Pastile albastre

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Pastile albastre

Postby Viking » Thu Apr 16, 2015 10:34 pm

Stiti pastilele alea albastre ? Cică impregnate de-a gata cu cretă. Unii le vând ca fiind făcute de Brunswick.

Deja am pus doua pe tacuri ieftinele (McDermott Zoro și Players HTX) ale căror proprietari au considerat că nu merită investiții în ceva cu brand.

Vreau sa zic ca sunt net superoare celor de pe McD și cel puțin la fel de bune precum Kamuiul soft de pe Players.
Imprimă efect cu ușurință și au good feeling.

Acuma trebe luat în considerare (io cel puțin așa am constatat la cele puse de mine) ca pastilele originale sunt întotdeauna mai slabute decât același brand luat la bucată. Asta și datorită faptului că până ajung la noi tacurile staaaau ani prin depozite.

Downside: fiind strâmbe pe toate axele necesita muncă mă îndelungata de lamurire la montaj și bineinteles viata mai scurtă mai ales la stăpânii obsedați de porkospino.

Daaaaaar...

Cost total: 5 lei + o bere manopera.
Last edited by Viking on Thu Apr 16, 2015 10:47 pm, edited 1 time in total.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Pastile albastre

Postby Viking » Thu Apr 16, 2015 10:43 pm

Work in progress la Players. "padul" de sub pastila e obtinut, cu ajutorul topsanderului, din fosta pastila kamui black.
De dizain dar și pt. aderență mai buna.


Image
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Pastile albastre

Postby arnydm » Fri Apr 17, 2015 12:31 am

Păi... unu la mână. Am o întreagă colecție de "pastile albastre"... și cele mai bune dintre ele sunt cele făcute de Brunswick, adică cele mai bune în sensul că sunt cele drepte pe toate axele ( ca să citez un clasic în viață :lol: ). Partea proastă la ele este că își pierd forma destul de repede dar în rest sunt Ok. După umila mea părere sub Triangle, dar asta numai pentru că acestea din urmă sunt medium ca duritate. Doi... altă dată! Mi-e somn... :lol: :lol: :lol:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Pastile albastre

Postby arnydm » Fri Apr 17, 2015 7:54 am

Doi! Foarte tare asta cu padul din Kamui... ce-a ajuns Kamui... :lol: Eu unul sincer nu văd bine simbioza, sper să reziste 100 de ani și să mă contrazică!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Pastile albastre

Postby Viking » Fri Apr 17, 2015 9:57 am

De ce ? Crezi ca o sa sara ? Normal acum e pele pe pele, deci aderenta tre sa fie mai buna decat pe ferula (care, din cate imi aduc aminte, la Players e capped).

Apropos de ce zisei despre tacurile ce stau. Cand am vrut sa iau pastila jos de pe McDermott a trebuit sa o tai ca pe salam, ca nu s-a lasat taiata dintr-o miscare (de apasare). In interior era ca un carton :D
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Pastile albastre

Postby arnydm » Fri Apr 17, 2015 10:53 am

păi cum să spun eu... am văzut pastile laminate care au cedat între straturi. Ar fi cam același lucru... să nu punem răul în față dar am un oarecare semn de întrebare din acest punct de vedere. Am avut pusă pe unul din shafturi și o pstilă albastră care a cedat în zona de 1mm de la lipitură... am pus asta pe seama lui Loctite ( zic eu că l-am ținut prea mult timp după ce am deschis dopul, adică parcă nu mai avea aceiași consistență când l-am folosit ), care probabil a făcut pielea casantă în acea zonă... dar cine știe... cu alte cuvinte dacă e să reziste va rezista! ;)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Pastile albastre

Postby Viking » Fri Apr 17, 2015 12:22 pm

Avand in vedere ca eu lucrez cu ShoeGlue, deci special pt piele, sper sa tina pan se rupe :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Pastile albastre

Postby madfox » Sat May 02, 2015 4:29 pm

Dacă îți place lovitura sunt ok dar nu țin mult ca și textura. Dintr-o cutie cam jumătate sunt ok restul ar trebui presate ca sa elimini imperfecțiunile din piele
Pe de alta parte sunt ieftine deci spor
PS: pastilele preferate ale lui Efren presate
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastile albastre

Postby Viking » Wed May 06, 2015 10:19 am

băieții sunt multumiti. am dat și eu cu tacurile lor. mi-a fost greu de la 11,75 LD cu vârf spre hard, la 13 mm spre soft, cu deflexie consistentă (tacuri Players, McDermott zorro), dar mi-am adus aminte de Artemisul meu de spart cu care jucam binisor (arnydm zi și tu ceva :))
Anyway, la iesiriele cu efect, pe distante scurte, merg bine. Retur și follow up = mediu. Dacă fortezi își pierde din precizie. In fine, nici tacurile alea nu sunt ce trebe. Cam trebuie sa te împingi în tac sa obții ceva, mai ales la jegul de masă cu mante slabe, pe care jucam noi.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron