BiXur

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Jul 04, 2016 6:19 am

Azi e ziua cea mare, ziua-n care fac semifinale! :D :D :D La concurs, evident… concursul de dat în bobi, coafat pisica sau lustruit paharul! :D :D :D Vedem noi ce va fi, eu sunt pregătit!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Mon Jul 04, 2016 9:22 am

Eu stiam ca maine i ziua cea mare:
https://www.youtube.com/watch?v=y0v9HA1uMHo

Dar daca zici tu ca i azi...Pai sa fie succese!La Bixur,evident!Ca daca mai joci cu I3 o sa i spurci vraja aluilalt.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby Val » Mon Jul 04, 2016 10:06 am

O sa canti de acum incolo: E ziua in careeeeee... Il scot pe BiXur din parcareeeeee... Si-orice-adversar e-un oarecareeeeeee!!!
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Jul 04, 2016 9:44 pm

Băi… am avut o premoniție mai ceva ca baba Leana. Am presimțit eu că o să fac jocuri bune… și să începem povestea. La ora stabilită… prezent la datorie. Scot tacurile, pe BiXur și I3. Zic eu… hai să vedem cum merge Triangle, accent pe I3 că de-aia i-am schimbat pastila! Zis și făcut, Son în primul tur. Adică number 2 ca valoare. Trag aer în piept, duc câteva serii de 3-4-5 bile, mai o combinație și duc scorul la 3-1. Pe val… sparg. Bag 1 la jumate, că doar am exersat lovitura asta, țeavă pe doi ( adică ăsta aproape de un buzunar, alba la 3 sferturi de masă distanță dar cu unghi perfect pentru un 3 pe la jumate… bag vreo 3 balansuri și la penultimul ating ușor alba… Fault! Sar ca ars… și de aici mi-a dat Son să mă sature, n-am mai prins masa decât când am mai spart, adică de 2 ori. Am mai dat o singură dată dintr-un snooker și cam asta a fost. 3-5 și pe spate, la munca de jos! Evident că nu am mai dat cu BiXur nici o lovitură, atât de bine mi-a mers cu I3-ul… iar pe spate după ce aștept o veșnicie, mai fac ceva antrenamente la o masă liberă mă lovesc de tipul care m-a scos data trecută, locul 3 sau 4 la general. Nu-i nimic, de data asta îl execut! Și mă pun pe treabă. 1-0, cu o serie de 4 sau cinci bile, inclusiv 9. Iar primesc o șansă, ajung la 9 după câteva bile, ăsta destul de departe de albă ( 3/4 din masă ) dar aproape de buzunar… și în loc să pun eu mâna pe BiXur mă bazez pe ochiul meu de șoim… colț-colț cu 9-le, lăsat acolo frumos și 1-1. Enervat, mă așez jos după ce sparg fără să bag, face fault la bila 1 ( bagă și alba la jumate ), văd 2 destul de aproape de 9, combinație destul de riscantă dar pe gustul meu. 2-1 scurt și după ce mai ratez o șansă mă trezesc egalat la 2. Iar strâng din dinți, iar reușesc o închidere de masă cu ultimele 3-4 bile, 3-2. Iar egalat, iar duc ultimele 3 bile înainte de 9, rămân la vreo 5-8 cm de acesta ( după o ieșire aproape perfectă, a rulat 2-3 cm mai mult decât doream ), să o tai la un colț, dau ca mortu… alba la jumate, 9-le colț-colț… și 3-4. Aici m-am stins ca Farul FC… 3-5, un scor care fără cei 2 nouari ratați ar fi fost 5-2 pentru mine. Ies din concurs cu 2 meciuri 2 înfrângeri dar cu cel mai bun joc de până acum… mai că-mi pare rău de cât de ușor am putut să-mi ratez șansele dar pe de altă parte am avut câteva serii impresionante pentru nivelul meu, și asta cu I3-ul, tunat cu Traingle, adică… ce spun eu aici… cu baioneta scoasă! :D :D :D
Cel mai mult mi-a plăcut cum se simte pastila Triangle, absolut demențială, pastilă adevărată, fără steroizi în ea, fără aditivi, culori, bălării… piele groasă și perfectă ca feeling. Nici prea tare, nici prea moale, exact cum trebuie… ține creta foarte bine. Mai că-mi vine să cumpăr o cutie de 50, schimb toate pastilele pe shafturi și asta e! :D :D :D Ca o paranteză… cam așa se simte și Black Diamond, straturi de piele mai grunjoase… Singurul regret este că nu am atacat acea bilă 9 cu BiXur, și spun asta pentru că m-am gândit la asta atunci, a fost momentul când efectiv am simțit că ar fi mai indicat să lovesc cu el și nu cu I-ul, fiind o lovitură de distanță… am ales I-ul pentru continuitate și tocmai pentru că am ratat am realizat că uneori mai bine îți asculți instinctul, indiferent de ceea ce ar spune alții… evident, ratarea îmi aparține și mi-o asum dar cred eu că aveam mai multe șanse să o reușesc cu BiXur… mă rog, asta e, data viitoare când mă mai bat gânduri d-astea știu ce am de făcut! :D :D :D

Cu toate astea îmi păstrez locul 11 la general, pentru că cei din urmă nu m-au depășit dar diferența de puncte față de locul 8 s-a mărit, chiar și aceea până la locul 10 este destul de greu de recuperat… oricum nu mă vedeam eu mai sus de atât, nu pentru clasarea în primii 8 m-am băgat la luptă… astăzi chiar sunt mulțumit de ceea ce am jucat, pentru că am fost mai consistent, mai aproape de ceea ce cred eu că pot în condițiile date… până la urmă o dată pe săptămână este mai des decât o dată pe lună, nu?!? :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Tue Jul 05, 2016 12:28 pm

Cate etape are concursul?5-6?Dai 2-2,5 mil fara nici un folos.La un mil iei un pachet de 20 de ore.Cu bani astia de concurs aveai aproape 60 de ore.Iti faceai un plan frumos de antrenament si peste 60-80 de ore reveneai la cel mai bun biliard pe care l ai jucat vreodata sau chiar peste el.Aveai si timp sa te dumiresti definitiv cu ce scula e mai bine sa joci.

Sa fii competitiv o sa mai ai destule ocazii dar daca nu aloci timp unor acumulari,tot degeaba.Scuze dar nu ma pot abtine cand vad ca vii cu tolba goala si zici ce bine ai tras cu pusca.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Tue Jul 05, 2016 6:21 pm

Stimabile amabil prieten drag… uneori zece vorbe nu fac doi bani. Sunt de acord că de suma aceea aș fi jucat un număr mult mai mare de ore ( aici este Constanța și nu București să ai oferte de genul acela, cel mai mic tarif cu card de membru este 10 lei în intervalul orar 12-18, deci… )… problema este timpul pe care ar trebui să-l aloc și chiar și intervalul orar. Dacă ar fi după mine și aș avea atât timp la dispoziție poate m-aș încumeta la ore de antrenament, dar este mult prea mult pentru mine să stau în puținul timp liber ( adică în week-end ) la biliard și soția acasă… așa când știe că sunt la un concurs și lunea pe deasupra nu mai este o problemă chiar atât de mare. În al doilea rând… nu m-am dus la vânătoare după cai verzi pe pereți. Scopul sau mulțumirea mea este să fac un joc cât mai bun în condițiile date, fără antrenamente și alte povești. De ce să nu mă bucur când reușesc să o fac, de ce să nu mă ambiționez când nu o fac când știu că pot să joc mai bine? Am vârsta care o am, este greu să fac din biliard mai mult decât o pasiune în limita timpului disponibil… iar faptul că îmi împărtășesc experiențele trăite este pentru simplul motiv că încerc să o fac în modul cât mai hazliu pe de o parte și pe de altă parte acestea sunt legate și de modul cum reacționează echipamentul folosit, lucru spun eu destul de interesant pentru doritorii de informații legate de produsele pe care le folosesc… sunt utile pentru că eu unul găsesc destul de rar astfel de informații. Acum poți să te superi sau nu dar chiar vreau să-mi folosesc tacurile pe care le am. Nu este vorba că unul este mai bun decât celălat și gata, pe nenorocitul care nu este în stare să ridice nivelul să-l aruncăm la gunoi! Sunt tacurile mele, fiecare cu plusurile sau minusurile lui, le folosesc în funcție de dispoziția pe care o am la momentul respectiv, schimb pastilele pentru că nu îmi plac cum se simt, etc. Fiecare cu păsările lui, nu de sfaturi duc lipsă… cred că cel mai bine ar fi să-mi postez experiențele trăite pe Facebook, măcar acolo iau vreo câteva like-uri! :D :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Tue Jul 05, 2016 7:26 pm

Ai zis ca ai club de biliard la cativa metri de casa,banuiesc ca il cunosti pe patron/manager, te ai intelege la o oferta in afara sistemului afisat.Ma rog,daca te simti bine si multumit cu programul asta de concurs foarte bine,dar parca tu spuneai ca era mai bine de pus in week end dimineata.

Posteaza in continuare ca altfel cum mai stam de vorba?

Si scuze daca te am suparat,stii vorba aia,prostul moare de drum lung si cainele de grija altuia. :)
Pacat totusi ca mi ai taiat macaroana,mai aveam cateva sfaturi de dat,acuma ce fac cu ele? :)

PS
Pana la urma fiecare face ce vrea cu tacurile lui,eu prin asta am atras atentia ca e off topic sa postezi despre I3 la BIXur. :)
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Tue Jul 05, 2016 9:59 pm

Ete că nu m-am supărat chiar atât de tare… clubul de lângă casă este și cel mai scump din oraș iar pe patron nu-l cunosc. Și chiar dacă l-aș cunoaște din principiu nu negociez prețuri… nu am ambiții mari legate de pasiunea asta a mea, pentru că dacă le-aș avea mi-ar fi mai mare dezamăgirea. Tu continuă cu sfaturile, dar să nu vii cu d-alea gen pune ochelarii… schimbă pastila, etc. :D :D :D Off topic eram demult… apropo… iote ce am mai constatat. Ce înseamnă domle meseria… Steriu joacă cu un Poison, a fost primul care și-a luat unul acum ceva ani în urmă. Știi câți au Poison acum? Vreo 3-4, dacă n-or fi mai multe că nu m-am uitat cu atenție la toți ). Cred că mai multe decât Predatoarele… :D :D :D ( Glumesc, astea sunt vreo 5-6 care le știu eu la ăi de vin mai des, că e scumpe! ;) ) McDermott-uri vreo 2, ( cu al meu cu tot ) și în rest tacuri de duzină, care mai de care mai colorat. La crete… cea mai apreciată pe acolo este Master ( pusă la dispoziție de club :D :D :D ) și câțiva mai de cartier au Predator… eu sunt șef detașat la capitolul ăsta cu Predator ( nefolosită, dar luată de curiozitate ), On ( perfectă, mai ales aia verde închis, la culoarea postavului ), Master ( o cutie de 12 neîncepută plus câteva folosite), câteva crete chinezești ( de la aventura cu Tat ) și Blue Diamond ( locul 2 în preferințele mele personale ). Sigur îi bat pe toți la pastilele din dotare ( deși am cam rămas doar cu vreo 5-7 nații ), la obiecte de prelucrat pastila ( n-am văzut pe nimeni să se sinchisească cu așa ceva ). Ce folosesc ei și eu nu este pudra ( de talc? )… pe mulți i-am văzut cu făina pe șervețel… n-am încercat niciodată pentru că trăiesc cu impresia că mi-aș umple shaftul de impurități. Știi ceva legat de acest aspect? Adică ceva experiențe personale cu așa ceva, că de citit review-uri nu mă prea obosesc… la dotare stau beton. Cu obiectu mai greu… :D :D :D

PS L-aș prefera în week-end, pentru că este o scuză aproape perfectă un concurs, că deh, e concurs, nu?!? Nu mă duc la împins bile… ( varianta anti nevastă, că oricum nu spune ea nimic, dar dă bine pe ecran, nu? :twisted: :twisted: :twisted: )
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Wed Jul 06, 2016 8:11 am

Ptiu,al dracu,le uitai,stiu sigur ca aveam un sfat bun.Aa,mi am amintit.Stii bancul cu rabinul la care vine ala si zice ca are casa neincapatoare?Si rabinul ii spune"ia in casa gasca ,porcul,vaca "si cand ala se plange ca nu mai rezista ,rabinul zice sa le scoata afara si evreul fericit:"Uff,ce casa mare am"
Deci eu sfatuiesc pe toti care au impresia ca joaca deficitar sa joace cu stanga.Cand o sa treaca iar cu dreapta sa vezi ce joc bun! :lol:

Ma bucur ca nu te ai suparat,adevarul e ca ai dreptate,fiecare le stie pe ale lui.Eu de fapt cand spun pentru cineva tot am speranta desarta ca vreodata mai citeste cineva si invata ceva.Cine stie daca se va intampla asta vreodata,poate peste cateva mii de ani se va descoperi forumul asta ca o piramida egipteana si discutiile noastre vor fi ca incaperea secreta a lui Tutankamon. :lol:
Uite de ce nu e bun rachiul pe stomacul gol,si doar am zis ca luni nu mai beu. :)

Legat de crete,Predator,pe langa dezavantajul ca o data cazut o ia la vale pe o raza de un kilometru patrat(sic) datorita formei,eu nu sunt mare incantat de ea pentru ca ma murdaresc mult de la ea.Preferata mea e Brunswick,parca Master e totusi slabuta.Acuma si cretele astea poate unele se potrivesc mai bine pe cate o piele,nu stiu.

Legat de talc,e adevarat ca se foloseste pe scara larga intre profesionisti in Bucuresti dar au un obicei prost,rastoarna niste talc pe masa , inmoaie shaftul in talc apoi il intind cu degetelele.Si mie mi s a parut firesc sa pun pe o laveta din aia foarte poroasa de sters praful ,pe care o impaturesc si o pun cu creta intr o punguta de plastic vidata.E alta viata cu talc pe degete desi mi se pare ca pentru a avea conditii ideale de alunecare trebuie cam des sa lustruiesti batul la un meci.Pentru cine se simte bine si suporta manusa ,cred ca e cea mai buna solutie.Oricum,mai ales in conditiile toride de vara in cluburi fara ventilatie sau aer conditionat,aspectul asta nu trebuie neglijat,degetele transpira adera la lemn,fara talc sau manusa nu e ok.E bine si mainile sa fie spalate,eu asta am descoperit.

Si daca tot vorbim de astea,sa vorbim si de ceara.Ai zis ca ai fost nemultumit de Longoni,atunci ma bucur ca nu am luat o si eu si am ales o pe cea de la AlexandruM,ca pret fiind acelasi dar cantitatea dubla.Totusi am si eu o nemultumire,parca nu e tratamentul tacului nou din fabrica.Playersul SP pe care l am avut acum doi ani a avut o lustruire senzationala,de fapt tratamentul cerat,a tinut luni pana l am vandut.Parca incontinuu era uns cu ceva,e o senzatie greu de descris,aluneca parca era gresat,nu era o senzatie uscata de alunecare.Umed-aerat, asta era senzatia,nu stiu cum sa ma exprim dar aluneca super.Si Dufferinul avea un lemn foarte misto la shaft ,moderatorul a spus cand i a montat un emerald ca are cel mai smooth shaft pecare l a vazut vreodata.De aia recomand incepatorilor tacul asta,pentru banii astia putini are calitati tare interesante.
In concluzie,daca exista vreo ceara cu totul si cu totul performanta sunt curios sa cumpar chiar daca e un pret mai piperat,o ceara buna face toti banii mai ales ca o folosesti rar.

Faina nu am incercat,o sa incerc de curiozitate sa vad cum e in comparatie cu talcul.S ar putea sa fie ok,cand bagi mana in faina ai aceeasi senzatie de aerat si racoros.Uite chiar m ai facut curios.Eu am un talc din ala la tub de sters pruncii la popou,am vazut talcuri pentru biliard,nu stiu daca e marketing,probabil ca da,nu mi inchipui sa fie rentabila o fabrica producatoare de talc in scopul asta.

Legat de Poison,trebuia sa iei unul sa dai cu el sa vezi direct ce parere iti face la mana.Si aici parerile sunt impartite,de ex lui Cotescu i a placut al meu si a zis ca vibreaza mai mult ca al lui care joaca cu McDermott ,i a placut si lui Cosmin Gherman Antichristul(ca Jesus nu i mai pot spune dupa ce s a tuns)dar el a zis ca i se pare cam fara vibratie.Tot paradoxal pentru ca el joaca cu un Predator care mie mi s a parut sec cum sunt majoritatea.
Trebuie luat in mana si vazut,tacurile Poison joaca foarte bine,aici nu am auzit plangeri,ciudateniile sunt la joint si la unele designuri,unele tacuri zici ca au suferit mutatii de la Cernobal.
Din cate stiu cel mai faimos jucator din Romania fan Poison e Olah Gabor,colegul nostru de forum.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Wed Jul 06, 2016 7:32 pm

Păi să știi că eu de multe ori folosesc mâna stângă atunci când bila obiect este aproape de gaură iar alba este pe lângă manta din dreapta cum te uiți la buzunar… ca să nu mai folosesc sprijinul. De cele mai multe ori nu este o problemă să introduc bila dar am avut și ratări la bile chiar pe marginea buzunarului… am zis de multe ori să joc cu stânga, am încercat, la loviturile de intensitate mică nu prea am probleme dar dacă trebuie să dau tare… e aventură! :D Chiar și cu Son am ratat o bilă de genul cu mâna stângă și m-a cam costat, dar oricum e vorba de primul meci în care nu prea am contat în rest.

În al doilea rând… McDermott-ul meu ( shaftul lui standard ) a avut un finisaj impecabil ( îl are și acum de altfel ) cu mult peste finisajul I3-ului de exempu… o chestie știută, pentru că au îl lustruiesc de vreo 5 ori ( cel puțin așa susțineau ei pe vremea când mi-am luat eu tacul, prin 2007-8, pe când nu apăruseră struțo-cămilele alea G-Core sau cum naiba le zice ca shaft standard pe tacurile mai cu pretenții dar mai ieftine oleacă ) iar senzația mea după ce am dat cu ceară pe shafturi a fost una identică cu ceea ce spui tu acolo… o variantă mult mai smooth este sticluța asta ( https://www.seyberts.com/shaft-care/cue-silk/ ), are 3 clase peste ceară la feeling, dar o țineam pentru zile de sărbătoare și am zis să încerc și ceara de curiozitate… și apropo, când spuneam făina mă refeream la talc! :D :D :D Apropo de metode mai neortodoxe se practică aplicarea cretei pe zona unde alunecă tacul pe mână… n-am înțeles de ce dar e soluția de avarie dacă transpiră mâna cu ce ai avea la îndemână.

Legat de crete… cam la fel percep eu Predator, murdărește prea mult și are și o culoare tare păcătoasă, prea deschis albastrul ei. Brunswick am avut și eu, jumătate de cretă de la un amic. Foarte Ok dar dacă ai ocazia ia un ON verde, are culoarea postavului verde închis, nici nu se vede dacă bagi retur la firul ierbii…. 25 lei la conul madfox că merită! Si nici nu murdărește, dar eu unul folosesc creta în stilul jucătorilor de snooker și nu stilul Efren Reyes de a învârti creta pe pastilă secunde bune la viteză maximă deci nu știu dacă și acest aspect are vreo importanță la capitolul murdărie ( identic și cu alte crete, gen Predator, dar ăla chiar albăstrește shaftul, probabil nu stă bine creta pe pastilă! :D :D )

Oricum, n-am încercat și nici nu o să dau vreodată 100 lei pe o cretă Kamui, nu din zgârcenie ci din principiu, mi se pare prea exagerată suma indiferent dacă chiar ar merita… este cam același lucru cu a da 2000$ pe un tac custom pentru mine ca proporție, exagerat pentru ceea ce oferă.

Mai voiam să spun ceva de ceea ce simt când lovesc cu o pastilă sau alta… spre exemplu Triangle sau Black Diamond au același feeling pentru mine. Atunci când dau mai tare simt cum tacul, pastila mai exact, întră în bilă, cam cum ar fi una soft de exemplu, adică exact ceea ce îmi place să simt. Kamui ( aia maro ) Med nu oferă nimic din acest feeling, bașca mai și păcăne, ceea ce nu suport, și nu este decât un exemplu, am mai avut pastile cu acest feeling și au zburat imediat de pe shaft indiferent dacă au costat 20$ sau doar 10…


Later edit

M-am uitat pe Facebook să văd cine a câștigat luni… să cad jos! A câștigat tipul de pe locul 2 la general, cel care m-a bătut 5-3 și pe care dacă nu aș fi ratat cei 2 nouari îl scoteam afară din concurs… ce-nseamnă domnle statistica asta! La 3 din 5 concursuri ( până acum ) cine m-a bătut pe mine a câștigat turneul! :D :D :D Deci eu le dau aripi cum s-ar spune, nu?!? :twisted: :twisted: :twisted:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron