Mezz kai Break

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Mezz kai Break

Postby madfox » Thu Aug 27, 2015 12:29 pm

Am adus recent un kai de spart si am ramas masca. Sparge incredibil ! Am avut toate tacurile de la mezz de spart pana acum si mi se pare cel mai reusit asta. La bila 9 cu 9 pe punct rar am vazut o spargere ilegala, in genere trec cam 2-3 bile linia, plus ca intra in medie 2 bile din spart. Si toate astea cu o spargere medie nu trebuie sa distrugi bila alba.

http://mezzcue.com/en/products/cues/det ... s=breakcue
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Mezz kai Break

Postby AlexandruM » Thu Aug 27, 2015 1:52 pm

Am spart si eu cu cateva din modele Mezz, cu predatoare, Samsara si alte tacuri de spart decente. Concluzia dupa toate acestea este ca niciun tac nu reprezinta nimic, daca nu lucrezi constiincios asupra spargerii. Eu raman la parerea ca Mezz ofera produse bune, dar totusi cam scumpe. Nu cred ca poate aparea ceva nou pe piata in materie de tacuri care sa produca Wow-efect.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Mezz kai Break

Postby madfox » Mon Aug 31, 2015 6:55 pm

Toima necredinciosul sa inteleg ... Exista o mare diferenta intre tacuri si sigur ca tu trebuie sa inveti tehnica spargerii, daca apare un tac care sparge foarte bine si te ajuta care e problema ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Mezz kai Break

Postby madfox » Mon Aug 31, 2015 6:56 pm

Pentru mine a fost wow efect
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Mezz kai Break

Postby AlexandruM » Tue Sep 01, 2015 4:58 am

Daca a avut acest efect, atunci nu pot decat sa ma bucur si sa-ti urez sa-l pastrezi, daca si tu asta iti doresti.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Mezz kai Break

Postby madfox » Tue Sep 01, 2015 10:03 am

Din pacate nu e al meu :D Inca :lol: :lol: :lol:
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Mezz kai Break

Postby AlexandruM » Tue Sep 01, 2015 12:14 pm

Atunci se explica, tot ce nu e al nostru e mai bun, pana nu devine al nostru si se transforma in banal :)
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Mezz kai Break

Postby Viking » Wed Sep 09, 2015 10:07 am

ma scuzati ca intervin. eu m-am fixat pe wct break. e o scula de calitate, care da incredere.

Dar, cum zice alexM nu mai lucrez pe spargere ca pe vremurile cand dadeam cu "Fulgerica". Rezultatul ? E cam acelasi. Mediocru spre bine.
In schimb, cand ma aliniez, il tin mai din fata, nu-l strang, creta buna etc., etc., rupe. O singura data am bagat 6 bile la 8ball. Trei pline au rulat paralel cu manta si au intrat in buzunarul din dreapta din spatele liniei de spargere. Merita filmat :)
Insa cam atat...
La spargerile fara preshot rutine bilantul e clar negativ si nasol ca de imprastiat, le imprastie dar nu intra si ofer mese.

La bila9 intra bine de tot si vin bile pe toata masa.

Mentionez ca eu cand sparg nu ma misc, nu sar, nu ridic picioare, nu ma arunc.
Daca dau din lateral, la bila8, sparg din stanga cu un dram de efect drapta-jos si tintesc a doua bila.
La bila9, dau tot din stanga, in bila unu, tintind diamantul din dreapta, din spatele pachetului.
Daca e zi cand nu merge asa, trec pe "ciobaneasca de transilvania" adica ma mut cu alba fix in centru mesei si ii dau tot in centru si tintesc galbena tot...in centru :) si acu arunc si tacul in pic in aer

Ar fi interesant ca cei mai experimentati sa ne descrie tehica lor, poate ne mai corectam si noi.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Mezz kai Break

Postby amabilu » Wed Sep 09, 2015 8:13 pm

Da,buna idee,cei mai experimentati sa dezvolte un pic chestiunea,eventual in topic separat dedicat spargerii.Din pacate ,pe acest forum,aspectele practice ale jocului de biliard au fost mult prea putin atinse.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron