BiXur

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: BiXur

Postby amabilu » Tue Mar 01, 2016 7:48 am

Ai si tu dreptate intr un fel.daca tot ai dat bani pe ele sa nu le tii in dulap.Si componenta asta comparativ-ludica trebuie sa faca parte dintr un joc complex.Dar intrebarea e daca nu e cam costisitoare fidelitatea asta fata de brandul preferat.Sincer,satisfactiile aduse de Intimidator au fost proportionale cu pretul sau macar ti a adus satisfactii consistente in joc?

Poate ar fi mai potrivit doar cate doua tacuri pe sesiunea de joc,cele mai compatibile ,mezz cu I3 si restul urmatoarea data altfel acomodarea e mai complicata si incurajeaza finul ,fapt care nu e de dorit cu atat mai mult cu cat nu e membru al forumului.

Intr adevar,frumos si BX 2 ul de pe flyer.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby Val » Tue Mar 01, 2016 10:05 am

arnydm wrote:Oricum sunt foarte mulțumit de tac... inițial ( adică până să sosească ) mă gândeam să-i schimb joint-ul cu un 3x8/10. Acum nu! Îl las așa cum este pentru că ar fi păcat să stric eu ceea ce au proiectat unii...


Coane, am vazut ca te gandesti sa-i schimbi joint-ul. Mai bine lasa-l asa. Dupa cum am vazut in poza, are filet 5/16x18 (filet de Meucci). Daca vrei sa folosesti shafturile cu file 3/8x10 pe el, ai la indemana o solutie foarte simpla si mult mai ieftina.
Poti cumpara o extensie scurta de 2"-2.5" (sau chiar mai lunga daca iti place, de 4") care se monteaza intre butt si shaft si care poate sa vina cu filet mixt (5/16x18 pentru butt si 3/8x10 pentru shaft).

Asa poti face din el drujba cu 4 operatii.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: BiXur

Postby arnydm » Sat Mar 05, 2016 3:42 pm

Ieri am avut parte de o surpriză... s-a pogorât finu asupra mea ca un uliu, să profite de degringolada în care sunt și să facă 3-0. A fost cât pe ce. Am pierdut primul set de la 3-2 cu 3-5 iar în al doilea set scorul era deja 0-3 când am rupt blestemul și am reușit un frame care m-a ținut în viață... profitând de erorile lui am reușit să-i suflu joc după joc și am câștigat setul 2 cu 5-4. Setul 3 a fost aproape fără istoric, am câștigat 5-2 și astfel am redus din diferență la general... ceea ce a fost cel mai important lucru pentru mine a fost faptul că am rezistat din nou tentației de a schimba tacul, deși scosesem și înfiletasem deja un shaft pe McDermott încă din primul set am continuat să joc cu BiXur până la capăt și pot spune mai multe despre el... în primul rând am ajuns la concluzia că nu contează ce tac ai! Jucând cu un tac mai mult timp îți faci jocul după el, înveți foarte repede ce poate și pentru a câștiga un joc este suficient să te armonizezi cu ceea ce ai la dispoziție, să vrei și să mai și poți! :D :D :D Tacul acesta nu scoate nici măcar jumătate din ceea ce puteam face cu McDermott-ul dar nu este un impediment ci din contră, o provocare. Devii mai atent, încerci să-ți faci jocul cât mai simplu pentru că altfel e de rău... nu mai are cine să te ajute. Pentru mine este un pas înainte în sensul că îmi mai taie din elan... de multe ori cuprins de entuziasmul ce ți-l dă un superefect cu un shaft ce asta știe să facă cel mai bine uiți care îți sunt obiectivele sau le vezi deja realizate... probabil că pe 60 de ani ( dacă oi mai trăi până atunci ) voi fi în stare să dau și un retur pe toată masa cu el! :D :D :D Cert este că mă simt bine cu el, îmi place vizual, mă ajută prin simplitate deci recomand tuturor amatorilor de performanță să se mai gândească un pic înainte de a căuta fata morgana a tacului ideal... este suficient un tac fără pretenții atât timp cât ai o pastilă decentă pe el.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Sat Mar 19, 2016 3:38 pm

Între timp am mai jucat cu finu ( partenerul meu de biliard ) cateva partide ( adică încă 2, lună plină!!! ) și le-am pierdut pe ambele. Prima am reușit să o pierd ca pelicanul... în setul 3 am condus 4-0 și mi-am luat un 4-5 de nu m-am văzut. Ieri am pierdut un set la 0... vremuri triste mai trăiesc! Din cele 2 sesiuni prima am jucat-o cu arsenalul McD iar cea de ieri cu BiXur tunat între timp cu Black Diamond... impresiile? Contradictorii. Cu McD-ul am mai reușit un run și am ratat un break cu BiXur am ratat 2 bile negre de run... dar nu așa... ci cu fault chiar! De fapt... ieri am reușit să am cea mai neagră zi din cariera mea de amator. Am făcut cel puțin un fault de fiecare frame jucat. Am băgat alba în buzunare mai ceva ca hoțul prin tramvai... vai steaua mea! Dar... cu toate acestea am ceva lucruri pozitive de povestit. În primul rând am pus pastile medium pe shafturile standard, Black Diamond pe BiXur și Tiger Emerald pe McD. Acum tacurile au o cu totul altă caracteristică comună... merg mult mai bine atunci când joci lovituri preponderent din impulsul bilei albe. Și logic și destul de util... a trebuit să-mi schimb optica din mers ceea ce a avut ca rezultat câteva lovituri absolut superbe, câteva succesiuni importante de bile ( 4-6 ), lucruri pozitive după părerea mea. Cred că în scurt timp voi pune și pastile hard pentru a mă forța pe mine însumi la un joc în care lovitura să fie fermă, fără floricele. Sper...

Reverend la pastilele de mai sus... BD-ul este mai tăcut, Emeraldul are acel sunet puțin neplăcut ( pentru mine ) dar se comportă aproape identic, cu un plus la BD ( nu am avut nici un kick lovind în extremitățile bilei albe comparativ cu Emerald-ul ce mi-a făcut ceva chifle astăzi la prima oră de antrenament din viață... ), practic o pastilă reușită, cu multe calități, tine creta excepțional ( mai nou am trecut pe Blue Diamond, numai diamante în arsenal și ratări de buzunar! :D :D :D ), nu face zgomot, transmite impulsul dorit bilei albe fără probleme, efectiv nu i-am găsit puncte negative nici cu lupa... la Emerald știu ce am de făcut pentru a deveni o pastilă forte... 50 spargeri consecutive și am rezolvat-o! Am mai avut una pe un shaft și după un astfel de tratament devenise ( și încă este, am văzut-o pe shaftul respectiv acum ceva zile ) un soi de soft dar fără a-și pierde forma... ( no mushroom cum ar spune americanii )

Despre jocul meu. Același psihic instabil... mă enervez pentru câteva ratări și nu-mi mai revin decât când se termină. Ratări la zece cm de buzunar din poziții oarecum cunoscute, poziții din care ratez foarte puține lovituri ca idee generală... dar astăzi am descoperit ceva nou. Pivot-point-ul care folosit corect pune un efect pe bila albă ceva de speriat... tot astăzi în ora de antrenament am mai constatat că nu am cunoștiințele de bază însușite... fără un shaft cu diametrul mic dau foarte greu 5 din 5 retururi pe distantă medie... nu pot face follow din aceleași poziții constant, practic nu pot executa identic aceeași lovitură din 5 încercări... probabil că aici este adevărata cauză a fluctuațiilor mele. Cum nu am timp pentru așa ceva nici nu trag speranțe să-mi mai îmbunătățesc jocul, singurul lucru la care trebuie să lucrez ar fi psihicul... probabil că dacă aș reuși să trec mai repede peste ceea ce știu că nu pot corecta fără un antrenament zilnic aș avea mai multe de câștigat... cum în aceste 2 săptămâni am jucat pentru un an întreg nu mai pot adăuga decât un singur lucru... totul depinde de noi.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby Viking » Sun Mar 20, 2016 9:47 am

Eu returul l-am corectat după mult timp fiindcă am realizat ca strângeam tacul prea tare. După ce mi-am făcut automatismul de a lăsa mana moale, n-am mai avut probleme. Ce a fost iarăși greu era sa dau drumul la tac. Având impresia ca rup postavul, opream tacul și bineînțeles nu imprimam efectul de retur dorit. Chiar și azi am tendința să mă înfig prea tare în bilă și să trag bila prea mult. Dar 5 din 5 dau. Chiar și 10 din 10 :) După ce am corectat aceste mici chichițe il dau pe un lung de masă fără efort. Și pe atunci jucam chiar cu un tac Oxyear, cu pastilă Aramith mediu, ulterior cu Artemis de spart, deci nimic special. De fapt, ca și McMorranul ce-l am acum. Ulterior, de la snooker, l-am băgat în arsenal și pe cel cu efect lateral-jos, ca să ies în unghi, din mante, când rămâneam drept pe buzunar.
Ce e încă greu este returul foarte controlat, atunci când trebuie lăsată alba pe un culoar mai îngust. Dar și aici este concordanța dintre diametrul pastilei și punctele de pe masă. Îl nimeresc decent și cu putință concentrare și un timp mai lung de gândire, dar pt. ca nu fac antrenament e încă greu.
Singurul antrenament care l-am făcut aici a fost de fapt un exercițiu pe care îl fac începătorii din snooker. Pui alba și o bila pe mijlocul mesei, pe lat, și încerci să bagi bila tinta în buzunarul din fața și să tragi alba în buzunarul din spatele ei. Prima dată se pun bilele mai apropiate, ulterior se mărește distanta dintre ele, implicit bilele vor fi pozitionate mai aproape de buzunare. Când îl dai pe ăsta 10 din 10, din diferite distante, ești pregătit să semeni panică în baruri. Apoi vin eu și te bat în decisiv :)

de la nenea ăsta m-am mai luminat:

[url]https://youtu.be/96bJBcpHUCM
[/url]
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Mar 21, 2016 7:51 am

Chestiea asta cu retur pe mijlocul mesei am mai făcut-o și eu la nivel de 2-3 lovituri până începe partida de câteva ori... chiar și sâmbătă la antrenamentul oficial am dat câteva. Nu pot spune că ies 5 din 5 pentru că nu ies ( cel puțin nu așa cum vreau eu, cu control pe bila albă ), probabil din aceiași cauză și anume pentru că țin tacul prea strâns și lovitura este oprită involuntar din cursa pe care ar trebui să o facă. În principiu îmi este mai ușor să imprim efectul de retur dorit cu un shaft subțire, cu unul mai gros devine mult mai greu din aceleași motive. Dar invariabil. cu orice aș încerca, de la o distanță de 2-3 diamante totul este o aventură... pentru nivelul meu aceasta este distanța maximă de la care pot ataca o bilă cu poziționare oarecum controlată. Sigur, nu poți emite pretenții atunci când joci în medie o singură dată pe lună ( ceea ce s-a întâmplat în luna asta a fost o întâmplare plăcută ) și tot atât de sigur este faptul că din teorie totul este simplu, jocul la masă oferind foarte multe variabile pe care dacă stai să le analizezi dai o dată la 10 minute... de foarte multe ori iei decizii pripite tocmai pentru a cuprinde cât mai multe în cel mai scurt timp. Tot la fel de sigur este un alt aspect, poate cel mai important din toate. Foarte puțini amatori au baza bine însușită, acele lovituri pe centrul bilei cu introducerea bilei obiect din orice poziție fără a ține cont de poziția bilei albe ( sau pe scurt capacitatea de a învăța traiectoriile naturale ale loviturilor ) sunt foarte rar bine știute, bătătorite, cum s-ar spune mâncate pe pâine... eu unul am sărit direct la efectul lateral după ce mai jucasem la nivel de prieteni la bar prin tinerețea mea, adică după vreo 15 ani... evident că îmi cunosc lacunele. Probabil că dacă ne gândim un pic, cam toți ni le știm. Pentru că sunt la topicul dedicat tacului BiXur aș mai avea ceva de adăugat... am jucat cu el foarte mult, aproape nu l-am lăsat din mână de când l-am luat. Știind că nu pot face floricele cu el a trebuit să revin un pic la elementele de bază, să joc cât mai mult pe centrul bilei albe. Evident că atunci când nu am avut de ales am forțat ieșiri cu ce am avut la dispoziție. El face ceea ce trebuie să facă, mai ales cu Black Diamond-ul acesta mediu pe el, nu mai recomand o pastilă soft ever pe un shaft normal. Chiar și shaftul de la McD merge mult mai bine cu o pastilă medium pentru un joc fără mari pretenții, am reușit ( datorită în principal ratărilor adversarului la un 2 din 3 bila 9 cu un cunoscut, repede că se grăbea ) două închideri de masă de la bila 4-5 ceea ce nu mi s-a întâmplat ever, din două motive, unul pentru că nu prea joc bila 9 și doi pentru că acolo depinde foarte mult de poziția bilelor pe masă, mult mai mult decât la bila 8 unde dacă nu ieși cum trebuie la o bilă mai ai și alte variante pe masă... deci per ansamblu pot spune că am jucat în ultimele 2 luni numai cu shafturi normale și asta a reaprins în mintea mea multe din necunoscutele jocului de biliard... am devenit mai avid de joc pentru simplul motiv că acum caut să-mi reinventez strategiile conform noilor condiții. Mă gândesc că involuntar am făcut cea mai bună alegere, chiar dacă finu bate la mine cum nu a făcut-o niciodată în ultimii ani probabil că voi avea de câștigat pe viitor... cum sunt un junior cu mare talent voi deveni sigur o speranță! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby Viking » Mon Mar 21, 2016 8:20 pm

Ceea ce citesc mai sus nu poate decât să mă bucure. Înseamnă că sunt mai bun decât tine și că o să-ți rup geaca când voi ateriza prin urbe :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Mar 21, 2016 9:41 pm

La cum bate finu la mine în ultimul timp s-ar putea să mă găsești ( doar ) în șlapi... ce geacă mai vrei tu să rupi?!? :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Tue May 17, 2016 7:19 pm

Tot căutând eu cai verzi, adică d-ale mele ce credeți voi că găsesc? Că pastilele Black Diamond sunt fabricate de Adam Japan. Deci carele va să zică am pus o pastilă Adam pe un tac fabricat de Adam... straniu și întâmplător, de parcă aș fi devenit fan Adam între timp. Care mai aveți d-astea cu leul pe-acasă? De vânzare o husă Adam, ceva? :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Sat Jun 04, 2016 7:57 pm

Astăzi am schimbat ceva... am încercat să stau deasupra loviturii cât mai mult, mai puțin la loviturile pe toată distanța mesei. Adică pe românește să nu mă aplec la nivelul tacului ci să lovesc având vederea panoramică... de sus! :D :D :D Și a cam mers... am reușit să câștig toate cele 3 seturi de 5 cu 5-2, 5-2, 5-4 ( după ce am revenit de la 1-2 la 4-2 și mi-am bătut joc singur de un 5-2 clar ca lumina zilei ). Cu ocazia asta am mai avut o tentativă scurtă ( un frame ) de a juca cu McDermott-ul... m-am hotărât, nu îl mai folosesc, BiXur are un lipici senzațional pentru mine. Tot cu ocazia asta am folosit creta On, o cretă bună, poate prea cremoasă dar eficientă în general, poți da liniștit un frame fără să atingi pastila cu cretă... Una peste alta am adus scorul general la 2-5 ( 10-11 la seturi și asta pentru că am pierdut de 5 ori cu 1-2 dar am câștigat 2-1 și 3-0 ), probabil că la frame-uri diferența este mult mai mare, ținând cont că am pierdut vreo 3 seturi la 0, aș mai avea de recuperat doar vreo 25-30 de frame-uri... de fapt doar 10... 74-84 :D :D :D

Așadar... cum mi-a scăzut vederea a trebuit să caut ceva care să mă ajute cât de cât și soluția a fost un shaft normal, de 13, și o lovitură fără a mă concentra pe un punct de contact ci pe traiectoria văzută de undeva cât mai sus... rezultatul este peste așteptări în sensul că am ratat foarte puține lovituri, au ieșit foarte puține lovituri spectaculoase dar asta e, nu le poți face pe toate cu un tac normal până la Dumnezeu și înapoi... și cel mai important aspect este faptul că nu mă simt obosit mai deloc, practic să mă concentrez pe punct era ceva peste antrenamentul meu inexistent și terminam cele 4 ore de biliard cam în corzi... rupt în gură și necăjit... ce aș mai avea de reparat în jocul meu? Evitarea buzunarului de mijloc, ținta mea favorită și neintenționată atunci când joc destule bile ( astăzi am gafat de vreo 5 ori, noroc că finul era deja prin corzi... ). Încă încerc să înțeleg cum naiba de îl găsesc din cele mai imposibile poziții...

În altă ordine de idei m-am hotărât ca luni să mă duc și eu la concursul săptămânal de bila 9... cred că obiectivul meu declarat este accederea în primii 16 ( din 25-30 câți se spune că ar participa ), acum să vedem dacă pot, ținând cont că bila 9 nu este jocul meu favorit, cred că am jucat vreo 2 seturi de când joc eu biliard dar ar trebui să mă descurc... probabil că voi reveni cu ultimul loc dar să vedem!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests