Problema varf shaft

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Problema varf shaft

Postby gabriel-v » Sat Dec 13, 2014 4:22 pm

Bunaziua. Am o problema cu varful shaftului.
Mie mi se pare ca este prea "Plat".
Precizez ca nu prea imi ies loviturile de draw,deseori fac kick.
shaftul este de la un kit mcdermont deluxe.

Am nevoie de sugestiile voastre, trebuie sa ma duc sa imi rotunjesc mai mult varful shaftului ?

https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hph ... e=55100F0E
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hph ... e=5543A76C
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... a39a2ba34a

Va multumesc
gabriel-v
Pionier
 
Posts: 17
Joined: Thu Apr 24, 2014 8:11 pm

Re: Problema varf shaft

Postby Cristi » Sat Dec 13, 2014 6:43 pm

Pastila e foarte importanta in jocul de biliard si trebuie sa fie intretinuta. Ti-as recomanda sa iti montezi alta pastila mai buna, dar daca nu ai posibilitatea, neaparat trebuie sa ii dai forma (nickel sau dime).
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Problema varf shaft

Postby gabriel-v » Sat Dec 13, 2014 11:25 pm

nu ma pricep, exista ustensile speciale pt asa ceva? as incerca sa ma duc la tatbiliard, de unde mi-am luat tacul si sa imi dea ei o forma(probabil se pricep si au ustensilele necesare)
gabriel-v
Pionier
 
Posts: 17
Joined: Thu Apr 24, 2014 8:11 pm

Re: Problema varf shaft

Postby arnydm » Sun Dec 14, 2014 10:40 am

Poți aduce pastila la orice formă dorești și cu un simplu șmirghel... sigur că folosirea unei unelte profesionale gen Willard aduce pastila la o formă aproape perfectă dar se poate și fără. Ca fapt divers sunt folosite 2 tipuri de formă, dime și nickel, adică una cu o curbură mai pronunțată și una mai standard ( să îi spun așa ), fiecare cu avantajele și dezavantajele sale dar faptul că ai multe kick-uri la loviturile de retur nu il poți pune numai pe forma pastilei ci pe faptul că nu lovești corect cu ceea ce ai la dispoziție, asta dacă ai eliminat din start principalul factor: creta pe pastlă. Așadar... pentru o lovitură corectă trebuie să ai pastila dată cu cretă, mulți susțin că trebuie dată cu cretă la fiecare lovitură și cam știu ei de ce... apoi trebuie luată în calcul regula nr 1 la loviturile cu efect ( indiferent de acesta ) și anume: cu cât execuți lovitura mai departe de centrul bilei cu atât mai atent trebuie să o execuți și cu cât de îndepărtezi mai mult de centrul bilei cu atât mai aproape de un kick vei fi. Explicația este simplă... și în funcție de curbura pastilei poți lovi sau nu mai departe de centrul bilei: depărtând vârful pastilei de mijlocul bilei albe acesta va lovi într-un punct de curbură al acesteia, practic punctul de impact nu va fi aliniat pe centrul de greutate ci undeva alături și cu cât ești mai departe de acesta cu atât ai mai multe șanse de a da chix, adică de a nu împinge bila alba ci de a o răsturna... e ca și cum ai încerca să împingi o greutate mare pe o linie dreaptă din lateral... ea se va deplasa evident în lateralul opus, iar dacă viteza de execuție este mare ajungi pe arătură! :D :D :D Cam asta este treaba cu kick-urile dese... practic cu cât curbura pasilei este mai mare cu atât poți lovi mai sigur spre extremitățile bilei albe dar nu uita că acest avantaj poate deveni un dezavantaj la fel de mare la loviturile pe centrul bilei, punctul de impact fiind mai mic în acest caz. Sper că ai înțeles ideea, este mai greu să explic în cuvinte, mai simplu ar fi cu desene 3D dar nu avem la dispoziție! :D :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Problema varf shaft

Postby gabriel-v » Sun Dec 14, 2014 11:53 am

k. am inteles, va multumesc. am sa incerc sa ii dau o forma mai "traditionala" varfului shaftului :)
gabriel-v
Pionier
 
Posts: 17
Joined: Thu Apr 24, 2014 8:11 pm

Re: Problema varf shaft

Postby madfox » Sun Dec 14, 2014 5:55 pm

este prea plat, trebuie mai rotunjita
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Problema varf shaft

Postby pictoras » Mon Dec 15, 2014 2:50 am

Pastila din poze e defecta si trebuie schimbata.
pictoras
Moderator
 
Posts: 69
Joined: Thu Dec 17, 2009 11:37 pm

Re: Problema varf shaft

Postby gabriel-v » Mon Dec 15, 2014 7:39 am

pictoras wrote:Pastila din poze e defecta si trebuie schimbata.


nu are cum sa fie defecta din moment ce asa am cumparat tacul :)
gabriel-v
Pionier
 
Posts: 17
Joined: Thu Apr 24, 2014 8:11 pm

Re: Problema varf shaft

Postby pictoras » Mon Dec 15, 2014 1:17 pm

Daca te uiti atent ai sa observi la mijlocul pastilei o alta culoare decat cea normala(unde este acea linie neagra) si ai sa vezi la fel ca este deformata la exterior. Pielea din interior s-a macinat, daca ai sa incerci sa misti cu degetul pastila ai sa-ti dai seama.
pictoras
Moderator
 
Posts: 69
Joined: Thu Dec 17, 2009 11:37 pm

Re: Problema varf shaft

Postby Viking » Mon Dec 15, 2014 6:30 pm

Absolut corect.

Unele tacuri stau prin depozite ani intregi. Cel mai tare sufera pastila. E pele (nevopsita). E ca o haina. La unele mai paraie si lemnul :) La alea mai ieftinele sau la firmele mai slabe.

as incerca sa ma duc la tatbiliard, de unde mi-am luat tacul si sa imi dea ei o forma(probabil se pricep si au ustensilele necesare)


Ejti simpatic :lol:

Cum a zis si Picasso mai sus :) mai bine o schimbi de tot.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests