McDermott Gcore

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

McDermott Gcore

Postby Viking » Sat Mar 01, 2014 7:51 pm

Am luat si eu unul astazi (multumiri lui Mihai Pasarica pt promtitudine si oferta imbatabila).
Am maritat OB-urile ca m-am saturat de ele.
Dupa 15 ani de joc am vrut sa fac un pas spre simplificarea jocului si sa incerc sa nu ma mai bag in situatii care ma puneau sa incerc iesiri spectaculoase si fanteziste.

McDermottul e exact ce trebe. Solid, nu da efecte nedorite, nu rateaza. Si la deflexie e comparabil cu orice altceva. Amazing feedback. finisarea si constructia: impecabile.
Intotdeauna am evitat firma asta si nu stiu de ce.
La urma urmei daca ai un pic simtul corectiei realizezi ca nu merita sa dai banii de o masina second hand pe un shaft cand poti lua un tac intreg si castigi :D 100% la capitolul balans si elimini neplacutele nepotriviri dintre shaft si butt.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: McDermott Gcore

Postby AlexandruM » Mon Mar 03, 2014 3:17 pm

Am avut si eu ocazia sa dau cu 2 tacuri McDermott cu shaft G-core si au fost OK, un pic poate mai usoare pe fata decat m-am obisnuit eu, dar la fel, construite bine, calitativ si lovitura buna.

Ai luat doar shaftul G-Core, s-au un tac nou intreg? Daca este doar shaftul, pe ce butt l-ai pus si ce filet are? Teoretic si shaftul G-Core este un tac Low Deflection, decat ca nu este redusa foarte mult deflectia pentru a pastra feedbackul unui shaft dintr-o bucata.

Un pic de offtop referitor la shafturile LD si celelalte.
Am dat unor jucatori buni din Rep. Moldova sa probeze tacul meu Joss cu Z2 pe el, dupa care am pus shaftul standard de 13 mm si l-au incercat si asa. Toti intr-un glas au afirmat ca shaftul standard joaca mult mai bine si pare mai OK. Precizez ca respectivii jucatori nu folosesc shafturi LD si ca nivel de joc s-ar incadra in primii 20 pe zona Muntenia.
Acum o saptamana, cand jucam cu Z2 a cedat pastila, asa ca am pus shaftul standard si pot spune ca am avut unul dintre cele mai bune jocuri de biliard din ultimul an, am ramas foarte placut surprins si am putut aborda mult mai lejer loviturile. Asa ca pana fac rost de o pastila noua, Z2 va sta in husa, sau poate ca va sta si dupa ce ii pun pastila.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: McDermott Gcore

Postby madfox » Tue Mar 04, 2014 8:52 am

Ma bucur ca iti place GCore insa ca deflexie este foarte mare in comparatie cu shafturile LD. Nu poti sa spui ca este comparabil cu orice altceva pentru ca nu este adevarat. Ok este solid, butucanos si intr-adevar nu ai cum sa joci cu el decat simplu din unghiuri fara efecte speciale.
Daca pentru tine reprezinta cel mai bun tac, inseamna ca ai facut alegerea corecta.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: McDermott Gcore

Postby Viking » Tue Mar 04, 2014 9:40 am

Intr-adevar deflexia e mai mare decat la Ld-urile consacrate. Parca, parca mi-e dor de OB-uri la unele lovituri. Insa e un tac care parca nu ma mai obliga sa gandesc atat. Eu joc in bar si de distractie si acolo trebuie sa "ramai la masa" nu sa faci spectacol. :) Vreu sa introduc cat mai multe lovituri de siguranta in jocul propriu iar tacul asta ma va obliga sa rezist tentatiei de a mai incerca "specialitati" prea multe, din a caror cauza am pierdut multe partide (lucru care vad ca se intampla si prin ligile superioare din Romania) :)
Il mai tin un pic si daca nu ma obisnuiesc intentionez sa pun un Tiger x ld pe el.

L-am luat cu totul, G209.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests