Păreri?

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Păreri?

Postby arnydm » Tue Aug 26, 2014 10:04 am

Din lipsă de ocupație ( nu, nu sunt șomer! :D ) dau de următorul topic...

http://www.poolchat.net/forums/index.php?showtopic=5789

Tipul face câteva afirmații foarte interesante în topicul lui ( treceți peste reclama la tacurile Balabuska, deși eu unul am visat întotdeauna la GB1-ul acela, cel mai simplu și frumos tac pe care l-am văzut eu vreodată și poate unicul pe care mi l-aș dori la orice moment din zi sau noapte )... afirmații legate de diametrul shaft-ului, de ferulă, de pastilă, de greutatea tacului și aportul ei în lovituri cu draw sau follow, totul ca o comparație new-old. Pe mine unul m-a pus un pic pe gânduri... deși multe lucruri le știam deja, din experiența personală, mie unul mi-a plăcut foarte tare modul cum spune tipul lucrurilor pe nume... eu zic că mulți o să regăsiți în spusele lui multe din părerile personale... în mod cert merită citit!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Păreri?

Postby amabilu » Wed Aug 27, 2014 12:57 pm

Iaca o parere:

Frumoasa babushka,mai ales zona butt cap,butt sleeve si wrap,aici e chiar combinatia mea preferata de nuante.

Parerea personala (pe care nu am regasit o apropos )despre ce spune nenicu e aceea ca intr adevar merita discutat mai pe larg dar probabil asta la terasa la bere pentru ca forumul are cu totul alt rol din cate vad eu.Ma rog,sper sa nu se supere nimeni ca facem nota discordanta si discutam despre biliard.

Vreau sa incep prin a spune ce am mai zis:calitatile unui tac sunt relative,toate tacurile fac cam acelasi lucru iar unicitatea si performanta unui tac sunt date doar de mana,ochii,simtirea jucatorului.Analogia lui nenea cu tenisul in ce priveste tehnologia tacurilor nu e corecta.Daca o racheta de acum 20 de ani pusa in mana unuia dintre jucatori transforma instantaneu un meci in mod normal echilibrat in unul de 6-0 6-2 6-1 la cum se joaca in zua de azi, la tacuri nu avem problema asta.Nu ma simt vizionar sa fac predictii insa atat timp cat pool ul ramane cel din ziua de azi, nu vad vreodata o imbunatatire majora a jocului pe care sa o dea tehnologia, sau mai bine zis nu vad posibilitatea ca un tac mai performant sa suplineasca o stiinta chiar un pic mai redusa a jocului.

Am mai facut analogia cu snookerul,un sport cu mult mai dezvoltat decat pool ul din punct de vedere al profesionismului si al profesionalismului ,prin acesta din urma intelegand si organizarea snookerului pe orizontala ca sport de masa prin scoli de snooker nu doar locatii de joc.Ca o paranteza numai in Beijing sunt 300 de cluburi de snooker.Bref,daca in snooker treaba merge struna fara fasoane si fite inseamna ca fasoanele si fitele nu sunt deloc importante.Asa-zisul progres tehnologic pus in slujba nobilelor idealuri ale marketingului,daca nu a fost inglobat in snooker ramane ca e cam din pool.Poate o sa mi se replice ca in snooker nu e nevoie de nu stiu ce miscari de kung fu ca sa misti bila alba ,miscari pe care doar un LD supertehnologizat le ofera la jocul de pool,bla ,bla.bla.Hai sa fim seriosi!Am mai zis o odata,Ken Doherty a jucat 30 de ani cu un tac stramb de 2 lire cu care a devenit si campion mondial(vanzatorul cerea 5 si a negociat la 2 tocmai ca era stramb),Stephen Hendry a castigat primele sale 5 titluri de campion mondial cu un tac vechi de 10 dolari ,indoit in multe directii incat nimeni altul nu putea juca bine cu el.Evident ca sunt si exemple in cealalta directie de exemplu Steve Davis cu al sau Riley Burwat Eureka de 4000 dolari.Dar efren reyes dar SVB ca sa revenim la oitele noastre ?
Eu pe aia de la snucar ii vad cu niste bete care mie imi seamana toate cu Sneaky Pete urile noastre si vad un sport adevarat in care se face performanta la cel mai inalt nivel.Nu pare sa le lipseasca nimic.

Repet concluzia mea cu alte cuvinte:sa nu ne cramponam de vreo teorie,tacul e zero sau infinit in functie de cine il tine in mana.La fel cum un tac asa-zis supertehnologizat poate fi pus in valoare tot asa poate fi pusa in valoare si o coada de matura cu o pastila buna.Vorba bancului:radem ,glumim,discutam despre tacuri dar nu parasim incinta common-sense ului prin a spune ce mare rahat face performanta tacului cutare.

Toate astea le spun pentru cei care sunt mai la inceput de drum sau ori fi vreodata si or citi acest manuscris antic,asa ca un fel de "Invataturile lui Tacoe catre fiul sau Snichipitosie".Uneori ia timp pana sa te dumiresti ce si cum si uneori ia si bani.Daca prisosesc e ok dar daca nu si omul are ca scop doar bagarea bilelor cu succes e bine sa stie lumea ca se poate si cu cheltuieli aproape modice in ce priveste capitolul "tac".

As fi de acord cu ce spune nenea despre varfuri doar in teorie deoarece practica face inaccesibil varf subtire jucatorului neexperimentat.Am facut aceeasi analogie cu snookerul:Daca ei la mingi de 52,5mm au varfuri de 9,7mm atunci noi la mingi de 57,2 proportional ar trebui sa avem varfuri de 10,5.Evident ca e doar o speculatie hazlie,e greu de strunit un varf subtire dar asta este menirea jucatorului profesionist ca in 10-15 ani ,timp de 8-10 ore pe zi sa invete sa il foloseasca.Pentru jucatorul pasionat e standardul de 11,75 daca doreste, insa jucatorul ocazional nu cred ca ar trebui sa coboare sub 12,75 decat daca e masochist.Recent i am dat unui jucator bun care exersa retururi cu Predator varf de 11,75 ,tacul meu de 13 de curiozitate sa vad ce iese si returul cu al meu iesea mai lung.E adevarat ca al meu tac are 17,5oz si al lui peste 20oz insa totusi...Test de deflectie nu am facut :)

In rest,ferula,deflectie si alte bazaconii nu vorbesc.Sa spuna altii daca are pareri! :)

Eu multumesc de oportunitate,mi am spus opinia, acum o sa iau exemplul altora si o sa tac cu un aer superior,pastrand doar in suflet aceasta pasiune,la valoarea mea nu ma mai injosesc sa scriu aici.Plus ca am atatea like uri de dat pe FB la poze cu pisici,catei ,purcei (unele dintre ele,incredibil ,chiar tin tacuri in labute)si atatea commenturi de facut la toate bijuteriile de arta fotografica sau afirmatiile antologice facute de prietenii nenumarati de pe febe...

P.S.
Unde esti bre`Drake?Parea ca retraieste o noua tinerete forumul,entuziasmul lui era molipsitor, da` Drake era doar testosteronul de criza de varsta mijlocie,s a dus repede.
Last edited by amabilu on Wed Aug 27, 2014 7:51 pm, edited 2 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Păreri?

Postby arnydm » Wed Aug 27, 2014 3:24 pm

La chestia cu cine ține tacul în mână și cum îl mânuiește nu te contrazic ( și nici nu cred că te va contrazice nimeni vreodată )... hai să spun ce mi-a plăcut mie din toate spusele omului. Unu la mână clasificarea tacurilor în funcție de modul cum se simt și exemplele alese... nu am mai auzit nicăieri că McDermott este exemplul sugestiv de medium ( mi-a crescut inima, deh! :D :D ), mie unul mi se pare că ar fi în aceiași categorie cu Meucci ( deși nu am dat niciodată cu unul d-ăla ), adică soft. Mai exact McDermott-ul se arcuiește, este flexibil, parcă lemnul are viață. Stiff-ul lui eu îl acord de exemplu Predatoarelor, sunt reci, tari, sau cel puțin așa le simt eu...
Doi la mână, faza cu pastilele. De mult am spus-o și o repet... parcă prea mulți bani pe diferențe minore. Parcă prea multă vâlvă cu pastilele multistrat... mie unul Triangle mi se pare excelentă, la un preț simbolic. Dar am G2 pe I3, tare nu?!? :D :D La pas cu moda... Apoi ferula. Și mie mi se pare că fildeșul ( un ideal pentru unii ) cade direct în fața ferulelor moderne, deși iarăși nu am dat niciodată cu un tac cu ferula de fildeș... cel puțin la capitolul rezistență, nu comentez partea cu deflexia că nu cunosc, nu știu, nu simt... cât despre diametrul shaft-ului iar o chestie știută, bătătorită, repetată de mulți. Dar o spune frumos omul... și spun asta pentru că atunci când eu mi-am comandat tacul l-am vrut cu shaft de 12.75 și nu 13. Acei 0.25 chiar se cunosc, am dat cu 13, pe același butt McDermott... pare alt tac. I3-ul are 11.75, mă rog, nu este maple curat, mai are niște bazaconii în el, dar din nou se cunoaște și tocmai de aceea cred că acel shaft ( juiced, adică subțiat ) din spusele lui i-ar da o cu totul altă tentă tacului... oricum ar fi sau oricare ar fi adevărul chiar nu contează atât timp cât jucătorul își cunoaște tacul și știe să-l folosescă... nu există tacul care să te facă campion dinainte, campion ajungi dacă ai talent, muncești, te pregătești, riști, etc... strâmb sau nu tacul este doar o unealtă, iar tehnologia folosită la fabricarea lui poate avea doar un 5% din meritele respectivului posesor. Cam la fel ca joint-ul folosit... ;)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Păreri?

Postby madfox » Thu Aug 28, 2014 10:30 am

Dupa cate am schimbat si cate am incercat nu exista nici tac ideal,nici shaft nici pastila ideala ... gaseste unul cu care sa te simti bine si lucreaza mai mult la jocul tau. Recent am montat niste pastile ieftinache aduse de prin Asia si vreau sa zic ca au mers foarte bine. Acum sneaky pete pe care il am e tot ce imi trebuie, nici nu ma mai uit la alte tacuri.
Amabilu imi plac insinuarile tale sper sa se mai "prinda" si altii :) In general in lumea biliardului se vorbeste putin despre lucrurile care conteaza. E greu sa scrii, mai usor sa dai like ... Nu va opreste nimeni baieti, puneti mana pe tastatura.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Păreri?

Postby Viking » Thu Aug 28, 2014 9:18 pm

amabilu wrote:Iaca o parere:

Recent i am dat unui jucator bun care exersa retururi cu Predator varf de 11,75 ,tacul meu de 13 de curiozitate sa vad ce iese si returul cu al meu iesea mai lung.E adevarat ca al meu tac are 17,5oz si al lui peste 20oz insa totusi...
.


Intreaba-l pe arnydm cum se da un retur de un lung de masa cu tac Artemis de spart a lu' mandea, (cu pastila hard) ca lui i-am aratat :)

Oricum Balabushtele ce se gasesc acum pe piata nu mai sunt de mult faurite de meseriasu initial.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Păreri?

Postby arnydm » Sat Aug 30, 2014 6:10 am

Păi nu a zis nimeni că le mai face meseriașu' dar chiar arată bine... mă repet, GB1 încă mă încântă după 6-7 ani de când mă tot uit la el, ce m-a mai atras la topicul omului a fost faptul că oferă posibilitatea de a modifica tacul inițial după dorința clientului... un lucru foarte util pentru noi amatorii! :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Păreri?

Postby amabilu » Sat Aug 30, 2014 10:26 am

12,75 e altceva decat 13 la fel sunt de acord ca tacul poate fi versatil.Cine s a jucat putin cu tacul propriu stie ca se schimba repede feelingul chiar odata cu desurubarea greutatii cativa centimetri,acum ai un tac acum altul.Intr adevar predatoarele sunt considerate mai lipsite de viata,tocmai de aia mi a placut atat de mult tacul lui red ,cand am dat eu cu el mi s a parut elastic insa totodata si ferm avand o amprenta cu totul deosebita.Mie personal mi a placut foarte mult ,nu am gasit la alte tacuri senzatia aia pregnanta de elastic/ferm.

De acord si cu pastilele,ma scoate din sarite marketingul asta abuziv chit ca sunt pastile tac sau pastile anticalcar pentru masina de spalat(alta tampenie si aia) ,mai putin cu triangle nu as fi de acord ,nu stiu ce pastile triangle am pus eu pe doua shafturi ca parca scormoneam cu batul prin balega.Le am pilit apoi din greu si a fost ok ca altfel nu mergea.Dintre astea ieftine prefer le pro.
Sunt de acord in principiu ca pot fi diferente de pret nejustificate insa cred ca trebuie incercate cat mai multe si facuta alegerea in cunostinta de cauza.Pentru ca daca te impaci nemaivazut cu o pastila nu e un capat de tara 25 dolari pt 6 luni, un an.Altfel evident nu se justifica.Dar e preferabil a fi incercate in timp cat mai multe pe tacul propriu deoarece si comportamentul pastilei in afara de fiabilitate are o componenta subiectiva individuala.Eu acum am comandat 5 black diamond de un dolar si inca vreo 3-4 din astea ,emerald,wizard si inca vreo doua pe care nu le stiam sa vad ce si cum, de curiozitate.

In discutia cu designul tacurilor asta este unul dintre cele doua aspecte "perverse"ca sa spun asa ale biliardului in propria mea viziune,unul legat de "software" si celalat legat de "hardware".Primul e acela ca privind la profesionisti cum joaca,biliardul pare extrem de "la indemana" ,cand de fapt ca sa atingi macar o oarecare valoare ca sa faci ceva la tabla de joc e necesara foarte multa munca de a lungul unor ani intregi.Impresia asta falsa de facil nu am avut o privind nici un alt sport:fotbal,tenis sau oricare altul si este unul dintre punctele care da biliardului mai mult farmec.La aste sporturi forta valorii este evidenta ,te izbeste vizual insa la biliard virtuozitatea care se ascunde in spatele impresiei de simplitate si usurinta a jocului este un aspect care se dezvaluie cu preponderenta cunoscatorilor.

Al doilea aspect "pervers"este legat de fascinatia pentru designul sau o anumita marca sau model de tac si asta din urma fiind tot in parte asta a amatorilor,profesionistii isi alimenteaza viciul in particular daca e ,nu prea o sa i vezi in ziua de azi cu vreun tac de mare rafinament desi sunt vreo cateva exceptii.
Am alunecat si eu cu frenezie chiar aproape obsesiv spre patima asta insa m am scuturat dupa ce am avut o iluminare:frumusetea tacului se vede ,din pacate,doar la lumina zilei si nu in semi obscuritatea salii de biliard.Mai mult,te bucuri de el tot in afara salii,cand esti cu el in mana la masa ultimul lucru la care te gandesti este ce tac minunat tii in mana.Oricat de frumoasa si unica ar fi amprenta loviturii sale chiar si asta e un lucru cu care te obisnuiesti curand si il uiti.Ei bine,ca dupa orice iluminare vine si eliberarea,m am relaxat de tot si cand ma gandesc acum spre ce extravaganta de cheltuiala voiam sa ma indrept imi dau seama ca nu eram deloc rezonabil.

Astfel ca si eu am ajuns la cele doua afirmatii de mai sus ale lui madfox cum ca:
1-pentru a baga bile tot ce ti trebuie e un snichipit bun si ca
2-odata ales tacul trebuie tinut si preocuparea trebuie sa fie doar pentru joc.
Asta repet,pentru cei competitivi care au singurul scop acela de a se perfectiona in sport,orice pasionat de biliard are dreptul sa si cumpere tacul care i place.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Păreri?

Postby AlexandruM » Mon Sep 01, 2014 8:34 am

Mosul spune lucruri adevarate in prima postare, rezervele mele ar fi recomandarea pastilelor tari (nu cred ca sunt potrivite pentru majoritatea, mai ales cu noile postavuri rapide, o pastila medium e suficienta), recomandarea pastilelor Triangle (in prezent exista totusi si pastile mai bune decat aceasta la un pret comparabil) si recomandarea varfurilor de 11.50 mm ( iarasi mi se par cam prea subtiri pentru un jucator ocazional, profesionistii pot sa faca performanta cu orice).

arnydm, sa stii ca mosul a categorisit bine McDermott ca avand o lovitura medie, Meucci sunt mult mai soft decat McD, au o lovitura mult mai elastica si parca mai greu de stapanit.

In rest, ma bucur ca s-a mai animat forumul, chiar daca animarea par sa o faca adeptii snichipitoaselor, aveti grija impotriva voastra e fancy style, nu ne lasam noi convinsi doar de frumusetea lemnului curat.

PS Daca s-ar acorda un Oscar pentru actorie epistolara, Amabilu ar merita unul doar pentru expresia - "Invataturile lui Tacoe catre fiul sau Snichipitosie", prea tare, prea ca la tara.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Păreri?

Postby amabilu » Mon Sep 01, 2014 11:45 am

Asta e destinul meu de forumist,poet pe forumul de biliard,biliardist pe forumul de ceasuri-si nu cel mai bun ca trebuia sa se bage Alexandru si pe ala...Cand mi oi gasi si eu locul unde sa ma potrivesc?Pe ala de culturism credeam ca mi am gasit odihna dar oblibanat-fortat a trebuit sa plec ca il luam la misto pe culturistul guru de acolo, alt biliardist si ala,`nalt la stat ,mare la sfat pe bani si el mai nou...

Acum ca m ai facut de Covalact nu stiu daca e apreciere sincera a plagiatului de parafraza el care este ea parafraza sau se arbitreaza cu laude in compensatie pentru lipsa talentului la biliard.Poate imi sare tandara de tac si ma mut definitiv pe facebook.
Si la despartire o sa va spun cum ma cheama ca sa stiti cu cine ati avut onoarea:

My name is Troll,Pool Troll!

PS
Ia uite ca suna bine asta,ia s o trec la semnatura!
Last edited by amabilu on Mon Sep 01, 2014 12:34 pm, edited 3 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Păreri?

Postby AlexandruM » Mon Sep 01, 2014 12:09 pm

E apreciere sincera, mi-a placut expresia si restul postarii de altfel. Oricum daca ziceam prea tare, venea cineva cu completarea.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron