McDermott Star sau Players HXT?

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

McDermott Star sau Players HXT?

Postby julien_x » Sun Apr 13, 2014 10:09 am

Sal, ma poate ajuta cineva cu o info, referitor la cele doua tacuri, McDermott Star 10(http://www.tatbiliard.ro/produse/138-ta ... ar-10.html) si Players HXT 15(http://www.tatbiliard.ro/produse/180-ta ... hxt15.html). Ma incadrez in bugetul asta(100E) si nu stiu care din aceste doua tacuri este mai performant...? Desigur, mai esxista si varianta a unui tac sh, mai performant decat cele doua...
julien_x
Pionier
 
Posts: 29
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:46 am

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby Drake » Sun Apr 13, 2014 3:03 pm

Dintre cele doua HXT-ul de la Player este categoric superior Star-ului de la Mcdermontt. Stai departe de linia produsa in China de Mcdermontt: Star, Lucky,Element si mai una in combinatie cu Predator cu o pantera pe el dar oricum nu se incadreaza in bugetul tau.

HXT-ul l-am tinut si eu in mana la tat in magazin si este un tac dragut si bine construit. Merita banii si surprinzator pretul este corect.

Majoritatea userilor Azbiliards au o parere foarte buna despre linia HXT de la Players.(tot in China sunt facute si ele de Cue&case :) )

Ambii producatori ofera garantie pe viata
HXT-ul vine cu pastila kamui soft(25$), mcdermontt cu triangle(0.6$)
HXT-ul are deflexie mai mica. Desi atentie nu e tac LD, ferula aia cu care se lauda ei e doar strategie de marketing.
HXT-ul are varf de 12.75mm, Star-ul de 13mm
Ambele au shafturi din artar de calitate
Ambele au ata irlandeza
Ambele au joint de otel pe fenolic deci implicit o lovitura solida (firm hit)
Ambele au doar abtibilduri pe butt si nu insertii (La HXT poate sa fie si o insertie nu imi dau seama)
Ambele au taper PRO

:!: Daca tipii de la TAT au si shaftul skinny de 11.75 sa stai departe de el. Are review-uri foarte slabe, cred ca este mai blestemat de jucatori decat Black Dot-ul de la Meucci. Shaftul de 12.75 e foarte ok.

Dupa cum poti observa HXT-ul ofera mai multe la pret mai mic.

Poze cu HXT15: http://www.ebay.com/itm/Pure-X-HXT15-12 ... 1154991514

Un tip care joaca cu HXT15:
Last edited by Drake on Sun Apr 13, 2014 3:59 pm, edited 3 times in total.
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby julien_x » Sun Apr 13, 2014 3:24 pm

Multumesc frumos pentru ajutor, am sa aleg Players HXT, cel putin pentru inceput, apoi ma voi orienta catre ceva mai pereformant.
julien_x
Pionier
 
Posts: 29
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:46 am

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby AlexandruM » Sun Apr 13, 2014 7:11 pm

Intre tacurile propuse de tine eu as recomanda Players HXT. Am avut ocazia sa joc si cu McDermot Lucky, McDermott Star si Players HXT99. Tacul Players joaca parca un pic mai bine decat un McDermot Star si este un tac bun la banii pe care ii cere, oferind destul de multe beneficii. Am adus unul chiar saptamana aceasta pentru un amic si a ramas foarte multumit de el.
Personal am o experienta negativa cu buttcapul metalic de la tacurile McDermott, astfel la tacul meu McDermot Lucky L29 (tacul are 4 ani, dar e folosit destul de rar), acel inel de metal din capatul tacului s-a dezlipit putin de lemn, are joc si la fiecare lovitura se aude un sunet specific. Cum tacurile din seria Star nu sunt foarte departe de cele din gama Lucky ca si calitate, as evita sa recomand tacurile cu acea bucata de metal in capat.

Referitor la afirmatia lui Drake ca dimensiunea varfului la Players este de 12.75mm, nu as fi atat de categoric, personal am verificat cu sublerul varful de la tacul Players HXT99 si mi-a iesit exact 13mm.

Deflexia shaftului de la Players este intr-adevar mai mica decat a unui shaft normal (am comparat cu shaftul standard de la Joss), dar mult mai mare decat spre exemplu a unui shaft G-Core.

Dat fiind pastila Kamui si absenta inelului metalic din capat, tacul Players poate fi recomandat cu incredere.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby Viking » Sun Apr 13, 2014 8:20 pm

Eu am avut de ambele.
Hxt e mult mai echilibrat si demn de incredere.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby julien_x » Sun Apr 13, 2014 9:12 pm

acum sunt mai convins sa ma indrept spre un Players HXT, avand in vedere sugestiile primite. Mai am totusi o dilema, daca se merita sa achizitionez players hxt sau un sh ceva mai performant(ex:am vazut un anunt pe net cu un mcdermott G310, shaft G-Core,folosit, pret 600lei) insa nu prea sunt adeptul lucrurilor sh...
julien_x
Pionier
 
Posts: 29
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:46 am

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby AlexandruM » Sun Apr 13, 2014 10:32 pm

Daca poti verifica tacul inainte de achizitie acel McDermott este o solutie ideala. Nu trebuie sa-ti fie frica de tacurile s/h, de multe ori motivele vanzarii nu sunt defectele calitative sau starea proasta a tacului.
Intre un Mcdermott din seria G si un Players, McDermott castiga indiscutabil. Am jucat cu McD G206 si mi s-a parut ca avand o lovitura mai stabila decat la Players. Plus ca seria G este facuta in USA.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby Viking » Mon Apr 14, 2014 10:55 am

McD gcore e clar superior unui hxt sau McD simplu. Si cum zice Alexandru, daca e fara probleme e de luat.
Insa cateodata da impresia ca ai un mop in mana. Mi-a trebuit ceva timp sa-l folosesc cu folos, adica sa ma prind sa fiu mai atent la pivot point. Avand o loviura f. solida nu te iarta daca desconsideri acest aspect. Asta si noul Kamui black au facut din el un tac redutabil mai ales pt un jucator simplu ca mine.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby Drake » Mon Apr 14, 2014 11:24 pm

Referitor la afirmatia lui Drake ca dimensiunea varfului la Players este de 12.75mm, nu as fi atat de categoric, personal am verificat cu sublerul varful de la tacul Players HXT99 si mi-a iesit exact 13mm.

Shafturile HXT de la Players sunt disponibile doar in doua variante: 12.75 si 11.75. Nu stiu de ce shaftul masurat de tine avea 13mm.
http://www.seyberts.com/catalog/Players ... 10483.html
http://www.ozonebilliards.com/plexsh.html
http://www.pooldawg.com/product/players-hxt-shaft


acum sunt mai convins sa ma indrept spre un Players HXT, avand in vedere sugestiile primite. Mai am totusi o dilema, daca se merita sa achizitionez players hxt sau un sh ceva mai performant(ex:am vazut un anunt pe net cu un mcdermott G310, shaft G-Core,folosit, pret 600lei) insa nu prea sunt adeptul lucrurilor sh...


Daca esti dispus sa cumperi un tac SH si ai bugetul de 600 de lei ai variante mult mai bune decat HXT-ul(care si pe el il poti lua SH pe la 250-300lei) sau partea chineza de la Mcdermott. Mcdermott G310 la 600 face banii, negociezi si scazi pretul la 550 si cu banii ramasi cumperi o pastila noua. G310 nou in State este peste 330$, adus ajunge pe la 400, omul cere 180$ si cu negocierea il scoti la un pret foarte-foarte bun.

Acum ai si alte variante SH la 600 de lei:
Shaft-urile 314-2, OB2,OB classic chiar si Katana au deflexie mai mica decat G-core si au diametru iertator de 12.75-13mm. Toate pot fi cumparate SH la 400-500 lei si mai ai 100-200lei sa gasesti un butt decent lucru care nu ar trebui sa fie foarte complicat. Gcore are deflexie un pic mai mica decat un shaft normal dar nu se poate compara la acest capitol cu cele enumerate mai sus. De feeling a spus Viking suficiente. Vezi pe site la ei cum e facut shaftul: artar-3 tuburi de carbon-lemn usor.
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: McDermott Star sau Players HXT?

Postby Viking » Mon Apr 14, 2014 11:44 pm

Absolut adevarat. Gcore nici nu pretinde ca+i ld. Ei bat moneda pe consistenta radiala, adica flexeaza mai putin (in fine, tot o caracteristica shafturilor ld, insa McD o spune altfel).
Cum am mai zis: daca vrei un tac simplu care sa plimbe bila acolo unde vrei tu (cu conditia sa stii sa o plimbi din umghiuri si poziionare fara efecte extreme) e perfect. Daca vrei fantezii, cauta in alta parte. Eu am reusit chiar retur cu efect lateral, iesire din manta din spatele bilei albe pe treisfert de masa dar necesita concentrare si tehnica asa ceva. nu cred ca ash mai da 5 din 10 de genul ala (cu OB dadeam 8 din 10).
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests