Achizitionare masa de biliard

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Achizitionare masa de biliard

Postby radu_vale_bogdy » Mon Jan 27, 2014 8:03 pm

Salut ! As dori sa imi cumpar o masa de biliard noua ,bugetul este de 2500 de lei.Spatiul in care as vrea sa o pun este de 4.3m pe 3.5m.Daca se poate sa fie cat mai fiabila. :D
PS : Sunt incepator :)
Ce recomandari aveti ?
radu_vale_bogdy
Pionier
 
Posts: 1
Joined: Mon Jan 27, 2014 7:44 pm

Re: Achizitionare masa de biliard

Postby AlexandruM » Tue Jan 28, 2014 6:49 am

Cu parere de rau, in spatiul de care dispui nu poate fi montata nicio masa de biliard, astfel incat sa poata fi folosita integral.
Dincolo de asta bugetul de 2500 ron este prea mic pentru a cumpara o masa care sa aiba placa de ardezie si nu MDF.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Achizitionare masa de biliard

Postby amabilu » Tue Jan 28, 2014 4:13 pm

Dupa cum ti a spus Alexandru in conditiile tale nu ai nicio solutie.Daca insa schimbi cerintele se poate gasi o solutie.Astfel cu ceva rabdare si un pic de noroc poti gasi o masa sh chiar buna in jurul careia nu te vei invarti cu prietenii ci o vei pune pe un colt al camerei avand acces la numai doua laturi.Incepator fiind ai infinit mai multa nevoie de antrenament individual decat de jocul in doi care in aceasta faza nu ti aduce cine stie ce beneficii daca vrei sa ti perfectionezi jocul.Daca iti doresti sa petreci timp cu prietenii nu stu daca ai spatiu suficient nici pentru o masa nr 7 ca sa joci normal.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Achizitionare masa de biliard

Postby cmg_george » Sun Feb 01, 2015 8:09 pm

In primul rand bine v-am gasit.
Stiu ca topicul este vechi dar as avea si eu cateva intrebari referitoare la achizitia unei mese de biliard.
Ca si @radu_vale_bogdy sunt in cautarea unei mese de biliard pentru acasa ca distractie de weekend. Deci nimic profi. Eu masa intentionez sa o acopar si sa o pot folosi pe post de masa de living. Dimensiunea camerei este de 5.3m x 3.7m deci cam la limita pentru o masa de 7ft?!

Pentru acasa nu este suficient o masa cu blat de mdf? Aveti experienta cu rezistenta in timp a blatului de mdf?

Multumesc anticipat.
cmg_george
Pionier
 
Posts: 14
Joined: Sun Feb 01, 2015 8:02 pm

Re: Achizitionare masa de biliard

Postby amabilu » Mon Feb 02, 2015 11:06 am

Tot in primul rand,bine ai venit!

In al doilea rand, sa ne intelegem!Nu e vorba de rezistenta in timp sau spatiu a mdf ului, e vorba de ce vrei sa faci cu masa de biliard.Daca vrei sa te distrezi cu prietenii ocazional poti sa ti iei linistit orice masa ,chiar daca ar avea blat din pluta sau polistiren,distractia va fi oricum distractie.Daca insa te va prinde biliardul si vei dori sa te perfectionezi prin antrenament individual constant atunci vei vedea instantaneu limitarile insurmontabile ale mesei de mdf.Pentru ca ai specificat ca o vrei doar ca distractie de week end si nimic profi iti recomand sa cauti cu rabdare o masa sh.Anul trecut pe vremea asta de pilda era la vanzare o masa dynamic aproape noua de 7 pe care as fi scos o undeva la 450 sau chiar 400 euro.Cred ca si acum imi pare rau ca nu am luat o.Am mai vazut tot in bucuresti doua mese noi si frumoase tot de marmura de 9 unde proprietarul cerea 15 mil pe fiecare pentru ca vindea urgent casa.Undeva prin nordul tarii cerea unul 600 de euro pe o masa brunswick de 8 superba.O masa frumoasa si nefolosita de mdf de 8 o vindea cineva tot in buc la 12 mil pt ca facea din casa gradinita si nu mai avea loc,o scoateai lejer la 10 mil .Daca ai rabdare si un pic de noroc gasesti un chilipir frumos rasfoind anunturile.

Ca sa nu o mai lungesc.De distractie in week end e ok una de mdf,vezi sa fie cat mai noua ca sa nu fie mantele batrane,trebuie verificate mantele.Eu am avut de mdf,nu e vorba ca nu rezista in timp dar e doar pentru cine nu a jucat biliard in club,altfel nu prea iti faci chef.Deci daca nu gasesti un chilipir sh cum am facut naratiune mai sus,sunt niste baieti pe net care la 20-25 mil fac mese de sufragerie cu blat de marmura care pot fi folosite si la biliard si la ping pong si in poze arata chiar frumoase.Ti am dat PM cu datele lor de contact,vorbeste cu ei,negociaza,dau si in rate parca,eu zic ca de genul asta ai tu nevoie.
Last edited by amabilu on Mon Feb 02, 2015 12:25 pm, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Achizitionare masa de biliard

Postby Viking » Mon Feb 02, 2015 12:23 pm

Asa cum zicea nu mai stiu cine, despre incepatori si mese (de snooker, se vb acolo): invatati copii (incepatorii, in cazul nost) sa joace direct pe masa de 12 ft.

Intrebare: incepatori, incepatori, da' ce dreaq vreti sa invatati pe masa de 7ft. ca aia presupune un joc cu 75% lovituri de siguranta, lovituri care nu prea sunt la indemana unor incepatori) ?

Ref spatiu, de la cei autorizati :) :

http://www.brunswickbilliards.com/room-size-requirements/
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Achizitionare masa de biliard

Postby amabilu » Mon Feb 02, 2015 2:31 pm

Asa este,o masa de 7 cracane e prea meschina pentru biliardul adevarat.Poti invata fara mari probleme doar basicurile adica stroke ul,loviturile si se mai pot dezvolta ceva dexteritati la buzunare ceea ce e mult prea putin ca sa justifice cateva sute bune de euro.Chiar si asa trecerea la masa de 9 va necesita adaptare.

Totusi,ratiunea ei este aceea ca este singura care incape intr o camera de dimensiuni obisnuite si poti pacani la bile oricand te plictisesti sau poate fi pretext de divertisment cu prietenii cum zicea noul nostru coleg mai sus.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Achizitionare masa de biliard

Postby cmg_george » Tue Feb 03, 2015 1:59 pm

Desi as vrea sa fac o treaba buna de la inceput nu am spatiu necesar unei mese mai mari de 7ft ... decat daca o pun in foisor(neconstruit, deci il pot face cat de mare vreau). Am studiat un pic varianta meselor SH insa majoritatea sunt badarane pentru ce vreau eu (sa o folosesc ca masa de mancat in locul de luat masa).

Studiez terenul sa achizitionez blatul, mante, buzunare si sa-mi construiesc singur masa atunci as putea sa ma apropi de ceva mai elegant in genul: https://www.google.com/search?q=pool+di ... ning+table si sa folosesc lemn masiv (fag laminat).

Incerc sa ies la un pret rezonabil cu o calitate decenta... pretabil pentru ce vreau eu sa o folosesc.
cmg_george
Pionier
 
Posts: 14
Joined: Sun Feb 01, 2015 8:02 pm

Re: Achizitionare masa de biliard

Postby amabilu » Tue Feb 03, 2015 2:59 pm

Nu ma pricep la partea tehnica,cei mai familiarizati cu aceste detalii poate vor spune care sunt principalele dificultati in constructia unei mese.

Oricum,cred ca toti vor fi de acord cu mine,daca tot esti dispus sa te apuci de o treaba ambitioasa e pacat sa faci masa cu blat de lemn.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Achizitionare masa de biliard

Postby cmg_george » Fri Feb 06, 2015 1:59 pm

Eu am gasit masa asta: http://olx.ro/oferta/masa-biliard-dynam ... f5b78f961d
I-am propus un pret vanzatorului si astept sa vad daca imi raspunde zilele astea. Daca nu, am sa incerc sa-mi construiesc singur masa. Am deschis un topic nou poate cei cu experienta imi pot da cateva sfaturi utile.
viewtopic.php?f=6&t=1321
cmg_george
Pionier
 
Posts: 14
Joined: Sun Feb 01, 2015 8:02 pm

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron