Recomandare achizitionare tac

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Recomandare achizitionare tac

Postby Ciprian.A » Sun Feb 14, 2016 10:11 pm

Salut, de cateva zile caut sa achizitionez un tac, din 2 bucati. Avand in vedere lipsa cunostintelor in domeniu as vrea cateva pareri pentru a face o alegere cat mai buna. Dupa ce am "rasfoit" putin topicurile am ajuns la urmatoarele variante:
http://www.tatbiliard.ro/produse/88-tac ... -blue.html
http://www.tatbiliard.ro/produse/241-ta ... n-234.html - lipseste descrierea, as dori sa stiu daca este din 2 bucati
Fiind primul meu tac, nu as vrea sa depasesc bugetul de 160 de lei.
Ciprian.A
Pionier
 
Posts: 1
Joined: Sun Feb 14, 2016 9:05 pm

Re: Recomandare achizitionare tac

Postby amabilu » Mon Feb 15, 2016 1:13 am

Salut,

In principiu alege l pe cel care iti place mai mult dupa ce le vezi pe amandoua la fata locului,la magazin.Primul tac nu are importanta pentru ca acum nu stii nici pe departe ce vrei de la un tac si toate vor sta si vor juca la fel in mana ta.Poti sa ti alegi orice tac din plaja asta de pret fara probleme exclusiv din considerente de design.Dar ca sa ti raspund concret,referitor la Dufferinul pe care vrei sa l iei:
viewtopic.php?f=4&t=1313i
Si review exact la modelul tau:
http://www.ozonebilliards.com/dufferin- ... ml#reviews
sau D234,acelasi shaft
http://www.ozonebilliards.com/dufferin- ... ml#reviews

Eu recomand fara discutie Dufferinul,e mai calitativ decat artemis,doar ca dufferinul are shaftul rigid.Nu cred insa ca la momentul asta te va dreanja aspectul si asta poate fi eventual un avantaj daca il vei transforma vreodata in tac de spart deoarece chiar se preteaza foarte bine la asta.Mai e totusi un neajuns la Dufferin ,pastila Elkmaster care cam trebuie schimbata inca de la inceput.Chiar si asa merita achizitia.Eventual testeaza la magazin cu unghia daca au mai multe dufferinuri,vezi la care shaft pastila ti se va parea mai putin dura.

Succes!

Later edit:

Pe site scrie de pastile blue elf deci in sfarsit au renuntat la pastilele alea de sticla care nu stiu ce fel de Elkmaster cu numele erau.Deci trebuie intrebat din care lot face parte tacul ,cu pastile blue elf sau Elkmaster.Daca sunt mai noi cu pastile blue elf poti fi linistit,daca sunt cu pastile Elk trebuie sa ai in vedere cat mai curand schimbarea pastilei.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandare achizitionare tac

Postby wowscortcher » Thu Apr 28, 2016 4:34 pm

Parerea mea, la banii astia, sa te duci sa verifici tacul sa fie drept, in primul rand.
Adica sa il vezi in magazin, sa te chiorasti la el, sa nu faci comanda online.
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: Recomandare achizitionare tac

Postby amabilu » Thu Apr 28, 2016 6:08 pm

Stai linistit,sunt drepte.Tacuri excelente chiar daca "la banii astia".Perceptia ca tacul bun e ala scump e gresita,e unul din miturile stupide ale biliardului de care incepatorii trebuie sa stea departe.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandare achizitionare tac

Postby wowscortcher » Thu Apr 28, 2016 8:13 pm

Nu, nu sunt drepte toate. M-am uitat la ATD la cateva tacuri ieftine si erau mai strambe decat cele de sala. E un risc cat se poate de real daca faci comanda online de un tac pana in 50$.

Iar mitul e ala ca lucrurile ieftine sunt la fel ca cele scumpe. Exista cazuri speciale - exceptii, unde se aplica si asta, dar regula este ca lucrurile bune costa mai mult. Materiale mai de calitate, lucru mai ingrijit, pastrate si transportate in regula. Nu va mai imbatati cu apa rece degeaba.
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: Recomandare achizitionare tac

Postby amabilu » Thu Apr 28, 2016 11:47 pm

Nu te opreste nimeni sa fii snob sau sa vorbesti ca un bun cunoscator despre chestii ,asa ,in general, dar in particular daca vorbesti despre tacuri vorbeste doar despre cele pe care le cunosti.Nu stiu unde ai vazut tu tacuri strambe,la ATD ,gradina zoologica sau piata de legume-fructe insa nici nu ma intereseaza.Modelul de tac despre care vorbeam eu (si nu alte tacuri)nu se intampla sa fie stramb chiar daca este ieftin.Sunt tacuri ieftine de brand exemple action,dufferin care sunt facute cat se poate de ok.Sunt tacuri populare,vandute pe scara larga care respecta conditiile elementare de conformitate.Am citit sute de review uri pe az referitoare la tacurile low budget de brand care pot fi cumparate pentru primul tac (in urma carora am facut o sinteza intr un post) si nu mi amintesc niciunul sa fi spus"Am avut action/players /dufferin,era stramb!".Pana una-alta nu sunt tacuri vandute prin alibaba ci vin din maretele state uimite ale americii.

Nu exista mit ca lucrurile ieftine sunt in principiu la fel de bune ca cele scumpe,nu stiu de unde ai scos prostia asta.Sunt insa mituri ale biliardului pe care le vehiculeaza tot felul de snobi necunoscatori si unul dintre ele e acela ca ai nevoie de un tac mai scump ca sa fie si mai bun pentru joc.Biliardul se poate juca la fel de bine cu orice junghi de tac ceea ce totusi nu este cazul referitor la tacul de care am vorbit care este cat se poate de potrivit pentru un incepator.Crezi ca m am exprimat mai pe intelesul tau acum?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests