pareri joint mcdermott

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

pareri joint mcdermott

Postby badaeu » Mon May 19, 2014 11:17 am

Salut.
V-as ruga sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea situatie.
As vrea sa imi achizitionez un tac mcdermott, dar nu am incredere in filetul pe lemn al shaftului(in rezistenta lui in timp)
M-ar interesa de la cei care au avut astfel de jointuri, de preferat mcdermoot cat sunt de rezistente.
Va multumesc.
badaeu
Pionier
 
Posts: 2
Joined: Mon May 19, 2014 10:58 am

Re: pareri joint mcdermott

Postby AlexandruM » Mon May 19, 2014 8:39 pm

Posed de 4 ani un tac McDermott din gama ieftina Lucky, filetul nu are nici o problema.
Filetul gen McDermott este foarte popular, in special la mesterii de tacuri la comanda, asadar nu e cazul sa fii ingrijorat despre rezistenta jointului.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: pareri joint mcdermott

Postby Cristi » Mon May 19, 2014 9:19 pm

Eu prefer un shaft cu filetul pe lemn. Mcdermott face tacuri de calitate. N-ai de ce sa iti faci probleme.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: pareri joint mcdermott

Postby arnydm » Wed May 21, 2014 9:59 am

Te-ai întrebat vreodată de ce nu există filet 5/14 ( spre exemplu ) pe lemn direct? Dacă te uiți la toate joint-urile existente ai să constați că doar 3/8 sau radial au filet direct pe lemn... explicația este simplă. Pasul este mai rar ceea ce face lemnul să reziste unei utilizări de durată, practic cu cât pasul este mai des cu atât spirele de lemn formate sunt mai subțiri și evident mai puțin rezistente. Ceea ce este cel mai important, îmbinarea lemn-lemn se pare că aduce cel mai aproape de un tac dintr-o bucată... aici discuțiile sunt ample, părerile împărțite, nu vreau să stârnesc polemici pe tema asta. Răspunsul meu ca utilizator de McDermott este unul simplu. Tacul meu are sigur peste 5 ani vechime iar filetul de lemn al shaft-ului standard pare neatins.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: pareri joint mcdermott

Postby badaeu » Wed May 21, 2014 1:23 pm

Multumesc foarte mult pentru feed back si amabilitate.
badaeu
Pionier
 
Posts: 2
Joined: Mon May 19, 2014 10:58 am

Re: pareri joint mcdermott

Postby Val » Wed May 21, 2014 5:56 pm

Poti sa fii sigur ca nu vei avea nicio problema cu imbinarea lemn pe lemn la un surub 3/8x10.
Este folosita atat de mult de atat de multi producatori respectabili sau chiar faimosi incat acest lucru poate fi considerat o garantie in sine.
Eu am mai multe tacuri cu acest surub si nu am avut nicio problema cu niciun shaft.

De fapt, cred ca singurele tacuri de care am auzit ca ar putea dezvolta probleme in timp cu imbinarea sunt cele care au imbinarea lemn pe lemn si surub din lemn. De aceea sunt foarte rare acum. Acest tip de imbinare mai apare inca pe la tacuri de jump sau de carambol.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron