Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby amabilu » Thu Jan 15, 2015 11:53 pm

Cauta artemisul care e in jur la 100 lei si pune i o pastila buna,era un tip in bucuresti care mai vindea artemis ,are si un site(cauta pe google contisoft) pentru ca TAT nu mai are de mai mult timp artemisul asta ieftin iar Artemis gold e wrapless si s ar putea sa nu ti placa desi mainile transpirate pe lemn au aderenta cea mai buna.Acuma nu stiu cat de necesara iti este tie aderenta,mai degraba as spune ca dimpotriva.
Daca nu,mai e varianta unui action pe la 140 lei sau McDermott Lucky la aproape 190 lei.
Eu zic sa l suni pe cel de mai sus,vezi daca are modelul ala de artemis si dupa ce i pui pastila vei avea un tac acceptabil cu care sa joci mai mult timp pana sa ti dai seama ce ti place si ce ti se potriveste.Greutatea sa nu fie sub 19.

.....................................................................

Fac o editare deoarece la banii astia am gasit o varianta,tacul Dufferin la 161 lei.Il prezint mai detaliat la "descrieri".
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby AlexandruM » Mon May 11, 2015 10:14 am

Fara multa galagie si careva abuzuri, ferula tacului McDermott Lucky si-a dat obstescul sfarsit, fiind cuprinsa de o crapatura pe toata lungimea. Coroborand acest lucru cu faptul ca tacul a fost utilizat putin (cam 5 ore pe saptamana) si ca anterior inelul metalic de la butt cap se dezlipise si producea un zgomot in timpul loviturii (defect remediat cu superglue) voi fi rezervat in a mai recomanda tacurile din gama Lucky.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Viking » Mon May 11, 2015 10:48 am

stiu si eu un lucky cu ferula crapata. a vrut sa loveasca creta de pe masa și a lovit și în bile. :) in fine poate ca și la altul ar fi sarit, dar la asta s-a spart dubios de grav.

Lucky sunt de kkt oricum. Prost balansate, ușoare, dau senzatie de tac ieftin de la primul contact. am întâlnit tacuri de sală care erau mai serioase.

McMoranul de care va ziceam e net superior. Bate și playersul și artemisul.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby AlexandruM » Mon May 11, 2015 11:36 am

In Irlanda multa lume joaca cu McMorran, faptul fiind datorat de accesibilitatea acestor tacuri intr-un magazin local si lipsa alternativelor. Sunt tacuri ok, dar eu nu am ramas foarte impresionat de ele.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Viking » Mon May 11, 2015 12:39 pm

ce sa zic...Asta asa e, nu-i nimic impresionant. Trebuie privit in liga lui.

asta de l-am luat de la noi si l-am facut de spart, are o calitate a lucraturii foarte buna, adica unde altii scartzaie (de la joint prost aliniat, artzar de rahat, pana la vopseaua si lacul de pe coada) asta e decent. Si fata de Players care are coada grea ca naiba (probabil ca de aia ii tot dau ei cu low deflection, ca l-au facut usor pe fata, balansandu-l spre coada) sau Lucky (care pare ca e un tub gol) asta era chiar fain echilibrat. Intr-adevar ca ferula si pastila sunt slabutze calitativ, dar nimic ingrijorator. Oricum aici se poate modifica.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby amabilu » Mon May 11, 2015 9:12 pm

La vremea cand l am deschis eu pe nea topicul asta,adica acum vreun an cand mai sareau puricii cu 330 de ocale dolarul legate de coada,nu 450 sau cat o mai fi acum,solutie buna de inceput la bani foarte putini in magazinele din romania era Mcdermott Lucky sau vreun Action.La bani si mai putini,Artemis.Adica alternativa e ori vreunul din astea ori vreo chinezarie absolut no name cu shaft conic.Deci ce pretentii aveti de la un tac de 140-170 lei?

Cu playersul,la fel nu sunt de acord cu generalizarile.La 224 lei inclus transport am primit de la TAT sneaky pete Players lemn de trandafir super,super ok.Am renuntat la el pentru ca vibra un pic prea mult pentru gustul meu insa lovitura era consistenta si aveam incredere in el.In plus,o lucratura impecabila ,mai ales pentru o suma atat de mica.E best buy la Players si cine nu l ia de joc il ia de spart si aprecierile sunt in marea majoritate pozitive.

Dufferinul cu care mai dau acum ,care costa la TAT 161 lei, are la fel,un finisaj fara repros si chiar arata a tac mult mai scump.Balansul,greutatea si asa mai departe sunt chestii subiective si individuale.Ce tie nu ti place(altuia nu face)mie da si invers.

In concluzie,topicul asta l am gandit pentru ultraincepatorii care nu stiu sa deosebeasca stanga de dreapta asa ca hai sa l lasam cum a cazut ca altfel nu i ajutam defel si se vor pune incontinuu intrebari:"Ce tac sa mi iau?"

Asa ca eu raman la recomandarile mele sub forma unui top personal subiectiv/obiectiv de preferinte privind raportul calitate-pret referindu ma ,evident,la piata din romania:

1.Players Snichi-in jur de 300 lei(sau ce pret or fi gandit cei de la TAT acum cand a crescut dolarul)
2.Dufferin 161 lei
3.Lucky 180 lei
4.Artemis 90-110 lei
5.Action 150 lei

........................
6,7,8,9.Meucci :lol:

Daca aveti alte recomandari faceti le cunoscute insa dupa cum am specificat inca din startul inceputului eu am prezentat doar o sinteza din zecile de topicuri pe tema asta citite pe az si biliardforum.Oricum,pentru inceput si la bani putini,betele de mai sus sunt toate exceptionale.
Last edited by amabilu on Mon May 11, 2015 9:47 pm, edited 2 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Viking » Mon May 11, 2015 9:29 pm

Gresesti amabile. incepatorii nu se uita la Players, Lucky sau Oxyear, (primul meu tac). Se uita direct la z2 :D (pe care apoi il vand cand vad ca nu joaca singur si nu isi pot explica de ce cu tacul de 90 de lei ratau mai putin).
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby amabilu » Mon May 11, 2015 9:43 pm

Mda,e interesant cum cateva sporturi sunt incalecate bine de politicile de marketing.Un fenomen asemanator e in lumea fitness ului/culturismului referitor la suplimentele nutritive.

Acuma n or fi toti asa.Si eu sunt incepator si nu mi as lua z2 nici daca ar fi la sfert de pret in primul rand ca nu i suport si apoi pentru ca e complet lipsit de feed back.Un tampon(OB) :lol: da,dar asta doar dupa ce as face tranzitia printr un 12,5 si aici ma gandesc la un shaft katana.Din pacate nu am gasit review uri substantale si daca e cineva care stie pe altcineva drept posesor de katana prin bucuresti as fi curios sa dau cateva minute cu el.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Viking » Tue May 12, 2015 8:27 am

io nu ma mai schimb de pe Fury (de data asta pe bune) :D . Mai alternez 11le cu 12le în zilele cu concentrare mai slabă, dar atât.
Katana pare un produs de calitate. Firma de prestigiu.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Previous

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron