Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby D4nutz » Tue Jun 10, 2014 11:04 am

@Viking
Era o figura de stil ca masa pare mai mica. Aici ma refer la faptul ca, fiind tacul mai greu (deci inertie mai mare) isi pastreaza mai usor linia si creste precizia. In concluzie, lovituri lungi ce imi pareau dificile, acum sunt mult mai usoare.

Omul e reticent la schimbare, stiu! Cu toate astea, nimeni nu are nevoie de tine sa-i spui ca, daca nu e in stare sa faca ceva cu normele pe care le-ai adoptat tu ca fiind ideale, e vinovat ca nu e in stare sa-si ia free ball la fiecare lovitura. :D

Biliardul s-a schimbat de ceva timp si se va schimba in continuare. Pe vremea lui Mosconi, "pivot point"-ul shaft-ului era pe la 3-4" de la pastila. Astazi, un Z-2 are pivot point la 14" sau chiar mai in spate. Daca te muti 10" mai in spate pe tac, s-ar putea sa ramai fara tac, ca sa nu mai zic de faptul ca ai iesit, oricum, de mult de pe grip. E doar unul dintre motivele necesitatii unul tac mai lung. ;)

In concluzie, nu te cunosc, dar mi-as dori sa stam la un pahar de vorba si sa dezbatem diferitele teorii de joc si echipament. Am reusit sa acumulez niste informatie de-a lungul celor 3 ani in care am decis sa dedic mai mult timp acestui sport minunat
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby D4nutz » Tue Jun 10, 2014 11:06 am

@Viking

Posteaza si tu un filmulet din care sa reiasa pozitionarea perfecta (30-50 cm) despre care imi vorbesti. Poate invatam si noi ceva! :D
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby amabilu » Wed Jun 11, 2014 7:59 am

Cred ca pe Viking l a deranjat mai mult ideea de "marketing rite extension"ca sa spun asa,desi aici nu pare sa fie cazul.Daca mi ar fi spus un singur om recunosc ca si eu as fi fost reticent la entuziasme de genul asta insa Alexandru a avut o crestere solida de joc odata cu extensia.Spun odata si nu datorita,cu extensia a crecut bine si antrenamentul dupa cum singur spunea mai sus.In cazul lui pe care il cunosc, aceasta extensie era mai mult decat binevenita avand si un stance cu picioarele mult departate.Tacul nu e facut sa fie tinut de coada ca altfel avea wrap pe coada.

Daca acomodarea este facila, avantajele mi se par intr adevar redutabile.

Dupa umila mea parere, tacul urmatorilor 10-20 ani sau chiar mai devreme va avea un alt standard de lungime,macar cu vreun inch sau doi.Oricum,experimentarea jocului cu un tac mai lung cred ca este o idee buna pentru orice pasionat de biliard.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby AlexandruM » Thu Jun 12, 2014 9:40 am

Dan, ma bucur sa aflu ca ai ramas multumit de extensie si ca se potriveste jocului tau.
Tu cu ce shaft joci in prezent? Ai observat diferente de joc folosind shafturi diferite? Ai mai adaugat alte greutati la tac?

Intr-adevar la loviturile de aproape, greutatea si lungimea noua pot parea deranjante, dar dupa ceva timp o sa vezi ca este OK.

Viking, pe vremea lui Mosconi pozitia la masa si gripul erau diferite, se juca cu un stance mult mai vertical, echipamentul era altul, nu radical diferit, dar diferit. Din aceste motive, la acel moment un tac mai lung nu isi avea rostul, nimeni nu afirma ca un tac lung este absolut necesar in prezent, dar poate fi o solutie interesanta pentru acei jucatori care simt ca aceasta extensie ii poate ajuta.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby amabilu » Fri Jun 20, 2014 4:32 pm

Immonen joaca la campionatul mondial cu extensia si ar fi ultimul om despre care sa spui ca nu ar sti cum sa si foloseasca tacul.Intrebarea mea este de ce e mai buna extensia decat un tac mai lung pentru cineva care isi permite un custom cu orice caracteristici?Raspunsul e acela pe care l a dat d4nutz mai sus ca s a obisnuit cu tacul atat de mult incat nu vrea sa l schimbe?

Am vorbit acum cu RED punandu i aceeasi intrebare,care este motivul pentru care ai folosi extensie in loc de un custom mai lung daca iti poti permite,cum e Mika.Primul raspuns a fost ca Mika stie mai bine:))iar al doilea a fost acela ca extensia nu muta centrul de greutate.

Daca este asa,intr adevar extensia nu are nici un dezavantaj,doar avantaje.
Last edited by amabilu on Wed Aug 20, 2014 10:51 am, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby AlexandruM » Mon Jun 23, 2014 7:28 pm

Cu tot respectul fata de Red, dar aici nu are dreptate, extensia muta centrul de greutate, de curiozitate am masurat tacul meu, fara extensie centrul de greutate este la cca 46.5 cm de la capatul buttului, cu extensie centrul de greutate se muta mai in fata si este la aprox. 52.5 cm de la capat, asadar o diferenta de minim 6 cm.
Mutarea centrului de greutate insa nu afecteaza jucatorii care au priza pe tac spre capatul buttului, pe cei care insa tin tacul mult mai la mijloc, extensia ii poate defavoriza. Ce inseamna a lovi din greutatea tacului trebuie clarificat, aceasta implica o anumita priza pe tac sau se refera la limitarea voluntara a actiunii muschilor asupra executarii loviturii?

Un tac custom dureaza pana se construieste si nu toti mesterii fac tacuri lungi de 62 inch, mai bine zis foarte putini fac. Plus daca jucatorul a folosit ani buni acelasi tac adaptarea la o extensie este mult mai lejera decat la un tac nou, nu mai vorbim aici si de atasamentul fata de unele lucruri pe car ele au persoanele. Sa nu uitam si de obligatiile contractuale cu sponsorii, care e posibil sa nu construiasca asa tacuri.

Cu alte cuvinte extensia face acelasi lucru ca si un tac custom lung, insa este mult mai accesibila, usoara de folosit si permite modificarea rapida a proprietatilor tacului.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Previous

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests