BiXur

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: BiXur

Postby amabilu » Sun Jun 05, 2016 1:34 pm

Deci ai descoperit apa calda,huh? :)

Cand iti spuneam ca e moft sa joci cu varf subtire...Nu simplu moft,neproductiv si chiar autosabotaj.Varful subtire nu are alt rezon principal decat "LD itatea",retur ultradecent se da si cu varf gros.Unii au devenit dependenti de asta,nu ar mai putea juca cu deflexie normala dar ca sa ajunga acolo le a luat mult timp pana sa se descurce cu el.Nu e pentru amatori ocazionali.Bine ,tu ai vrut probabil sa ai upgrade ul McDermott,eu nu te dascalesc pe tine,folosesc ocazia sa zic asa la modul general poate mai citeste cineva la inceput de biliard si intelege cum sta treaba.Mai jos de 12,5 nu ar trebui sa coboare nimeni care nu se antreneaza constant decat daca e masochist.

Aia cu vederea panoramica e si nu e ,depinde de mai multi factori.In prima faza nu prea as vedea logica deoarece randamentul la buzunareala e dat de o imagine pe care creierul o invata prin repetare si cand joci incerci sa suprapui imaginile.Deci familiarizat dintotdeauna cu o anumita aplecare nu ar avea sens schimbarea dupa mine decat daca eventual ai fi avut tu o inclinatie speciala in directia asta si in toti anii astia ai suprimat o.Cel mai bine e sa observi in timp efectele,s ar putea ca entuziasmul sa fie trecator si sa revii la pozitie.Dar cum spune reclama la TV,"schimbarea e buna" deci schimband vezi ce ti se potriveste.As recomanda tuturor sa schimbe din cand in cand cate ceva,chiar sa ia odata un tac din rastel si sa joace cu el.

Un prieten ,dezamagit de rezultatele unui concurs la care tocmai participase ,nu a mai avut chef sa mai scoata din sacosa tacurile lui si a jucat cu mine cu tacul de sala.Vazand ca jucand cu mine ii iese cam orice cu tacul de sala la 10 minute dupa concurs ,a avut o mica revelatie de mare common-sense si dupa experienta asta a renuntat definitv la varf subtire si a trecut la 12,75.Trebuie sa stii exact ce vrei de la tac,varful subtire cere studii suplimentare.E adevarat ca poti sa faci mai multe cu el dar pana la a putea e mult de lucru.

Nu sunt culturisti pe forum ca as face o comparatie,e aceeasi treaba ca antrenamentul cu greutatile mari.Bagi greutati ,repetari cu partener,te vede lumea la sala ca incarci bara dar antrenamentul e oricum contraproductiv,muschiul nu se dezvolta.Asa si cu varful subtire,daca joci cu instrumentul unui pro nu inseamna automat ca vei avea rezultate la fel ca unul.

Oricum ,felicitari pentru victoriile asupra finului si bine ca ai reusit sa acorzi un pic mai mult timp pasiunii biliardistice,asta e important.
Sa ne tii la curent cu rezultatele concursului.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Sun Jun 05, 2016 4:33 pm

Și da și nu... un vârf subțire te poate ajuta enorm. Problema mea este că nu mai văd bine de aproape, vârsta, deh! Tocmai de aceea am căutat o modalitate de a nu mai fi nevoit să obosesc privind de-a lungul tacului de aproape, spre bilă și înapoi... atunci când mă uit de departe ( adică trebuie să focalizez undeva la 40cm distanță de ochi ) nu mai am probleme cu ceața... în plus cei 13 mm ai shaftului îmi acoperă marja de eroare mult mai bine. Interesant este că am la McDermott shaftului lui, subțiat la 12.75 de când l-am comandat dar este o mare deosebire între el și pandelică, recte BiXur. Ăsta din urmă parcă îmi dă acea siguranță și liniște pe care o căutam... în subconștientul meu când pun mâna pe McDermott parcă șovăi, mă îndoiesc de calitățile lui, nu știu de ce, nu-mi explic dar cam asta simt. Când am pus mâna pe pandelică se schimbă calimera... de zici că am în mână cel mai tunat shaft posibil! :D :D :D Și are o culoare închisă... vintage... nu mă orbește, nu mă deranjează. Este făcut pentru un bătrânel ca mine, ce mai! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Mon Jun 06, 2016 8:49 am

Te ajuta intr o situatie si te spurca in alte zece in care ingreuneaza permanent buzunarele.Asiaticii ne arata ce biliard exceptional de eficace se poate juca cu varf gros.Si de la noi Mario tot cu asta juca pana incoace,banuiesc ca si acum tot la fel,spunea ca daca trece la varf subtire nu i mai intra nici o bila in buzunar.Eu raman la parerea mea ca e o moda urmata cu ochii inchisi de romanul fudul pentru ca altfel nu e roman destul.Cum iti explici ca baieti tineri care nu stiu nimic de biliard,genul care pun intrebari tampite/naive pe forum isi fac o trusa completa de campion pe care nu vor sti sa o exploateze in veci cand tot ce au nevoie la acest nivel e un simplu tac de 150 de lei?
Am jucat de ex. anul trecut cu o betivana care se indopa cu bere ca porcul cu nutret,avea cel mai tampit stil pe care l am vazut vreodata,se si lauda ca pe ea nimeni nu o invata cum sa joace dar avea in schimb o trusa completa si deloc ieftina.

De aia mi se pare super cand vad un jucator bun cum e merezeanu care joaca cu un tac chinezesc ieftin si sparge cu tacul de sala,putini sunt ca el asa cu picioarele pe pamant.

Dar ma rog,asta e parerea mea,de aia s au sacrificat dacii la rovine,au murit spartanii la verdun si a fost tras pe roata badea cartan cu cei trei copii penticostali ai sai ,ca sa traim in tehnocratie si sa existe pluralitate de opinii in privinta tacurilor .

Trecand peste desertaciunile vietii,cel mai bine e ca ai realizat acea legatura profunda de suflet cu tacul,asta e intr adevar mare lucu,sa gasesti tacul pe care sa l simti potrivit,si eu asta am cautat de la inceput.Samuraii spuneau ca sabia oglindeste sufletul samuraiului,asa trebuie sa fie si tacul pentru biliardist.
Nu ai spus ce ai facut la concurs sau nu ai mai participat?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Jun 06, 2016 10:42 pm

Păi abia acum m-am întors de la concurs... acesta începe de la orele 19, mai bine spus a început, pentru că de lunea viitorare va începe de la orele 18. Au fost doar 21 de jucători înscriși, așa că norocos cum sunt am avut un prim tur liber... dar norocul meu este chiar chior de felul lui, pentru că următorul meci l-am jucat cu Dincă Steriu, cel mai în formă jucător constanțean, abonat la primul loc pe aici pe la noi... am mai jucat cu el un meci de calificare, la bila 8 și am pierdut cu 0-5. Nu s-a schimbat nimic... tot 0-5 s-a terminat și ăsta, numai că de data asta am avut șansele mele, nu a închis nici o masă așa că pot spune că nu l-am simțit cu zece clase peste mine ca data trecută câns a ratat o singură bilă... oricum am jucat ezitant, mi-a tremurat tacul la cele 2-3 bile importante ale mele așa că am luat-o pe cocoașă meritat... jocul următor mi-a scos în cale o surpriză... un jucător dein Slobozia, pe care pe la 1-3 și ajutat de un alt jucător ialomițean l-am recunoscut ca fiind Cătălin, cu care mă întâlnisem la un turneu Muscoi cândva... prin negura timpului. Și dacă am descoperit eu cine e... am luat aripi, am revenit ca pasărea phoenix și am câștigat, poate un pic nemeritat și suprinzător pentru mine cu 5-4. Meciul următor... cu un tip Stelică, contănțean de-al nostru. Pe la 0-3 mi-aduc aminte că mai joc și eu biliard... profit de orice eroare a adversarului și ajung la 3-3, 3-4, 4-4... adică din nou decisiv. Cum pe mine nu mă lua nimeni în seamă și el era considerat favorit cei de pe margine se tot uitau la mine ca la mașini străine... cine o mai fi și bătrânelul ăsta de-l face să transpire pe Stelică... :D :D Sparge el... trnspirat nevoie mare ( și cred eu cu morcovul că or să râdă prietenii de el )... dă pe lângă pachet. Adică fault cum s-ar soune. Eu băiat rezon pun alba în spatele liniei de spargere și îi arăt eu cum se face asta... :D :D :D Mai departe după ce am alergat bilele mici pe masă atât eu cât și de vreo câteva ori... am ajuns să dau dintr-o poziție oarecum de snooker ( dar vedeam destul din bila 5 cât să dau la ea fără probleme )... aleg să dau cu manta pentru a o introduce, ceea ce s-a și întâmplat de altfel... problema mea a fost că a mai intrat și alba, după ce s-a pupat cu 9-le pe care speram eu să-l prind ca bonus. Tipul a închis masa în uralele spectatorilor și cam asta a fost particpiarea mea la primul concurs de bila 9, cred că prima oară când am jucat un set întreg... s-ar putea să mă înșel dar nu mai contează. Nu joc de fel bila 9 așa că aș putea spune că clasarea mea la mijlocul clasamentului este peste așteptările mele ( locul 13-16 )... s-ar putea să mă mai duc pe acolo! :D :D :D Tacul BiXur a fost elementul capital în jocul meu... am reuțit lovituri sigure din poziții oarecum dificile, nu am mai tremurat când era drept pe bila 9 cu alba lipită de mantă la 4-4, etc... per total am fost relaxat, cu tupeul celui care nu are nimic de pierdut am atacat bile pretențioase, în mare parte le-am reuțit... probabil că dacă aș fi avut și stăpînirea de sine de a ataca mai cu tupeu poziționarea bilei albe aș fi mai avansat un tur, pentru că am pierdut vreo 3 poziții și a trebuit să caut mantele din prea mult elan patriotic... cât am avut turul liber m-am uitat la câteva partide ce se desfășurau pe acolo... jucătorii buni au ratat și ei o grămadă de bile, deci nivelul nu este unul senzațional, parcă îmi pare rău de faptul că nu am avut mai multă încredere în mine... foarte puține închideri de masă, multe combinații cu bila 9... din câte am înțeles patronul clubului oferă un voucher ( constând în asigurarea participării la Black Sea Cup a primilor 8 jucători din clasamentul general, norocul meu a fost că acesta s-a resetat odată cu acest turneu așa că am nimerit exact la momentul potrivit. Evident... nu mă gândesc eu să mă calific în primii 8, dar la ceea ce am văzut astăzi m-am convins că și ei sunt oameni, transpiră ca și mine, au emoțiile lor atunci când au viață grea... dacă nu cedezi mental jocul ești acolo, în cărți, orice se poate întâmpla pe masă, cu puțin noroc roata se poate învârti, totul este să o iei bilă cu bilă, serios, calm, relaxat. Eu cam asta am învățat după experiența de astăzi și cred că oricine are șansele lui atât timp cât crede în ele.

PS Am uitat să precizez că am jucat tot de sus, se pare că că-mi merge mai bine așa, cel puțin la loviturile de aproape...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Tue Jun 07, 2016 8:07 am

Felicitari pentru (re)integrarea in circuitul competitional,fii fara mila cu cei care nu platesc cazarea pentru litoralul marii negre :)

BIXur iti da aripi,ti am zis eu de la inceput ca poate e un tac fermecat.Dar nici cateva ore la masa la o saptamana sau doua nu ar strica.
Cat e participarea la concurs la Constanta?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Tue Jun 07, 2016 9:21 am

Cu voucher-ul ăsta s-a mărit de la 30 la 40. Premiile sunt în valoare totală de 700 lei ( cred eu că doar primii 3 sau 4 sunt premiați ) se joacă pe piramida dublă de 32 fără finala pe față, adică finaliștii de pe față se împerechează cu finaliștii de pe spate în semifinale. Partea proastă pentru mine este că dacă trec să joc pentru primii 8 ar cam trebui să iau taxiul înapoi spre casă... adică se termină târziu în noapte, ceea ce după o zi de muncă este obositor tare la vârsta mea. Sunt cam multe aspecte care atârnă greu în decizia mea de a mai participa... poate dacă concursul s-ar ține în week-end aș fi un regular player, dar așa îmi este cam greu. Mai vedem!

Și da. BiXur este fermecat.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Sun Jun 12, 2016 11:26 pm

Până la concursul de mâine am făcut un antrenament cu finul astăzi... oficial cum s-ar spune. Același scor ca data trecută, adică 3-0 cu 5-2, 5-2, 5-4 pentru mine, același BiXur neiertător... mai puțin primele 2 frame-uri unde am mai încercat un McDermott cu shaftul lui de 12.75... cum nu prea m-am simțit în largul meu am apelat din nou la serviciile bătrânelului și se pare că acesta chiar este fermecat uneori... m-am detașat complet de realitate, am lăsat emoțiile undeva în spate, mi-am jucat fiecare bilă cu seninătatea unui amator și am mai recuperat un joc. Acum scorul este 3-5 la dispute, am avantaj la seturi cu 13-11 ( astea nu se pun la general dar este statistică, trebuie știut ) și mai am 3 frameuri de recuperat, 89-92... adică aș mai avea de recuperat 2 dispute. M-am uitat astăzi și la clasamentul după prima etapă, ocup poziția 13-18 cu 61 puncte, învingătorul ( adică Steriu ) are vreo 128 ( parcă ) deci sistemul de punctaj este unul foarte strâns, practic cu participări la fiecare etapă și calificări măcar în primii 16 aș avea șanse la o poziție peste așteptările mele... nu visez la primii 8 și nici nu îmi propun să ajung acolo dar aș vrea să trec măcar de fiecare dată de primul tur... cam ăsta este obiectivul meu declarat. Orice pas peste este un bonus, deci este binevenit. Sper să revin cu vești mai bune și să rețin momentele importante din jocurile mele...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Mon Jun 13, 2016 8:06 am

Sa ne tii la curent dar aia cu finul nu e chiar antrenament chiar daca de oficial e megaoficial dupa cum tii scorul de parca sunt datorii de razboi,cu finul e mai mult divertisment.Antrenament ar fi cate un pachet de 20 de ore consumat in 4-5 sedinte de unul singur,sa vezi ce frumos ti ai reintra in mana si ce cresteri ai avea de la pachet la pachet.

Daca BIXur e fermecat de ce te mananca pielea ,vrei sa i strici vraja?Uite pana si madfox s a linistit,sa nu i fie de deochi,astrele se aliniaza pentru cei consecventi.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Jun 13, 2016 10:19 pm

Care diverstisment cu finu?!? Acolo este război curat, orgolii, alea-alea! :D :D :D

Doar ce am venit de la etapa a doua a Summer Tour-ului... pot spune că mi-am egalat oarecum performanța de data trecută pentru că tot în 13-18 am ieșit, numai că de data asta nu am mai avut tur liber... tpți adversarii mi-au fost superiori ( eu cel puțin așa i-am considerat ) așa că pentru mine este o realizare să joc 4 meciuri, 2 victorii 2 înfrângeri... din nou am dat de un super jucător pe față și din nou am dat cu chifla unui loc 9-12... povestea a început cu un jucător bun tare dar precipitat, a ratat vreo 3-4 nouari. Nu-i bai că am ratat și eu vreo 2, nu de alta dar parcă îmi părea rău de eforturile lui! :D :D Am terminat 5-4, scorul meu favorit, deci am mers un tur pe față unde am dat de Son... adică un fel de numărul 2 pe malul mării atunci când nu este pe navă. A făcut repede un 2-0, am revenit la 2-2 cu o bilă 9 senzațională, apreciată de cei de pe margine... un 9 pe ma mijlocul matei scurte, la vreo 2 cm de mantă și eu cu alba la vreo 10 cm de manta cealaltă cu un unghi de maxim 15 grade... am dat-o la buzunarul de colț mai ceva ca acceleratul de 12... și apoi la 2-2 s-a scris istoria. Am avut alba în mână cu 3 bile pe masă și mi-am făcut o ieșire de mă doare capul și acum... păcat, probabil că la 3-2 poate mai intra teama-n el și cine știe... așa... a turat motoarele și am mai avut o șansă la 2-4 dar mi-am bătut joc de ea și am trecut pe spate fericit. Acolo mă aștepta un tip care tot joacă snooker mai mult așa că am avut ceva îndoieli că aș putea ajunge mai departe. A greșit mai mult ca mine și am ținut aproape. La 2-2 s-a petrecut o fază hilară... 8 cu 9 aliniate la 1 cm de manta lungă și cam vreo 5 distanță între ele, eu scot alba în spatele lui 8 să încerc o combinație pe lungimea mare a amntei ( adică să trec cu 9 de buzunarul de mijloc. Din păcate sau din fericire nu ies exact în spate și rămân în unghi la 8. Ce mă gândesc eu? Facem un carambol, că doar de-aia împing bile... și ar fi trebuit să șterg fin de tot 8 pentru a reuși lovitura... mă pun, dau tare, 9 se duce glonț în buzunarul de sus, tipul scoate bila pe masă din buzunar și eu anunț fault... zic... n-ai câștigat, 9 se repoziționează. El contrariat întrebă de ce... îi explic că nici măcar vântul n-a mișcat neagra din loc... a înțeles el cum stă treaba, el crezuse că am atins 8 și lovitura a fost corectă, deci credea că am câștigat eu și de aceea nu pricepea de ce se repoziționează 9. A închis masa și era 2-3. De aici am reușit să revin și am câștigat cu scorul meu favorit, 5-4. Apoi am dat de un jucător pe care am crezut că o să mătur masa cu el... la 0-2 deja mă enervasem la maxim, nu am văzut jucător mai lent în viața mea. Și enervat la culme las un 8 pe marginea buzunarului după o lovitură extrem de ușoară, la 30 cm de bila 8, aceasta lipită de mantă, unghi frumos, etc... 9 fiind spre celălat buzunar de pe manta mică și alba între ele... a stat 2 minute să analizeze poziția, a făcut 20 balansuri la 8 ca să-l împingă în buzunar leșinat, a mai făcut 10 balansuri la 9 pe care era drept și s-a făcut 0-3. La acest scor îi las 9-le pe marginea buzunarului dintr-o poziție asemănăroare, în viața mea nu am crezut că pot rata o chiflă mai clară ca aceea... nu am nici o scuză pentru ratările acestea și astfel ca în loc de 2-2 era 0-4. Aici am avut parte de un frame în care a dus vreo 5-6 bile în vreo 5 minute... a închis o masă grea, frumos, bravo lui, a mers mai departe iar eu acasă cu sentimentul de frustrare profundă... nu pentru că am pierdut cu scorul de neprezentare sau pentru că nu ar fi fost mai bun ca mine, eu zic că era peste mine ca joc dar m-am simțit așa pentru că mi-am ratat cele mai ușoare bile pe care le-am avut vreodată... asta e, data viitoare, când sper să nu mai dau de el pe acolo că adorm sigur, mai bine joc cu Son și Steriu unul după altul, îmi iau 5-0, 5-0 și plec liniștit acasă! :D :D :D Așadar am trecut din nou 2 tururi, unul pe față, unul pe spate, obiectiv îndeplinit, data viitoare îmi propun un 9-12 ca să ridic nivelul...


PS BiXur... mare caracter. Mi-a ecos câteva bile de senzație dar m-a și îngropat cu vreo 3 faulturi în momente delicate... ceva de speriat tacul ăsta... cei mai bine cheltuiți bani vreodată de mine în domeniul biliard, atât de mulțumit sunt de el!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Mon Jun 13, 2016 10:45 pm

Pai si nu analizezi ratarile alea copilaresti?Eu am numit asta "sindromul bilei foarte usoare",nu stiu care e denumirea in doctrina biliardistica, daca exista.Oricum ,teoria mea este aceea ca exista o deconcentrare brusca si trebuie facut ceva pentru a readuce mintea in concentrare si control.Ideea e sa constientizezi momentul si sa tratezi bila foarte usoara ca pe o bila grea care necesita atentie.Astfel focusat sunt sanse mai mici de ratare.
In concluzie,la bila f usoara trebuie aprins un beculet de atentie.
Ar fi interesant de discutat mai pe larg subiectul,ar merita un topic separat.

La fel un jucator tre sa fie pregatit de eventualitatea in care da de unul ca asta,ori antipatic ori cu un stil tampit de lent.Daca intri in realitatea lui si incepii sa te iriti esti in dezavantaj,trebuie o strategie mentala,pe el nu l deranjeaza sa te enerveze,face parte din arsenalul lui.Eventual iei telefonul si butonezi,toaletezi tacul sau pantofii sau orice altceva ca sa te relaxezi si eventual sa l enervezi la randul tau pe respectivul.
Acum esti in competitie trebuie sa fii pregatit pentru orice!

BIXur rulzz!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests