Drakan break/jump, pareri?

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Drakan break/jump, pareri?

Postby wowscortcher » Thu Jan 28, 2016 9:27 am

Salut,

Caut sa cumpar un tac de jump + break in jur de 500lei.
Pe forum nu gasisem sa-mi placa decat Players HXT P1, dar nu mai raspunde utilizatorul. In orice caz, ma incanta ideea de tac nou.

Asadar, stie cineva ceva concret despre Drakan B/J?
http://m.billard-beckmann.de/en/shop/pool-cues/pool-cues-drakan/1062/break-jump-cue-drakan-black
Tot ce stiu este ca e marca budget de la Pred, din 3 buc, cu pastila fenolica. Pe net par sa fie foarte putine info.
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: Drakan break/jump, pareri?

Postby AlexandruM » Thu Jan 28, 2016 10:18 am

Parere, de banii astia poti lua ceva nou sau chiar s/h de o calitate mult mai buna. Intreaba pe forumul de vanzare si o sa vezi ca lumea are tacuri bune la banii tai.

Drakan din ce am inteles este un brand deviat al Poison, iar Poison a avut, nu stiu daca mai are acum, probleme cu imbinarile tacurilor de spart.

Daca vrei sa ramai la un buget redus cca 50$, vezi tacurile Dybior Classic B/J, a cumparat un coleg de forum asa ceva si a ramas multumit, la fel am fost si eu dupa o utilizare de aproape 2 ani.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Drakan break/jump, pareri?

Postby wowscortcher » Thu Jan 28, 2016 11:12 pm

Bugetul meu este 100e sau 500lei si prefer tac nou (sau hxt-ul mai sus pomenit).

Classic-ul nu-mi place deloc, decat Phantom.

Ar mai fi varianta 2:
- sa transform vechiul Cuetec in tac de spart, punandu-i pastila fenolica si sa cumpar doar un jump. Eventual asta de la Players: http://www.tatbiliard.ro/produse/180-tacuri-players/1726-tac-players-jump-e-jc.html

Sunt mai bune tacurile jump dedicate decat cele hibride (j/b)?
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: Drakan break/jump, pareri?

Postby amabilu » Fri Jan 29, 2016 3:20 am

Tinand cont ca jumpul este loterie mai conteaza daca unul e mai bun ca altul?Sa sara si atat!E chestie de economie asta cu doi in unul.Ia ce ti place,diferente nu prea au ce sa fie.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Drakan break/jump, pareri?

Postby AlexandruM » Fri Jan 29, 2016 8:04 am

Intotdeauna un tac de jump specializat, va sari mai bine ca unul combinat B/J. De regula tacurile de jump au si pastila mai mare, de 14 mm, in comparatie cu cele de spart care sunt la 13mm. Pentru nivelul de amatori ambele solutii sunt reusite. Eu as recomanda achizitionarea unui jump separat, din considerentul comoditatii, am observat ca ma enerveaza sa desfac si sa strang la loc tacul de B/J, pentru a da o lovitura si daca intr-un joc am 2-3 lovituri de jump, pierd timpul si imi rup ritmul cu infiletatul si desfiletatul.

Daca ai deja tac, pune-i o pastila tare, nu neaparat fenolica si apuca-te de antrenamente.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Drakan break/jump, pareri?

Postby wowscortcher » Fri Jan 29, 2016 10:03 am

Asa o sa si fac. Multam de parere!
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: Drakan break/jump, pareri?

Postby amabilu » Fri Jan 29, 2016 12:33 pm

Raspunsul lui alexandru la chestiune este intr adevar cel pertinent.Eu am vorbit mai mult din common-sense ,la ce rata de succes are jumpul nu vad necesitatea si valoarea obiectului..Necesar in trusa participantului la concursuri ca sa l scoata din snooker altfel o fita cam ridicola daca e folosit doar pentru jocul cu prietenii.

Eu as pune fenolica.Imprastie mai bine bila 8 si asta e important,sa rimprastie.Nu putem vorbi de control la spargeri la nivelul de joc de amatori.Noi nu avem la cel mai inalt nivel spargeri bune asa ca...Uite Ladanyi,poate ar fi avut rezultate interesante si pe plan international cu o alta spargere.Ma uitam anul trecut la Brasov,frameuri bune pierdute intr un meci si daca meciul e primul la 7 sau 9 asta e intr adevar un handicap redutabil

On topic parerea mea ar fi pentru jump un bat ieftin atat cat sa te scoata din snooker si la noroc sa bage bila sau sa faca snooker pentru adversar si pastila fenolica la break.Si sa tii minte aceasta vorba inteleapta:pentru pool e intotdeauna foarte potrivit un BJ! ;)

Sa fim realisti:in afara unor pozitii extrem de prielnice, jumpul e loterie la toate nivelurile de joc.Breakul e aceeasi loterie cu exceptia nivelului de varf al biliardului insa aceasta exceptie rezervata profesionistilor se castiga cu ani de munca dedicata.In restul cazurilor succesul tine de doar de intamplare.Controlul spargerii e una dintre iluziile colective ale acestui sport alaturi de altele cum ar fi eficacacitatea unor anumite echipamente(tacuri,pastile) in detrimentul altora.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Drakan break/jump, pareri?

Postby wowscortcher » Fri Jan 29, 2016 10:36 pm

Pe viitor si eu as prefera fenolica, dar pe un tac de spart adevarat, turnat dintr-o bucata cu ferula, cu shaft rigid, joint de carbon sau lemn pe lemn. Ceva calumea.
Deocamdata pun Lion Extreme de la AlexandruM.
Referitor la jump, daca advresarul are, mi se pare normal sa am si eu. Este o unealta din arsenal, la fel ca oricare alta. La fel cum la snowboard iti trebuie si ochelari, si manusi, sau orice alt exemplu.

Bafta,
Alex
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: Drakan break/jump, pareri?

Postby AlexandruM » Fri Jan 29, 2016 10:50 pm

De regula la tacurile de firma ferula si pastila nu vin dintr-o bucata si nu e tocmai o idee foarte reusita sa fie impreuna, deoarece te limiteaza in posibilitatea de a monta alte pastile. Incearca sa ajungi la un concurs de biliard, la TAC sau la IDM si roaga cativa baieti sa te lase sa dai cu tacul lor de spart. Asa o sa-ti faci o inchipuire cam cum sparg diferite tacuri si ce iti place sau nu la ele.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Drakan break/jump, pareri?

Postby amabilu » Fri Jan 29, 2016 11:21 pm

Poate sa si ia fiecare ce tac vrea ,asta nu inseamna automat ca va sparge mai bine decat cu tacul de sala sau decat adversarul care sparge cu tacul de sala.
Nu exista ceva "ca lumea "in termeni de performanta in ce priveste tacurile si nici macar in termeni de acceptiune generala.Mai frumoase,mai scumpe,mai fiabile(la tac de spart sa nu crape de ex)mai una ,mai alta dar asta nu inseamna ca toti ar juca mai bine cu ele,ca unul e mai bun ca altul obiectiv vorbind.
Treaba marketingului e sa spele creierul,treaba clientului e sa si vada interesul indiferent de vrajeala care i se serveste.

Joci bila 8 si vrei sa imprastii bilele atunci alta viata cu fenolica.Mergi la concurs iei tac de jump sa nu faci fault sa pierzi frame ul,nu mergi,nu e necesar pentru joc cu prietenii.Ca vrei tu e una,necesitatea e alta.Comparatia cu patinajul artistic,ochelarii ,zapada , polul nord si husky e naratiune fara relevanta.

Off topic:Jump is gay,cum spune prietenul nostru Viking sau daca nu ,oricum e o mare prostie.E un artificiu care nu ajuta deloc sportul asta ci ii aduce o noua doza inutila de hazard facand si mai complicata diferentierea pe criteriul valorii jocului.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron