Buffalo sau Falcon ?

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Buffalo sau Falcon ?

Postby Viking » Wed Oct 14, 2015 3:43 pm

M-a intrebat cineva daca sa ia Buffalo sau Falcon. Tac de joc pana'n 200 eur.

Nu stiu ce sa-i zic.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby arnydm » Wed Oct 14, 2015 5:32 pm

După mine Falcon. Au făcut tacuri foarte bune… a lor este și seria Bear, care reprezintă tacuri făcute special pentru Europa. Au fabricat butt-uri pentru Predator pe vremea când aceștia au lansat 314… de Buffalo nu știu nimic.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby AlexandruM » Thu Oct 15, 2015 7:19 am

Falcon, canadienii au fost invatati sa faca tacuri de Joss.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby Viking » Mon Oct 26, 2015 12:24 pm

Buffalo cica fac tacuri de prin 1923. Asa zic unele scurte informatii de pe sub produsele lor. Plus ca pe forearm scrie "Made by Adam" care nu-i o firma de 2 lei ocupandu-se de ce a mai ramas din brandul Balabushka.

Buffalo Cues have been around since 1923 and have a good reputation in the industry for cues made of the best quality materials and at affordable prices.


In fine, si eu sunt around the pool table de 20 de ani dar aia nu inseamna ca joc bine.

Insa tacurile sunt de bun gust si nu arata rau deloc la lucratura, inlays, alea, alea...

http://billiard.ixpesports.nl/contents/en-uk/d24_Buffalo.html - aici se vad bine

Aici au si o varianta de schimbare a shaftului original cu unul profi ceea ce ar duce la un total de vreo 330 eur (cam 1400 lei) cu transport cu tot, adica sub pretul oricarui sneaky pete (ce de altceva nu ne putem apropia) de la vreo firma bazata

http://www.doubledavecues.com/buffalo-cues-buffalo-premium-c-236_276_278.html
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby amabilu » Mon Oct 26, 2015 3:45 pm

Buffalo sunt chinezesti.Linia Adam se fabrica acum in China.Sunt tacuri decente,inlays urile sunt adevarate,pentru banii dati au o calitate buna.

La un moment dat productia Falcon s a mutat in Taiwan unde sunt destul de apreciate.Era vorba sa revina in America de Nord,nu stiu ce s a mai intamplat.O lovitura stiff din ce am inteles,apropiata de a Schon ului.Review uri putine dar bune.Iata un filmulet difuzat demult pe Descopery ,din fabrica Falcon:
https://www.youtube.com/watch?v=fyncnpjI384

La intrebarea Buffalo sau Falcon raspunsul trebuie sa l dea viitorul proprietar,nu e diferenta sensibila intre ele la absolut nimic.Aceeasi clasa,aceeasi calitate.Ca o opinie personala,in cazul in care nu exista o atractie pentru un anumit design nu merita atatia bani afacerea asta.Sa nu mai spun ca cumpararea unui tac despre care nu stii nimic pe nevazute de pe net poate fi deseori o mare prostie.

Cand un anumit magazin din Bucuresti ofera posibilitatea comenzii unui tac fara a plati avans,se poate analiza la primire in liniste si cu atentie si chiar proba un pic(nu ti place ,nu l iei) ,nu se achita transportul daca exista rabdare cateva saptamani si apoi se poate plati in 5 rate,tre sa fie cam babalau ala care comanda tacuri pe net.Ma rog,in cazul unuia care vrea mortis ceva anume cum ar fi alt brand,upgradare sau customizare e alta discutie dar altfel nu prea vad rostul trebii cu netul.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby Viking » Mon Oct 26, 2015 4:12 pm

Ca le fac in China nu-i nici o problema. Si altii mai mari fac acolo. Nu conteaza cine apasa pe butoane. In China se face si iphonul ce valoreaza 200 si e vandut cu 700. :) Atata timp cat se pastreaza reteta. Daca mutau fabrica in Romania sau Bulgaria, atunci aveam motiv de ingrijorare.

Pana una alta tot la Falcon ramanem. A gasit in Europa din alea inca facute in Canada. Cam la 300 - 400 EUR + transport.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby AlexandruM » Mon Oct 26, 2015 11:36 pm

300 euro pe un falcon, hmm, cam mult, sper ca are ceva decoratii pe el.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby Viking » Tue Oct 27, 2015 10:11 am

Nu are. E clasic.

Image
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Buffcu elalo sau Falcon ?

Postby amabilu » Tue Nov 03, 2015 1:19 pm

Merita 300 euro falconul,chiar mai mult,pentru ca e LD.Nu scrie nicaieri chestia asta dar presimt eu ca se vor face niste teste cu el ...prin Romania :lol:

Un pic mai serios vorbind,am devenit si eu mai curios despre firma asta dupa ce am vazut un plaine jane de purpleheart pe unul din siteurile astea de mai sus.Am cautat poze reale ale modelului si chiar arata foarte bine.M am uitat pe indelete despre ce fac Falconii astia si am dat peste o gama destul variata de tacuri.Nu sunt ieftine,au si serii mai scumpe de patru,cinci sau chiar peste opt sute dolari de unde presupunerea ca ar fi totusi ceva cu falconii astia.

In concluzie ar trebui sa i acordam o sansa lui falcon ,posibil sa merite banii si sa fie o treaba buna cu ei.Pacat ca nu exista mai multe review uri sau trebuie sapat mai adanc dupa ele.Lucratura pare buna dar as fi curios sa aflu mai multe despre lovitura,vibratie si punctul de balans.

.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby AlexandruM » Tue Nov 03, 2015 3:13 pm

Cam prea putin decorat pentru asa bani acest Falcon.

De ceva ani falconii au terminat-o cu Canada si acum se fabrica exclusiv in China. Dan Janes de la Joss i-a invatat pe pasarele sa faca tacuri, dar potrivit unor afirmatii, daca Joss au progresat cu tehnicile noi de constructii, atunci Falcon a cam ramas cu ce au invatat de la Joss. Cat timp au fost bazati in Canada au scos produse decente si unele chiar cautate, fiind cei care au produs tacuri si pentru Predatori. Dupa mutarea in China au pierdut o parte importanta din simpatizanti, acum fiind poate in acelasi rand cu Fury, Players, Universal.

Eu nu as da 300 pe un Falcon, la asa bani cei de la Universal sau Fury pot oferi chestii mult mai atragatoare si mai calitative, daca vrei chinezarii. Mai pui 25-50$ si iti iei un Joss frumos, sau chiar alte branduri mai serioase s/h.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron