Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby amabilu » Fri Oct 17, 2014 11:43 pm

AlexandruM wrote:O sinteza foarte buna facuta, as completa doar ca nu trebuie ignorate chiar total tacurile Lucky de la McD, gasite la un pret corect pot fi o solutie buna, iar daca ne uitam la gama Star, gasim si acolo tacuri frumusele si bune la bani accesibili.


Asa pare sa fie.Am dat deunazi cu un Lucky avand proaspat montata o pastila Samson.Nu comentez design sau calitatea materialelor :( spun doar de lovitura ca mi a placut teribil de mult.Cunoasteam tacul de pe cand avea pastila originala veche de vreo doi ani,lovea banal,acum insa cu pastila noua samson si un tratament cu o ceara foarte buna pe shaft mi s a parut senzational.Poanta e ca lovisem in aceeasi zi cu un tac sarit mult de 1000 dolari care mi s a parut sec si neprietenos in ciuda aspectului splendid.

Evident ca e doar parerea mea individuala si subiectiva insa ce vreau sa punctez e faptul ca nu exista tac bun sau prost ci tac care iti place sau nu,care ti se potriveste sau nu.Fiecare simte tacul intr un mod propriu iar eu am fost impresionat de acest nou comportament al tacului lucky,nu am crezut niciodata ca as putea lauda aceasta gama.

Nu ma duc maine sa cumpar unul(am inteles ca nici toate shafturile din gama nu sunt identice,unele mai conice,altele mai pro taper dupa cum tremura mana chinezului pe strung )pentru ca nu sunt convins ca aceeasi pastila pe el mi ar da acelasi feeling dar daca as avea aceasta certitudine as cumpara un McD Lucky fara nici o ezitare.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Viking » Sun Oct 19, 2014 4:52 pm

Eu am avut numai tacuri/shafturi sub 200usd. Si am jucat cu ele ceva timp (intre 20 partide cu Lucasi Hybrid si 2200 partide cu Ob1).

Intre ele: McD gcore, McD lucky, McD zorro, Players hxt, Fury (actual), Oxyear (best chichinezari ever), Artemis de joc, Artemis break.

Ca o concluzie, ca de fapt aici se da si direrenta de bani:
cu toate joci si tintesti găurile insa nu toate "stiu" sa te scoată din kkt.

As zice, ca o teorema personala, repet, personala: in condiții de dificultate sunt șanse mai mari de a rezolva situația cu un tac/shaft scump (bineînţeles, scumpete data de tehnologie nu de cine ştie ce incrustatii).

Si, ca să-ți stric ziua: :D cu Lucky nu rezolvi mai nimic. Eu nu rezolvam nici cu gcore si nu fac reclama, ca nu le vinde nimeni la noi, dar singurul cu care reusesc chestiile "ajutatoare" ce le făceam cu OBul ,este tacul Fury cu "hand selected special canadian maple shaft" ca sa citez marketingul lor. Mai rar shaft dintr-o bucata care sa vibreze atât de puţin şi să aibă şi feeling bun.
Si probabil ca va deveni si mai bun după ce îi dau alta pastila.
Ieri am luat un Players HXT, sa dau cu el de curiozitatea. Sincer, l-am văzut ca pe o joarda. Si ce am observat, fiindcă tocmai jucasem de curand: avea deflexie mai mare chiar si decat Artemisul de spart (fostul meu tac de joc).
Deci, sfatul meu: cine are încă 100 de lei (de la 500 pt un Players, la 600) sa își ia un Fury. Garantez.

Maine seara sun in București. Pe probate, daca vrea cineva :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Viking » Sun Oct 19, 2014 5:22 pm

Ref. Dale Perry cues.

Mai cititi si ce zic altii. Inca nu-mi dau seama ce-i cu ele dar prea multi se plang de tepe. Alea cu 130 de USD de pe ebay or fi niste copiate sau fuck knows ce altceva.

Uite aici unul disecat chiar profesional

http://forums.azbilliards.com/showthread.php?t=343783
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby AlexandruM » Sun Oct 19, 2014 9:51 pm

Dale Perry s-a discreditat ca mester de tacuri, nu merita nici macar discutat, la cate tepe si tacuri proaste a facut.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby amabilu » Mon Oct 20, 2014 8:16 am

Viking wrote:Ref. Dale Perry cues.

Mai cititi si ce zic altii. Inca nu-mi dau seama ce-i cu ele dar prea multi se plang de tepe. Alea cu 130 de USD de pe ebay or fi niste copiate sau fuck knows ce altceva.

Uite aici unul disecat chiar profesional

http://forums.azbilliards.com/showthread.php?t=343783


Eu nu am zis ca Dale Perry sau Lucky sunt bune ,nu le am recomandat personal ci doar le am pus intr un context.

Ce am zis eu despre topicul pe care l am deschis e faptul ca nu reprezinta decat o sinteza a parerilor de pe forumul asta si az in topicuri de genul"ce tac sa mi iau","cel mai bun tac sub X dolari","tac pentru incepatori"si asa mai departe.Cum am citit o groaza dintre ele am zis sa fac o sinteza sa foloseasca si altora ca sa economiseasca timp daca vor avea aceleasi intrebari.Sunt multi de alde useri pe az care fac recomandari de genul:"Ia ti dale perry de pe ebay,sunt tacuri bune,la banii aia nu poti gresi!"

Ca or fi multi sau foarte multi habarnisti care nu stiu ce spun sau la fel de multi posteaza in tramvai si repeta ce au spus altii asta nu ma intereseaza si nici nu e problema mea.Ce am facut eu e simpla matematica,cine ia forumul la puricat obtine aceleasi rezultate.Am facut referire la tacurile Dale Perry pt ca in contextul acelor topicuri generice pt recomandari de tacuri ieftine/incepator au fost recomandari indeajuns de multe incat sa notez si eu aceasta varianta.

Deci s a citit ce spun altii,tocmai de aia s a postat recomandarea ,si aceasta rezultata doar dintr un anumit context de topic.

Si cu Lucky ,da,mi ai stricat ziua pentru ca s a facut seara.Daca tu crezi ca pe scala tacurilor cu Fury al tau esti departe de Lucky te inseli.Daca privim din perspectiva pretului de exemplu de la 50 lucky pana la 170 Fury esti mai aproape de Lucky decat de orice tac peste 300 dolari,iar daca privim din perspectiva unui tac trecut bine de 1000 dolari Lucky si Fury al tau sunt tot aia.

Cum ti se pare comparatia?Spune ceva?Raspunsul este NU desi lucrurile stau asa intr adevar dpdv al preturilor.De ce e comparatia falsa?Pentru ca variabilele care fac un tac sunt privite individual si subiectiv de fiecare jucator in parte.Asta ar trebui sa o stie un jucator cu experienta si in consecinta sa si relativizeze un pic viziunea si aprecierile la capitolul tacuri ca sa ramana intr o marja de common-sense.
Last edited by amabilu on Tue Oct 21, 2014 8:18 pm, edited 2 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Viking » Mon Oct 20, 2014 5:23 pm

pai tocmai asta ziceam: cat de eftin e Fury si cat de departe e de cele din gama lui de pret
E unul dintre cele mai underrated tacuri.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby amabilu » Tue Oct 21, 2014 10:43 am

Ok,deci sa notam seria NA de la Fury drept o recomandare buna care vine in principal ca alternativa un pic mai scumpa la HXT Players.

Sunt de acord ca e posibil sa merite banii in plus insa deja la aceasta valoare de pret apare si alta concurenta ,de exemplu cateva modele de Viking dintre care un V108 care promite destul de multe si se bucura si de garantia Viking pe viata, la fel ca si Players dealtfel.E adevarat si faptul ca la tacuri mai ieftioare garantia asta nu incalzeste cu nimic in Romania :D
Intre aceste modele totusi, Fury NA are de partea lui,intr o nota buna pentru design,un mare plus si anume lemnul exotic autentic din butt,nu vopsit la nuanta.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby dicentiu » Mon Jan 12, 2015 11:00 pm

Salut !
Aș dori cateva recomandări de tacuri pentru un incepator. Bugetul până-n 150 de lei. Doresc precizie bună, control, nu forță. Si materialul sa aibă aderență bună deoarece imi cam transpiră mâinile.

Multumesc !
dicentiu
Pionier
 
Posts: 2
Joined: Mon Jan 12, 2015 10:26 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Cristi » Tue Jan 13, 2015 9:29 am

La bugetul asta nici un tac SH nu cred ca gasesti care sa-ti satisfaca toate cerintele. Din punctul meu de vedere, cele mai ieftine tacuri cu care se poate juca cat de cat, sunt Artemis Gold sau Fury (gama cea mai ieftina), dar si astea depasesc cu putin bugetul tau daca il vrei nou.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby AlexandruM » Thu Jan 15, 2015 9:08 pm

La 150 lei doar Artemis as putea recomanda.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron