Parere Tac break/jump - entry

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Parere Tac break/jump - entry

Postby andreisergiu » Fri Dec 26, 2014 7:08 pm

Caut sa-mi cumpar un tac de break/jump ieftin, dar cu un raport calitate/pret bun, in prezent avand un tac de joc Players HXT care isi face treaba foarte bine tinand cont de pretul de achizitie scazut.

Am gasit tacul acesta din 3 bucati, cu pastila fenolica:
https://www.dynamic-billard.com/de/prod ... 16x18-pool

Mai gasisem si un Drakan (putin peste buget) despre care nu am nicio informatie, nici macar ce pastila are:
http://www.tatbiliard.ro/produse/174-ta ... ump-break/

Daca stie cineva ceva legat de aceste tacuri sau daca aveti si alte sugestii de tacuri de break/jump pana in 300 de lei.

Merci! :)
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Parere Tac break/jump - entry

Postby AlexandruM » Fri Dec 26, 2014 10:39 pm

Am avut tacul de la Dynamic si pot spune ca este, cum ar zice americanii - Best bang for the buck.
O combinatie foarte reusita de tac de spart si jump, il recomand cu incredere. O singura chestie ar fi de precizat, pastila tine un pic cam slab creta, motiv pentru care trebuie dat cu creta de fiecare data si evitate efectele in timpul loviturii de spargere, deoarece creste riscul de a da chic. Daca ai alte intrebari, sa le auzim.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Parere Tac break/jump - entry

Postby andreisergiu » Fri Dec 26, 2014 11:07 pm

Super, in conzluzie merita!

1. Legat de pastila fenolice, exista mai multe tipuri (cum e la pastilele din piele)? Daca da, care sunt recomandate?
2. Pastilele fenolice isi schimba forma/se consuma in timp?
3. Pastila fenolica vs pastila clasica? Din cate am citit, cele fenolice sunt interzise pe la nu stiu ce turnee oficiale din cauza duritatii lor.

Merci! :D
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Parere Tac break/jump - entry

Postby AlexandruM » Sat Dec 27, 2014 12:01 am

1. In mod normal pastilele fenolice sunt toate la fel, doar ca unii producatori apeleaza la diferite trucuri de marketing, prezentand pastile care ar avea duritatea celor fenolice, dar sunt facute din diverse tipuri de materiale.
2. Daca vorbim de pastilele fenolice, acestea practic nu isi schimba forma si nu se consuma.Dar in cazul unor pastile care le imita pe cele fenolice, cum ar fi pastilele Sonic de la Mezz, acestea se consuma in timp si trebuie inlocuite.
3. Pastilele fenolice nu sunt interzise de regulamentul oficial al WPA, dar in unele ligi din SUA acestea sunt sub interdicitie. Daca tacul este break/jump, pastila clasica nu prea isi are rost, deoarece nu va face fata la loviturile sarite, pentru un tac special de spart o pastila din piele cu o duritate mare poate fi o solutie rezonabila.

PS Tin sa precizez ca la tacul Classic pastila si ferula fac un tot intreg, nu stiu daca va fi posibila schimbarea pastilei.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Parere Tac break/jump - entry

Postby madfox » Sat Dec 27, 2014 9:42 am

Am adus la un momnt dat unele chinezesti jianjing au fost extraordinare pentru banii aia. Poayte o sa mai aduc, undeva pe la 100 dolari era. clASSIC E O VARIANTA BUNA , Stiu ca si players au break / jump si ti-as recomanda sa te uiti si la ele poate faci set. ar mai fi FURY, mcdermott din seria lucky, De Drakan nu sunt sigur
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Parere Tac break/jump - entry

Postby andreisergiu » Sat Dec 27, 2014 10:51 am

@Alexandru multumesc mult pt lamuriri!

Din pacate cele Players sunt foarte scumpe, HXT-P1 este ~900 lei.
Fury se urca undeva la un 500 de lei (deja depasesc valoarea tacului de joc si nu e ok :lol:)
Tacul Drakan scrie ca e facut de Predator ... ma indoiesc ca au aceeasi calitate (numai imprimeurile alea valoreaza 50% din pretul total).

Se pare ca Voi merge pe tacul CLASSIC, din cate spuneti e un raport calitate/pret bun. O singura intrebare Alex, la constructie ti s-a parut ok (lemnul, imbinarile)? Nu vreau sa ma trezesc dupa 3-4 spargeri ca sare pastila, crapa lemnul :))

P.S. Se pare ca tacul Drakan are o pastila clasica: http://thumbnail.image.rakuten.co.jp/@0 ... jb_001.jpg
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Parere Tac break/jump - entry

Postby AlexandruM » Sat Dec 27, 2014 8:31 pm

Constructia tacului Classic mi s-a parut una de calitate. Am folosit tacul aproximativ 2 ani si nu am avut nici o problema, imbinarile, wrapul, lacul toate sunt facute cu simt de raspundere si durabile. Pastila repet este un tot intreg cu ferula deci nu prea are cum sa sara, vezi pozele.
Ca o paranteza tacul se descurca binisor si cu loviturile de jump, cu el in 10 minute am invatat sa dau lovituri sarite.

Mai jos gasesti niste poze cu tacul meu. Sa nu te sperie acele zgarieturi de pe butt, le-am obtinut spargand cu ceasul pe mana dreapta.
http://s1264.photobucket.com/user/Alexa ... ry/Biliard
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Parere Tac break/jump - entry

Postby andreisergiu » Sat Dec 27, 2014 10:01 pm

Super! :)

In cazul asta cred ca decizia mea e 99% definitiva.
Multumesc mult pentru parerile vostre si dupa ce il cumpar va voi spune ce parere mi-a lasat :D

Evident, daca mai exista si alti colegi care au sugestii in legatura cu topicul, le ascult!
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Parere Tac break/jump - entry

Postby andreisergiu » Sat Feb 21, 2015 5:31 pm

Am intrat in posesia tacului, abia astazi.

Spargere:
- sparge bine, poti imprima suficienta viteza bilei albe, manunchiul se imprastie bine.

Jump:
- distanta minima - o bila distanta.
- distanta maxima - jumatate de masa.

Pentru un tac de 250 de lei, e perfect :)
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Parere Tac break/jump - entry

Postby AlexandruM » Sun Feb 22, 2015 5:46 pm

Felicitari. Cum ti se pare calitatea finisajelor, cum tine creta?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests