Players HXT

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Players HXT

Postby amabilu » Wed Dec 09, 2015 12:34 am

Ma bucur ca iti place,asta a fost si prima mea impresie,ce finisaj neasteptat de bun are tacul asta.Deci 340 lei...Rosewood ,banuiesc.Ce mult a crescut dolarul!Acum mai bine de un an l am cumparat cu 230 in aceleasi conditii.Ma uitam si la HXT 65 care a crescut de la 520 lei la 800 tot in acelasi interval de timp.

Dar la joc cum ti se pare?Ce greutate ai ales si cum ti se pare vibratia?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Players HXT

Postby lupdragos » Wed Dec 09, 2015 9:41 pm

Da,e rosewood(Players S-PSPR).Inca nu am apucat sa joc cu el dar iti spun prima impresie cand apuc sa-l pun la joc.Am ales greutatea de 21(imi place sa fie greu/sa-l simt in mana).
lupdragos
Pionier
 
Posts: 16
Joined: Mon Oct 12, 2015 3:44 pm

Re: Players HXT

Postby amabilu » Wed Dec 09, 2015 10:44 pm

OK,baga i un review cu tot cu pozele promise.Si eu l am avut mai greu dar doar de 20oz.Mi e dor si acum de solid hit ul lui si de senzatia de "in charge"pe care mi a dat o tacul asta si imi pare rau ca l am vandut pentru ca e posibil sa l cumpar din nou daca nu iau un Schmelke.

Nu stiu de ce nu are succes in Romania.E un tac foarte bun de joc,dealtfel "best buy" la Players,dupa mine ar trebui sa fie alegerea default ca prim tac.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Players HXT

Postby andreisergiu » Thu Dec 24, 2015 3:53 pm

Si eu am Players HXT15, 19Oz. Nu ma impresioneaza cu nimic. Daca la inceput pastila era ok (Kamui soft, cea cu care a venit tacul), acum daca fortez putin efectul, rezulta un mare kick, desi cred ca e la 70%-80% pastila. Am inchis la fel de bine mese cu tacul de sala de 15 lei, dar si cu Players-ul.

Toata schema la biliard sta in intensitatea loviturilor, nu in efecte si in tehnologiile din tac. De multe ori am gresit intensitatea, fapt pt care am pierdut si pozitia, fiind fortat dupa sa folosesc efecte.
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Players HXT

Postby arnydm » Thu Dec 24, 2015 5:37 pm

andreisergiu wrote:Daca la inceput pastila era ok (Kamui soft, cea cu care a venit tacul), acum daca fortez putin efectul, rezulta un mare kick, desi cred ca e la 70%-80% pastila.


Kick-ul nu prea are legătură cu înălțimea pastilei… în principiu și după spusele multora pastila se comportă cel mai bine după ce se uzează cam 50% din ea, este un mit pe care eu nu-l pot susține din simplul motiv că la mine nici o pastilă nu a ajuns la 50% vreodată… :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Players HXT

Postby amabilu » Thu Dec 24, 2015 11:21 pm

Auzi ca nu l impresioneaza tacul de parca tacurile sunt filme indiene.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Players HXT

Postby Viking » Fri Dec 25, 2015 1:01 pm

Toata schema la biliard sta in intensitatea loviturilor, nu in efecte si in tehnologiile din tac.


Corect. Atata timp cat tu spargi si esti in control la masa si nu ajungi in situatii dificile (de ex. pus de adversarul care joaca la siguranta) sau prin cursul jocului, trebuie sa dai si de la distanta si cu efect si cu intorcerea bilei albe. Atunci nu cred ca un tac de sala mai ajuta. ... si nici Playersul, care e orice altceva numai precis de la distanta nu.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Players HXT

Postby andreisergiu » Fri Dec 25, 2015 8:19 pm

Nu sunt de acord. Da-i lui Shane un tac de sala si unul Predator. Garantez eu ca nu va fi nicio diferenta, tot va inchide mese pe banda rulanta, pentru ca simte perfect masa, implicit intensitatea loviturilor astfel incat sa nu aiba nevoie de efecte sau lovituri de distanta :)
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Players HXT

Postby Viking » Sat Dec 26, 2015 9:28 pm

Deja intram in discutii "brusli bate pe vandam". :)

Cum naiba o fi dand shane ala retur la bila sau un minim efect lateral, cu un tac de sala cu dop din ala de plastic de 15 mm, tras peste varful original ?
Sau poate te referi la salile pe unde merge el si unde "tacul de sala" are alt standard.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Players HXT

Postby amabilu » Wed Jan 06, 2016 7:09 pm

As fi curios care este explicatia pentru care un tac e precis la distanta si altul nu.Este o explicatie stiintifica ,un adevar revelat dupa ani de meditatie si rugaciuni catre zeii biliardului sau este o observatie empirica rezultata din experienta sutelor de reincarnari ca jucator de biliard?

Nu exista diferenta de precizie intre tacuri pentru ca precizia e data de locul unde atinge pastila bila alba si nu am auzit ca HXT ul sa aiba propria capacitate paranormala de a influenta negativ jucatorul sub acest aspect.Stiu,problema se refera la abordarea loviturii la distanta cu un tac cu o lovitura mai moale dar si aici e vorba tot de tehnica.Intr adevar,un alt tac ar fi mai eficace la astfel de lovituri compensand o necesara amplitudine mai mare care risca sa destabilizeze stroke ul jucatorului neexperimentat dar cu toate astea trebuie sa intelegem ca problema nu e totusi la tac.

Ca sa inchid(em) subiectul "bruzli bate pe vandam" sau "cum o dam din pepsi in cola vorbind despre tacuri" iata ,din nou,care e parerea mea despre HXT:pur si simplu un tac ca oricare altul.Si a castigat un renume datorita finisajului foarte bun pentru pretul de achizitie,datorita gaselnitei cu ferula magica si pentru ca are garantie pe viata.Asta din urma e cam inutila in romania.Ferula magica are si ea contestarile ei desi nejustificate de argumente.Dpdv al fizicii are sens ,e vorba de reducerea greutatii catre varf si desi reducerea deflexiei la HXT nu este la fel de importanta ca la tacurile care beneficiaza de tehnologia golirii shaftului ,deflectia este totusi mai mica decat la un tac cu shaft netehnologizat.
Bref,pana acum parea o excelenta achizitie drept prim tac,acum ca a crescut dolarul parca ar trebui gandita mai bine alegerea.

In concluzie,s a tot spus dintotdeauna si sub diferite forme ca gusturile jucatorilor in materie de tacuri sunt doar 1.INDIVIDUALE si 2.SUBIECTIVE.Se pare ca e inutil,intotdeauna vor exista opinii hotarate care sa umfle sau sa anuleze un tac.Am ajuns la concluzia ca tacurile se aseamana cu credinta in dumnezeu.Iti place tacul,gasesti o sumedenie de motive sa l lauzi,nu ti place ,nu gasesti nici unul.

PS
Cred ca bruzli bate pe vandam deoarece bruzli a fost un bataus agresiv si notoriu pe strazile din hong kong,unii zic chiar cel mai bun la un moment dat.Vandam si ceac noris au fost campioni in competitii de karate,alea fiind batai cu reguli.Probabil in concursurile si la stilurile la are au fost ei campioni ar fi batut lejer pe bruzli.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests