Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby amabilu » Sat Aug 30, 2014 12:41 pm

...sau a nu se mai deschide topic nou"Recomandare tac"

Pentru a veni in intampinarea celor incepatori sau mai putin familiarizati care ar dori sa cumpere un tac nou la bani putini,doar pentru joc, neavand mari pretentii de design si ar fi tentati sa deschida un topic generic"Recomandare tac",am facut sinteza recomandarilor facute de cunoscatorii de aici,biliardforum.ro si de pe azbilliardforum in segmentul de pret pana in 150 dolari.Cu totii stim ca o alternativa foarte buna este un tac bun sh,aici insa vorbim pentru cei care vor neaparat tac nou.
Vreau sa precizez clar ca mai ales cele 3 mari variante prezentate reprezinta exprimarea opiniilor majoritare ale forumistilor,nu am luat in calcul pareri singulare.Recomandari pentru Sneaky Pete Players,HXT Players, Schmelke sau Dale Perry sunt cu zecile in plaja asta de bani .Mai putine am gasit pentru sneaky de la Action sauJ&J dar si acestea sunt credibile,nu cred ca poti gresi cu ele.

Cea mai ieftina solutie este evident un Sneaky Pete si recomandarea generala este cel de la Players.Pentru 60 de dolari rosewood,70 cocobolo si inca vreo cateva modele tot pe aici ca bani, au sneaky uri excelente,multi useri opineaza ca e cea mai buna afacere din domeniu.La acelasi pret am mai vazut opinii dar mult mai putine care laudau si sneaky ul de la Action sau cel de la J&Jcues.Intr adevar un sneaky frumos cel la J&J(tot in Asia fabricate,Taiwan cred pentru ca de acolo e expediat),chiar acum e o oferta pe ebay,60 de dolari tacul de cocobolo,transport economy la 20 dolari,tacul vine si cu protectoare si cu o pastila wizard de rezerva.Un semn de intrebare este diametrului varfului"about 13mm",probabil ca in asia dimensiunile sunt relativizate.Avantajul de la Players insa este acela ca poate fi luat din Romania de la dealerul din bucuresti la pret foarte bun.

Pentru ceva bani in plus(110-160 dolari) urmatoarea alternativa este gama Pure X de la Players,tacurile HXT.Si in plaja asta de preturi parerea majoritara este ca Players HXT este cea mai buna afacere de pe piata.In Romania asta se datoreaza din acelasi motiv al dealerului roman insa pentru cineva dispus sa cumpere de afara Schmelke e o varianta si mai buna.Pentru 80-100 de dolari cele mai ieftine, Schmelke face tacuri exceptionale,este o firma foarte respectata si paradoxal are pret foarte mic raportat la calitatea produsului.Schmelke face de multi ani blanc uri pentru mai multi mesteri producatori de custom iar asta spune ceva.Cu precadere sunt recomandate tacurile M-series.Pentru Schmelke consideratia pare a fi unanima pe az.
HXT urile au deflectia mai mica decat shafturile obisnuite ca avantaj (fara a fi LD!)si garantia pe viata iar Schmelke reputatia unei manufacturi de foarte buna calitate.In cazul alegerii HXT e bine sa fie masurat varful cu sublerul la magazin,s au vazut cazuri,rare ,e adevarat, de varf mai mare de 12,75,chiar 13.

Pentru o suta de dolari si un pic peste,multi au opinat pentru tacurile Dale Perry de pe ebay ,spun ca e indeajuns de mult tac pentru banii dati.

Inchei cu ultima propunere,anume tacurile Sneaky Pete de la TNT Cues,au fost denumite Sneakiest Pete de producatori ,costa 145 de dolari si sunt intr adevar frumoase si foarte bine lucrate-cel putin cocobolo mi se pare splendid- doar ca la acesti bani trebuie adaugat transportul.Pare sa fie alta afacere foarte buna in domeniu la ora actuala,unii spun ca este cel mai ieftin sneaky pete intr adevar bun de pe piata,si la noi pe forum a fost apreciat acum cativa ani.

Acestea sunt principalalele alternative din punctul de vedere al numarului opiniilor privind bugetul de maximum 150 de dolari adresate celor care vor un tac bun strict pentru joc,sunt multe sneaky pete cu exceptia gamelor HXT si Dale Perry care pot eventual sa multumeasca ceva preferinte pentru design.
Aprecierea generala pentru McDermott nu se oglindeste si asupra gamei Lucky, produsa in China.
A mai ramas Artemis,aici pe biliardforum este considerat bun ca tac de inceput,pe az am gasit o singura referire.

Succes!
Last edited by amabilu on Tue Sep 02, 2014 11:49 am, edited 14 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby AlexandruM » Mon Sep 01, 2014 8:37 am

O sinteza foarte buna facuta, as completa doar ca nu trebuie ignorate chiar total tacurile Lucky de la McD, gasite la un pret corect pot fi o solutie buna, iar daca ne uitam la gama Star, gasim si acolo tacuri frumusele si bune la bani accesibili.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Viking » Mon Sep 01, 2014 10:58 am

Luate la acelaşi preţ, sunt Artemisuri mai bune decât gama Lucky. Sunt mai slab finisarea dar au feeling mai bun si mai bine echilibrate. In fine, chestie de gust, etc...
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Andu » Tue Sep 02, 2014 3:03 am

Salut, si eu sunt unul din cei care au deschis un topic de genul si dupa parerile pe care le-am primit am achizitionat un HXT 65 Players. Nu stiu cat conteaza pentru alti incepatori care isi doresc un tac dar sunt EXTRA multumit de el. Feelingul pastilei pe lovitura albei este foarte bun inclusiv echilibrarea lui. Din pacate mi-am luat unul fara grip si ma cam deranjeaza asta acum deoarece imi transpira mainile..

Ca dezavantaj as preciza ca buttul e cam gros si shaftul la fel. sau poate am eu mainile mici ?! :P
Andu
Pionier
 
Posts: 15
Joined: Sun Jun 01, 2014 10:43 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby AlexandruM » Tue Sep 02, 2014 10:01 am

Buttul nu ar avea de ce sa fie gros, la Players-ul cu care am jucat eu nu am sesizat ca ar avea manerul mai gros decat la alte tacuri. In ce priveste shaftul e posbil sa-ti para gros in cazul in care are conical taper si se ingroasa destul de repede.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Viking » Tue Sep 02, 2014 1:11 pm

de players m-am scăpat repede. nu ne-am împăcat deloc. la distanta era mort iar chestia cu deflexia e cam legenda (in fine, l-am luat după OB). Dar era de calitate. Se îmbina perfect, kamui soft, feeling bun.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby amabilu » Tue Sep 02, 2014 1:47 pm

Pacat ca s a intercalat McDermott ul si a stricat zborul in picaj in ce priveste marcile:de la OB mai jos inspre Players apoi si mai jos la Artemis.Acum stii ce urmeaza?Gasesti un tac de sala care ti place si ii pui filet.:lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby arnydm » Tue Sep 02, 2014 7:31 pm

amabilu wrote:Pacat ca s a intercalat McDermott ul si a stricat zborul in picaj in ce priveste marcile:de la OB mai jos inspre Players apoi si mai jos la Artemis.Acum stii ce urmeaza?Gasesti un tac de sala care ti place si ii pui filet.:lol:



Cel mai sigur ar fi să lipească o pastilă pe coada măturii, dacă vrea din două bucăți soluția ar fi o balama laterală. :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby Viking » Tue Sep 02, 2014 9:32 pm

:D

asa bre, râdeți de omu necajit.

da nu mai pun nici o pastila. la cat de simplu joc, ajunge un dop de plută în vârfu maturii
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Recomandarile biliardforum si azforum pentru tac ieftin nou

Postby arnydm » Tue Sep 02, 2014 9:54 pm

Viking wrote::D

asa bre, râdeți de omu necajit.

da nu mai pun nici o pastila. la cat de simplu joc, ajunge un dop de plută în vârfu maturii


:D :D :D :D Bună asta cu pluta… o patentezi? Cât ne costă un montaj? Reducere de preț pentru tovarăși? :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests

cron