BiXur

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

BiXur

Postby arnydm » Tue Feb 23, 2016 9:57 pm

Și uite-așa, din prostie mi-am ( mai ) luat un tac. Poveste de cartier... eu, plictisit, trag un ochi pe OLX. Și ce să vezi... anunț: "Vând tacuri biliard profi!" "Hai să fi tu al naibii!" zic eu... cum or fi tacurile alea profi? Și intru pe anunțul omului... și văd asta:

http://i67.tinypic.com/el4g2f.jpg
http://i67.tinypic.com/el4g2f.jpg
http://i64.tinypic.com/5dvsjm.jpg

Hmm... parcă ar fi logo-ul Adam. Ia să văd eu ce filet are, că poate o fi vreun 3x8/10 și m-am scos... gândesc eu cu voce tare. Ia să-l sunăm pe om să vedem ce și cum. Zis și făcut.
-Alo!
-Da.
-În legătură cu anunțul de pe OLX... m-ar interesa dacă tacul acela Adam are filet 3x8/10...
-Care tac și ce-i ăla filet?
-Au... gândesc eu... Vai mama mea, cum naiba să-i explic eu cum arată filetul ăla... Păi... ăla cu mânerul alb, cu sigla aia cu leul...
-Aaaa, BIUR?
-Ce BIUR mă? Adam.
-Păi dacă e cel cu mâner negru e BIUR... sunteți în fața calculatorului, vedeți pozele?
Mă chiorăsc eu mai bine... și avea dreptate omul... cam aia scria.
-În fine, nu contează... zic eu țâfnos. Dar filetul?
Și după măsurători ( s-a chinuit omul să măsoare filetul ) cert nu era ce căutam... dar mă gândesc eu... acum cum să-i spun omului că nu-mi trebuie?
-La banii ăștia... ia împachetează-l și trimite-l la mine. Gata... am scăpat, cu un tac care nu prea-mi folosește! :D

Și bagă googule la greu... să vedem ce-i cu BIUR ăla... să fie el al naibii dacă găseam ceva... hai cu BiXur, că parcă e un X pe acolo... și doar vreo două posturi pe un forum german și niscaiva amețeli în rest... bagă un googule transleit să vedem ce zic ăia... și înțeleg eu că ar fi fost o linie de tacuri fabricate de Adam prin anii 80 cu sub denumirea asta... nu degeaba arăta el vintage! Arunc și eu un post în engleză pentru precizări și norocul meu... un neamț amabil îmi pune fotografiile astea la dispoziție ( ale unui flyer original de prin 84, ce-l păstra el amintire...

http://i68.tinypic.com/fkxqoi.jpg
http://i66.tinypic.com/2qw3bb6.jpg

Și vine tacul... băi, la anii lui ( aproape de-o vârstă cu mine ) arăta foarte bine, vreo 2-3 dinguri dar în rest super tare! Mai drept ca măciuca mea... bag repede o igienizare, îi dau un luciu de zile mari, pun un On SSupra ( că doar o pastilă scumpă îi trebuia, nu? :D :D ) și cum l-am prins pe finu'... so pe el! Și mă bătuse finu' ultima oară de-mi sunase ceasu de nervi... am luat doar BiXur-ul la mine să nu mă răzgândesc... și ce să vezi. Primul frame... ratez ultima bilă ( de puțin ) la buzunar cu poziție ulterioară tzeavă la neagră... practic am ratat un run ce-l tot caut de vreo 2 ani! Asta e... să nu ne entuziasmăm prea tare. Și-i trag un măcel de zile mari lu' finu', adică un 9-3, de-am zis că afacere mai bună nu puteam să fac... ce Mezz-uri, I-uri și alte bălării?!? BiXur taică, by Adam! :D :D :D

Acum mai serios... tacul este foarte tare. Arată cum este, adică old. Joacă cum ar trebui el să joace, adică previzibil. Am pus alba în 90% din cazuri cam pe unde voiam... se vede că 13mm la pastilă dă o marjă mai mare de siguranță la posibilele erori... are cam 20oz, 4.29 shaftul și vreo 15.64 butt-ul, are și un sistem de greutăți ( se scot cu un imbus dar al naibii să fiu dacă eu am reușit să mișc puțin șurubul ăla... așa că până reușesc să-l scot n-am ce-i face și joc așa deși sunt obișnuit cu 18oz ), are nylon și nu irish linen dar nu mă deranjează și din prospect am aflat că este din lemn de cireș, cică Tropical Mountain Cherrywood... ce naiba o fi ăla mai exact nu știu dar nu e rău deloc! La joc... returul ok, mai greu cu follow-ul... probabil că SSupra On ( adică soft de tot! ) îi omoară elanul și ar fi fost mai nimerit un medium dar în rest mi se pare foarte ok ca feeling, poate mai rigid decât ceea ce aveam eu în dotare dar nici nu l-am testa prea mult... dar în week-end voi scoate untul din el și revin din luna de miere... :D :D :D

Una peste alta... joacă bine, arată bine, este vintage. Nu asta îmi doream eu?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Tue Feb 23, 2016 10:34 pm

Super faina poveste!Dar ai omis sa spui pretul sau nu am fost eu atent.Zici ca e nylon,credeam ca e inventie mai noua asta cu nylonul.Tacul e frumos,are distinctia lui,mie oricum imi plac plain jane urile.Daca zici ca ti se potriveste la joc asta e supertare,poate ti ai gasit tacul cel mai potrivit.Sa ne tii la curent cum o sa te impaci cu el in continuare si daca se vor mentine diferentele la joc.

Cat despre varful de 13,la Schmelke pe care o sa l comand m am hotarat sa platesc 10 dolari in plus pentru optiunea de 13,5 nelaminat cum jucau de alde Mosconi et co.Las sa intre bilele mai usor,nu e neaparat sa dau tot timpul retururi de un kilometru.Varful subtire pentru cine nu se antreneaza continuu la un nivel competitiv e autosabotaj,pentru cateva smecherii care ies mai bine se strica toata sandramaua jocului dar asta e o alta spalare pe creier tipica biliardului.Un amator cuminte sau ocazional nu ar trebui sa coboare sub 12,5 daca nu e masochist.Zic io...

Deci felicitari pentru jucarie si sa ne mai spui cum joaca,mie mi a placut povestea.Poate e un tac vrajit,cine stie! ;)
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Wed Feb 24, 2016 8:12 am

Povestea e mai amplă în original... am scurtat-o eu din grabă. Ca preț am dat pe el 100 lei + transport adică 126. Tacul provenea de la un nene din Germania, prieten de-al vânzătorului ( spune el ) care i le-ar fi dat cadou ( erau două bucăți la vânzare ) și cum omul nu era pasionat a zis că-și scoate o parte din banii de drum cu ele... pesemne că neamțul a ținut la ele, cel puțin BiXur-ul arată ca nou, dacă te uiți atent la poze ai să vezi că avea stickerele cu greutatea și prețul pe el ( nu se mai cunoștea nimic pe ele așa că le-am scos la igienizare )... din câte am înțeles eu de la neamțul cu prospectul original, în momentul lansării costau între 170 și 275 DM, adică mărci germane. Din tot flyer-ul acela mie mi-ar fi plăcut BX-2 dar să nu-l supărăm pe D-zeu! :D

Oricum sunt foarte mulțumit de tac... inițial ( adică până să sosească ) mă gândeam să-i schimb joint-ul cu un 3x8/10. Acum nu! Îl las așa cum este pentru că ar fi păcat să stric eu ceea ce au proiectat unii...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby Viking » Wed Feb 24, 2016 2:40 pm

Fain tac. Să te tina 100 de ani. Numele e ciudat, dar cine mai e ca tine, cu tac custom, nemtesc... :)
Pariez că tu vroiai sa pui jointu de mcdermott ca să înfigi i-ul pe el :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Wed Feb 24, 2016 10:12 pm

Te-ai prins repede cu jointul... dar nu este custom ci tac de linie, fabricat în Japonia. Știu că tu glumeai dar este bine de știut pentru alții... și NU e de vânzare! :D :D :D Tu pregătește-te... de furia BiXur nu scapă nici un amic! ;) :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby arnydm » Sat Feb 27, 2016 10:37 pm

S-a terminat luna de miere dinainte de a începe... m-a executat finu' și în jocul oficial al lunii februarie... ( noi jucăm o dată pe lună 3 seturi de primul la 5, bila 8 spargere alternaticvă ) așadar pe anul 2016 am de recuperat două rezultate de 1-2. Dar nu de palmares voiam să spun ceva ci despre tac. Una peste alta joc mult mai bine cu el... astăzi m-a trădat lovitura la bila 8, ratând cel puțin 5 bile din poziții aproape țeavă nu am avut cum câștiga mai multe frame-uri. În schimb am reușit prima închidere de masă ( de vreo 2 ani nu am mai reușit d-astea ) și probabil cel mai important lucru a fost să continui să joc doar cu tacul cu care am început... de obicei jucam cele 3 seturi cu câte un shaft diferit, McDermott standard, Mezz și ultimul cu I3-ul. I-am dat de capăt și cu follow-ul, am reușit lovituri de distanță într-o proporție destul de bună ( spun eu ) dar am pierdut pentru că am lovit mult mai tare decât trebuia la bila 8 ( și altele, nu mai puțin importante ), așa-zis-ul colț-colț mi-a făcut zile fripte și am mai avut și vreo 3-4 lovituri ratate complet ( ceva de genul 10cm de buzunar ), o meteahnă mai veche de-a mea să tai mai mult la loviturile din unghi pentru bile paralele cu manta lungă... ce a adus bun în jocul meu tacul BiXur? Mai mult control al bilei albe. De ce nu am o mai mare consistență în joc? Pentru că nu văd traiectoriile corecte atunci când țintesc buzunarul. Am intrat în cantonament deja... antrenor, preparator fizic, psiholog și în mod cert pentru luna martie trag la campionat! :D :D :D

Câteva cuvinte și despre pastila On Cyborg SSupra... peste G2 ca o părere personală, poate chiar la nivelul Kamui sau măcar foarte apropiat de acesta, deci o achiziție pe gustul meu. Și arată super dacă o montezi pe un pad roșu...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby amabilu » Sun Feb 28, 2016 2:44 am

Eu nu am inteles.Ai facut break&run dupa doi ani si joci mai bine cu el decat cu celelalte atunci de ce s a inchis luna de miere?

Pai da,e diferenta de 2 oz intre 18 cum iti place tie si Mr.BiX si asta clar se simte,nu mai fuge bila alba atat de mult.18 oz e pentru artisti,tacul usor are principala hiba bila alba inconsecventa,tu daca joci asa rar nu esti avantajat.Vad ca si la nivel de top tendinta e de crestere a greutatii,acum 20 de ani jucau mai toti cu 19 iar acum rar vezi sub 19,5,de obicei spre 20.E adevarat insa ca un motiv important e trecerea la postavul rapid.

Tacul mai greu plus varf mai gros egal mai iertator.Daca schimbi caracteristicile fara sa cresti timpul petrecut la masa jocul per ansamblu va scadea in ciuda mai multor scamatorii care se pot face.

Da de vibrat totusi vibreaza ceva,se simte putin in coada?E si de la pastila,daca i pui un medium,hai medium soft o sa aiba mai mult feeling,da zici ca nu ti plac decat moi.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BiXur

Postby arnydm » Sun Feb 28, 2016 9:16 am

Nu știu ce să zic cu vibrațiile... parcă nu le simt la mână deși tacul nu este rigid pentru că la loviturile executate mai în forță îl simt cum se arcuiește... dar nici nu trimite arcuirea spre spate. Trebuie să văd ceea ce am filmat să-mi dau seama mai bine, dar probabil cred că are centrul de greutate mai sus și de aceea nu ajung spre locul de unde țin eu tacul... are o altă alură, parcă este mai gros pe toată lungimea sa, chiar nu știu ce să zic. Despre luna de miere... ideea era că entuziasmul de la proba lui s-a mai diminuat, în sensul că mă așteptam să continui jocul bun. Sigur, nu țintește el dar nah, speram și eu! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BiXur

Postby Val » Mon Feb 29, 2016 5:58 pm

Pai bine, coane, ai avut o luna de miere de cateva zile? Mai dai si tu o sansa, ceva. :)

Si-apoi nu prea inteleg eu cum functioneaza "regulamentul" asta al vostru pentru meciurile oficiale "lunare".
De ce te apuci sa joci trei meciuri cu trei shafturi? Nu cred ca apuci sa te obisnuiesti nu niciunul pana il schimbi.

Asa ai ajuns si sa nu-ti placa WX900, si sa ti se para ceva ciudat la I3 si toate celelalte.

Dai timp sa te obisnuiesti cu el si o sa vezi ca se imprieteneste si el cu tine.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: BiXur

Postby arnydm » Mon Feb 29, 2016 9:20 pm

Păi da frate Val... tu ai dreptate. Dar dacă tot le am nu-i păcat să nu le și folosesc?!? Ce naiba, nu mă pregătesc pentru campionatul mondial! ;) :D :D :D Pentru mine este simplu... joc cu ce-mi vine mie mai repede prin minte, chiar m-am și mirat cum am rezistat eu să iau bătaie de la finu fără să fac nici o schimbare la pauză... :D :D :D Probabil că îmi place tare mult aspectul vintage de nu-mi vine să mai scot McDermott-ul la bătaie... cu toate astea ieri le-am scos să văd care este diferența la grosime între ele și m-am mirat ce imaculat este McD-ul... frumos tac mai am! Singura soluție ar fi să modificăm regulamentul... să jucăm 4 seturi în loc de 3 să pot să rodez tot arsenalul o dată! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron