Ciudatenie Artemis

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Ciudatenie Artemis

Postby Viking » Sun Jun 08, 2014 6:22 pm

Acu joc cu un tac Artemis de spart/jump cu care plimb bila pe masa ca niciodata. L-am "gasit" la un coleg cand n-aveam tacul la mine si decat cu ciublele de sala, am dat cu ala. I-am dat un 10-2, 10-3 fara suflare si cu el am ramas (adica nu cu ala, mi-am luat si eu unul) 180 lei cu transport cu tot.
Nu fac reclama fiindca initial iti trebuie experienta (si curaj) sa joci cu asa ceva. Insa 200 partide later, suntem cei mai buni prieteni.

Are pastila hard laminata facuta de ei. Tintesc mijlocul buzunarului ca si cu luneta. Normal ca efectele nu le imprima (mai ales cele de aproape) precum una de calitate insa eu ma cam feresc de ele. Dar, le nevoie, am reusit si lovitura dificila: cu bila tinta (era neagra) lipita de manta, la 25 cm de buzunarul de colt si alba aproape fara unghi intre ele la un lung de masa distanta. Inside english si => neagra la buzunar.

Marea surpriza a tacului este deflexia mica si vibratia redusa. Probabil ca fiind pt spart au dat o atentie mai mare selectiei lemnului (n-am masurat, dar cred ca e un pic mai gros de cat la alte tacuri, incepand imediat dupa ferula). Are si primul joint cu un fel de oring de cauciuc pe el, nu stiu daca are fro influenta. Jointul de la sectiunea de jump e simplu si chiar ma gandesc sa-l blochez de tot, fiindca iciodata n-am vazut rostul loviturii de jump.

Deci, ciudatenie, ca dupa ani de zile de cautari si investitii ajungi sa descoperi ca un tac modest iti aduce cele mai multe satisfactii.

OK, ma repet, eu joc numai 8 ball. Probabil ca la 9 ball n-ar merge. Insa o sa incerc...
Sunt sigur ca dupa ce vine OB-ul o sa-mi para rau dupa acest tac. :)

Probabil ca multi vor zice ca am luat-o razna si ca pot pretinde joc mai bine cu un astfel de mop (can totata lumea cauta tacuri top of the line) dar chiar daca jocul nu s-a imbunatatit fulminant (nu prea mai avea ce :lol: ) ma simt cu el extraordinar de confortabil si increzator.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Ciudatenie Artemis

Postby amabilu » Tue Jun 10, 2014 6:29 pm

Desi experienta ta ar putea sa starneasca zambete superioare la unii,la o privire mai atenta a fenomenului vedem destui mari jucatori in acelasi punct.Zeul Efren Reyes a jucat mult timp cu un tac de 12 dolari,Ken Doherty recent a schimbat tacul,a jucat 30 de ani cu un tac stramb de doua lire cu care a ajuns si campion mondial(vanzatorul cerea 5 lire ,Ken a negociat sa lase la 2 tocmai pentru ca tacul era stramb),Shane van Boening joaca cu un tac de 100 de dolari de la unu`,l a luat odata in mana,i a placut cum joaca si l a pastrat.

Valoarea batului nu are nici o treaba cu jocul jucatorului,pana acum credeam ca e musai sa fie drept,Ken Doherty si alte teorii citit chiar foarte recent in comunitatea de biliard ne arata ca nici macar asta nu e neaparat adevarat.

In concluzie nu mi se pare nimic nefiresc,iar tu trebuie sa analizezi cu atentie aspectul si sa ti pui intrebarea care anume particularitati de la acest tac il fac sa se muleze atat de bine pe jocul tau ca sa stii sa le cauti in viitor la alte marci de tacuri pe care le vei achizitiona.
Last edited by amabilu on Wed Aug 20, 2014 3:29 pm, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Ciudatenie Artemis

Postby TiberiuD » Wed Jun 11, 2014 11:50 am

Viking

Cred eu acelasi tac l-am avut si eu acu ceva vreme, daca vorbim de acelasi model (adica cel din 3 buc) care defapt l-am luat si eu poate mai mult de curiozitate ca era specificat brk/jmp dar defapt nu e nici de una nici de alta, dar daca il folosesti pentru joc ramai uimit cat de ok este.Eu zic ca se comporta ca si un artemis gold sieste un tac foarte ok la pretul cerut, se poate folosi la break dar pentru jump deloc.
TiberiuD
Pionier
 
Posts: 8
Joined: Wed Feb 26, 2014 10:33 am

Re: Ciudatenie Artemis

Postby Viking » Wed Jun 11, 2014 8:16 pm

Eu jump nu folosesc dar l-am incercat si asa e, nu sare. De spart, nu sparg cu el ca am Cuetec meteor care e superbun la spart, dar nu de aia ci pt ca i-am bibilit un pic pastila dupa ce l-am luat si am vazut la cel al colegului care sparge cu el, ca s-a aplatizat, nu exagerat dar suficient sa nu poti da anumite efecte.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Ciudatenie Artemis

Postby AlexandruM » Thu Jun 12, 2014 9:49 am

Nea Viking tot continui cu schimbarea si jonglarea tacurilor?
Ma bucur ca ai gasit o jucarie noua, dar ce faci dupa ce trece entuziasmul primelor saptamani? Parca erai la fel de bucuros si de acel McD, dar l-ai vandut destul de repede. Incearca sa iti dai seama ce aspecte fac acest tac atat de atractiv si eficient pentru tine, pentru ca pe viitor sa poti gasi aceste chestiuni si la alte tacuri.
Cum ai determinat ca are deflexia mai mica?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Ciudatenie Artemis

Postby Viking » Thu Jun 12, 2014 2:49 pm

Eu ma entuziasmez de orice lovitura reusita, chiar si cu tacuri de sala. McD-ul era prea stiff la lovitura si totusi avea o vibratie nesanatoasa cateodata. N-am reusit sa-mi dau seama de ce.
Deflexia la Artemis am remarcat-o prin comparatie cu OB, cu care am jucat cel mai mult timp, si la care o sa ma intorc, hopefully vara asta.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Ciudatenie Artemis

Postby madfox » Thu Jun 12, 2014 10:02 pm

Sa stii ca am avut un Artemis luat cu 100 de lei de la Red cu care am castigat un cncurs important si m-am luat si dupa Souquet putin prin Timisoara :) Foarte bun tac
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Ciudatenie Artemis

Postby amabilu » Fri Jun 13, 2014 7:51 am

Experiente similare cu a lui Viking am gasit si povestite aici pe forum,referitor la un Oxyear parca,un tac modest te poate surprinde ca iti vine ca o manusa tocmai datorita faptului ca este tacul care se muleaza cel mai bine pe stilul de joc.

Inteligenta alegerii tacului personal vine doar cu experienta si reprezinta tocmai stiinta de a cunoaste acele caracteristici potrivite cu jocul personal.De aceea nu se recomanda incepatorilor sa si cumpere tacuri scumpe pentru ca ei nu pot sti ce li se potriveste cel mai bine.
Last edited by amabilu on Wed Aug 20, 2014 3:30 pm, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Ciudatenie Artemis

Postby Viking » Fri Jun 13, 2014 8:01 am

Ha, ha. Oxyear primul meu tac pe care am invatat sa schimb pastile Aramith mediu, care a schimbat complet tacul.
A meu nu-i mister 100 e jump/break si are caracteristicile unui tac de pool (19oz, taper, balans etc)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron