McDermott Star sau Players HXT?

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby julien_x » Tue Apr 15, 2014 8:20 am

ar fi ideal un shaft 314-2, insa este cam greu sa l gasesti la 4-500lei intr o stare buna. Daca aveti ceva oferte mai avantajoase, sau stiti pe cineva care vinde, va rog sa ma anuntati.
julien_x
Pionier
 
Posts: 29
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:46 am

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby dumy3l » Wed Apr 16, 2014 12:32 am

confirm ca HXT15 are 13mm la varf. detin tacul si la inceput am fost putin dezamagit de acest aspect insa acum sunt foarte multumit.
dumy3l
Pionier
 
Posts: 8
Joined: Fri Feb 21, 2014 12:19 pm

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby julien_x » Tue Apr 22, 2014 7:34 pm

Va multumesc frumos pentru info si sugestii, mi am luat un McDermott G310, SH
julien_x
Pionier
 
Posts: 29
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:46 am

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby AlexandruM » Tue Apr 22, 2014 8:21 pm

O alegere foarte buna. Felicitari. In ce stare e tacul, la ce bani, ce impresii ai?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby julien_x » Wed Apr 23, 2014 10:21 am

450lei, tacul arata bine, fara urme de uzura. Cat despre joc, o sa mi fac o impresie mai clara doar dupa ce i schimb pastila, este f uzata.
julien_x
Pionier
 
Posts: 29
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:46 am

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby Drake » Wed Apr 23, 2014 11:26 pm

Felicitari, 450lei ptr un G310 este incredibil. Cum ai reusit sa il convingi pe tipul de pe Ocazii sa scada 150lei din pret?
Dupa ce schimbi pastila si joci cateva ore cu el poti sa faci si un mic review.

Cand ai timp te rog pe tine sau alt user care are shaft Gcore de la McDermott sa testeze deflexia. Nu am gasit pe net teste de deflexie pentru acest shaft.
Printati asta: http://billiards.colostate.edu/resources/rail_ruler.pdf si vedeti aici: https://www.youtube.com/watch?v=nx4r0NSsxqo cum se aseaza pe masa si se testeaza deflexia unui shaft.
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby AlexandruM » Thu Apr 24, 2014 12:25 am

Am facut eu un oarecare test de deflexie cu shaftul standard de Joss, cu G-Core si cu Z2, testul s-a desfasurat cam asa, pe manta de spate, la diamantul din centru au fost aliniate 4 bile lipite una de alta,2 bile din centru au fost extrase, astfel incat de la diamantul din centru era spatiu de o bila in stanga si in dreapta, apoi de pe punctul de cap, bila alba trebuia lovita cu efect lateral maxim, tintind in diamantul central de pe manta de spate. Testul a fost facut de 3 jucatori, fiecare lovind cate 4-6 lovituri cu acelasi shaft, in timp ce ceilalti doi urmareau vizual rezultatul. La sfarsit s-a ajuns la urmatoarea concluzie, Z2 are cea mai mica deflexie bila alba atingand manta foarte aproape de diamantul central, G-Core are o deflexie mult mai mare, urmat apoi de shaftul standard, dupa cum si era de asteptat. Dupa impresiile celor 3 jucatori diferenta intre G-Core si shaftul standard ar fi o reducere a deflexiei cu 15-20%.

Oricum indiferent de test si rezultatul acestuia lumea trebuie sa inteleaga ca un shaft cu deflexie mica nu inseamna automat ca este un shaft mai bun decat unul cu deflexie standard, performanta poate fi obtinuta cu ambele tipuri si de cele mai multe ori cheia succesului nu este nicidecum echipamentul jucatorului.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby Drake » Thu Apr 24, 2014 1:57 am

lumea trebuie sa inteleaga ca un shaft cu deflexie mica nu inseamna automat ca este un shaft mai bun decat unul cu deflexie standard, performanta poate fi obtinuta cu ambele tipuri si de cele mai multe ori cheia succesului nu este nicidecum echipamentul jucatorului.

Da ai perfecta dreptate, nu exista un shaft magic care sa introduca bilele pentru tine in buzunar. Singurul beneficiu al unui shaft LD este ca trebuie sa ajustezi mai putin cand folosesti efecte laterale pe alba. Este mult de vorbit despre deflexie dar o sa discutam despre asta in alt post.

Este normal ca Z2 sa aiba cea mai mica deflexie.Combinatia intre gaura data in shaft, diametrul de 11.75 si ferula scurta si usoara ii asigura o deflexie redusa. E greu sa ii bati la deflexie acum ca au drepturi de proprietar pe gaura aia, deoarece competitia trebuie sa gaseasca o alta metoda ca sa reduca greutatea frontala. OB a umplut gaura cu silicon si a pus o ferula de lemn ca sa reduca greutatea, Mcdermontt a bagat tuburi de carbon in shaft, Poison a umplut gaura cu lemn de balsa si asa mai departe. Dar nimic nu poate bate gaura lui nea Predator fara sa scazi diametrul shaft-ului.
Am jucat cateva luni biliard cu un tac de snooker cu tip de 10mm si chiar daca tacul pedepsea si cea mai mica greseala in tehnica de lovire, deflexia era aproape inexistenta.

Acum cativa ani era un site care testa deflexia tuturor shaft-urilor disponibile pe piata folosind un robot pentru a reduce variabilele, dar nu mai exista si nu am gasit datele in alta parte. Sunt interesat in special de un test de deflexie realizat ca in urmatoarele clipuri:

“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Previous

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests