Buffalo sau Falcon ?

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby amabilu » Tue Nov 03, 2015 5:18 pm

Nu se pune problema asa.Eu am repetat de multe ori si am si pus la semnatura o chestiune de bun-simt absolut aceea ca aprecierea unui tac e o chestiune subiectiva si individuala in multe dintre apecte cum sunt acelea de design sau feeling.Deci etalon e ce i place fiecaruia.Daca i place omului un anumit design plateste pretul care i se pare corect.Mie de ex nu mi prea plac decoratiile,prefer plain jane urile,altora le plac decoratiile,fiecare cu gustul lui,sa fie toata lumea sanatoasa si fericita!

E cam deplasata asta cu chinezariile!Eu stiu ca in jargon chinezarie se spune la ceva de proasta calitate insa tacurile fabricate in China de branduri nu sunt deloc de proasta calitate, dimpotriva ,multe dintre ele exceptionale in plaja lor de pret.Daca finisajul tacului este fara de cusur nu i se poate reprosa nimic, obiectiv vorbind.Sa nu ne lasam spalati pe creier de marketingul "tacului american"!Un butt scump de lemn vopsit OB sau Viking sau MCD american de la mama lui cu ce e mai bun ca un butt Falcon sau Fury de lemn nobil daca acesta din urma e finisat fara repros?Faptul ca e american e prezumtie generala de calitate?Cu nimic,dimpotriva ,ala american poate fi considerat chinezarie si kitsch mai ales cand imita prin vopsea nu stiu ce lemn si ala chinezesc e calitate.De ce as da 250 dolari pe un Viking vopsit si sa nu dau 200 pe un Falcon mai ales ca probabil voi schimba shaftul?

Si clasificarea asta cu fury players universal sufera.In primul rand players detin o portiune buna din piata in timp ce restul cam(prea) putin.Si in privinta calitatii la fel,Falcon aveau segmente de 500 si 800 dolari in gama lor de tacuri,nu stiu sa fie la fel la restul.

De asta spun,e posibil ca sa fi fost ceva cu Falcon astia si in ciuda tacurilor bune sa nu fi avut marketingul adecvat.Relocalizarea nu ar trebui sa fie neaparat un motiv de scadere a calitatii daca se respecta intocmai procesul de productie.Lemnul e lemn,strungul e strung si manuta chinezului tot 5 degete are ca si a americanului.De aceea blazonul nobil de a fi american al tacurilor de serie este fals.La cele custom sau scumpe care necesita ceva experienta si arta e altceva dar la orice tac pana sa zic o mie de euro care se face exact ca in filmul de pe Discovery:"Cum se face un tac",ori ca e americam ori mongolez e exact totuna.

Oricum,singura cale prin care se poate evalua un tac e aceea de a juca cu el altfel nu si poate face nimeni o parere reala despre subiect.Si cum am mai zis de multe ori suntem prea tributari gusturilor personale in judecata,ce i bun pentru tine e nimic pentru altul si invers asa ca poate trebuie sa ne marginim la a judeca tacurile doar prin considerente obiective adica identice pentru toata lumea cum ar fi de exemplu calitatea lucraturii ,a lemnului, tehnologia inglobata(laminat,LD sau nu s.a.).

Ca sa inchei,in cazul de fata nu e rau ca dai 300 pe un tac de brand minor,e rau ca dai 300 pe ceva despre care nu stii nimic.Nu stii cum arata exact,nu stii daca lovitura ,balansul sunt pe gustul tau.Probabil e vorba de un pasionat fara cunostinte care are bani de cheltuit pe experimente.
Last edited by amabilu on Tue Nov 03, 2015 6:12 pm, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby Viking » Tue Nov 03, 2015 6:08 pm

Si Predatorul e tot Made in China. Si totusi vand tacuri de 500-1000 eur primite cu bratele deschise in special de publicul din Romania.

Cred ca din firmele ce fac serie de top (si performanta) doar OB si Tiger ce mai sunt din America.

Si sa va zic ceva: shaftul laminat facut de Fury nu a dat absolut nici un semn de degradare, pe cand cel de la OB, da. In fine, totul e relativ cand vb. de defecte.

E clar ca trebuie sa ai mai multa incredere intr-un produs testiculat manual, de catre oameni experimentati gen Joss. Insa sunt sigur ca si un Falcon chiar si chinezesc, va avea aceeasi calitate si rezistena in timp ca si Jossul. Singurul semn de intrebare ramane la selectia si calitatea materialelor. Personal nu gasesc nici un tac Joss care sa ma incante ca design. La capitolul asta Schon e rege pt. mine.

On topique: e cam scump Falconul din imagine dar nu e din cele facute in China. Inca nu am contactat vanzatorul sa vad de unde le are sau daca le mai are.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby amabilu » Tue Nov 03, 2015 6:24 pm

Man,ai luat shaftul in martie,sase luni,ce degradare vorbesti la dansul? Pai cand se face anul dupa tine ingropi tacul cu popa! :lol:

Schon ul e brand ,Schon si Joss sunt cele mai respectate tacuri americane de serie, dar foarte multi il considera supraevaluat,e totusi tac de serie.

Da,e scump Falconul,ce are pe el?Ebony?Ce serie ,ce model sa l vedem si noi?Pe ASKA le am vazut mai bine,mi au placut falconurile.Chiar un brand interesant mi s a parut,o fi avand cineva falcon prin zona?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby arnydm » Tue Nov 03, 2015 9:25 pm

Și asta e relativă... McDermott-ul meu I3 are cam 4-5 ani dar la cât am jucat cu el... mai trebuie țipla și e nou-nouț| :D :D :D Principalul lucru pentru un tac este să-și păstreze calitățile peste timp, să nu devină demn material pentru Robin Hood... adică să nu se înconvoaie. Dar chiar și așa... luăm altul. Că doar la asta ne gândim tot timpul, nu? Și un motiv de genul este ideal... ;) :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Buffalo sau Falcon ?

Postby Viking » Wed Nov 04, 2015 9:33 am

Nici shaftul la primul meu Oxyear nu s-a curbat deloc.

La mine se uzeaza moral. Un an e limita maxima admisa. Avand in vedere ca am ajuns la nivelul la care fac performanta cu orice :ugeek: Ieri am jucat cu tac de imprumut, un Phat de snooker de 11,75. Pana una alta joc cu un McMorran tot de imprumut, care chiar este un tac de calitate pt banii aia. L-am tunat un pic (ferula la jumate si pastila noua) si merge incredibil ce bine.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Previous

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests