Tacuri Buffalo

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Tacuri Buffalo

Postby Viking » Wed Mar 19, 2014 7:30 pm

M-a intrebat cineva si n-am stiut ce sa-i zic...
Cine face aceste tacuri ? Cel putin din poze par lucruri bine facute. Mid quality pe undeva pe acolo...
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tacuri Buffalo

Postby AlexandruM » Thu Mar 20, 2014 11:19 am

Tacurile Buffalo sunt facute de compania Adam, este o serie de tacuri in segmentul de pret jos si mediu. Nimic deosebit, nimic special, daca respectivul a dat cu tacul si ii place cum loveste si are un pret bun, atunci sa ia tacul.
Adam face si tacuri ieftine si tacuri destul de scumpe si complicate, seria Balabushka fiind unele din ele. Tacurile ieftine Adam sunt facute in China.

Oricum, personal nu as recomanda achizitia unui tac Buffalo, deoarece e posibil sa fie problematica revanzarea lui ulterioara, plus ca, in opinia mea, producatorul Adam nu a reusit sa se consolideze ca un producator cu calitate ireprosabila, mai avand scapari la acest capitol, mai ales in segmentul tacurilor ieftine.
Dar repet, daca pretul e corect si tacul joaca bine si nu are deficiente poate fi cumparat si isi va face treaba.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Tacuri Buffalo

Postby Viking » Thu Mar 20, 2014 6:35 pm

Nush ce sa zic dar pe "doubledave" sunt tacuri Adam si cu 1000 eur iar cele de la Buffalo par ok pe la 2-300
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tacuri Buffalo

Postby AlexandruM » Fri Mar 21, 2014 8:55 am

Treaba cu compania Adam e nitel mai complicata. Acest producator este de mult timp pe piata, initial tacurile au fost produse in Japonia, mai nou se pare ca o parte din productie este mutata in China (inclusiv si unele din tacurile mai scumpe). Tacurile vechi Adam si cele ma noi din seriile scumpe au o oarecare cautare la colectionari, sunt apreciate si sunt facute destul de bine.
Gama mai ieftina, Buffalo, insa, ramane a fi mai putin populara, iar calitatea poate trezi unele intrebari. La pretul de pana la 150 euro in opinia mea se mai justifica oarecum un asa tac, la bani peste 250 euro, as merge pe Joss, Schon, Mcdermott, OB.

PS O problema destul de des intalnita a tacurilor Adam este faptul ca in timp shaftul si/sau butt-ul se pot deforma, incovoia.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron