Accesorii montare/intretinere pastile

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Accesorii montare/intretinere pastile

Postby AlexandruM » Wed May 07, 2014 9:48 am

Ce accesorii puteti recomanda pentru a usura procesul de montare, ajustare a pastilei dupa montaj, precum si a intretinerii acesteia?
In prezent montez manual pastilele si nu sunt mereu foarte multumit de rezultat. In speta, ma intereseaza cu ce scule pot da forma de nickel sau dime a pastilei, cu ce pot prelucra marginile laterale ale pastilei, cu ce instrumente pot centra pastila la instalare.
Evident se cauta solutia cea mai eficienta si putin costisitoare.

Sau stie cineva din ce si cum poate fi improvizat un strung pentru montaj pastile?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Accesorii montare/intretinere pastile

Postby madfox » Wed May 07, 2014 10:23 am

Nici un accesoriu de centrat parerea mea nu este perfect. Cu mana le centrez, conteaza si cum pui lipiciul. daca il pui pe centrul pastilei sau il intinzi pe toata pastila. In prima varianta se centreaza mai bine.
Pe lateral un cutter foarte bun, apoi smirghel ( unii mai folosesc pila de unghii). Pentru forma pastilei folosesc ala lung cu forma cilindrica in timp ce invartesc shaftul intre degete, apoi o scula gen ultimate sau mezz shaper. Asta cand le faceam manual. La strung e altceva, iese mult mai profi
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Accesorii montare/intretinere pastile

Postby AlexandruM » Wed May 07, 2014 10:26 am

Iulian, la moment exact aceste scule le folosesc si iese binisor, deci merg mai departe ca si pana acum :)
Tu ce strung ai, daca nu e secret? :)
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Accesorii montare/intretinere pastile

Postby madfox » Wed May 07, 2014 10:49 am

Nu stiu cum se numeste nu e cumparat din state am gasit aici si e ok. Nu e cel mai bun dar imi fac treaba bine pe el. Am mai adaptat putin si merge.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests