BiXur

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: BiXur

Postby amabilu » Mon Jul 18, 2016 11:13 am

Eu am tratat subiectul in gluma,dar daca e musai sa vorbim serios,hai sa nu facem exces de hermeneutica, specificatia producatorului mi se pare cat se poate de clara spre deosebire de cea cu lemnul de mobilier care nu poate fi decat interpretativa.Daca voia sa spuna mobila ,facea referire la suprafete de mobiler.Altfel,cel putin in acceptiunea mea ,shaftul e "lemn natural",mobila e altceva,sa spunem un lemn tratat deci altceva decat suprafata de lemn natural.Prin lemn natural se intelege un lemn netratat sau tratat sumar.Nu ca ar avea cine stie ce importanta,asa,ca pentru rigoarea si claritatea limbului roman.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby Razvan » Mon Jul 18, 2016 1:32 pm

Am fost eu un pic cam prea categoric :P

Ar fi trebuit să spun că este posibil ca mențiunea producătorului cu privire la produsele de lemn sa fie acolo pt.a evidenția că trebuie evitată curățarea pieselor de mobilier"

În rest, eu zic sa il testezi pe un shaft murdar/foarte murdar ca sa vezi efectele.

Uitîndu-mă la videoclipurile de mai jos și vazînd modalitatea identică de uz am certitudinea că vorbim despre exact același material.

https://www.youtube.com/watch?v=EhT7ruvoMJc

https://www.youtube.com/watch?v=D0ynFo6xB7U

spor

rzvn
Last edited by Razvan on Mon Jul 18, 2016 2:50 pm, edited 1 time in total.
Razvan
Pionier
 
Posts: 4
Joined: Tue Jun 21, 2016 9:31 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Mon Jul 18, 2016 2:48 pm

Toti am trecut prin faza de a fi categorici,asta nu e un lucru rau,inseamna ca esti tanar si bucura te din plin de timpul asta.

In alta ordine de idei,bun-venit pe forum si sper sa fii un partener constant in discutiile de aici.Nu vorbim noi intotdeauna la obiect dar macar ne mandrim ca suntem civilizati si uneori avem umor.Noi si forumul de ceasornicarie (daca o fi ramas cum il stiam eu)ne putem lauda cu faptul ca niciodata nu ne am adresat vorbe urate.E adevarat ca suntem si prea putini.

Pana una-alta asteptam deseara un nou episod din concursul lui Dorian.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Jul 18, 2016 7:46 pm

Păi da… cel mai scurt episod. M-am dus, am jucat în 60 minute 2 partide la foc automat și am plecat repede că mă grăbeam… nici nu știu cum să caracterizez evoluția mea de astăzi. Cal cu mânere, paralele, sol-aer, ceva de genul… hotărât lucru nu-mi place deloc bila asta 9 și nu pentru că am luat ( și ) astăzi bătaie ci pentru că este nedreaptă. Jucam de exemplu primul meci… cu un tip din primii 8, nu mai jucasem niciodată cu el dar știam că este peste nivelul meu. A atacat orice masă bilă cu bilă, deși a avut ocazii pentru lovituri combinate, a jucat aproape perfect dar în primele 2 frame-uri și-a ratat ultima bilă înainte de 9. Cum eu am ratat din curtoazie 9-uari era 2-0 pentru el. Aici bag o combinată să fie simplu pentru mine jocul la bila 1-9, deci am revenit la 1-2… nu mai rețin dacă a fost 2-2 sau 1-3 dar apoi a fost sigur 2-3, pentru că a ajuns după ce a băgat toate bilele până la 8 să facă fault la ieșirea spre 9 și a cedat frame-ul… Astfel, prin reducere la absurd dacă nu aș fi ratat cei 2 nouari scorul ar fi fost unul de 4-1, în mod cert cel mai nedrept scor pentru el… oricum s-a mobilizat exemplar de aici și cred că a terminat 5-2… următorul meci pe spate am dat de amicul Son, teoretic ( și practic ) nu aveam absolut nici o șansă. 3-0 scurt pentru el, cu break, masă de la bila 2 iar în frame-ul 3 cam tot așa au decurs lucrurile… deja mă gândeam că mai ajung la masă doar să sparg când îmi vine rândul… și iar a început "nebunia"… joacă toate bilele până la 5, îl trimite în buzunar, alba lovește după 2 mante colțul buzunarului de mijloc și se scurge în acesta… 6-9 formau o combinație perfectă, dacă nu ar fi căzut în buzunar bila albă ar fi fost o ieșire perfectă cu două mante la combinația următoare, deci 1-3. Ba chiar mi-a explicat cum dă el la combinate… să fie sigur că iau și eu un frame. Următorul frame ajunge la 9 în doi timpi-trei mișcări, îl ratează, cedează și se face 2-3. Mai apoi iar prind o combinată și se face 3-3… am băgat 9-le numai din combinații astăzi… în frameul următor s-a produs eroarea mea cea mai mare, după ce sparg perfect, mă duc la bila 5, pe masă mai erau doar bilele 7 și 9, lovitură atât de simplă la 5 cu ieșire garantată la 7… 9-le tot prin zona lui 7 deci ceva de genul stop-joc. Și mă găsesc eu să ratez 5-ul la un diamond distanță… de aici n-am mai văzut masa decât în poze și am pierdut un blitz de maxim 15 minute, cam atât cred că a durat acest 3-5. Foarte rapid Son, eu nu m-am lăsat mai prejos pentru că nu vreau să aibă impresia că vreau să-i deranjez… deci am pierdut dar cu toate astea sunt oarecum mulțumit de ceea ce am reușit. Nu am avut pretenția de a câștiga nici un meci și cred că dacă aș fi ajuns în situația de a câștiga meciul cu Son aș fi plecat oricum acasă cedând înainte de final… pur și simplu nu meritam că câștig vreun joc atât timp cât nu sunt în stare să-mi valorific măcar acele șanse reale la o masă ușoară. Ce-i drept m-am cam lămurit eu de mult cum stă treaba cu bila 9… nivelul meu este mult prea scăzut pentru a avea pretenții la acest joc iar victoriile în care am avut noroc numai cu ratările adversarilor nu mi-au adus nici o satisfație… în fapt singurul concurs care mi-a dat speranță este cel la care chiar dacă am pierdut ambele jocuri măcar am murit frumos… a fost singura dată când am avut un joc consistent și am dus și eu ceva bile consecutive la șansele mele… cu toate acestea cred că mă voi duce și la celelalte etape, pentru că fuga de adversari puternici este mai rușinoasă decât o victorie nemeritată.

În altă ordine de idei astăzi le-am trimis un email celor de la Adam Japan… să mă clarifice dacă BiXur este sau nu făcut la ei în vreo fabrică. Deocamdată mi-a sosit răspunsul automat al site-ului, evident în japoneză, de m-am și crucit gândindu-mă că m-au înjurat direct… noroc cu google-translate că m-am liniștit… cică îmi vor da un răspuns în termen de 24 ore. Vedem noi ce spun ei, eu mă gândeam să le propun ( în cazul în care își asumă fabricarea tacului ) să li-l trimit spre refinisare, să-l facă absolut nou și cu un shaft de schimb dacă îmi vor oferi un preț decent pentru asta… merită BiXur-ică din plin să primească un frățior de shaft, să-i facă o toaletă nouă, nu? Să vedem…

Și într-o altă ordine de idei îl salut pe fratele Răzvan. m-am bucurat enorm de revederea cu frații mei Aurelian și Marian și ca de fiecare dată am primit și un bonus… de data aceasta a fost prezența lui Răzvan, super băiat, croit pe măsura concursurilor de odinioară… este evident coane că oricând dorești o victorie facilă la un adversar tenace îți stau la dispoziție… stai liniștit, nu am decât 2 partide de recuperat! :D :D :D Eu sper că te-ai simțit bine la Constanța, ne mai vedem noi!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Jul 18, 2016 9:09 pm

Și pentru amabilul nostru coleg… nu știu cum o fi ceara aia lichidă a celor de la Molinari. Bănui eu că ar fi un fel de Cue Silk sau Q Glide, căci astea cam așa arată, a un soi de ulei mai gros. Dacă o iei să ne spui și nouă… avem și noi bețe de lustruit! :D :D :D Legat de discuția cu buretele… habar n-am de ce spun ăia a nu se folosi pe suprafețe lăcuite și parchet laminat dar că îl poți folosi la mobilierul de sufragerie… nu glumesc așa scrie pe ăsta "minune". De parcă mobilierul de sufragerie nu este lăcuit… :) :D :D Cert este că pe lemnul de la shaft face curățenie generală, cum am spus este cam ca cel de la Longoni numai că este mai zdravăn, ăla după prima frecare deja se făcuse terci… ăsta e și mai mare ca suprafață, grosime, lungime, lățime, etc, iar la stadiu de terci nu a ajuns ( încă )… prețul nu îl știu dar oricum ies mai ieftin decât cel de la Longoni… Tot la capitolul gadget-uri încă mai caut piesa perfectă care să facă de toate ( gen Ultimate ) dar să aibă suprafețele abrazive din metal… am tot felul de bălării d-astea dar parcă nu sunt suficiente, aș mai încerca câte ceva. Inclusiv o lamă metalică foarte ascuțită… poate bulesc vreo ferulă! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Tue Jul 19, 2016 8:43 pm

Multumesc pentru raspuns,chiar voiam sa te mai intreb inca o data.Ai zis ca esti nemultumit si de Q si de ceara Longoni.Eu am ceara tot de la Q si parca nici eu nu sunt prea incantat,lustruieste dar nu mi place cum aluneca.Ti am mai spus de playersul ala care, doua luni cat l am tinut ,aluneca super,nu mai zic de atunci nou-nout cand l am scos din cutie.Sunt curios cu ce le trateaza aia la fabrica.Ai spus ca chestia aia a ta pe care o pastrezi de sarbatori face la fel,de aia ma gandeam daca ceara asta molinari o fi poate ceva asemanator.
Nu am avut drum la TAT,dupa ce o cumpar o sa mi spun parerea.

Cum nu am avut ce face am dat si butt ul cu ceara apoi l am sters cu finete,m am gandit ca rau nu are ce sa i faca.

In rest la bureti si aparate de forma nu ma pricep,eu folosesc o pila curbata de 3 lei.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Tue Jul 19, 2016 9:18 pm

Nu am spus că sunt nemulțumit dar asta nu are importanță… că nu eram mulțumit de rezutate asta e altă treabă! :D :D :D Dezamăgirea față de ceară este că mă așteptam să fie peste Cue Silk și nu a fost deloc așa… despre gama Q… mai mare dezamăgirea din același punct de vedere. Dar nu pot spune că nu fac ceea ce se spune în prezentare… pot spune doar că Silk este peste Q cu mult. Q face shaftul aproape de Silk dar, dacă stau bine să mă gândesc ceva am sărit… și poate dacă aș fi folosit după burete un șmirghel ar fi avut altă consistență Q-ul… în mod cert la miros Silk este peste. Data viitoare o să dau și un șmirghel înainte, poate cine știe… Q mai recuperează din distanța la care l-am pus acum față de Silk! :) Oricum… prețul este destul de piperat pentru unul ca mine care curăță shafturile după fiecare folosire… probabil că dacă aș juca zilnic mi-ar trebui câte un Q pe săptămână… vezi… d-aia joc eu o dată pe lună! :D :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Jul 25, 2016 7:20 am

Este deja luni… în seara aceasta probabil voi fi din nou la datorie, cu tot arsenalul pregătit de luptă. Din curiozitate sâmbătă am făcut testul suprem… 3 shafturi curățate cu buretele minune, luate apoi succesiv la polish cu șmirghel de 1000, 1500, 2000, 2500 și 3000… ceară Longoni Wax pe unul, Q Glide pe cel de-al doilea și Cue Silk pe al treilea. Rezultatul? Toate cele 3 shafturi strălucesc, alunecă absolut perfect, pe scurt sunt aproape identice rezultatele. Departajarea s-a făcut la 11 metri, adică la detalii aproape insignifiante… așadar fără doar și poate cea mai fericită alegere ar fi ceara. De ce? Pentru că o poți folosi foarte mult, în cutie se află o cantitate însemnată care ajunge pentru zeci dacă nu cumva sute de lustruiri, deci raportul preț-calitate este factorul decisiv în alcătuirea clasamentului. Dezavantaje? Puține… printre ele aș enumera timpul mai mare până la ready to play și faptul că trebuie musai să fi atent la folosire altfel vei fi nevoit să te speli după operațiune… practic dacă vrei să faci operațiunea aceasta în timpul unui turneu trebuie să-ți găsești cel puțin 5 minute libere. În rest… nu sunt obiecții! :D :D Locul 2 este Cue Silk. De ce? Pentru că deși are cam aceleași calități cu Q Glide are în plus atuul incontestabil al unui iz ( miros ) foarte plăcut… în rest nu le-am putut departaja. Ambele sunt ready to play în 20-30 secunde, neajunsul principal fiind dat doar de cantitatea mică de soluție prezentă în recipient, probabil suficientă pentru 30 de astfel de operațiuni. Așadar mă văd nevoit să rectific afirmațiile anterioare, în combinație cu un polish anterior toate fac același lucru la aceleași rezultate ulterioare… să vedem acum cum vor rezista în timp, poate mai schimbăm ordinea! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Wed Jul 27, 2016 6:42 pm

Am întârziat un pic cu descrierea evenimentelor de luni pentru simplul motiv că am vrut să văd cum s-a terminat etapa… de ce? Pentru că am fost vizitați de un comando bucureștean, în frunte cu Mario, continuând cu Alicuș și terminând cu Neaga și am ținut musai să văd pozițiile pe care au terminat cei 3, ca o comparație cu nucleul de jucători locali prezenți la datorie. Despre mine scurt de tot… din nou 2 partide pierdute, una la Alicuș cu scor de neprezentare, prilej cu care am studiat un pic stilul lui de joc. Așadar, 18 participanți pe piramidă de 32. Primul val pentru jucătorii bucureșteni a fost unul vijelios, Mario a pierdut 1-5 la locul 2 în clasamentul general iar Alicuș la locul 8, 4-5. Nu știu sigur dar cred că și Neaga a pierdut din primul tur… oricum, din punctul meu de vedere două surprize mari. N-am văzut nimic din partidele acestea pentru că jucam și eu un meci de 2 lei cu un tip pe care probabil că l-aș fi bătut în orice zi… nu neapărat pentru că aș fi eu mai bun ca el dar este cam de nivelul meu, greșește cel puțin la fel de mult ca mine. Oricum, meciul următor l-am studiat pe Alicuș, nici o șansă pentru mine și am urmărit în bună parte un derby Son - Mario pe spate… Mario a câștigat destul de lejer, poate și datorită unor greșeli enorme ale lui Son în momente decisive… în mod sigur Son i-ar fi putut pune probleme mai mari jucătorului din top 10 România, probleme pe care i le-a pus locul 9 contănțean în meciul următor… am văzut toată partida și pot spune că nu l-am văzut pe Mario să joace atâtea lovituri la siguranță în toate meciurile ( puține la număr ce-i drept ) în care l-am putut urmări… la 2-1 pentru Micky, jucătorul nostru, acesta a ratat un 9 după o masă senzațională… la 3-3 a ratat un 8 atât de simplu după o masă la fel de spectaculoasă și cam atât am reținut eu. S-a terminat 5-3 pentru Mario care s-a dus până în finală, unde a fost învins de locul I la noi, jucătorul care a câștigat până acum 4 din cele 8 etape, Dincă Steriu. Alicus a terminat pe pozițiile 7-8 iar Neaga pe pozițiile 5-6, rezultate care confirmă oarecum ceea ce spuneam eu și anume că este un nucleu bun de jucători pe aici, jucători care au un numitor comun: inconstanța. Probabil că a contat și terenul propriu dar oricum m-au surprins plăcut concetățenii mei… eu unul nu mă așteptam ca Mario să piardă 2 partide din 7 câte a jucat. ( după calculele mele )
Cu ocazia asta m-am convins și eu că nu am nici o treabă cu jocul de bila 9, este peste posibilitățile mele de exprimare… voi termina ceea ce am început și nu voi abandona lupta cu câteva etape rămase de disputat, mai ales că de luni sunt în concediu deci voi fi apt 100% pentru restul competiției...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Aug 01, 2016 8:32 am

Este luni… zi de concurs pe la noi. Sunt pregătit mental pentru ziua de astăzi, voi fi și odihnit, am un ascendent moral foarte puternic după ce în week-end l-am tocat pe finu' din nou… ar cam fi momentul să mai câștig și eu un meci de bila 9, nu?!? :D :D

Cum am spus am avut a noua confruntare cu finu' pe anul acesta… fără istoric, victorie clară 3-0 cu 5-3, 5-1, 5-2 la seturi, așadar la un calcul simplu am ajuns să mai am de recuperat o singură partidă, conduc la seturi și la frame-uri… cum ultimele 3 partide s-au terminat 3-0 pot spune că mi-am revenit complet. Mă tot gândeam după acest 3-0 la ce nivel de nepăsare am ajuns… practic nu mai am nici un fel de presiune atunci când sunt în momente delicate, joc orice bilă fără a mă mai gândi la consecințele unei ratări și asta se vede atunci când adversarul nu reușește să profite de acestea. Am jucat și 3 frame-uri de bila 9, ca antrenament pentru astăzi. Am spart motivat, 2 bile din spargere… am atacat cu succes primele bile și am ajuns la bila 7 într-o poziție de manual, 8 și 9 erau pe masă dar aproape de buzunare, practic o lovitură reușită la 7 mi-ar fi adus primul break la bila 9… se vede că nu am învățat nimic din experiențele anterioare, din nou am tăiat 7-le spre buzunar fără elementul de siguranță numit mantă și am făcut un nou over-cut. Ca fapt divers din nou am luat tacurile la rând… am jucat bu BiXur, cu McDermott plus I3 și apoi cu shaft-ul standard. Finu' a spus că setul cu I3 a fost cel în care am jucat cel mai bine, eu m-am simțiti excelent cu shaftul standard al McDermott-ului… cu greutatea mărită la 19.5 Oz ( aproape de 20 mai sigur, astăzi îl voi cântări exact ) mi-a dat cele mai mari satisfacții dar este drept că cele mai spectaculoase lovituri au ieșit tot din I3… greu tare să mă hotărăsc cu ce arsenal să joc astăzi!

Tot din capitolul biliard în acest week-end am făcut muncă voluntară, am preluat un fișier excel al clasamentului pe regiune din 2012 găsit pe forum, l-am modificat pentru turneul acesta, am făcut fotografii ale tabloului de concurs pentru fiecare etapă în parte ( pentru model) și am atașat o piramidă dublă fiecărei etape jucate până acum… a ieșit ceva foarte frumos, practic o sinteză extrem de reușită a acestui turneu. O voi dona pentru a fi folosită în continuare și deja am demarat discuțiile cu un programator ( cumnatul meu ) pentru a face un soi de program sau o pagină web care să faciliteze desfășurarea unui concurs din aceste considerente… sper să iasă ceva mult mai util și mai spectaculos, cu aplicabilitate mai mare…
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest