Alegere tac

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Alegere tac

Postby mithril » Fri Aug 21, 2015 7:11 pm

Salutare,

M-am decis sa ma lepad de tacurile de sala si sa imi cumpar un tac, printre cautarile mele pe tatbiliard modelele astea doua mi-au sarit in ochi:

Peradon Maverick
Dufferin 305

Ma puteti ajuta sa aleg ce este mai bun dintre acestea doua? Daca aveti si alte sugestii sunt deschis la propuneri.
Daca a avut cineva unul dintre ele si poate impartasi o parere ar fi si mai bine :D
mithril
Pionier
 
Posts: 13
Joined: Mon Jul 20, 2015 7:35 pm

Re: Alegere tac

Postby AlexandruM » Mon Aug 24, 2015 7:07 am

O discutie similara gasesti si in acest subiect viewtopic.php?f=4&t=1225

In esenta, tacurile gasite de tine sunt identice ca performanta, diferenta este doar de aspect.
Am jucat cu tacul de la Peradon, un tac obisnuit, nimic deosebit, aceeasi senzatie am avut-o si cand am jucat cu tacuri de la Artemis, care sunt mai ieftini la bani.
Teoretic Dufferin ar fi mai bune, daca erau fabricate in Canada, dar cum mai nou sunt facute in China, acest avantaj nu mai exista, am jucat si cu cateva Dufferin, iarasi tacuri obisnuite, fara vreo trasatura deosebita.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Alegere tac

Postby mithril » Mon Aug 24, 2015 10:05 am

Am dat comanda pentru Dufferin, se poate inchide topicul.
mithril
Pionier
 
Posts: 13
Joined: Mon Jul 20, 2015 7:35 pm

Re: Alegere tac

Postby amabilu » Mon Aug 24, 2015 10:26 am

Nu se inchide inca... :D

...Si nici discutia asta nu se va inchide niciodata care tac e mai bun.
Asa ca, dragii mei ieduti(ca sa l citez pe maestrul Viking)tacul mai bun e ala care ti place ca design si feeling.

Am dat deunazi cu doua tacuri foarte bune:cu varful de gama de la Predator ala de 900 banuti si a fost cel mai sec tac pe care l am tinut in mana,comparabil poate doar cu un custom de peste o mie de euro,si ala sec ca dracu.Frumos foc nu zic,rar lucru un design asa bun la Predator,o placere sa l privesti ,insa la feeling...ca un bat.Repet,dupa gustul meu.

Al doilea a fost un custom la fel de frumos a carui coada vibra exagerat de mult pentru acelasi gust al meu.

Ce mi a placut in ultimul timp?Un Mcdermott cu g core care mi s a parut unul din cele mai elastice tacuri cu care am dat vreodata.

Toate tacurile sunt la fel,difera doar jucatorul.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Alegere tac

Postby AlexandruM » Mon Aug 24, 2015 10:40 am

Dle. Amabil, va contraziceti, nu ati afirmat mai sus ca tacurile probate de Dvs sunt diferite, iar in incheiere spuneti ca sunt la fel, cum vine asta?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Alegere tac

Postby madfox » Mon Aug 24, 2015 2:17 pm

Eu as merge pe Dufferin din astea 2 are un feeling mai bun.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Alegere tac

Postby amabilu » Mon Aug 24, 2015 4:57 pm

Eu zic ca am fost destul de clar si mai cred ca m ai inteles domnule moderator!Toate tacurile sunt la fel pentru joc si sunt diferite in functie de gustul fiecarui jucator.Ce pot sa spun mai mult de atat???

Si da,Dufferin are avantaje consistente in primul rand judecand dupa banii dati pe el.Un pic rigid si prea putin vibrant insa nu te limiteaza cu nimic la joc.Foarte bine finisat ,imbinare corecta,daca iti place genul asta de feeling tacul isi face treaba onorabil.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Alegere tac

Postby mithril » Mon Aug 24, 2015 5:55 pm

amabilu wrote:Eu zic ca am fost destul de clar si mai cred ca m ai inteles domnule moderator!Toate tacurile sunt la fel pentru joc si sunt diferite in functie de gustul fiecarui jucator.Ce pot sa spun mai mult de atat???

Si da,Dufferin are avantaje consistente in primul rand judecand dupa banii dati pe el.Un pic rigid si prea putin vibrant insa nu te limiteaza cu nimic la joc.Foarte bine finisat ,imbinare corecta,daca iti place genul asta de feeling tacul isi face treaba onorabil.


Maine ajunge coletul, de-abia astept sa ii fac si proba :)
mithril
Pionier
 
Posts: 13
Joined: Mon Jul 20, 2015 7:35 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron