Pastile

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Ce tarie si ce brand va plac la pastile ?

Hard
1
4%
Medium
5
19%
Soft
4
15%
Super soft
3
12%
Kamui
8
31%
G2
1
4%
Victory
0
No votes
ZAN
1
4%
Ultraskin
0
No votes
Altele
3
12%
 
Total votes : 26

Pastile

Postby madfox » Thu Aug 27, 2015 12:40 pm

M-am intors la G2 hard, pana la urma e pastila cu care am jucat cel mai bine pana acum, foarte precisa, nu isi pierde forma si baga efect usor in bila alba. mi se pare ca micsoreaza si deflectia tacului, iar lovitura e mai solida, mai barbateasca ca si cum ai da palme :lol: Am dat ieri niste avioane pe la Sereno ca la 20 de ani :lol: :lol: :lol:
Voua ce pastila va plac, ce folositi si de ce ?
La poll aveti 2 voturi, unul pentru tarie si altul pentru brand.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastile

Postby AlexandruM » Thu Aug 27, 2015 1:49 pm

Eu merg pe medium. La pastilele hard imi displace sunetul pe care il produc cand dau cu creta, in subconstient ma duce mereu cu gandul la miscue. Plus ca o pastila tare face returul mult mai dificil, in special pentru incepatori.
Cand vine vorba de brand vad ca nu ai trecut ca si optiune - Moori, straniu. Nu am jucat cu pastile foarte scumpe, dar din cele probate am ramas placut impresionat de pastilele Moori, Da Vinci, Thomas, Samson.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Pastile

Postby amabilu » Thu Aug 27, 2015 7:03 pm

Buna discutia despre pastile,o pastila inspirata poate schimba ceva in joc dar intr adevar ar mai trebui introduse cateva branduri uzuale printre jucatorii de la noi.

Si eu prefer pastilele de duritate medie,cele tari suna un pic strident iar cele moi pe langa ca trebuie toaletate mai des mie personal imi dau si o senzatie nasoala.O fi chestie de gust dar la prima pastila moale am avut senzatia ca dau cu batul prin balega. :)

Si ontopic fiind,o parere despre actuala mea pastila Emerald.O pastila banala de la care nu trebuie sa ai mari asteptari.Probabil sunt dezamagit deoarece auzisem la cunoscuti ca e medium-soft desi toate specificatiile pe net spuneau medium hard.E medium-hard si se comporta ca atare.Sunt si alte pastile mai proaste dar nici Emerald asta nu rupe norii,mi au placut mult mai mult pastile de cateva ori mai ieftine si dau acelasi exemplu Samson.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Pastile

Postby arnydm » Thu Aug 27, 2015 8:20 pm

SS for me. Pentru simplul motiv că nu pot aprecia cât de tare să lovesc alba și nici nu mă pot abține să nu lovesc tare... fiind moale pastila îmi mai taie din forța loviturii și de cele mai multe ori obțin cam ceea ce voiam ( mai puțin buzunarul :D :D ). Iar ca brand am votat Kamui. Black... mai adaug. Asta pentru că din cele enumerate a fost cea mai aproape de ceea ce cred eu că mi se potrivește mie... dar senzația este alta de la shaft la shaft, indiferent ce pastilă ai pune pe ele. Spre exemplu, cea mai plăcută senzație am avut-o cu un Kamui Black SS pe un shaft standard McDermott, cu un Moori M pe I3 și mai apoi cu un Emerald pe un shaft de duzină, cred că al unui tac Action. Cea mai mare dezamăgire? Black S pe un wx900. Repet, vorbesc strict despre ceea ce simt eu.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Pastile

Postby Val » Fri Aug 28, 2015 10:20 am

Am folosit pana acum o multime de pastile pe o multime de shafturi si am observat ca fiecare shaft se simte diferit de la o pastila la alta.
Nu cred ca as putea spune ceva despre vreo pastila anume decat in corelatie cu un shaft.

Cele mai bune combinatii de pana acum mi s-au parut urmatoarele:
- Kamui Black Hard pe Mezz WX900;
- Zan Soft+ pe Mezz EX Pro;
- Kamui Black Soft pe Predator 314-2;
- Kamui Black Mediu pe Mezz Hybrid Pro II.

Ca pastila in sine am votat ZAN, pentru ca este o surpriza placuta pentru mine pana acum.
Altfel, Kamui mi se pare ca au pastilele cele mai bune in toate gradele de duritate.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Pastile

Postby arnydm » Fri Aug 28, 2015 11:00 am

Val... cred că dacă ar fi să scrii un eseu despre câte tacuri ți-au trecut prin mână aș avea ce citi vreo săptămână! :D :D :D Cum eu nu am pus nici un Zan pe vreun shaft... următoarea pastilă ce va ajunge pe I3 va fi un Zan. Dacă la tine e surpriză la mine va fi revelație! :shock: :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Pastile

Postby Val » Fri Aug 28, 2015 12:28 pm

Ei, nici chiar asa.
Eu am avut doar 16 tacuri cu totul pana acum (incluzand aici si tacurile de spart si jump). Am mai pus mana, probabil, pe inca pe atatea, dar asta nu este o experienta notabila.
De altfel, nici nu ma prea omor sa incerc alte tacuri in afara celor pe care le am.
Sunt sigur ca sunt jucatori care au avut cu mult mai multe tacuri decat mine si au jucat cu mult mai multe tacuri decat au avut.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Pastile

Postby Viking » Fri Aug 28, 2015 1:27 pm

Io is foarte multumit de Everestul cu care a venit shaftul subtire de la Fury. Intr-adevar ca necesita fragezire cu porcospinul fiindca se face lucie ca un shorik, destul de repede. Insa adera mai bine la bila si tine creta mai bine decat kamuiul brown de pe shaftul gros. Insa amndoua sunt inferioare Everstului cu care venise din fabricatie fostul shaft OB.
In fine, la pastile mai e si variabila "cum le prinzi". Chiar si la alea de firma.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Pastile

Postby Cristi » Tue Jan 19, 2016 11:07 am

Am tot jucat cu kamui black S si SS, dar parca m-am plictisit si as vrea sa mai incerc si alta firma. Intre Moori, G2 si ON cyborg tips ce ati recomanda? Imi face cu ochiul ON cyborg slow sau On cyborg black M, insa nu stiu la care sa ma opresc.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Pastile

Postby DragosLucian » Tue Jan 19, 2016 11:14 am

Incearca Sniper.
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron