Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby AlexandruM » Fri Apr 18, 2014 12:58 pm

Vesnica intrebare daca marimea conteaza e aplicabila mai nou si in biliard :)
Toata lumea facea haz de ustensilele cu care joaca Earl Strickland :lol: , dar nimeni nu poate nega faptul ca acesta este un geniu in pool si nu va folosi niciodata ceva ce ii poate dauna performanta si calitatea jocului. Printre chestiile ciudate se remarca indiscutabil tacul foarte lung, peste 70 inch. Cititnd AZB, am aflat ca Shane Van Boening, impulsionat de experienta lui Earl, a inceput sa joace mereu cu o extensie atasata la capatul tacului, facand astfel tacul mai lung si mai greu. Cu aceasta "gaselnita", la inceputul lui 2014, a castigat cam tot ce se putea castiga in SUA. Cum in ultima perioada mi-am schimbat pozitia la masa si tineam tacul aproape de bumper, intrigat de experimentele "colegilor" de mai sus, am decis sa caut o solutie pentru a alungi tacul meu Joss. Intrucat pentru Joss se gasesc mai greu extensii infiletabile la capatul tacului, am hotarat sa comand Balance rite extension, o extensie care se monteaza intre butt si shaft. Dupa o luna de asteptare am primit coletul de la Seyberts, apropo in timpul acestei luni am aflat ca asa jucatori de top ca Mika Imonnen si Jason Shaw au inceput sa foloseasca fulltime aceasta extensie (Mika reusind sa castige un turneu si sa ajunga in finala altuia, finala pierduta in fata patriarhului tacurilor lungi Earl Strickland :!: ).

Acum la 2 saptamani de joc continuu cu extensia, voi incerca sa fac o recenzie a acestui produs.

Denumire: Balance rite extension
Pret: 31.99 $
Lungime: 103 mm (4.055 inch)
Diametru: 215 mm (8.465 inch)
Greutate: 60 gr (2.1164oz)
Tip filet: 5/16 x 14

Image
Image Image

Extensia reprezinta o bucata de lemn cu un capat tata si celalat capat mama, la ambele capete poate fi acelasi tip de filet, sau dupa caz poate fi personalizata cu dimensiuni diferite.
Image Image

Extensia este destinata sa fie folosita mereu, ci nu sa fie montata apoi data jos la fiecare lovitura lunga (desi poate fi folosita si asa). Finisajul produsului este foarte bun, lacul este aplicat uniform, taieturile sunt precise, nu exista careva denivelari, per ansamblu lasa impresia de lucru construit calitativ. Pe extensie, sub lac, este imprimat logo-ul produsului, asadar acesta nu este un abtibild care poate fi inlaturat, dupa cum ar putea parea la prima privire.
Image

Extensia, ca si grosime, se potriveste perfect cu butt-ul si shaftul standard Joss.
Image
Image Image

Cu shaftul Z2 de la Predator abia se sesizeaza o usoara denivelare, shaftul este un pic mai subtire.
Image
Image

De curiozitate am infiletat si shaftul Deep Impact(DI) de la tacul de spart Mezz Power Break II, avand filet United Joint (filet cu dimensiunea oarecum similara cu 5/16 x 14). Shaftul se infileteaza pe extensie fara probleme, doar la ultimul cm merge ceva mai strans, camasa shaftului are loc suficient in lacasul extensiei. Fac aici o mica paranteza, pe surubul original al butt-ului de la Joss shaftul DI nu merge infiletat pana la capat. Shaftul de la Mezz are acelasi diametru ca si extensia, potrivirea fiind ideala.
Image
Image

Montata pe tac, extensia se tine foarte bine, nu se slabeste pe parcursul jocului si nu produce vreun sunet distinct. Pentru a echilibra cumva greutatea aparuta pe fata am adaugat in butt o greutate de 0.24oz, in prezent tacul meu are o lungime de 62 inch (58+4) si o greutate de 21.36 oz (19+2.12+0.24). Mi-au trebuit cam 3 sesiuni de joc sa ma adaptez la noua lungime si greutate a tacului. Tacul se simte bine, nicidecum ciudat, initial am avut impresia ca prin adaugarea extensiei s-a pierdut putin din unitate (integritate), ca tacul nu se simte ca un tot intreg, dar la moment aceasta senzatie s-a diminuat. Referitor la feedbackul loviturilor, extensia face ca tacul sa fie perceput un pic mai arcuit, dar nimic grav.

Avantaje:
- Permite jucatorilor mai inalti sa isi alungeasca tacul, fara a fi nevoiti sa-l schimbe.
- Tacul poate fi tinut majoritatea timpului in zona de grip.
- Sprijinul trebuie folosit foarte rar.
- Adaugarea greutatii pe fata, face mai stabila urmarirea bilei albe (follow through).
- Folosirea extensiei cu filet diferit la capete, permite utilizarea shafturilor pe butt-uri care avand alt filet, erau anterior incompatibile.

Dezavantaje:
- Pretul de 32$ (sau 48$ pentru unele tipuri de filet) poate fi considerat de unii ca fiind prea mare pentru o bucata de lemn de 10 cm.
- Tacul devenind mai lung poti lovi peretii si obiectele care anterior erau la o distanta sigura de capatul tacului. Oricum nimic nu te impiedica sa dai jos extensia, sa lovesti apoi sa o infiletezi la loc.
- Logo-ul in timpul pendularilor si loviturii intra in campul vizual si poate fi deranjant pentru unele persoane.
- Extensia "strica" estetica si designul tacului.

Concluzii
Am ramas multumit de acest produs si intentionez sa-l folosesc si mai departe, poate chiar in viitor sa comand o extensie custom mai lunga/grea. Pretul platit il consider unul acceptabil, avnd in vedere calitatea si ideea in sine care mi se pare una foarte originala. Daca montez extensia pe butt-ul scurt de Mezz Power Break II obtin un tac cu o lungime normala si schimband shaftul il pot folosi ca tac de spart sau de joc (am incercat sa joc cu buttul de PBII si nu joaca rau). Recomand cu incredere Balance rite extension pentru oricine vrea sa experimenteze ceva nou sau cauta solutii eficiente sa-si lungeasca tacul si de ce nu sa-si creasca nivelul de joc.

PS Conteaza marimea sau doar abilitatea? Voi ce ziceti?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby D4nutz » Tue Apr 29, 2014 3:12 pm

Multzam de perere!
Eu sunt hotarat sa imi comand una bucata, exact pe acelasi filet. Nu stiu cine mi-o poate aduce mai repede sau daca se poate comanda in Europa ca sa nu ma coste prea mult transportul daca mi-o comand de unul singur.
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby D4nutz » Wed May 28, 2014 10:36 am

Mi-am comandat si eu o bucata, e pe drum.
Tie cum iti mai merge? O folosesti in continuare sau ai dat-o jos? Mika si Jayson, se pare, n-o mai folosesc.
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby AlexandruM » Wed May 28, 2014 3:16 pm

Folosesc extensia neincetat din ziua achizitiei si pot spune ca sunt foarte multumit, am folosit sprijinul doar de 2 ori in ultimele 2 luni, sunt foarte rare bilele cand mai am nevoie de el. Deoarece au venit caldurile, datorita extensiei, mana mea este mereu in zona cu ata a manerului, asa ca nu am probleme cu disconfortul creat de transpiratie si lemnul dat cu lac.
M-am obisnuit total cu noua lungime si greutate a tacului asa ca nu am de gand sa fac vreo modificare. Impulsionat de upgradarea tacului am intensificat antrenamentele, astfel am reusit un mic record personal, intr-un meci de bila 8 in care am avut 6 jocuri castigate, 3 jocuri consecutive le-am luat dintr-o singura vizita la masa, 2 pe spargerea adversarului si un break&run.

Sper sa-ti placa extensia si sa se potriveasca cu stilul tau de joc.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby D4nutz » Wed May 28, 2014 3:27 pm

Pfoai ce ma bucur! D-abia astept sa-mi ajunga!
Sper sa vina pana cand ma duc la Brasov la cursul cu Appleton ca sa pot sa ma antrenez un pic, sa-mi reglez lovitura in functie de noii parametri. :mrgreen:
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby AlexandruM » Wed May 28, 2014 3:29 pm

Pai ne vedem atunci acolo la Brasov si ne masuram in lungimea sculelor :)
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby D4nutz » Thu Jun 05, 2014 10:31 am

A venit!
Prima impresie a fost buna; lucrare calitativ superioara (cu toate ca nu inteleg de ce insista sa lipeasca un abtipild de hartie pe ea, ca la toate tacurile de altfel), lac bine aplicat. Totul bine pana la montarea pe tac: camasa de la shaft nu intra! Am incercat sa fortez cat am putut, mai erau vreo 3 milimetri de intrat. La imbinarea pe "but", totul a mers usor, ba chiar mai usor decat ma asteptam, la modul ca filetul parea mai larg. In fine, am inceput sa dau cateva bile cu ea neinfiletata pana la capat in shaft, nu prea mi-am dat seama de nimic, am desfacut-o sa i-o arat unui prieten si, cand am montat-o la loc, surpriza! S-a infiletat cu usurinta!
Acum incepe distractia! Arunc cateva bile pe masa si incep sa joc; termin o masa, doua, trei. Fac break dupa break la bila 9. Merge treaba, zic. Totusi, incercam sa nu ma entuziasmez prea tare si sa observ diferentele:
-in primul rand, masa de 9 picioare pare mai mica; oricat de lunga ar fi lovitura, pare mai usor acum - si am avut cateva lovituri grele, cu procentaj mic de reusita inainte
-evident, sunt o gramada de lovituri la care nu mai am nevoie de sprijn; pur-si-simplu ajung la ele!
-loviturile la care alba e apropiata de bila obiect au devenit un dezastru pentru ca e mult mai dificil sa lovesti cu un tac de 62" cand ai un bridge de 2-3" pentru a controla taria
-efectul lateral a fost redus considerabil fiind mult mai usor sa lovesc in centrul albei
-liniile pe care le urmeaza bila alba sunt mai apropiate de tangenta (linia de 90 de grade sau linia loviturii cu stop) datorita loviturii mai curate in centrul albei
-efectul de urmarire e mult mai usor de aplicat.

In concluzie, 80% din lovituri au devenit mult mai usoare, 20% din lovituri au devenit mai grele. Lucram la cele din categoria 20% si jocul se va imbunatati considerabil!

P.S. Strickland o fi nebun, dar e nebun cu cap! :D
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby amabilu » Thu Jun 05, 2014 11:06 am

Mda,foarte interesant, tinand cont ca si Alexandru a avut aceeasi experienta de joc mai bun odata cu extensia.
Nu numai nebunu`dar si reyes,constanta tacului sau de a laungul timpului a fost lungimea de 60 inch,lucru rar la vremea si inaltimea lui.
Mie mi se pare un mare avantaj si faptul ca revii cu mana pe wrap si nu mai tii tacul de coada cum fac multi,chestie care mi se pare bolnavicioasa din punct de vedere al mecanicii loviturii,sa stai atat de departe de punctul de balans.

Am o curiozitate:punctul de balans cu ce distanta s a deplasat?
Si inca una:zici ca te ai acomodat asa usor cu greutatea mai mare?E totusi vorba de peste 2oz.

PS
La mika sau shaun mi se par mofturi sau marketing,la ei nu exista dificultatea financiara a unui custom de orice dimensiune.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby D4nutz » Thu Jun 05, 2014 1:54 pm

Inca nu am apucat sa fac toate masuratorile, ma bucur de performante.
Ii voi masura greutatea noua (cea veche o am scrisa deja) si diferenta centrului de greutate.
In principiu, cred ca s-a mutat cam 4 centimetri inspre shaft.

In ceea ce ii priveste pe Mika si Jason Shaw, chiar daca ai putea crede ca folosesc extensia pentru promovare sau ca pot cere tacuri custom cu orice caracteristici, adevarul e ca nu fac asa ceva. Orice jucator e obisnuit cu tacul cu care a jucat mai mult si, oamenii astia, au ajuns la anumite performante folosind niste instrumente ce aveau anumiti parametri. Ca ei sa poata fi la acelasi nivel competitiv, ar trebui sa faca o pauza pentru a se obisnui cu un nou tac ce are noi caracteristici.
Tocmai asta e fenomenal la extensia aceasta! iti permite sa te apropii de lungimea noua dictata de cresterea in popularitate a jocurilor de tip rotation pe mese de dimensiuni mari si te ajuta sa mentii un bridge lung, caracteristica a shaft-urilor LD, shaft-uri din ce in ce mai populare in acest sport, fara a fi nevoie de investitii mari in ceea ce priveste schimbarea echipamentului de joc (tac + husa).

Urmatorul meu tac va fi de o dimensiune marita fata de cele standard, doar ca va dura ceva pana cand voi afla relatia dintre inaltimea jucatorului (sau deschiderea bratelor - caci nu e la toti de aceeasi dimensiune), marimea mainii (aici conteaza grosimea but-ului) si lungimea, respectiv greutatea tacului, ca sa il pot comanda. Daca are cineva pareri in aceasta privinta, le citesc cu mare drag; chiar ma intereseaza sa gasesc o formula functionala pentru aceasta problema. :)
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm

Re: Marimea conteaza? sau Recenzie Balance rite extension

Postby Viking » Sun Jun 08, 2014 12:59 pm

Se roteste Mosconi in mormant cand vede ce tampenii se mai inventeaza. In fine, pe vremea lui nu era marketingu'...

Cica auzi la ala mai sus "masa de 9 picioare pare mai mica" :lol:

No offence Danutze dar vinovat ejti tu si numai tu ca nu stii (sau poti) sa te pozitionezi la 30-50 cm de bilele tzinta si cu sprijin confortabil pe masa si ai nevoie de tot felul de cozi bagate pe sau in tac.

Nu vreau sa fiu lup moralist ca si mie mi-au trebuit luni bune de concentrare sa ma mobilizez ca dupa lovitura de inceput si pozitionare pt urmatoarele 2 preferabil 3 bile, sa-mi las si loc pt un bridge confortabil. Ba imi lasam unghiu corect si eram prea departe, ba invers. Insa jucam destul de bine cu sprijinul si anyway imi construisem jocul in asa fel incat sa nu am nevoie de el (il luam cam o data la 10 partide). Acu am nevoie de el o data la 30 de partide.
Am 1,84 in inaltime si n-am burta deloc :) So, chestia asta de mai sus (ca sa fiu ontopic) nu ma atrage deloc.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests