Primul tac

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Primul tac

Postby Alex1105 » Wed Feb 25, 2015 5:32 pm

Salut, tuturor ...vreau sa imi iau un tac de biliard pentru inceput este primul meu tac si nu sunt sigur ce sa aleg..am pus ochii pe ceva..si vreau parerea voastra..
astept si alte pareri direct cu link catre produs ..sa fie ceva "best buy <100ron" (buget destul de mic dar..):

1.http://www.tatbiliard.ro/produse/241-ta ... am-20.html
2.http://www.tatbiliard.ro/produse/88-tac ... -6085.html
din cele doua nu stiu ce sa aleg deoarece nu stiu care e mai bun dintre (prin ''bun'' ma refer mai rezistent): - Black Impex Joint Systems sau Quick Release Joint .

dupa cum am spus astept si alte sugestii direct cu linkul produsului sau daca stiti magazine din Iasi...p.s ''Best buy 100ron''
User avatar
Alex1105
Pionier
 
Posts: 4
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:22 pm

Re: Primul tac

Postby Drake » Wed Feb 25, 2015 7:50 pm

Buget foarte mic, calitatea produsului o sa fie in cel mai bun caz mediocra. Posteaza un anunt la sectia de vanzari-cumparari poate obtii un SH decent. Joint-ul la banii astia nu conteaza, e cea mai mica problema a ta. Tipul de material folosit ptr joint este cat de cat important mai incolo si in functie de fel: lemn-lemn, plastic-plastic, alama-alama, otel-otel etc. schimba putin cum este simtita lovitura de jucator. Cat despre tipul de filet este doar marketing : Uni-Loc, bullet si alte dracii sunt pentru aia cu ADHD, atat timp cat conexiunea este solida. Am citit ca pe la casa Poison se mai intampla sa divorteze butt-ul de shaft cand iti este lumea mai draga.

Image
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: Primul tac

Postby amabilu » Wed Feb 25, 2015 8:39 pm

Salut si tie!

Vad ca ai ales si tu sa intri direct in subiect fara a trece pe la rubrica de prezentari ,asa ca o sa ti spun la rubrica "Descrieri Tacuri,Produse"traditionalul"Bine ai venit!"

On topic vorbind ,te felicit pentru faptul ca ai ales sa nu cheltuiesti o suma mare pentru primul tac.Nu stiu daca e vorba de maturitate sau considerente materiale insa alegerea unui tac ieftin ca prim tac este corecta.In mana unui incepator orice tac joaca la fel,achizitionarea unui tac scump este inutila.Desi nici chiar sub 100 lei dar daca astea sunt posibilitatile asta e situatia.

Nu ti recomand nici unul dintre cele doua aratate de tine,cred ca cel mai ieftin tac care care ar fi cat de cat potrivit la bani foarte putini ar fi asta:
http://www.tatbiliard.ro/produse/88-tac ... temis.html

Daca insa suma asta e mare pentru tine suna la cele doua magazine cunoscute din buc si intreaba la tacurile sub 100 lei care dintre acelea are un joint comun (in vederea schimbarii ulterioare a shaftului)si cumpara l pe ala.Mi e teama ca la tacurile astea vei avea shafturi conice,intreaba si despre acest aspect si alege l pe cel cu pro taper.

A, stai ca mai e si asta sub 100,suna si intreaba despre cele doua aspecte de mai sus:
http://www.tatbiliard.ro/produse/88-tac ... xyear.html

Nu uita de aspectul pastila,sa te ingrijesti sa ai o pastila corecta.

Succes,sa ne tii la curent cu evolutia in biliard si asteptam activitate pe forum!
Last edited by amabilu on Wed Feb 25, 2015 9:01 pm, edited 3 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Primul tac

Postby amabilu » Wed Feb 25, 2015 8:40 pm

Drake wrote:Buget foarte mic, calitatea produsului o sa fie in cel mai bun caz mediocra. Posteaza un anunt la sectia de vanzari-cumparari poate obtii un SH decent. Joint-ul la banii astia nu conteaza, e cea mai mica problema a ta. Tipul de material folosit ptr joint este cat de cat important mai incolo si in functie de fel: lemn-lemn, plastic-plastic, alama-alama, otel-otel etc. schimba putin cum este simtita lovitura de jucator. Cat despre tipul de filet este doar marketing : Uni-Loc, bullet si alte dracii sunt pentru aia cu ADHD, atat timp cat conexiunea este solida. Am citit ca pe la casa Poison se mai intampla sa divorteze butt-ul de shaft cand iti este lumea mai draga.

Image



Drake,mama,ai revenit?Cu forte proprii sper :lol:
Te am jelit si te am bocit,welcome back si resusciteaza dracului forumul asta cum faceai anul trecut.Baga l la terapie intensiva si da cu socurile pe dansul ca noi astialanti doar perfuzii stim sa punem.Daca nu era hranit constant cu paine si marmelada la rubrica de vanzari isi dadea demult obstescul sfarsit.

Ia povesteste ne ce ai facut,unde te afli cu biliardul,ce descoperiri ai mai facut?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Primul tac

Postby Alex1105 » Wed Feb 25, 2015 9:44 pm

Mersi frumos de raspunsuri, astept si alte pareri..
User avatar
Alex1105
Pionier
 
Posts: 4
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:22 pm

Re: Primul tac

Postby amabilu » Wed Feb 25, 2015 9:56 pm

Uite pe cineva care stie sa faca un compliment :lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Primul tac

Postby AlexandruM » Fri Feb 27, 2015 5:20 am

Daca esti din Iasi, nu ezita sa iei legatura cu jucatorii mai vechi din zona, poate iti vinde cineva vreun tac personal mai vechi. Avantajele ar fi ca poti proba tacul pe loc, poti obtine o calitate mai buna la pret redus si suplimentar faci cunostinta cu lumea biliardistica din orasul tau, fapt ce te va ajuta in evolutia ta ca jucator, daca evident ai de gand si iti doresti sa cresti.

La pretul de 100-150 lei, si Artemis este ok, preferabil sa faci rost si de o pastila decenta.

Dintre variantele propuse de tine as sugera Aristocrat, doar in ideea ca pe viitor, mai usor poti face rost de un shaft LD , daca ai joint unilock.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Primul tac

Postby Alex1105 » Fri Feb 27, 2015 9:20 am

AlexandruM wrote:Daca esti din Iasi, nu ezita sa iei legatura cu jucatorii mai vechi din zona, poate iti vinde cineva vreun tac personal mai vechi. Avantajele ar fi ca poti proba tacul pe loc, poti obtine o calitate mai buna la pret redus si suplimentar faci cunostinta cu lumea biliardistica din orasul tau, fapt ce te va ajuta in evolutia ta ca jucator, daca evident ai de gand si iti doresti sa cresti.

La pretul de 100-150 lei, si Artemis este ok, preferabil sa faci rost si de o pastila decenta.

Dintre variantele propuse de tine as sugera Aristocrat, doar in ideea ca pe viitor, mai usor poti face rost de un shaft LD , daca ai joint unilock.


Ce pastila decenta mi-as putea lua de pe tatbiliard.ro pentru tacul Artemis ?
User avatar
Alex1105
Pionier
 
Posts: 4
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:22 pm

Re: Primul tac

Postby amabilu » Fri Feb 27, 2015 1:08 pm

Daca ai primit cateva raspunsuri detaliate si amabile in legatura cu un subiect care oricum nu merita multe discutii mai ales daca te ai fi documentat putin,multumeste te cu asta.Foloseste functia search aici sau pe google si decizia e simpla.Ce intrebare urmeaza,tipul de creta,ora de antrenament in functie de bioritm?

Forumul asta nu e pentru initierea teoretica la modul "mura in gura" a noilor pasionati de biliard.Arata putina preocupare si respect fata de forum documentandu te ,urmand regulile de postare si asa mai departe.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Primul tac

Postby AlexandruM » Fri Feb 27, 2015 2:31 pm

Pastilele DaVinci sunt bunicele si ca pret si la capitolul calitate, desi unii fac performanta si cu Elkmaster.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests