon Aug 27, 2018 12:38 pm

Salut,
Joc constant cam de 2 ori pe saptamana de cateva luni si as vrea sa-mi iau un tac. Am citit pe net ca la inceput e recomandat sa se ia un tac in jur de 100 euro, pana se creste ca nivel.
Am ochit doua tacuri care imi plac ca aspect (negru simplu cu inele) cam la acelasi pret si nu ma hotarasc pe care sa-l iau.
Varianta 1 tac Players https://www.dynamic-billard.de/en/billi ... x18?c=2001
Varianta 2 tac Fury https://www.dynamic-billard.de/en/billi ... x18?c=2001

Astept opinii pro si contra legat de acestea sau orice ma poate ajuta sa simplific alegerea.
Multumesc !
RaduV
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Mon Aug 27, 2018 12:30 pm

Re: Recomandare tac pentru incepator

Postby RaduV » Mon Aug 27, 2018 12:40 pm

scuze, link-ul pentru tacul fury este https://www.dynamic-billard.de/en/billi ... 16x18-pool
RaduV
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Mon Aug 27, 2018 12:30 pm

Re: Recomandare tac pentru incepator

Postby AlexandruM » Mon Aug 27, 2018 11:14 pm

Hai sa le comparam:
1) Ambele sunt facute in China.
2) Calitatea lemnului e aceeasi pe ambele tacuri, adica una acceptabila
3) Ambele nu au grip de piele, ci doar material care imita pielea, la banii astia e imposibil sa fie piele.
4) Players e ceva mai corect si zice ca are pastila frantuzeasca Le pro, in timp ce Fury afirma ca ar avea o oarecare pastila Tiger (la cum arata poza cu ferula si pastila, mie mi-ar fi fost rusine sa o public) lucru care nu prea se confirma daca nu dau si denumirea exacta a modelului, personal mi se pare ca nu are nimic in comun cu TIger - producatorul american de tacuri si accesorii.

Concluzia personala nr.1 - Cumpara tacul Players daca nu ai nevoie de husa si protectiile de joint (inutile de altfel) oferite de Fury, cu cei 10 euro economisiti pui o pastila noua (vezi ca are madfox oferta la Ultraskin) si te bucuri de joc.

Concluzia personala nr.2 - Evita tacurile care au in constructie mult metal in afara de joint, cum ar fi cazul tacului Fury propus de tine, inele alea groase (dat fiind comportamentul diferit la temperatura a metalului si lemnului) in timp pot sa se simta (sa iasa) prin lacul de finisare a tacului. S-a intamplat la tacuri si branduri mult mult mai scumpe, asa ca riscul la un model Low-end e si mai mare. Playersul are si el aceste riscuri, dar ceva mai scazute fata de Fury.

Recomandare mea, cumpara acest tac Players G-3384 (https://www.dynamic-billard.de/en/billi ... x18?c=2001). Zic ei ca ar avea snur de piele pe grip si din poze pare destul de real. Are un design mult mai atragator si in ideea revanzarii ar fi ceva mai cautat pe piata decat un tac negru simplu.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandare tac pentru incepator

Postby RaduV » Wed Aug 29, 2018 6:42 pm

Multumesc, Alexandru ! Ma voi orienta pe Players.
Are vreo relevanta faptul ca jointul este de implex sau metalic ? Adica daca iau acum un tac cu joint de implex, pot folosi ulterior un shaft cu joint metalic (sau invers) ? Scuze pentru intrebari de noob..
RaduV
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Mon Aug 27, 2018 12:30 pm

Re: Recomandare tac pentru incepator

Postby AlexandruM » Thu Aug 30, 2018 8:14 am

Nu conteaza daca e metalic sau plastic pentru compatibilitatea shaftului. Jointul metalic da o lovitura ceva mai rigida, iar cel de plastic o lovitura mai soft, dar diferenta e greu de sesizat, asa ca pe scurt - nu conteaza.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandare tac pentru incepator

Postby Viking » Sat Sep 01, 2018 2:07 pm

Am avut Fury all my life. Players am vazut la altii.

Calitatea constructiei la Fury este incomparabila mai buna decat la Players. De la lemnul folosit pana la balans, feeling etc. In primul rand jointul din plastic ingust si subtire de la Players este firav rau, intalnit numai la tacurile de 23 de usd. Apoi forta loviturii (bineinteles nu ma refer la a lovi bila cu 400 km/ora) ci ca la Players tre sa te opintesti serios ca sa dai retur sau follow, lovituri care la Fury se dau cu mai multa usurinta. Un cunoscator n-ar avea probleme, dar noi astialalti, mai ramanem la distanta si tre sa dam 7 mante.

La pastile: pastila chinezeasca, imitatie de Tiger Everest este mai versatila decat orice LePro (parca din carton presat), dar tot slaba. La ambele se recomanda pastila buna.

Vibratia (pe care o simti dupa ce pleaca bila) - Players e mai solid, Fury mai nuia. Niciuna din variante fiind, neaparat, rea. E chestie de stil.

Dflexia: medie spre mare la ambele (chiar si la ferula minune HXT Players, care e un bullshit de marketing).

La Fury este inconvenientul unui alt saft. Predator nu face pe jointul ala iar OB doar la comanda din State (cu reprezentantul lor TAT SRL nu cred ca te vei intelege intr-ati aduce un shaft OB pt. joint Fury). Laplayer ai doar variantele mai lente de joint. Deci daca vrei sa dai pe spate tot clubul, insurubandu-ti noul shaft Predator intr-o miime de secunda, n-ai sa poti.

Daca tii la aspect, pot sa-ti mai zic ca calitatea abtzibildelor de pe Fury este net superioara celor de pe Players. :)


In cazul tau (daca nu mai ai bani de completat) ia Playersul pt ca Fury Silver star este o vechitura slaba. Daca mai ai bani, ia Fury din gama NA, care bate orice Players de la calitatea constructiei, jucabilitate (din englezul playability), balans feeling, pana la aspect.

Eu joc cu un Fury DL, cu pastila Kamui black medie. Tac de incepator, de 500 de lei. Nu cred ca faceam chiar atat de multe in plus cu OB-ul.

Cam atat...

An remember: daca nu poti sparge satisfacator poti sa-ti iei ultimul REVO de 1000 de usd. ca tot degeaba.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Recomandare tac pentru incepator

Postby Marveric » Thu Dec 13, 2018 12:01 pm

Mesaj sters de moderator
Marveric
Pionier
 
Posts: 1
Joined: Thu Dec 13, 2018 11:52 am


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests