11,75 sau 12,75 mm ???

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

11,75 sau 12,75 mm ???

Postby Viking » Mon Mar 17, 2014 8:05 am

N-am jucat niciodata biliard cu un tac subtire (de calitate). Am jucat doar snooker dar acolo sunt alte variabile.

Intrebare: ce pot sa fac in plus (sau in minus) cu un tac de 11,75 mm comparativ cu unul de 12,75-13 mm ?

Primesc un OB si ma gandesc sa iau OB2 de data asta.

Multumesc,
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: 11,75 sau 12,75 mm ???

Postby AlexandruM » Mon Mar 17, 2014 8:38 am

Am jucat cu 13 mm, 12,75 mm,11,75 mm, cu niciunul din acestea nu m-am simtit limitat cumva cu oricare din ele poti face orice esti tu in stare. Teoretic cu un varf mai subtire poti aplica mai mult efect lateral si poti pune mai mult retur sau urmarire, in practica insa e suficient si ceea ce esti capabil sa faci cu varful de 13.
Jucand cu varf de 11,75 mm (Z2 de la Predator) am constatat ca daca nu abordezi lovitura cu toata seriozitatea, nu respecti preshot routine, atunci si cele mai usoare bile pot fi ratate, varful de 12.75 in acest sens este mai iertator si permite unele greseli in tehnica loviturii. Pentru un jucator rapid, Z2 in speta si poate varfurile de 11.75 mm in general, cred ca sunt contraindicate. Acest lucru mi l-a spus si Toader Marian la o discutie recenta, a spus ca el nu poate juca cu Z2, deoarece rateaza bilele usoare.

Avand in vedere ca, din spusele tale, tu joci mai mult in carciuma si asa de distractie (cazuri in care loviturile nu sunt mereu cap coada ca la carte), nu ti-as recomanda varful de 11.75, diametrul 12.75 e optim, combinatia cea mai reusita intre precizie si stabilitatea loviturii.
Oricum nu cred ca pentru performanta este nevoie de vreun shaft LD.

PS La moment fac un gen de experiment, de aproape o luna am renuntat la Z2 si joc cu shaftul standard de 13 mm, astept sa-mi ajunga coletul cu pastile, sa pun pe shafturi acelasi tip de pastila si sa vad cum se va schimba jocul.
Post PS Vezi in aceasta sectiune ca s-au mai scris multe despre comparatia intre diferite diametre.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: 11,75 sau 12,75 mm ???

Postby Viking » Mon Mar 17, 2014 9:07 am

Mersi de raspuns.

E exact cum ma gandeam ca va fi.

"Loviturile usoare" (care, de fapt nu exista in biliard) :) se rateaza (ca si la snooker) cu tac subtire fiindca te asezi gresit (parand usoara). 80% din ratari au loc datorita asezarii gresite (rutina de dinainte, cum ziceai tu). Iar daca mai ai si un tac care e doritor sa-ti dea un efect nedorit, here you are.

Shaftul LD vine oricum. Cum ma gandeam si eu, va fi un al OB1.

Intre timp reusesc sa fac cu Gcoreul ce mi-am propus: sa simplific jocul. Reusesc sa inchid mese fara sa dau efecte "mai mari" de o juma de pastila, la 2-3 bile. Si, fiind un tac cu lovitura solida, trage binisor si de la distanta. Insa am obs. (si colegii mei au observat) ca ajung din ce in ce mai rar sa am nevoie de lovitura de distanta.
Problema este ca si masa e de kkt. Adica doar jumate din mante resping corect, restul fiind cam moarte si iesirile cu efect sunt un pic fortate. Insa cu un Kamui soft spre sa rezolv problema.

tu joci mai mult in carciuma si asa de distractie


Nu, nu. Joc NUMAI in carciuma, dar serios.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: 11,75 sau 12,75 mm ???

Postby AlexandruM » Mon Mar 17, 2014 11:27 am

Scuze pentru remarca, daca te-a suparat.
Felicitari ca ai reusit sa simplifici jocul, daca vei continua sa folosesti mai mult unghiurile si linia central-verticala a bilei, atunci chiar nu ai nevoie de un varf de 11.75. Nu e nici o magie in el.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: 11,75 sau 12,75 mm ???

Postby madfox » Mon Mar 17, 2014 12:25 pm

Indiferent de grosime, as recomanda sa iei noua generatie de shafturi cu ferula alba. Mult mai durabile.
E grea trecerea de la shaft normal la 11.75 sau 12 in cazul meu. Exista avantaje si dezavantaje in functie de ce iti propui. Mie imi place sa joc mult din efect si sunt fan shafturi subtiri. daca joci mai mult alba in centru atunci 12.75 e ok.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: 11,75 sau 12,75 mm ???

Postby Viking » Tue Mar 18, 2014 7:40 pm

Zici de shafturile OB cu ferula alba ?
Sa stii ca si cele cu ferula spirala de lemn au rezistat fara probleme. Mai si spargeam cu ele, medium speed break. La schimbarea varfului e presiune sa nu sara padul de carbon (stiu ca tu ai patit-o) si nici sa nu se subtieze la slefuirea cu discul.
Am inteles ca astea clasice au deflexie mai mare...
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests

cron