Shaft-uri

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Shaft-uri

Postby Mircea » Wed Feb 17, 2010 12:57 pm

Servus,

Am deschis topic-ul asta in ideea in care marea majoritate a jucatorilor considera shaft-ul ca element esential in constructia unui tac, respectiv decisiv in performanta / constanta ce poate fi atinsa cu tacul respectiv. Cred ca sunt printre noi posesori ai mai tuturor shafturilor mai de Doamne-ajuta, asa ca ar fi interesant sa zicem doua-trei vorbe despre ele, poate ne ajutam la decizia de a face vreo schimbare, sau cel putin stim care sunt diferentele si care ni s-ar potrivi cel mai bine. Daca tot dam atatia bani pe un bat, macar sa fie ala care trebuie.

Luati de scrieti!

Mircea
Mircea
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:58 pm

Re: Shaft-uri

Postby Val » Thu Feb 18, 2010 2:30 pm

O sa fac o prezentare relativ concisa a shafturilor care mi-au trecut prin mana, cu precizari legate de pastilele utilizate pe ele:

1. Kruger Green Spot: shaft de serie, maple [dintr-un lemn], fara pretentii, 13 mm. Este shaftul de calitate medie de la Kruger [intre red spot si blue spot]. Am avut pe el pastila LePro [slaba dpmdv] si am acum Triangle [la fel de slaba]. Nu stiu ce poate scoate cu o pastila de calitate, dar cred ca mult mai multe. Are o deflectie obisnuita.

2. Predator Z2 [blank, customizat pentru Kruger]: shaft f. bun, maple [din 10 lemne lipite (btw, patentul original este al lui Longoni, si nu al Predator)], 11.75 mm, deflectie minima, feedback f. redus. Am pe el pastila originala Everest [mi se pare prea dura, nu m-am acomodat cu ea]. Este delicat/dificil de jucat cu el din cauza diametrului subtire. Scoate efecte [retur] foarte usor, dar greu controlabil.

3. Accuerate Low Deflection: 11mm, maple [dintr-un lemn], deflectie minima, pastila LePro. Am jucat cu el si m-am acomodat, insa cred ca o pastila mai buna l-ar pune si mai mult in valoare. Feedback f. bun. Este f. pretentios din cauza diametrului. Iarta foarte putine erori de lovire.

4. Accuerate Ultra Low Deflection: 10mm, maple [dintr-un lemn], deflectie minima, pastila originala [habar n-am ce e, dar banuiesc ca este LePro]. Am jucat cu el si nu m-am acomodat [este prea subtire sinu iti iarta nimic]. Feedback f. bun. Poate ar fi util sa il incerc si cu o alta pastila.

5. Mezz Maple: 12.8 mm, maple high grade [dintr-un lemn], deflectie obisnuita, pastila Moori Medium. Nu am prea jucat cu el din cauza deflectiei [am avut celelalte shafturi de mai jos si am avut de unde alege, altfel ...]. Moori Medium nu mi-a placut. Feedback f. bun [cel obisnuit al shafturilor clasice].

6. Mezz Hybid Pro II: 12.5 mm [zic ei, 12.8 mm zic eu], maple high grade [dintr-un lemn] cu insertie de carbon si tehnologie de reducere a deflectiei, deflectie f. mica [asemanatoare cu Predator, dar mai mult cu 314, decat cu Z2], pastila Moori Medium. Este f. rigid, dar imi place. Am jucat mai putin cu el cu el din cauza deflectiei pastilei Moori Medium. Il paste un Kamui in viitorul apropiat, sa vedem ce-i poate pielea. Feedback mai redus decat celelate shafturi Mezz, dar mai bun decat Predatorul[cred ca vine de la faptul ca e dintr-un singur lemn].

7. Mezz WD700: 12.5 mm, maple high grade [dintr-un lemn] fara insertie de carbon, dar cu nus-ce tehnologie de reducere a deflectiei, deflectie mica [unii zic ca-i mai mare totusi decat a Hybrid Pro II, dar mie nu mi se pare], pastila Kamui II MS. Este shaftul cu care joc acum. Feedback f. bun [ca al shafturilor clasice].

Sper sa ajunga pentru inceput. Daca imi mai vine in minte ceva, mai scriu.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Shaft-uri

Postby madfox » Thu Feb 18, 2010 4:03 pm

Z shaft - ca un cal naravas, alearga de rupe dar poti sa cazi oricand de pe el. Daca iti place adrenalina e super bun. Rigid.

314 - se simte mai "moale" decat Z insa e mai predictibil. Alegerea majoritatii profesionistilor. Feedback redus.

McDermott shaft normal - flexibil, multa deflectie, mult feedback.

Shaft Fisher custom - facut din artar batran, este destul de solid si rigid, si datorita formei parabolice. Deflectie intre McDermott si 314. Feedback foarte bun.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Shaft-uri

Postby madfox » Fri Feb 26, 2010 9:47 am

Ob 2 marfa de marfa vezi sectiunea dedicata
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron