Home made Break Cue

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Home made Break Cue

Postby Viking » Tue Dec 16, 2014 1:45 pm

Ashaaaaaa....

Sa va zic povestea, dragii mei iedutzi.

Am gasit aruncata coada de la primul meu tac Oxyear. Un tovarash avea un tac din fibra, Platinum. O chinezarie infecta cu abtibilduri in curcubeu (ca viza de Germania) si supagrip pe coada. One day il scapa pe jos si se rupe coada. Renunta la el si isi ia un McDermott. Eu ochesc shaftul acoperit cu fibra si care avea ferula de aluminiu cu varf din ala de se insurubeaza. Iau varful ii tai jos pastila de 50 de bani bucata si ii pun o pastila Da Vinci medium (dar care-i tare ca betonu) si il alatur cozii mele. Nu se imbubă la fix la diametrele jointurilor, but who cares.
Rezultatul ? La 8 ball intra 2-3 bile, alba ramane unde trebe si foarte rar sunt bile lipite. Eu am un stil de spart care se vrea mai controlat, cu alba fix de pe punct. Bridge inchis, lovesc putin deasupra si imping tacul tare in fata, paralel cu masa, fara ca eu sa ma ridic, desprind mainile de pe masa, sar in sus, ma arunc pe masa, ma arunc peste masa, indoi shaftul in masa etc. Probabil ca cineva caruia nu i-ar pasa de alba ar rupe rackul.

PRET total estimat = sub 100 lei

Din pacate nu se poate produce in serie :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Home made Break Cue

Postby madfox » Fri Feb 13, 2015 6:05 am

:lol: :lol: :lol: :lol: Ba frate tre sa faci un video cu tacul asta
Sa stii ca Babken a jucat multi ani cu un tac facut din 2 no nameuri si daca nu le pierdea pe avion cred ca le avea si in ziua de azi asa ca daca merge bine te-ai scos
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Home made Break Cue

Postby Viking » Tue Feb 17, 2015 8:31 am

momentan lucrez la v2.0 :). S-a spart suportul de plastic pe care statea pastila si a ramas surubul in shaft, ca initial avea varf d'ala de se insuruba. Acu tre sa astup gaura si sa pun direct pastila pe ferula din aluminiu.

O sugestie pt adeziv ieftin si bun va rog ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Home made Break Cue

Postby Drake » Wed Feb 25, 2015 8:00 pm

De ce ferula de aluminiu?
O ferula de G10 sau un compozit asemanator ar fi o idee mult mai buna. Adezivul- hmm... orice ai mai folosit si a dat rezultate doar sa lipesti intre pastila si ferula un pad textil se gaseste pe la seyberts parca. (sau o idee si mai buna elimina problema- alege un combo pastila/ferula). Pastila Da Vinci nu este suficient de dura chiar daca pare asa, vezi ca postasem un tabel cu duritatea pastilelor acum ceva timp, arunca o privire acolo.

Felicitari pentru descoperire.
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: Home made Break Cue

Postby madfox » Mon Mar 16, 2015 2:56 pm

ca adeziv recomand Super Atack Gel, sau ala de la Den Braven.
Pentru pastile de spart dure care trebuie puse pe alt suport dur, cel mai bun este un epoxy din 2 parti de la Bison ( mai scump ) sau de la Moment.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Home made Break Cue

Postby Viking » Mon Mar 16, 2015 5:56 pm

am si pad si pastila (white diamond). Idee e ce pun intre pad si ferula de aluminiu ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Home made Break Cue

Postby madfox » Tue Mar 17, 2015 10:13 am

Viking wrote:am si pad si pastila (white diamond). Idee e ce pun intre pad si ferula de aluminiu ?

Pai lipici, ce sa pui :lol:
Cum este ferula de aluminiu ? este cu capac sau are lemn pe mijloc ? Eu as zice sa incerci fara pad intai
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Home made Break Cue

Postby Viking » Wed Mar 18, 2015 10:05 am

ferula e cu gaura, ca a avut vârf cu șurub.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Home made Break Cue

Postby madfox » Thu Mar 19, 2015 1:44 pm

Nu stiu cat de mare e gaura, ar trebui umpluta eventual cu un cep de lemn.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Home made Break Cue

Postby Viking » Thu Mar 19, 2015 3:09 pm

e gaură de vârf din ala "screw in". O umplu cu spuma, cu ceva ușor.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron