Impresii despre pastilele Ultraskin si Black Diamond

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Impresii despre pastilele Ultraskin si Black Diamond

Postby AlexandruM » Fri Apr 18, 2014 7:02 am

Mereu am fost sceptic referitor la pastilele scumpe, sa merite oare o bucata de piele presata 20- 30$, sa fie oare atat de mare diferenta intre pastilele de 50 centi si cele mult mai scumpe? Sau nu sunt decat strategii de marketing menite sa-ti faca portofelul mai usor? In ultimul an am jucat cu pastile Triangle si am fost oarecum multumit de ele, astfel, incercand sa aflu raspunsul la intrebarile de mai sus, am comandat de pe Seyberts mai multe pastile printre care si 2 mai "scumpe":
- Ultraskin Layered Pool Cue Tip M-Medium - 6.95$,
- Black Diamond Buffalo Leather Cue Tip - 4.00$.

Pastila Ultraskin am montat-o pe shaftul standard de la Joss, cu diametrul de 13 mm, iar Black Diamond pe shaftul Z2 de la Predator cu varful de 11.75 mm, adezivul folosit Loctite Power Flex Gel. Ultraskin nu are facuta forma, motiv pentru care dupa lipire trebuie ajustata destul de mult, Black Diamond in schimb are deja facuta curbura si nu trebuie decat corectata pe lateral. Am observat in timp ce dadeam cu smirghel pastilele ca Ultraskin este mai tare si necesita mai multa pilire, pe cand Black Diamond se lasa lejer modelata.

Ultraskin

In primele 5-10 minute pastila a jucat binisor si creta se tinea acceptabil, dupa care insa, la fiecare lovitura a inceput sa se auda un tacanit, un sunet oarecum asemanator cu sunetul produs de pastilele phenolice tari, acest sunet specific s-a mentinut si in timp ce dadeam cu creta. La joc pastila se simtea ca una medie, dar sunetul de "sticla" devenea deranjant, ba chiar enervant. Dupa aproape 2 ore de joc am schimbat shaftul, fiind ferm convins sa schimb pastila cat de curand. Cautand pe net informatii despre acest comportament al pastilei, am gasit pe un forum rusesc o potentiala solutie - sa tai 1-2 mm din pastila, lucru pe care l-am si facut. Dupa ce am dat jos cei 2 mm si am inceput sa pilesc pastila am observat ca aceasta reactioneaza altfel, se da cu smirghel mult mai usor si mai repede, dupa ce am obtinut forma finala, am aplicat creta si am constatat ca sunetul deranjat a disparut. Cand am ajuns la masa de joc, constatarea s-a confirmat, pastila juca fara a mai face acel tacanit, creta sta mult mai bine si comportamentul shaftului a devenit unul previizibil si placut. Efectele pe bila alba pot fi imprimate cu mai multa fermitate, comparativ pastila Triangle hard. Per ansamblu Ultraskin joaca bine, dar am ramas dezamagit de faptul ca pana a taia cei 1-2 mm, pastila este impracticabila.
Image

Black Diamond

De la primele lovituri pastila si-a facut treaba, fara a necesita vreo interventie. Desi vanzatorul nu a specificat ce fel de pastila este, aceasta se comporta ca una medie (un pic mai moale decat Ultraskin) si tine foarte bine creta. Raportul pret calitate este unul corect.
Image

In concluzie, Ultraskin desi se bucura de popularitate pe AZB si este activ promovata de jucatorii din USA, pare sa nu fie foarte stabila, trebuie prelucrata dupa instalare si conform unor utilizatori, in timp isi va schimba comportamentul, pe de alta parte Black Diamond, fara a beneficia de multa publicitate isi face decent treaba si costa mai putin. As recomanda Black Diamond cu incredere, iar Ultraskin doar cu rezervarile de mai sus.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Impresii despre pastilele Ultraskin si Black Diamond

Postby Drake » Sat Apr 19, 2014 4:57 pm

Un review interesant. Felicitari pentru blog.
De ceva timp eram foarte interesat de pastilele Ultraskin. Au review-uri foarte bune pe AZ si cred ca esti unul din putinii nemultumiti de aceste pastile.

Tom Hay produce aceste pastile In Florida USA de cativa ani si toti zic ca este un om extraordinar. Il poti contacta pe Az sau pe situl lui si ii spui ce nu ti-a placut la pastilele medii.

Duritate pastile Ultraskin:
Pro Soft ? asemanatoare cu vechiul Moori este super-super soft :D
VerySoft 62.2
Soft 64.8
Medium 72.1
Hard 76.6
HH 78.7

Sunetul zice aici ce e cu el: "In the testing results it was found on first day play (about 6 hours) the tip had a little noise. This was the compression and air leaving the tip. Mushrooming occurred but the players took care of this themselves."

Pretul de 7$ cerut de seyberts este unul extrem de nesimtit avand in vedere ca Tom le vinde pe ebay cu 3,5$ bucata si la membrii AZ cu 2,5$ bucata.
http://www.ebay.com/itm/0-Mix-or-Match- ... 1431957129

Pe AZ 90% din persoane considera ca Ultraskin este rival direct al pastilelor Kamui si Moori pentru doar o fractiune din pret. Imi este greu sa cred ca toate aceste persoane sunt platite sa spuna lucruri de bine despre Ultraskin (Tom are o afacere micuta).

Cate pastile Ultraskin ai testat? Poate una a avut un defect de fabricatie, se mai intampla. Daca ai cumparat si PRO-soft sau mai ai medium cumpar si eu una de la tine sa o testez.

Black Diamond este formata din 8 straturi din piele de bivol de apa cu duritate: Medium-Hard 77.4 asemanatoare cu Sniper

Ce parere aveti despre Tiger Esmerald (6.7$) si Karomi(6.95$)?
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: Impresii despre pastilele Ultraskin si Black Diamond

Postby AlexandruM » Sat Apr 19, 2014 10:12 pm

Tocmai pentru ca a primit note bune de la utilizatori, am decis sa iau aceasta pastila. Principala mea nemultumire este faptul ca pastila dupa ce a fost pilita destul de mult si cand am inceput sa joc producea acel sunet deranjant. Daca nu taiam acei mm, cred ca ar fi trebuit cateva zile ca prin uzura normala sa nu se mai auda nimic.
La moment pastila joaca bine, chiar imi place, dar dupa abia 2 saptamani de la montaj, mai am doar jumatate din ea. Astfel pentru pretul cerut de Seyberts si problemele de dupa montaj, nu as recomanda achizitia, deoarece nu merita cei 7$ (practic in 2 saptamani am pierdut 3.5$, desi nu am jucat megaintens). Daca insa reusesti sa faci rost de aceste pastile la un pret corect (2.5 -3$ pe ebay, pentru lotul de 20), atunci treaba se schimba, merita efortul pentru un asa pret.
Aceasta este prima si unica pastila Ultraskin pe care am cumparat-o pana in prezent, desi pe viitor cred ca as mai cumpara cateva la un pret decent.
Multumesc pentru link-ul de pe ebay si felicitarile pentru blog.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Impresii despre pastilele Ultraskin si Black Diamond

Postby Viking » Tue May 13, 2014 10:55 am

Intamplarea cu pastila ce se comporta diferit am intalnit-o si eu si chiar la pastile cu blazon. Pana n-am corectat-o mai insistent suna urat si dadea miscue.

Da de unde gasesc si eu un Black Diamond mediu->hard ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Impresii despre pastilele Ultraskin si Black Diamond

Postby AlexandruM » Tue May 13, 2014 1:08 pm

Nu stiu daca exista Black Diamond Medium Hard, pastila pe care o am eu montata la aproape o luna dupa montaj se comporta bine, este categoric una medium, nicidecum spre hard. Din ce am vazut eu se gaseste pe Seyberts, Ebay (la pret de 1.5$ pe bucata) si nu numai.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Impresii despre pastilele Ultraskin si Black Diamond

Postby Viking » Wed May 14, 2014 7:49 am

Mersi de info.
Nu mai joc cu pastile medium ca in timp, am realizat ca nu fac nimic din ce promite marketingu. Adica e un fel de strutocamila care nici nu tinteste cum trebe dar in schimb da efecte nedorite, daca nu respecti preshot rutine.
Asa ca I go the hard way. Mult mai eficiente si daca am nevoie de efect cred ca stiu cum sa-l imprim :) Oricum incerc sa joc din mante si unghiuri si sa ma debarasez de efecte de trickshot :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Impresii despre pastilele Ultraskin si Black Diamond

Postby madfox » Thu May 15, 2014 10:05 am

Cum mai merge pastila Alex ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Impresii despre pastilele Ultraskin si Black Diamond

Postby AlexandruM » Thu May 15, 2014 12:16 pm

In prezent ambele pastilele merg bine, tin creta foarte bine, nu produc sunete straine, sunt multumit. Ambele sunt medii ca duritate si produc o lovitura placuta. Achizitionate la preturi corecte, aceste pastile isi fac treaba cu brio si chiar le recomand.
Pe viitor acestea vor fi pastilele pe care le voi achizitiona, daca te gandesti cumva la o comanda, sa ma anunti, ma bag si eu. Evident nu la preturile de pe seyberts. :)
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron