Players HXT

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Players HXT

Postby amabilu » Sat Oct 17, 2015 12:03 pm

Si Artemis cica are shaft low deflection,zicea unul ca a facut testul carabusului cu ultrasunete si il cred si pe el .Are si o rasnita veche pe care a customizat o ca rasneste si zahar pe langa cafea dar i a pus si un potentiometru si transfera bozoni Higgs intre Damaroaia si tunelul ala de electroni unde se fac experimente.
A hackuit si un tunel aerodinamic unde testau astia masinile de formula 1 si a sutit una,cica a vandut o in targ la Valea cascadelor pe bucati,el a pastrat doar rotile si motorul si si a facut un tractoras de vie da nu l foloseste ca cica da vinul din Riesling in Cabernet cand se opreste din fiert.

Si acum sa trecem de la vrajeala la logica.

Ca o paranteza,asta e perioada aia din luna a biliardistilor ca v a mancat pe mai multi la butt sa va bagati in controverse cu argumente din astea aruncate la sanchi gen propozitii-aberatii de prosteala de marketing de pe siteul producatorului?Daca nu aveti argumente solide de ce nu chemati common-sensul inapoi la baza?

Nu e nici o tehnologie de LD in fundul shaftului ala Fury.Am vazut ca unii il apreciaza pe az,probabil posesorii.Dar daca e apreciat de posesori asta nu l face LD.In afara de varful subtire, chiar nimic altceva,pardon poate daca are pro taper extins,nu stiu.In ciuda credintei populare printre biliardisti laminarea nu are de a face cu fenomenul asta.Altceva?Ferula scurta,huh?Pad?Serios?

Eu nu iau apararea lu Players ca putin imi pasa de tacurile lor dar nici sa spuneti ca i vrajeala de marketing ca doar nu numai ei fac vrajeala asta si altii se lauda cu ferule foarte usoare care micsoreaza deflectia,cum ar fi Jacoby.Nu mai dati cu parul daca nu va pricepeti.Si da,daca iei ferula lui players si o pui pe Mc morran ala devine ceva mai eldi exact asa cum ai spus pentru ca asta inseamna fizica newtoniana,la fel cum daca pui la strung mc morranul si l faci de 11,75 tot mai eldi devine iar daca i faci pro taperul de la shaftul fury vei avea exact proprietatile de eldi ale lui Fury EX2 pentru ca asta e toata tehnologia de eldi pe care o inglobeaza zburdalnicul EX2.

La sfarsit o recapitulare pentru toti care nu stiu exact ce e aia LD ca sa nu ramane din nou corigenti la fizica.Sau pentru ca nu avem timp sa citeasca ei acasa din manual si sa spunem in incheiere cateva cuvinte mai pe intelesul tuturor:

Deflectie mica,LD propriu zis au shafturile Predator datorita tehnologiei pe care au inventat o.Asta e motivul pentru care aceste shafturi fara feeling si viata sunt alese de atatia jucatori buni,practic majoritatea jucatorilor de top sau de performanta din biliard.Pentru ca au DE DEPARTE cea mai mica deflectie si pentru ei acest fapt a devenit important.

La ceva distanta de ele din punctul de vedere al nondeflectiei vin alte cateva shafturi renumite pentru proprietatea de eldi:OB(mult apreciate pentru ca au si feeling) ,Tiger,MCD Intimidator,Lucasi Hybrid,Katana,Jacoby Hybrid Edge si or mai fi vreo doua.La acestea din urma pot exista discutii pentru ca unele teste le au cam incalecat pe cate unele in categorii de medium-low deflection sau medium deflection.Oricum ar fi ,fiecare dintre ele beneficiaza de cate un dram de tehnologie:ori umblat in interiorul shaftului ori ferula usoara.
Fury EX 2 clar nu e pus in categoria LD,nu se vinde la categoria shafturi LD in magazinele online americane consacrate.De fapt nu se prea vinde, pare ca nici nu sunt foarte cautate la ora actuala,o simpla searchuiala pe ebay.com "fury shaft"sau "fury pool shaft" nu mi a dat nici macar un singur rezultat.La seyberts lipseste brandul,la fel la Ozonebilliards,la Biliardwarehouse brandul exista insa se vand doar tacurile nu si shafturile desi exista o sectiune "performance shafts".Ar mai ramane Pooldawg ,ei au o sectiune "low deflection cues"insa aici nu se afla fury pentru simplul motiv ca ei nu comercializeaza brandul.

Sunt atatea shafturi de ultra top cum e mezz care nu sunt LD si nu se lauda cu asta desi tehnologia si conditiile de fabricatie sunt superioare fara discutie brandului Fury si noi facem atata caz ca sa unflam cu nondeflectie un shaft chinezesc de clasa medium cu indulgenta.

Chiar daca e multa publicitate aberanta si prosteala pe piata asta a tacurilor totusi nu toti sunt prosti.Un shaft LD de calitate si ar fi facut loc pe piata insa Fury nu a rupt gura targului cu EX 2.Sau mai e explicatia cu conspiratia masonilor,o discutam cu alta ocazie.

Momentan cam atat am avut de spus dar la nevoie pot continua ori cu argumente ori cu caterinca,dupa cum alege clientul.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Players HXT

Postby arnydm » Sat Oct 17, 2015 1:06 pm

Pe cuvântul meu că dacă mai aud vreun cuvânt despre cât de cel mai cel este de departe un Predator îmi iau unul... Lăsați-mă cu fizica... nu o să-mi spuneți acum că Ko Pin Yi ăla o fi vreun doctorand în fizică? Sau poate Efren? Ne place jocul și ne dăm cu părerea, prea multă patimă strică. Nu deținem decât argumentele experiențelor personale și acestea diferă de la individ la individ... aceiași pastilă folosită de câțiva dintre noi va naște discuții interminabile. Fiecare din noi putem juca aproximativ la fel cu un alt tac... să nu-mi spuneți acum că diferențele sunt enorme. Un tac este suficient pentru jocul de biliard... restul este experiență. Fiecare din noi suntem direct sau indirect victimele marketingului global, în toate domeniile, nu numai în sport. Important este să te simți tu bine cu ceea ce ai la dispoziție... dar cel mai important aspect este altul. Să presupunem că vreți acum un tac. De ce alegeți unul în culorile favorite? Sau cu ață? Sau wrapless? Pentru că în interiorul nostru simțim că aceasta este perfecțiunea aleasă. Chestia funny este că shaftul nu contează vizual... poate doar logo-ul producătorului dar oricum este o alegere care nu primează. Să spunem că vrem un Predator. De ce alegem un Ikon2 în dauna unul Ikon1? Doar au același shaft... suntem sau nu victimele marketing-ului?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Players HXT

Postby Viking » Sat Oct 17, 2015 11:32 pm

Pe amabilu' il deranjeaza ca Fury nu face reclama la shaftul exII, asa cum a vazut el la altii :)

Shaftul nu are nevoie de reclama fiind o copie fidela a lui Z2.

Eu ti-am zis prin comparatie cu sumedenia de alte shafturi probate (in joc) de catre mine ca Fury EXII e shaft low defelction, nu dupa recenziile de pe saiturile ce vand tacuri.

Cum am mai zis Fury nu exceleaza la capitolul marketing. Nici nu vand pe saiturile mari. De ce ? Nu stiu. Poate e patent de Z2 cumparat de la Predator si nu au voie sa se laude. Fuck knows... Pe saitul lor precizeaza foarte clar ca shaftul are caracteristici low deflection.

De ex. McDermott nu mentioneaza "low deflection" in prezentarea lui I3. Eu am dat cu I3 lui Arnydm si pot spune ca e cat se poate de ld.
La fel si cu Lucasi Hybrid (care face tacurile numai in China) si care au scos Players pe piata. Mentioneaza "reduced deflection".

In ciuda credintei populare printre biliardisti laminarea nu are de a face cu fenomenul asta.


Pai atunci cum se face ca majoritatea shafturilor laminate sunt low deflection ? E si logic ca un shaft facut din mai multe parti, cu nervurile aliniate intr-o directie, sa fie mai solid, sa vibreze mai putin si sa fie mai ferm pe bila alba (radial consistency).

I'm sorry dar ajung sa cred ca nu ai inteles excat care-i treaba cu deflexia... Sau, in fine, nu in practica.

Hai, ca incurcam topicul care e, de fapt, despre Players HXT. Marturisesc ca si eu cand l-am luat, tot de aia l-am luat: ca eram curios ce face ferula aia. Ulterior am vazut: nimic. Sincer nu inteleg de ce e de 3 mai scump decat un McDermott Lucky.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Players HXT

Postby amabilu » Sun Oct 18, 2015 12:12 am

Nu e patima domnu arnydm,ne sfadim si noi ca asa s forumurile de romanica,cu ciondaneala.Si tre sa mai dam culoare putin si la forumul nostru ca altfel ne toropeste plictiseala.

Cand m oi intalni cu Viking o sa bem o bere,ne om imprieteni si o sa mi traga o bataie la biliard sa si scoata parleala.Doar ca nu o sa aiba satisfactia sa o faca cu minunatul tac Fury ca l va vinde pana atunci :D
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Players HXT

Postby arnydm » Sun Oct 18, 2015 9:13 am

Păi da... voi beți bere și eu mă uit la pupeze... pardon... la break&run-urile fără număr ale voastre printre înghițiturile de bere! :D :D :D

Acum serios...care-i treaba cu deflexia aia? Eu unul chiar nu înțeleg cum vine... cu ce m-ar ajuta 1mm ținta mai spre stânga? Evident... se presupune că știu acest lucru. Ideea este că oricât s-ar vorbi important este să un singur lucru și anume să-ți cunoști tacul. Chiar și cu unul care ar avea deflexie zero și tot ar trebui să-ți ajustezi jocul după el... nu cred că putem calcula fără experiența loviturilor trecute unde și cât anume să lovim alba pentru a găsi traiectoria perfectă. Nu cred că alege cineva un shaft după acele sutimi de mm pe distanțe scurte sau 1-2 mm pe toată lungimea mesei ci mai degrabă îl apreciază după cum se simte pe lovitură, după cum îl simte el pe lovitură mai exact... Iar de aici încep chestiile funny... nu am încercat cu multe tacuri ( shaft-uri ) dar cred că impresiile le vei schimba în funcție de timpul petrecut cu shaft-ul sau tacul respectiv... pentru că probabil te vei obișnui cu el, îi vei memora traiectoriile și totul va părea mai natural. Dar... întotdeauna mărul din grădina vecinului...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Players HXT

Postby Viking » Sun Oct 18, 2015 12:41 pm

amabilu wrote:Nu e patima domnu arnydm,ne sfadim si noi ca asa s forumurile de romanica,cu ciondaneala.Si tre sa mai dam culoare putin si la forumul nostru ca altfel ne toropeste plictiseala.

Cand m oi intalni cu Viking o sa bem o bere,ne om imprieteni si o sa mi traga o bataie la biliard sa si scoata parleala.Doar ca nu o sa aiba satisfactia sa o faca cu minunatul tac Fury ca l va vinde pana atunci :D


Absolut. Pe toate forurile pe care activez (muzica sau biliard) nu egzista discutii fara "Bruzli bate pe Vandan". Astea-s sarea si piperul. Cine vrea sa dea numai likeuri sa mearga pe facebook.

Minunatul Fury va fi long gone pana atunci. Dar o sa fiu si mai periculos ca o sa vin cu minunatul OB (sau cine stie, poate si ala va fi dat pana atunci si-mi apare alta pasarica) :D

@anydm - ce-i cu deflexia. Stii si tu foarte bine ce-i, nu te mai da virginică ca nu tine. Da-ti mai zic daca insisti...

Noi astia care nu ne antrenam si jucam max 10 ore pe saptamana, vrem sa dam toate specialitatile cu efect din lume (ca nefiind vreo competitie pt. aia ma duc la biliard). Si de la apropiere (max o latime de masa) chiar le dam. Insa, neavand nici talent nici antrenament, si nefiind curatzi la suflet si in ganduri, nu suntem in stare sa gandim partidele a.î. sa tinem alba intr-o marja de 50-60 cm de bila obiect. Dar, ambitiosi cum suntem si cu creerele imbuibate de youtuburi, noi insistam sa tragem si de la distanta tot cu efecte, care sa ne scoatem elegant si sa bagam frica in adversar.
Noah, aia nu mere fara un low deflection dovedit. De fapt, mere si cu un tac "normal" dar numai cu talent, antrenament, automatisme, concentrare. Dar cum ziceam mai sus: noi n-avem nici de unele (cel putin io). La asta mai adaugam si 3 televizore de crasma care merg pe trei meciuri diferite. Mai adaugam si 3 prieteni (cu diverse grade bahice) care comenteaza cele trei meciuri de mai sus si care mai si striga la barman tocmai cand tu te gandeai cum sa compensezi deflexia tacului tau de kkt (Fury) :D si mai il vezi si pe unul cum trece pe langa rastel si iti ia tacul de spart sa plece cu el. Si tre sa mergi sa-i explici ca ala-i tacul personal si ca e tac de spart (ca, logic, de aia scrie "break" pe el) si ca nu prea poate sa joace cu el. Si atunci cand auzi intrebarea tâmpă si ignoranta "exista numai tac pt. spart?" iti piere si cheful si concentrarea si gandirea strategica.
Deci, de aia ai nevoie de un tac LD.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Players HXT

Postby arnydm » Sun Oct 18, 2015 1:00 pm

Mda… și eu care mă gândeam că un ld ar prescurtarea de la lansetă ordinară… mie unul mi-ar place atmosfera aia de basm descrisă de tine. Cu condiția să fie o ospătăriță fâșneață pe acolo, o lămâie pe masă și un picior rupt la scaunul arbitrului! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Players HXT

Postby Viking » Mon Oct 19, 2015 8:06 am

E prescurtarea de la "lanseta dubioasa".

Pai hai pan la mine si vei intra in atmosfera de basm. Pot sa-ti promit doar lamaia (plutind intr-un pahar). Ospatarita si arbitru nu avem. Singurul arbitru in viata sunt eu dar chiar si eu am nevoie de ajutor. Noroc cu colegii de forum.

Serios ca ar fi fain sa faceti o vizita pe la noi. Acu sezonul s-a dus. Gasim cazare si masa pe nimic.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Players HXT

Postby arnydm » Mon Oct 19, 2015 8:30 pm

Băi... m-ai făcut să mă uit pe mersul trenurilor! Așa departe e Sighișoara? Juma de zi dus, juma întors... când naiba să mai dăm pe gât și berea aia? Rămâne pe concediul viitor... după bătaia ce ți-o voi da... cazare-n șanț și masa-n iarbă mă așteaptă... :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Players HXT

Postby lupdragos » Tue Dec 08, 2015 10:24 pm

Si a ajuns tacul astazi.Pana la urma am comandat Players Sneaky Pete in urma recomandarilor voastre,in special ale lui Amabilu caruia vreau sa-i multumesc ca m-a ajutat sa iau o decizie.Tacul a ajuns in 3 saptamani prin Tat biliard la 340 lei fara nici o zgarietura,e perfect drept,finisajul e ireprosabil,joint-ul solid.
Am sa revin maine si cu niste poze.
Multumesc tuturor !
lupdragos
Pionier
 
Posts: 16
Joined: Mon Oct 12, 2015 3:44 pm

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 6 guests

cron