Despre tacuri...

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Despre tacuri...

Postby Viking » Wed Mar 26, 2014 5:51 pm

Aveam io o intrebare care ma tot freca mai demult. Hai sa vi-o pun :lol:

Ce e asa extraordinar la un Pechauer, Schon, Jacoby, Joss, Balabushka etc. de te poate atrage sa le cumperi ?
(lasand de-o parte dorinta de a epata la sala si atractia oferita de lucratura buttului sau manopera. Ca de ex. si Viking are lucraturi frumoase, shafturi bune si totutsi nu sunt atat de atractive ca cele de mai sus.
Ma refer la joc. Cum "joaca" aceste tacuri fata de un...sa zicem...McDermott classic ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Despre tacuri...

Postby amabilu » Wed Mar 26, 2014 7:30 pm

Pentru mai multa rigurozitate trebuie sa specfici exact clasa de tacuri despre care ai deschis discutia deoarece vad ca nu ai adus in discutie alte tacuri scumpe si foarte bine cotate ca brand cum ar fi Predator sau Mezz.Deci te referi la tacuri americane custom de traditie,nu?

Joss nu cred ca trebuia sa fie in lista de mai sus dpdv al pretului.Parerea cvasi-unanima este ca sunt tacuri exceptionale si sunt foarte respectate tocmai pentru faptul ca ofera aceeasi calitate la preturi rezonabile.Aici Alexandru ne va spune mai multe.

Intrebarea e tricky.Un raspuns rational pe care mi l permit in ciuda calitatii mele de incepator e acela ca nici un tac bun nu are un "tot" ci doar un "ceva" remarcabil si distinctiv dpdv al loviturii,fiecare are amprenta sa care il face placut jucatorului in functie de temperamentul si stilul de joc al fiecaruia.Nu cred ca exista tacuri cu amprenta unica si inconfundabila pentru toti jucatorii.

Oricum,apropos de snobismul alegerii tacului,am fost placut surprins duminica la un concurs de biliard de amatori sa vad la jucatori buni tacuri scumpe alaturi de tacuri ieftine ceea ce inseamna ca cei care sunt "in the game"au discernamantul alegerii in sportul asta.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Despre tacuri...

Postby AlexandruM » Wed Mar 26, 2014 9:39 pm

Pentru inceput as exclude din lista tacurile Balabushka, nu cred ca vreunul din noi va avea ocazia sa le vada live, ca sa nu mai zic sa joace cu ele.
Tacurile Jacoby si Schon, sunt pozitionate de catre producatori ca fiind tacuri custom, Joss si Peachauer nu au pretentia a se numi tacuri custom, desi evident sunt capabili sa faca tacuri custom, satisfacand orice capriciu al clientului.
Intamplator sau nu toate aceste 4 branduri au joint metalic (cu unele mici exceptii), motiv pentru care au si o lovitura oarecum similara, o lovitura tare (stiff hit).

Ca sa fiu bine inteles, consider ca toate brandurile enumerate in prima postare sunt in stare sa produca si chiar produc tacuri foarte bune cu calitati de joc similare la acelasi segment de pret.

In opinia mea, greseala pe care au facut-o cei de la Viking si de la McDermott a fost aceea ca au incercat sa acapareze segmentul de piata al tacurilor ieftine, motiv pentru care au fost nevoite sa le produca in China, facand astfel oarecum rabat la calitatea produsului final. Cei de la Viking au trecut prin perioade mai grele, fiind chiar inchisi pentru o vreme. Acest comportament al producatorilor nu a ramas nepedepsit de catre jucatori, pentru a evita achizitia de tacuri care aveau o provenienta oarecum dubioasa, cumparatorii s-au orientat spre branduri americane consacrate. Va dati seama care ar fi fost reactia unui jucator care fiind intrebat ce tac are ar fi zis un McDermott de 700$, iar in replica ar fi primit un raspuns gen - Pff, John tot McDermott are, dar a dat pe el 50$.

Desi aspectul tacurilor nu se dorea a fi discutat, vreau doar sa mentionez ca cei 4 producatori s-au axat mai mult pe design-uri clasice folosind lemn si materiale mai naturale. Viking si McDermott insa, au scos tacuri in toate culorile posibile, cu toate animalele posibile, tacuri care personal le consider kitsch, desi straniu unii le cumpara. Iar la capitolul design, Viking am impresia ca au per ansamblu cele mai urate tacuri.

Si raspunzand la intrebarea de final, cu ce e mai bun un Joss decat un Mcdermott Classic? Cu nimic, doar ca McDermott Classic sunt mai urate :) Joss a scos totusi cativa mesteri de renume din atelierele sale si a pus baza catorva branduri, pe de alta parte McDermott a ramas in memoria colectiva cu tacurile din seria D produse in anii 70-80, tacuri care si atunci si azi sunt inalt apreciate.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron