Ajutor alegere tac

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Ajutor alegere tac

Postby Andu » Tue Jun 10, 2014 2:49 pm

Salut, sa ma prezint, Ma numesc Andu si va cer ajutorul in achizitionarea primului meu tac. Mentionez ca sunt un jucator slab dar sper sa rezolv asta in cateva luni :P

Vreau tacul meu deoarece unde joc de regula- Kings, London, Oxygen- imi ia cam 3-4 jocuri de bila 8 pana sa simt tacul bine si sa-mi pot da seama cam ce pot face cu el. De asta banuiesc ca un tac personal imi va ajuta jocul, chiar daca poate doar cu mai multa incredere in mine.

Bugetul e limitat desigur..ca la oricine.. e maxim 600 ron si in banii astia as dori si o caseta deci raman cam 550 ron pentru tac.

De cautat nu am cautat decat pe tatbiliard ca alte locuri nu cunosc..

Ce m-ar interesa la tac ? Hmm..greu de spus ca am experienta limitata, am citit pe forum destul de mult si ce pot sa zic(fara sa fi jucat niciodata cu un tac altul decat ghioagele alea de la salile de biliard) ar fi ca as vrea pastila mai mica de 13 mm dar nu sub 12. Si de preferat grip.

Sa va arat ce am gasit :1. http://www.tatbiliard.ro/produse/163-ta ... s-chinook/ Descrierea e foarte sumara, n-am idee ce dimensiune are pastila..Si banuiesc ca inafara de design is exact la fel toate 4.

2. http://www.tatbiliard.ro/produse/163-ta ... commander/ Banuiesc ca-s putin mai bune..

3.http://www.tatbiliard.ro/produse/180--tacuri-players/ Tacuri players de la 430 la 600 Ron. Nu stiu daca sunt diferente intre ele, banuiesc ca tot designul ?! De aici hxt 65 imi place cel mai mult ca design dar nu vad sa aiba grip.

Cam atat am gasit la banii pe care sunt dispus sa-i investesc. Sunt deschis la orice alte propuneri, poate stiti voi alte linkuri etc. Proprietati de genul greutate, lungime etc..nu stiu sa le calific deoarece cum am mentionat anterior nu am tinut/jucat niciodata cu alt tac decat cu unul de sala.

Ah, si mai trebuie sa mentionez ca nu am de gand sa sparg cu el.

Mersi pentru timpul vostru de a citi tot ce am scris si pentru raspunsuri daca e cazul :)

Later Edit : forumul asta nu are optiunea de "watch topic" ? As vrea sa primesc e-mail de la forum daca primesc vreun raspuns :)
Andu
Pionier
 
Posts: 15
Joined: Sun Jun 01, 2014 10:43 pm

Re: Ajutor alegere tac

Postby amabilu » Tue Jun 10, 2014 5:29 pm

Salut si tie,

Hai sa incep eu.In bucuresti mai e si magazinul ATD biliard si mai sunt persoane care aduc de afara. Din ce ai spus tu acolo,exclus Cuetec ,de departe cel mai bun e players HXT,o sa mai primesti recomandarea asta,e considerat un tac foarte bun pret-calitate in general,cu atat mai mult foarte ok pentru incepatori.Parca madfox are la vanzare un HXT nou-nout,cauta i postul la "vanzari"si vezi.

Alta recomandare pe care ti o vor face si colegii (pe care eu insumi nu am acceptat la inceput in mod eronat)este aceea a unui sh.Cu bani mai putini iei un tac mult peste ce ai putea lua nou.Numai saptamana trecuta au fost vreo 3 chilipiruri,o mandrete de McD al colegului Viking si un tac Fury la preturi exceptionale,dar asta ar insemna sa mai ai putina rabdare pana apare din nou ceva.

Si ca o recomandare personala este aceea sa cumperi tacul care iti place pur si simplu de mutra lui si sa incepi sa te acomodezi cu el.Daca esti incepatori toate tacurile joaca la fel in mana ta si inca vor mai juca la fel un timp, in functie de cat progresezi.

Ia ti tacul care iti plece,da cu el si peste un an sau doi cand il vei schimba vei sti intr adevar ce ce ti se potriveste.Pana atunci vei incerca si tacurile altor jucatori si o sa ti faci o parere solida despre cum vrei sa fie tacul tau.

Succes!

PS
Ia ti pastila de 13,o pastila mai mica acum la inceput nu e in avantajul tau.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Ajutor alegere tac

Postby Andu » Wed Jun 11, 2014 2:05 am

Mersi de raspuns, din pacate nu cunosc oameni care aduc de afara si la sh nu m-as arunca deoarece pot sa fiu pacalit foarte usor din cauza lipsei de experienta(nu spun pacalit doar in sensul de a lua teapa ci la modul general). :mrgreen:
Andu
Pionier
 
Posts: 15
Joined: Sun Jun 01, 2014 10:43 pm

Re: Ajutor alegere tac

Postby Viking » Wed Jun 11, 2014 6:35 am

Tacurile Cuetec au deflexie mare si mai au si o pelicula de nylon (ei zic fibra de nush ce) peste lemn. Vine vara, transpiri la mana, tacul aluneca mai greu si devine inervant.

Ia Players (era de vanzare si pe aici unul chiar frumos). Nu este top of the top dar o sa te simti bine cu el, e echilibrat, are varf si ferula bune si o sa poti executa destule cu el.
Nu conteaza gripul la tac (nu asha de mult precum crezi). Altfel puneau meseriasii la snooker de mult. :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Ajutor alegere tac

Postby TiberiuD » Wed Jun 11, 2014 11:37 am

Salutare,

Cel de la players (care iti si face cu ochiul) il are si madfox, vorbeste cu el mergeti il vezi/incerci poate va mai intelegeti si asupra pretului.
TiberiuD
Pionier
 
Posts: 8
Joined: Wed Feb 26, 2014 10:33 am

Re: Ajutor alegere tac

Postby D4nutz » Wed Jun 11, 2014 3:24 pm

Salut Andu,

Subscriu la ce ti-a spus Amabilu:
-daca e sa alegi intre niste tacuri noi si ieftine, Players e alegerea inteleapta; n-am gasit unu care sa fie naspa sau prost; ba, chiar, unul juca atat de bine ca aveai impresia ca joci cu un tac de 1000$+;
-cu toate astea, recomand un tac SH; de 600 de ron poti sa gaesti un Bear cu 314-2 (bine, nu chiar :D) care e mult mai bun decat un tac nou la acelasi pret;
-din descrierea ta am inteles ca vrei sa inveti sa joci biliard cat mai bine; recomandarea mea este sa folosesti banii astia pentru lectii de biliard! Am facut aceeasi gresesala si mai toti jucatorii de pe la noi au facut asta. Daca preferi sa ai tacul tau (frumos sau nu, bun sau nu) cu care sa joci la fel de prost, vei gasi destule pareri avizate; altfel, invata jocul si tacul nu va mai fi important. ;)

Succes! Te asteptam la concursuri!
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm

Re: Ajutor alegere tac

Postby Andu » Thu Jun 12, 2014 2:27 am

Salut, am facut achizitia. Players.

Frumos, bine facut, il simt bine in mana, aluneca superb(apropo de asta am avut azi ocazia sa ating si Cuetec si ce spunea alt membru de forum despre nush ce coating care e pe tot shaftul la Cuetec e adevarat, nu mi-a placut cum aluneca deloc).

Astea ca prime impresii..dupa achizitie am fost la King's sa-l joc. Groaznic :)) am luat bataie ca niciodata de la 2 jucatori pe care in mod normal ii surclasez.. Bine, nu e vina tacului desigur, am avut o zi proasta se pare. Astept sa ma obisnuiesc cu el.

Si da, imi pare bine ca nu am ales o pastila mai subtire deoarece si cu aceeasta pot aplica efect..(din pacate si involuntar..)

Mersi de raspunsuri, chiar au fost de ajutor..ce sa-i faci..e greu tare la inceput..

Salutari!
Andu
Pionier
 
Posts: 15
Joined: Sun Jun 01, 2014 10:43 pm

Re: Ajutor alegere tac

Postby Viking » Fri Jun 13, 2014 8:13 am

Cam 200 de partide iti trebuie sa te cunosti cu un tac. Si recomandabil, aceeasi masa.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests