BiXur

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: BiXur

Postby amabilu » Wed Jul 06, 2016 10:02 pm

l.e.
Am gasit la TAT ceara lichida molinari 58 lei,cred ca asta ar trebui sa fie.

Era sa ma faci sa dau cu faina de grau pe shaft,daca ai zis faina am luat o de buna,faceam aluat pe bat fara sa mi dau seama.Nu merge ok sa nu dai cu talc,chiar dupa o ora se incarca mana cu creta si transpiratie si shaftul nu mai aluneca.Nu ti dai seama de asta pentru ca incarcare e progresiva si te obisnuiesti putin cate putin dar dupa ce dai cu talc se diferenta.

Zici ca sticluta asta de 12 lei face minuni?Mai mult costa transportul.Daca am noroc sa vina cineva din america prin toamna o sa l rog sa mi aduca mai multe.Pana una-alta o sa ma uit ce au TAT.Eu am crezut ca ceara e cea sfanta pentru tratamentul shaftului,nu stiam ca sunt solutii peste ea.Acum am devenit foarte interesat de aspect,pentru un shaft very very smooth merita sa dai un banut.

In rest,nu as da din zgarcenie atatia bani pe o simpla creta ,asta mi se pare un acord prea fin pentru nivelul meu.La un campion poate face o mica diferenta,nu e cazul lu mandea.2 lei pt brunswick e un pret corect pentru o creta.Cand o sa apara creta care nu ti murdareste mainile o sa dau si eu un mil pe ea.

La pastile e chestie de gust,acolo fiecare simte altfel.In afara de cateva caracteristici gen sa nu glazureze repede feelingul e al fiecaruia.

Nu le mai da aripi ca nu esti redbull,mai bine nu mai rata nouarii.Da,stiu,usor de spus! :)
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Tue Jul 12, 2016 9:10 pm

La cererea audienței vom prezenta pe scurt evoluția subsemnatului la tacuri paralele… și nu e glumă, este realitate! :D

Așadar, ieri seară m-am prezentat să-mi plătesc cotizația săptămânală la City Billiards… că eu pe poziția aia sunt pe acolo ( bine măcar că nu sunt singurul, mai sunt ceva guguștiuci ca mine ) și după tragerea la sorți am căzut cu locul 3 la general, adică Gener ( cunoscut și prin București că a tot jucat și pe acolo ) și m-am prezentat la masă cu starea proastă din care nu mai ieșeam de dimineață… adică fără nici un chef dar musai la datorie. Lucrurile au intrat pe făgașul normal încă de la început, scor de neprezentare și ( după calculele mele, nu am certitudinea că așa s-a întâmplat, dar socotind diferențele dintre clasamnetul vechi și cel nou… e cam cum spun eu ) am pierdut la al 4-lea jucător care după ce joacă cu mine câștigă etapa ( 4 din 6, a naibii coincidență :D :D :D ), nu-i nimic, să-i fie de bine! Așadar… am fost zero barat, am jucat cu ambele tacuri, ba cu I3-ul, ba cu BiXur, dar nu prea mi-am dat seama de diferențe pentru că nu cred că am reușit decât o singură dată să duc și eu 3 bile consecutiv, am fost praf cu p mare, mi-era și jenă să mă mai duc să dau când îmi mai venea rândul… în orice caz nu am avut prea mari așteptări de la mine în acea partidă deci măcar nu m-am enervat! :D Dar… a venit meciul de pe spate cu singurul jucător pe care îl bătusem de 2 ori din 2 întâlniri pe la acest concurs… de fiecare dată nu pentru că i-am fost superior cu ceva ci pentru că are un talent mai mare ca mine de a rata nouari după succesiuni frumoase… vă dați voi seama ce partidă a ieșit? Iar meci decisiv, iar nouari ratați de ambele părți, cred că din 9 frameuri doar 2 nouari au fost introduși de la prima încercare a unui din noi!!! Cel mai prost joc care l-am făcut ever, au reușit performanța de a-mi fi jenă de mine… cu toate acestea am avut șansa de a închide meciul la 4-3 pentru mine 9-le era pe marginea unui buzunar de colț iar eu eram la masă… trebuia să dau la bila 2, lovitură pe lungimea mesei și de semidistanță… ( alba era pe undeva pe la colțul bilei 9 ) exista posibilitatea să dau 2 cu manta superioară și să încerc combinația cu 9-arul ( chiar sugerată de amicul meu ) dar am preferat să dau 2-ul în buzunar și să ies să dau la 4 ( urmotoarea bilă ) care avea și asta traiectorie spre 9… dar era o lovitură mult mai simplă. Curios, am băgat 2-ul… și am rămas cu alba pe la jumătatea mesei să tai 4-le dintr-un unghi de vreo 60 grade spre 9… foarte simplu, cred că numai starea aia de meci complet ratat m-a făcut să nu realizez că ar fi trebuit să țintesc mai în plin, pentru că și dacă ratam buzunarul și atingeam manta mică înainte de acesta cu 3-5 cm tot ar fi intrat 9-le ăla… dar eu… meseriaș desăvârșit am tras să dau direct și fără măsuri de precauție… evident am tăiat bila 4 mai mult decât trebuia cu vreo 4-5 cm, am lovit manta lungă mai sus de bila 9 la distanța pe care am spus-o anterior, practic bila 4 a mers paralelă cu manta mică… de aici încolo partenerul meu a mers aproape ceas, nu a mai ratat mai nimic și a câștigat 5-4 scăpând astfel de bestia-nera cu eram eu pentru el… deci 2 meciuri, două pe care deja le-am uitat ca rezultat nu și ca prestație… apropo… ceva care vă va da apă la moară! Pe undeva pe la 3-2 pentru mine am avut și eu o succesiune de vreo 3 bile… eram cu I3-ul în mână, bag 8 și rămân apropae drept ( semilungime oarecum paralelă lovitura cu manta lungă ) la 9. Măsor din ochi distanța și decid că BiXur este mai sigur pe distanța aia… las I3-ul, schimb din mers tacurile între ele cum s-ar spune și dau… și ratez. Morala? Când ești praf… nici măcar BiXur nu te mai scoate din rahat! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Tue Jul 12, 2016 9:38 pm

Da,sunt si zile din astea cand nu iti iese nimic.Data viitoare o sa fie mai bine.Cate etape mai sunt,una sau doua?

Nu ai incercat sa dai cu nici un Poison de la vreun coleg?Sa vezi ce parere iti face.da BIXur ul ti l a remarcat cineva?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Wed Jul 13, 2016 5:46 am

Nu am dat nici o lovitură cu vreun Poison dar mi-am aranjat una, cu tacul lui Andrei Draica. Data viitoare dau sigur cu unul… pe BiXur nu l-a remarcat nimeni, doar eu. Dar oricum nu contează asta, pe aici se poartă tacurile mai împopoțonate, practic în afară de SP-ul lui Gener nu mai este vreunul sexy și gol… :D :D Ca fapt divers am remarcat prezența lui Volosciuc de la Iași, scos destul de repede din concurs, adică 9-12 din 17 participanți și surpriza Steriu, cred că în lotul 13-16 ( cu mine odată ), prima dată în 6 etape când ratează finala. O fi avut și el treabă, că prea s-a grăbit să plece… :D :D :D Cum am spus grupul acela de 8-10 jucători aflați în față și încă vrei doi gen Teo Capbun ( cel care nu a venit decât o etapă ) este destul de echilibrat ca valoare, pot juca aproape fără greșeli când le merge jocul, pot face partide spectaculoase dar nu sunt atât de constanți precum Steriu, ăsta fiind un fel de Ladany pe aici…
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Sun Jul 17, 2016 10:11 am

Ceea ce urmează a povesti merită un topic separat… este motivul pentru care francezii au expresia "la joie de vivre", adică bucuria de a trăi. Asta nu înseamnă că trăiesc pentru biliard ci faptul că atunci când ești cu prietenii la un biliard chiar și o competiție încleiată ad-hoc poate aduce numai hohote de râs, voie bună și distracție la maxim… pe scurt am primit vizita a doi prieteni arhicunoscuți în fenomen, de data asta acompaniați de un alt nou bun prieten ( pentru mine ), un tip care face cinste vechiului val de muște, pardon Muscoi! :D :D :D Ce a ieșit? Poate cele mai spumoase ore de biliard trăite vreodată, cu siguranță unele de top 5 ever happened… biliard cu săbiile pe masă și totuși cu râsete de se cutremura sala. Cei 3 eroi plus subsemnatul și-au etalat cele mai bune calități sub presiunea spectatorilor ( adică tot noi ) ahtiați după o nouă lovitură măiastră… eu unul am luptat aproape în totalitate cu BiXur, tac care mi-a devenit mai scump ca niciodată… dar nu el este eroul acestui post ci voia bună care ar trebui să fie prezentă acolo, la masă. Este cu totul altceva, este o univers separat de tot ceea ce înseamnă grija zilei de mâine, problemele cotidiene și facturile pe cale de a se emite. Este motivul pentru care prietenii adevărați merită tot respectul și admirația pentru arhipelagul de vis în care eu unul mi-am trăit vacanța de vară… mesele erau insule, tacurile catargele iahturilor amarate pe mal, cretele erau căsuțele răsfirate pe acolo… tot universul acesta construit în jurul jocului de bila 8 a fost mai real ca niciodată și mi-a ridicat moralul mai sus ca niciodată deși tehnic vorbind am fost din nou veriga slabă. Am văzut lovituri absolut senzaționale la adversarii mei, am văzut joc simplu și eficient, am văzut lovituri anunțate , încercate și reușite chiar dacă rezultatul loviturii nu a adus decât minus pe tabela de scor… Sheno a anunțat și a reușit 3 negre la buzunar cu alba la un alt buzunar… cum naiba să consideri că ai câștigat acele frame-uri? Răzvan a fost regele carambolului iar fratele Red maestrul de ceremonii. Pe rând am fost actori, spectatori și din nou actori într-un ciclu ce nu l-aș fi vrut a se încheia niciodată… see you soon my brothers!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Sun Jul 17, 2016 5:59 pm

Adica la joie de bile,vrei sa spui!Ca mai e si vorba aia,bucurati va de bile ca ,joci,nu joci,timpul bilelor trece.

Si on topic,ce au zis oamenii de bixurica?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Sun Jul 17, 2016 8:10 pm

Păi maestrul Red a decretat că vede o schimbare în bine în jocul meu și dacă este de la el atunci să-l stăpânesc sănătos ( nu s-a exprimat el chiar așa dar cam asta a vrut să spună :D :D :D ), vipera roșie recte Sheno a spus numai cuvinte de bine despre el ( și nu doar de curtoazie, s-a jucat un pic cu el pe masă ) și a declarat cu mâna pe biblie că nu ar schimba absolut nimic la el, combinația pastilă-tac oferă posibilitatea de a plimba bilele pe masă fără efort, tacul nu vibrează absolut deloc în viziunea lui ( și a mea de altfel ) dar transmite un feed-back curat iar Răzvan nu s-a exprimat deloc în privința lui, discuțiile noastre fiind despre WX900, pentru că și el are în arsenal un astfel de shaft. Tot maestrul Red a mai spus că față de cel pe care l-a reparat el ( i-a scurtat unuia o ferulă ce se crăpase pe interior ) arată foarte bine, cu mult mai bine întreținut. Iar tot Sheno a remarcat faptul că dacă este așa cum spun eu, adică a fost fabricat în Japonia ( iar eu afirm asta sprijinindu-mi afirmațiile pe discuțiile de pe forumul german cu un nene care mi-a pus la dispoziție chiar și fotografii ale unui flyer de prezentare a seriei BiXur păstrat din anii 80 ) atunci japonezii chiar fac tacuri bune ( comparând Mezz-ul cu BiXur by Adam )… acum ce să zic eu… găsești destul de puține review-uri despre Adam Japan, site-ul lor japonez promovează linia de lux Musashi, despre care am citit numai lucruri bune, despre tacurile fabricate sub semnătura Balabushka părerile sunt împărțite dar despre seriile acestea ieftine nu prea se vorbește… ba chiar nici nu prea găsești site-uri care să vândă tacuri Adam prin Europa sau USA., sau dacă găsești atunci au fie tacuri carom, fie linia Musashi, fie Balabushka, în fapt cea mai promovată linie a lor… pe site-ul oficial am găsit un formular pentru a comanda un tac făcut la indicațiile tale dar prietena mea japoneză se face că nu-mi vede rugămintea de a mă ajuta cu traducerea și comunicarea cu ei… mai aștept poate mai are nevoie de informații din domeniul meu de activitate și atunci se schimbă treaba! :D :D :D
În orice caz foarte puține lucruri despre Adam spre deosebire de concurentul lor din țara soarelui răsare Mezz… mult mai puțină promovare în afara Japoniei, ba chiar citeam pe undeva că exceptând perioada de început când au început să fabrice tacuri în Japonia și au colaborat cu US-ul treburile s-au deteriorat rapid pentru că datorită invaziei de tacuri produse în China au trebuit să schimbe ceva și ei pentru a contracara oarecum diferențele de prețuri și chiar au deschis și ei fabrică în China pentru linia Bushka… spunea tipul acela că linia lui favorită de tacuri a fost cea din 86-87, tot el spunea că Adam a folosit întotdeauna ca lemn pentru shaft-urile lor canadian hard rock maple pentru linia respectivă deci tacurile produse pe atunci aveau cam aceleași calități cu celebrele tacuri a căror semnătură o foloseau legal… evident că asta nu înseamnă că tacul meu BiXur joacă ca un Balabushka. Dar este fabricat în perioada lor de glorie, pe când Helmstetter era și el pe acolo ( încă mai colaborează pentru design-uri ) și ceea ce pot afirma cu certitudine este faptul că lemnul este perfect drept la 30 de ani de la fabricare, nici urmă de desprindere a lacului de pe butt, tacul deși face parte dintr-o linie inferioară ca preț este dotat cu sistem de greutați ba chiar mă uitam zilele astea și am văzut că se vând extensii pentru tacurile Adam care folosesc același filet care fixează bumperul în BiXur ( nu bag mâna-n foc dar seamănă perfect ) ceea ce teoretic poate spune destule despre câte s-au schimbat în conceptul lor… Adam și-a propus încă de la început să facă tacuri bune și ieftine, între timp probabil că și-au schimbat viziunile și au apărut serii gen Musashi dar prin anii 80 nu cred că au făcut rabat la calitate pentru că am în dotare ceva ce îmi poate sprijini afirmațiile… orice aș spune eu probabil s-ar interpreta că aș fi subiectiv dar eu nu încerc să mă laud cu ceva sau să ridic Adam Japan la cer, pur și simplu sunt entuziasmat de ceea ce am avut norocul să-mi pice în mână și au căutat informații despre obiect pentru cultura mea generală, nicidecum pentru a-i crește valoarea de piață, repet, tacul nu este de vânzare! :D :D :D
Așadar… puțin mă interesează de ceea ce spun alții, important este că mă simt bine cu el la masă.

Acum ceva informații despre altele… Sheno mi-a recomandat un burete pentru curățat shafturile, made în România sold by Carrefour și a avut bunăvoința de a-mi aduce un pachet de 2 bucăți. Deci nu știu prețul, dar cu prima ocazie când ajung pe acolo voi cumpăra încă vreo 2 pachete pentru simplul motiv că acest burete curăță absolut perfect un shaft. Am făcut astăzi o curățire exemplară a shafturilor din dotare și pot afirma că este cu mult peste buretele Longoni, au cam aceiași compoziție dar ăsta curăță mult mai bine. Shafturile mele arată ca noi ( exceptând BiXur care are culoare timpului impregnat in el ), cel standard de McDermott este bestial de alb, poate chiar mai alb decât la cumpărare! :) După curățare am zis să folosesc și gama Q, recte Q Glide și Q Slick, proaspăt achiziționată cu ajutorul fratelui Aurelian de la TatBiliard… Q Slick cică curăță și ajută la închiderea porilor și apără împotriva umezelii… este o soluție lichidă. Nu știu ce a mai putut curăța după buretele magic și nici dacă a închis vreun por. Oricum, la 48 lei nu cred că poți folosi recipientul la mai mult de 5 curățări deci nu prea pare ceva genial… poate doar dacă chiar ar închide porii și ar apăra shaftul de umezeală… deși aici ar interveni Q Glide ( un recipient mai mic, cu o soluție gen cea pe care am recomandat-o anterior de la Seyberts ) care cică ar închide porii și ar face shaftul să alunece perfect. Am folosit mult mai multe picături decât se spunea pe etichetă, și pe cercurile demachiante ale soției și pe prosop de hâtie cum recomandă ei… ( deh, shafturi multe :D :D ) la 40 lei este mult mai scump decât am dat eu pe Cue Silk ( parcă vreo 25 lei ), în mod cert nu îl face să alunece mai bine ca acesta și nici nu miroase atât de bine… Silk versus Glide 3-0 fără discuții. Așadar pentru cei interesați de aspectul shafturilor din dotare… burete "minune" ( chiar asta scrie pe ambalaj ), eventual polish cu șmirghel 2000-3000 plus Cue Silk ( ăstuia nu i-am găsit încă înlocuitor printre produsele autohtone ) și aveți un shaft perfect pentru jocul care ne unește…
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby Razvan » Mon Jul 18, 2016 8:35 am

Intervin în acest topic dat fiind faptul că am fost părtaș la nebunia descrisă. O mare plăcere să îl cunosc pe Dorian, un mare pasionat de biliard și jucător pe măsură ! Sper că va fi începutul unei trainice prietenii care va transcende granițele geografice.

Legat de "buretele magic", buretele de melamină, el este patentat de cei de la BASF și mai jos aveți detalii exacte despre produs.

http://tinyurl.com/ja6rq5m
&
http://tinyurl.com/jmurey2

Îl recomand însă pe cel comercializat de firma Sano (avînd o densitate mult mai mare decît alte produse comercializate de alte firme) Curăță shaft-ul și îl face ca nou fără substante chimice ăi fără să mănînce material de lemn avînd un grad de abrazivitate aproape inexistent. Trebuie doar umezit, apoi stors. Și cum zice prietenul Dorian, același material este într-adevăr folosit și în compozitia buretelui "No Blue" de la Longoni, singura diferență fiind că cel de la Longoni este comercializat cu un preț prea mare doar pentru ca l-au nișat ca fiind un produs conceput "special pentru biliard".
Am folosit un asemenea burete jucînd cu un amic care nu are tac personal și am curățat un tac de sală din TAC Biliard care era îmbibat cu cretă, sebum și alte orori adunate de-a lungul timpului. Nu doar că s-a curățat și degresat dar arăta ca nou (ferula brusc s-a albit iar lemnul era tocmai bun de alunecat printre degete pt.cei care preferă pod închis)

spor la bile !

rzvn
Razvan
Pionier
 
Posts: 4
Joined: Tue Jun 21, 2016 9:31 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Mon Jul 18, 2016 9:49 am

Tinand cont ca pe link producatorul precizeaza "a nu se folosi pe suprafete de lemn natural"ce se poate deduce de aici?Nimic altceva decat ca voi cei care v ati adunat la mare ati complotat sa distrugeti shafturile competitorilor ca sa puteti castiga mai usor.Un fel de lovitura de stat,pardon de shaft,impotriva democratiei biliardistice si instaurarea dicaturii unor shafturi precum BIXur.

Nu curatarea shafturilor e problema,se curata cu orice imbinat in apa sau alcool indiferent ca e servetel de hartie sau soseta de mohair,problema e restul tratamentului.Si aici astept lamuriri suplimentare de la Dorian care zice ca ce a cumparat de la TAT nu il satisface.Voaim sa iau si eu ceva de la ei se numeste ceara lichida molinari http://www.tatbiliard.ro/produse/104-ac ... acuri.html
O fi la fel de nefolositoare ca si gama aia Q?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby Razvan » Mon Jul 18, 2016 10:25 am

Mențunea producătorului cu privire la produsele de lemn este acolo pt.a evidenția că trebuie evitată curățarea pieselor de mobilier. La fel cum de pildă nu poti folosi "sand paper" pe o usa lacuita de şifonier. Dar pe un shaft de biliard da.

Spor

R
Razvan
Pionier
 
Posts: 4
Joined: Tue Jun 21, 2016 9:31 pm

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests