Arsenic 2

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Arsenic 2

Postby telecaster » Wed Mar 26, 2014 10:30 pm

Salutari
Iaras apelez la voi ma apropi cu bugetul de tacul asta http://www.tatbiliard.ro/produse/124-ta ... nic-2.html
(Fiecare cu necazul lui financiar)
il are cineva ?
ce stit de DD density technology ?
Am o nelamurie pe unele saituri este prezentat ca wrap ul ar fi de cauciuc iar pe altele spun ca este de piele ....
User avatar
telecaster
Pionier
 
Posts: 48
Joined: Thu Aug 09, 2012 9:16 pm

Re: Arsenic 2

Postby AlexandruM » Wed Mar 26, 2014 11:53 pm

Referitor la tehnologia DD, e descrisa cat de cat chiar pe site-ul celor de la Poison, pe scurt shaftul are un miez dintr-un lemn cu o densitate diferita de cea a lemnului cu care este "imbracat" shaftul. Tehnologia data are ca scop sporirea acuratetei loviturilor, lucru echivalent cu marirea buzunarelor si avand efect direct - ochi cat cepele la adversar. (Lucrurile acestea sunt traduse dupa descrierea oficiala a shaftului)
Wrap-ul pare sa fie mai degraba un material care imita pielea, categoric nu este piele naturala.
De ce nu ma mira faptul ca pe site-ul celor de la Tat nu apare nici macar o descriere decenta a produselor care le vand?

PS O parere personala, desi neceruta. Nu voi intelege niciodata cum poti produce asa o uratenie de tac, culmea sa mai ceri pe el 245$. E o bataie de joc asupra bunului gust si a nobletei jocului de biliard, nu are nimic natural in el, cu ce te poate atrage asa un tac? De acesti bani pot fi gasite alternative mai avantajoase.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Arsenic 2

Postby telecaster » Fri Mar 28, 2014 8:50 am

Salut
Mi-a placut prima parte a rewiului cu descriera tacului technologie etc..
Dar partea cu ( Nu voi intelege niciodata cum poti produce asa o uratenie de tac, culmea sa mai ceri pe el 245$) partea asta lasa de dorit ptr ca sti bine ca Gusturile nu se discuta.
intamplator am descoperit pe youtube ca Olah Gabor joaca cu acest tac el este un jucator mult mai avansat ca mine personal sunt curios de parerea lui cred ca el era mai in masura raspunda la topicul asta
Nu joaca toti biliardisti cu joss luam ca ex.tacul Predato P3 no Wrap si ala este un tac urat ptr ca e negru .
User avatar
telecaster
Pionier
 
Posts: 48
Joined: Thu Aug 09, 2012 9:16 pm

Re: Arsenic 2

Postby AlexandruM » Fri Mar 28, 2014 9:22 am

Scuze pentru acea "iesire", ai dreptate gusturile nu se discuta, dupa cum am zis era o parere persoanla, poate ca era mai bine sa nu o fac publica, dar daca tot mi-a scapat, imi asum greseala.

Lasand deoparte designul, tacurile Poison au o lovitura buna si sunt capabile sa faca performanta, spre exemplu Toader Marian, dupa ce a ramas fara tacul Bear cu 314/2, a jucat la un concurs din Ploiesti, pe care l-a si castigat, cu un tac Poison si mi-a spus ca este un tac OK si loveste bine.

PS Da sunt de acord ca Predator P3 e lider la uratenie, mai ales cu bucata aia de metal din capat :)
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Arsenic 2

Postby Viking » Fri Mar 28, 2014 9:29 am

lucru echivalent cu marirea buzunarelor


:D

Stii ca era un banc cu "nu femeile sunt frumoase, noi nu suntem destul de beti". Parafrazand, ash putea zice "nu buzunarele sunt mari, noi nu dam destul de incet" :)

Da de urate, is urate Poisonurile. Si scumpe. Si probabil joaca de rahat, ca sa te faca sa mai cumperi un Z2 sau 314 pt el. Probabil cam aceeasi proportie ca si la Lucasi-Players.

PS - who the heck is Olah Gabor ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Arsenic 2

Postby telecaster » Fri Mar 28, 2014 10:02 am

Olah Gabor are si el cont pe forum ,,pucer,, uite aici un link unde joaca cu C.gandac si joaca cu tacul poison arsenic 2 si tocmai face o inchidere de masa ... :D
https://www.youtube.com/watch?v=7M3dYyO ... k0PMK2wrWw
User avatar
telecaster
Pionier
 
Posts: 48
Joined: Thu Aug 09, 2012 9:16 pm

Re: Arsenic 2

Postby Viking » Mon Mar 31, 2014 7:21 pm

Am inchis mese cu primul meu tac adus de cineva din china. Poate era ceva magic la el... Daca vrei pot sa incerc sa-mi aduc aminte de firma. Cel putin scutesti 200 eur daca-l iei pe ala :D
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Arsenic 2

Postby telecaster » Tue Apr 01, 2014 10:04 pm

Salut
Daca suntem la capitolul cu inchideri de mese
Am inchis mese cu un tac de 20 leiiiiiii

( Nu te supara dar nu cred ca ai inteles idea topicului)

spor la bile
User avatar
telecaster
Pionier
 
Posts: 48
Joined: Thu Aug 09, 2012 9:16 pm

Re: Arsenic 2

Postby Drake » Wed Apr 02, 2014 2:14 am

Americanii au o vorba "it's not the arrow it's the indian" si se potriveste perfect in aceasta situatie.
La AR-2 Brandon ne spune ca wrapul nu este din piele ci din cauciuc cu o textura placuta la atingere, ma gandesc ca este ceva asemanator cu wrapul de la Lucasi Hybrid (care este foarte laudat pe AZ).

Tehnologia DD daca o putem numi tehnologie este o gaura data in primii 10-20 de cm ai shaftului de artar canadian (vezi Z sau 314) si lemnul scos este inlocuit cu un lemn mai usor, posibil balsa, pentru ca o greutate redusa la varf inseamna o deflexie mai mica. O sa vorbesc mai mult despre parerea mea cu privinta la shafturile LD pe care nesimtitii astia cer 250$ dar acum este tarziu.

Cat despre Poison ca subdivizie a lui Predator nu am gasit plangeri despre calitate si multi spun ca este foarte bine echilibrat si finisat, dar opinia mea personala este ca designul la majoritatea produselor este hidos (AR-2,4,5 sunt ok) si jointul uni-loc bullet este problematic deoarece daca ulterior doresti un upgrade ai o singura obtiune Predator Z2 sau 314 in Romania si nu o sa gasesti usor alte shafturi SH (OB,Mezz etc) cu acest joint.

Apropo la deflexie shaftul Venom 2 este aproape la fel ca Venom 1.
Deflexie shaft Venom2 (13mm) comparata cu 314-2(12.75):
Usor.......314-2 -> 0.9".............Venom2 -> 1.1"
Mediu.....314-2 -> 1.2".............Venom2 ->1.6
Puternic..314-2 -> 1.5".............Venom2 -> 2
"=inch=2,54cm
Putere lovitura- U,M,P




Review video Poison AR-2:


DD shaft: Image
http://forums.azbilliards.com/attachment.php?attachmentid=234404&stc=1&d=1343353585
http://forums.azbilliards.com/attachment.php?attachmentid=234401&stc=1&d=1343353474
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: Arsenic 2

Postby TiberiuD » Fri Apr 25, 2014 7:05 am

Salutare

Tele nu stiu cat iti pot fi de ajutor in aceasta achizitie dar incerc sa fiu cat mai la subiect.
In primul rand sa clarific ca nu sunt nici profi si nici unul care face reclama la anumite produse, detin acest tac si ce voi spune despre el e pur si sumpli parerea mea personala.
Nu este nici pe departe un predator chiar daca Poison este o subdivizie a lor
Ca si tac este bine echilibrat si are un feeling bun pe lovituri
Shaftul venom care vine cu el este ok, din cate am observat are o deflexie mai mica decat un HXT as putea sa spun ca e chiar si peste un zero flex de la Lucasi.Nu pot da un detaliu mai acurat deoarece cei de la salon nu ma lasa sa le "marchez" masa pentru a putea executa teste :lol:
Pastila sarin cu care vine este ok fata de alte branduri pe care nu le voi spune nu as vrea sa fac flame, dupa ceva ore de jucat devine cam tare.
Wrap-ul nu e nici din piele, nici din piele sintetica nici cauciuc normal, este ceva intre cauciuc si foam dar se simte bine in mananu aluneca dar daca iti transpira mainile ca mie :) recomand sa ai un prosopel sa il mai stergi din cand in cand.
Schimband shaftul cu un 314/2 vorbim altfel si daca nu stiam ca butul e poison puteam sa jur ca e un predator pur (ma refer la joc si nu la feel )
Mie mi-a placut designul (probabil este singurul care mi-a placut) dar am facut aceasta alegere ca nu am dispus (pe vremea cand l-am achizitionat) de foarte multe fonduri si am spus ca voi schimba shaftul cand mai adun ceva (ceea ce am si facut)
Per total sunt multumit de el si sunt impacat cu alegerea mea, pana la urma eu sa fiu multumit chiar daca am primit multe critici.Ca si pret e in range cu multe altele, unele mai bune altele mai putin....
Daca as avea acum banii cat a costat tacul+shaftul pred, probabil as mai pune ceva si as lua un pred full nou sau sh.
Ca reminder tot ce am insumat mai sus este pararea mea personala!

Numai bine & spor la bile :)
TiberiuD
Pionier
 
Posts: 8
Joined: Wed Feb 26, 2014 10:33 am

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron