Shaft Predator cu ce butt ?

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Shaft Predator cu ce butt ?

Postby pucer » Wed Feb 12, 2014 9:53 am

Pt ca iar am dat tacul intrun moment mai neinspirat ($ :)) ) as vrea sa va intreb, care sunt butt-urile care merg bine cu 314/2 dupa parerea voastra ?
pucer
Balls Master
 
Posts: 118
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:15 am

Re: Shaft Predator cu ce butt ?

Postby dreqonline » Wed Feb 12, 2014 10:55 am

George
dreqonline
Jucator
 
Posts: 62
Joined: Wed Jan 06, 2010 5:35 pm
Location: Bucuresti

Re: Shaft Predator cu ce butt ?

Postby AlexandruM » Wed Feb 12, 2014 12:03 pm

Daca shaftul are joint Uniloc, atunci evident ca raspunsul este cu un butt care are Uniloc :) Dincolo de asta, un coleg de forum foloseste 314/2 pe un butt de Lucasi si este destul de multumit.

PS Intrebarea este ceva de genul ce masini merg bine cu anvelopele de 16'' de la Dunlop.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Shaft Predator cu ce butt ?

Postby Val » Wed Feb 12, 2014 4:14 pm

Coane,

Totul depinde de stilul tau de joc si de cum vrei (sau iti place) sa simti tacul.

Dincolo de acest aspect (care este cel mai important, de departe), am citit cate ceva despre efectele butt-ului asupra rezultatului loviturii (in general, pe shafturi si, in particular, pe shafturile "low deflection"), iar unele opinii (as spune destul de bine argumentate si logice) sunt in sensul ca deflectia este mai joasa daca butt-ul este mai putin rigid. Un exemplu mai la indemana cred ca vei gasi in clipurile postate de Meucci la testarea shaftului bulls eye (le gasesti pe youtube).

Deci (fara a fi o concluzie absoluta, desigur), daca te intereseaza un butt care sa determine o deflectie cat mai joasa pe 314-2, cred ca ai putea incerca un butt mai moale (asta, desigur, excluzandu-ti din cautari cam tot ce inseamna Mezz sau Schon si, desigur, Black Boar sau Vollmer, dar oricum nu cred ca astea din urma erau pe lista :) ).

My 2c,
Val
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Shaft Predator cu ce butt ?

Postby pucer » Thu Feb 13, 2014 12:30 am

Ms George, insa o sa vreau un tac complet in curand. Intrebarea am pus-o fiindca nu am un buget foarte mare pt un tac momentan, si m-am gandit poate sa iasa ceva ok la bani putini daca nu vreau neaparart butt predator cu un 314/2. Dar sunt inca la inceput de cautare, ce e sigur ca Poisonul ce am avut a fost chiar foarte ok (insa fiecare trebuie sa avem macar o data un predator :) ).
Am auzit ca Bear merge foarte bine (asta poate insemna, foarte aproape de un predator) cu shaft predator, si am incercat deja cateva combinatii. Mezz - parereea mea e ca e prea rigid. Lucasi - moale , Ikon 1st gen - ok.
Daa Alex asa e cu intrebarea ;)

Ms de raspunsuri baieti :)
pucer
Balls Master
 
Posts: 118
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:15 am

Re: Shaft Predator cu ce butt ?

Postby Cristi » Thu Feb 13, 2014 9:08 pm

Gabi, dupa cum bine stii eu am Tac Mcdermott cu shaft 314-2 (3/8 x 10 joint) si merge f bine (nu prea mai apuc eu sa joc - dar asta e alta treaba :) )
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Shaft Predator cu ce butt ?

Postby pucer » Thu Feb 13, 2014 9:44 pm

aha, ms cristi +1 pt Mcd :)
pucer
Balls Master
 
Posts: 118
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:15 am

Re: Shaft Predator cu ce butt ?

Postby Viking » Fri Feb 28, 2014 5:51 pm

si eu o sa pun 314 pe mcdermott
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron